Майбутнє маршала Конєва - під питанням

  1. Пересічна скульптор, звичайний пам'ятник
  2. Мародерства і зґвалтування
  3. Протест угорського посольства
  4. Написати на табличці всю правду

Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення)   Пам'ятник маршалу Конєву стоїть на площі інтербригад в районі Прага 6 Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення) Пам'ятник маршалу Конєву стоїть на площі інтербригад в районі Прага 6. Його автором є скульптор Зденек Крибус, а монумент з'явився на площі в самий розпал застою - в 1980 році.

Ще при комуністах з Праги зник пам'ятник Сталіну, після «оксамитової революції» - прибрали Леніна. А Конєв залишився. Цьому є пояснення. Армія Першого українського фронту під командуванням Конєва в травні 1945 року звільняла частину Чехословаччини і Прагу.

Нещодавно вандали пофарбували нижню частину пам'ятника в рожевий колір, поліція досі веде слідство (Фото: ЧТ24)   Останнім часом пам'ятника маршалу Конєву «не щастить» Нещодавно вандали пофарбували нижню частину пам'ятника в рожевий колір, поліція досі веде слідство (Фото: ЧТ24) Останнім часом пам'ятника маршалу Конєву «не щастить». Відносно недавно вандали пофарбували нижню частину пам'ятника в рожевий колір, поліція досі веде слідство. Однак адміністрація району на наступний же день відмила «рожеві штани» (так назвала акцію вандалів преса) маршала Конєва.

Сотні жителів чеської столиці просять адміністрацію району Прага 6 прибрати маршала з площі, а сотні вимагають залишити. Всі вони пишуть петиції, і це питання райрада хоче розглянути якомога швидше.

Пересічна скульптор, звичайний пам'ятник

Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення)   Аргументи на користь того, щоб пам'ятник залишився на своєму місці, звучать так: Конєв визволитель, нема чого зносити пам'ятники минулого, треба з повагою ставитися до своєї історії Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення) Аргументи на користь того, щоб пам'ятник залишився на своєму місці, звучать так: Конєв визволитель, нема чого зносити пам'ятники минулого, треба з повагою ставитися до своєї історії. Чи є скульптура цінної з художньої точки зору? Навряд чи.

«Це, свого роду, неосоцреалізм. Чи не класичний соцреалізм, коли він з'являвся в п'ятдесяті роки і був своєрідним і часто - талановитим, а «пізній». Пересічна скульптор, звичайнісінький пам'ятник, нічого особливого. Але я не думаю, що варто знищувати посередні речі. Вони - свідчення тієї епохи, дурості наших предків », - вважає скульптор Курт Гебауер.

Мародерства і зґвалтування

Що кажуть прихильники знесення пам'ятника Конєву?

Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення)   Одна з цивільних активісток, яка веде активну кампанію за знесення монумента, Гелена Франкенбергова не соромиться у висловлюваннях Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення) Одна з цивільних активісток, яка веде активну кампанію за знесення монумента, Гелена Франкенбергова не соромиться у висловлюваннях. Вона впевнена, що Конєв і його солдати винні в чому:

«Мародерство, згвалтування і подібні речі, що здійснюються його солдатами, під час Другої світової війни. Він криваво придушив повстання в Угорщині в 1956 році, під його керівництвом будувалася Берлінська стіна ».

Берлінська стіна, придушення угорського повстання. Ці факти з біографії Конєва не заперечують і російські історики. Є у деяких чехів і «претензії» до радянського маршала, які однозначно багатьом не сподобаються.

Протест угорського посольства

Найголовніша - Прагу маршал Конєв не звільняє. Німецька армія підписала капітуляцію до появи радянських військ, здалася лідерам Празького повстання. А солдати Конєва просто добивали залишилися в місті німців і солдатів армії РОА.

Прагу маршал Конєв не звільняє Прагу маршал Конєв не звільняє. Німецька армія підписала капітуляцію до появи радянських військ, здалася лідерам Празького повстання (Фото: Чеське телебачення) Не тільки громадські активісти, але і заступник глави адміністрації району Прага 6 Ян Лаціна вважає, що пам'ятник маршалу Конєву необхідно прибрати:

«Ми знаємо, що в 1945 році маршал Конєв займався виселенням сотень громадян Чехословаччини в радянський ГУЛАГ. Йдеться про представників першої хвилі російської еміграції, що вже стали чехословацькими підданими. У 1956 році він придушував повстання в Угорщині. У п'ятдесяту річницю тих сумних подій посольство Угорщини в Чехії дуже серйозно протестувало проти того, щоб пам'ятник маршалу Конєву стояв на площі ».

Звичайно, прихильники знесення пам'ятника згадують і роль Конєва при розробці плану по окупації Чехословаччини в 1968 році. Маршал почав займатися цим питанням вже навесні того року.

Написати на табличці всю правду

Петра Колінський - теж заступник глави адміністрації району Прага 6, але вона пропонує компромісний варіант.

Маршал Конєв (Фото: Чеське телебачення)   «Це людина, яка, однозначно, став частиною історії нашої країни Маршал Конєв (Фото: Чеське телебачення) «Це людина, яка, однозначно, став частиною історії нашої країни. Він зіграв позитивну роль в 1945 році і негативну - в 1968 році. Тому пам'ятник стоїть доповнити потрібною, яка б пояснила табличкою, щоб майбутні покоління, та й нинішні, знали весь контекст ».

Швидше за все, депутати району Прага 6 ухвалять рішення пам'ятник залишити, але поміняти на ньому табличку. Зараз на ній інформація тільки про те, що армія під командуванням Конєва врятувала Прагу від знищення фашистами. На нову табличку напишуть мало не всю біографію маршала. Згадавши всі етапи його життя. Проти такого вирішення питання не заперечують навіть чеські комуністи.

Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення)   Тільки деякі ветерани вважають, що нічого міняти не варто Пам'ятник маршалу Конєву в празькому районі Дейвіце (Фото: Чеське телебачення) Тільки деякі ветерани вважають, що нічого міняти не варто. Павло Вранско - з Чеського союзу борців за свободу. Він думає, що слово «контекст» - правильне, але про маршала Конєва варто говорити саме в контексті весни 1945 року, коли радянська армія визволяла Чехословаччину:

«Я б все залишив як є. Адже це як меморіал героям війни в Грабина, під Остравою, де є така стіна, символічна могила, з іменами тисяч загиблих солдатів, в тому числі і радянських. Це як якщо взяти і почати зараз з'ясовувати, що кожен з цих людей зробив хорошого, а що поганого ».

Чи є скульптура цінної з художньої точки зору?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация