Майже в шоколаді. Як Вінниці вдалося стати найкращим містом країни

Цілодобові автобуси, інтернет в громадському транспорті і центр адміністративних послуг c прозорими стінами зробили Вінницю найкомфортнішим для життя містом України

Біля вінницької мерії людно - городяни люблять призначати тут зустрічі. В очікуванні вони спілкуються в соціальних мережах і навіть дивляться фільми онлайн - на вулиці ловить безкоштовний муніципальний Wi-Fi зі швидкістю передачі інформації 65 Mbps. «Це дуже зручно і по-європейськи, - вважає Наталія Затхей, яка приїхала до Вінниці погостювати у родичів. - Відкрию секрет: навіть там, де немає міського Wi-Fi, можна підключитися до мережі будь-якого кафе. Вони рідко пароль ».
нічне катання
Спіймати сигнал Wi-Fi можна і в трамваях, подарованих Вінниці швейцарським Цюріхом, - хоч і з чималим пробігом, але в хорошому стані. За останні три роки в місті сталася транспортна революція: маршрутки поступово витісняються автобусами, непопулярні напрямки закривають або коригують залежно від пасажиропотоку. А деякі автобуси з недавніх пір їздять цілодобово, що особливо подобається молоді. «Я часто повертаюся з дискотеки додому далеко за північ, - розповідає студентка Маргарита Січкар. - Раніше доводилося розщедрюватися на таксі або крокувати пішки, благо Вінницю можна пройти за годину. Тепер економлю гроші і час ».
Біля вінницької мерії людно - городяни люблять призначати тут зустрічі
Диво дивне. Світломузичний фонтан став головною визначною пам'яткою Вінниці
На центральній вулиці Соборній перекрили рух для автомобілів - проїзд дозволений тільки тим, хто там живе чи працює. І хоча багато автомобілістів нехтують забороною, в результаті нововведень в місті все ж знизилася завантаженість більшості доріг. Затори іноді виникають тільки на «ахіллесових п'ятах» Вінниці - мостах через Південний Буг, тут їх три. «Місту катастрофічно не вистачає мостів, - скаржиться заступник мера Володимир Кістіон. - Але цю проблему може вирішити тільки уряд ». Поки ж в міськадміністрації планують запустити пороми.

Від любові до ненависті. Письменник Олександр Дмитрук порівнює рідну Вінницю з небіжчиком, якого готують до пишних похоронів
За склом
Предмет гордості Кістіона та інших чиновників мерії - реорганізація охорони здоров'я та житлово-комунального господарства. «Вінниця - пілотний місто для медичної реформи. Сьогодні вже відкрито сім центрів первинної медико-санітарної допомоги, - пояснює заступник мера. - А в сфері ЖКГ створений інститут старших по будинку, якому немає аналогів в Україні ». Його суть полягає в тому, що серед жителів вибирають людину, яка за незначні пільги по квартплаті перевіряє виконані ЖЕКом роботи. Якщо все зроблено правильно, підписує відповідні акти. Таким чином мешканці контролюють комунальників.

Як на долоні. У центрі адміністративних послуг «Прозорий офіс» зі скляними стінами можна стати підприємцем всього за 15 хвилин
Крім того, у Вінниці діє служба «цілодобовий дозор» - за аналогією з контактним центром Києва 1551. Зателефонувавши на номер 1560 або написавши на сайт myvin.com.ua, вінничани можуть поскаржитися на будь-яку проблему. На відміну від Києва, де її можуть вирішувати місяцями, тут на відповідь чиновникам відводиться три години. В іншому випадку вони зобов'язані відзвітувати, чому скарга не задоволена. «В минулому році ми відпрацювали 300 тисяч звернень (населення Вінниці 370 тис. - Фокус). 70% з них вирішено позитивно », - зазначає Кістіон.
Фокус визначив 50 кращих міст для життя в Україні
На першому поверсі мерії працює центр адміністративних послуг «Прозорий офіс». Називається він так тому, що стіни кабінетів чиновників зроблені зі скла. Відвідувачі записуються в чергу, отримуючи в терміналі спеціальний талончик. На ньому вказано лише порядковий номер у черзі і номер чиновника, який розгляне питання візитера. «Завдяки цьому ми позбулися хабарів, а також збільшили кількість відвідувачів, - розповідає директор департаменту адміністративних послуг Сергій Кудлаєнко. За його словами, якщо раніше, щоб стати підприємцем, на оформлення документів йшла тиждень, то зараз це питання вирішується за 15 хвилин. За скляними стінами також проводить регулярний прийом громадян міський голова Володимир Гройсман. Поспостерігати за цим процесом може кожен бажаючий - з вулиці приймальню видно як на долоні.

Папа, мама, я. Практично в кожному мікрорайоні Вінниці встановлено величезні мультикомплекс. У них входять ігрові майданчики для дітей та спортивні снаряди для дорослих
Крім того, у Вінниці вже кілька років ведеться боротьба з нелегальною торгівлею. Правда, стихійний ринок на привокзальній площі поки перемогти не вдалося.
Стратегію розвитку міста влада розробляє спільно з жителями. «Для цього створюється експертна фокус-група, в яку входять вчені, активісти, представники громадських організацій, - пояснює Володимир Гройсман. - Разом вони визначають, якою хочуть бачити Вінницю в майбутньому, ставлять конкретні цілі і завдання ».

Батько міста. За проектами Григорія Артинова збудовано багато будівель в історичному центрі. Самого архітектора увічнили в бронзі
столиця толерантності
Шедеврами архітектури Вінниця не блищить. Зате кожен житловий масив міста має своє незвичайне назва на честь якогось міста або країни: Варшава, Куба, Корея, Чорнобиль, Ліверпуль. Причому кожен вінничанин пояснює ці назви по-своєму. Наприклад, коли говорять «йдемо на Париж», мають на увазі зустріч в місцевості, де в 30-х роках минулого століття під час танців крутили якусь французьку пісню.

Змінити зображення. Депутат Вінницької облради Олексій Порошенко не виключає, що в майбутньому переїде з Києва до Вінниці
Недалеко від «Парижа» розташована водонапірна вежа - візитна картка Вінниці. Перед нею стоять модерні статуї з заліза. «Вони роблять місто затишніше, а також залучають туристів», - вважає співавтор скульптур Мечеслав Пташинський, якого ми випадково зустріли посеред площі. Зараз він працює над новим проектом - «Діоген в бочці». Статуї - не тільки прикраса міста, а й реклама для кузні Пташинського: коли його муза «виходить на перекур», скульптор робить решітки на вікна, хвіртки або ворота.

Вуличне кіно. Швидкість бездротового інтернету на вулицях міста або в громадському транспорті дозволяє дивитися фільми онлайн
У Вінниці багато студентів з країн Африки та Азії, більшість з яких вчаться в місцевому медуніверситеті імені Пирогова. До речі, забальзамоване тіло відомого хірурга - одна з головних визначних пам'яток Вінниці.
Перед університетом стояв хлопець арабської зовнішності. Коли кореспондент Фокуса разом з фотографом і двома місцевими активістами попрямували до нього, щоб задати пару питань, він зблід. Як виявилося пізніше, студент прийняв нас за скінхедів. «Я проходив практику в Луганську - тамтешні нацисти проломили мені голову і зламали ніс, - розповідає 25-річний Мажед Аль-Амоша. - Багато студентів з арабських країн для навчання обирають Вінницю саме тому, що тут тихо і безпечно ».

Тисни на педалі. У Вінниці обладнані довгі маршрути велосипедних доріжок. Правда, іноді вони впираються в тупик або припаркований автомобіль

Битва регіонів
Місцевий письменник Олександр Дмитрук порівнює Вінницю з небіжчиком, якого готують до пишних похоронів. «Прийшов гример, підмалював йому щічки, і він став виглядати краще, ніж живий», - глумиться над рідним містом письменник. На його думку, за рівними дорогами ховається прогнила каналізація і теплотраса, а за фасадами симпатичних будиночків - облізлі стіни. З позитиву він зазначає місцевий музично-драматичний театр, кожні гастролі якого викликають фурор на всю Україну, а також клімат, схожий з берлінським. «Чому, на вашу думку, ставка Гітлера будувалася саме під Вінницею?» - запитує Дмитрук.

Пишаються вінничани та світломузикальним фонтаном, заради якого сюди з'їжджаються з усієї України. Через великий потік туристів місцева набережна нагадує південний курорт: тут стоять розкладки з сувенірами, а на вулиці по сусідству багато гучних пивнушек. Курортну ідилію псують зарослі бур'яном городи вінничан та обшарпані стіни будинків. «Влада пропонували завісити їх будівельною сіткою, але місцеві жителі ополчилися і відстояли вид на річку», - розповідає житель міста Віталій Мельник.
Виявляється, Вінниця веде негласну боротьбу з сусіднім Хмельницьким за право називатися столицею Поділля. «Ці дикуни спеціально приїжджають до нашого міста, щоб посидіти в Макдоналдсі», - говорить про Хмельничани Мельник. Мер Вінниці Володимир Гройсман про регіональне лідерство виражається менш категорично. «Ми позиціонуємо Вінницю як регіо-нальний центр, але при цьому не хочемо перетворити її в мегаполіс», - пояснює він. Можливо, саме така конкуренція змушує місцевих чиновників проводити нові реформи і експериментувати з міським простором.
Пишаються вінничани та світломузикальним фонтаном, заради якого сюди з'їжджаються з усієї України
Вибір переможця. Інтерконтинентальний чемпіон з боксу за версією WBA В'ячеслав Узелков відмовляється переїжджати до Києва
Сам Віталій сумує з приводу закриття його улюбленої футбольної команди «Нива», на яку в минулому році в міській казні не знайшлося грошей, а бізнесмени відмовилися допомогти. «Петро Порошенко чесно сказав, що футбол йому нецікавий», - зітхає Мельник. Зате Вінниця досягла успіху в іншому виді спорту - хокеї на траві. Місцева команда - одіннадцатікратний чемпіон України і учасниця єврокубків. Втім, вінничани хокейні матчі відвідують не дуже охоче.
солодкі гроші
Проходячи повз літнього майданчика кафе «Арс», де пропонують «відмінний ель» по 10 грн., За одним із столиків ми побачили Олексія Порошенка - депутата Вінницької облради і сина народного депутата Петра Порошенка. Він пив чай ​​і з ким-то тихо розмовляв. «Мені в Вінниці комфортно завдяки камерній атмосфері і приємним людям на вулицях, - розповів Фокусу 28-річний« шоколадний принц ». - Я б порівняв її з китайською провінцією Ханчжоу - відчуття ті ж ». Сам Олексій народився в Києві, але останнім часом все частіше буває в Вінниці. І не виключає, що з часом переїде сюди назовсім.
До речі, до Петра Порошенка місцеві жителі ставляться лояльно, адже він побудував тут дві фабрики, на яких працевлаштувалися близько 5000 чоловік. А середня зарплата на «Рошен» істотно вище, ніж на інших підприємствах Вінниці, де в середньому отримують 2,7 тис. Грн. «Шоколадна фабрика для вінничан - це можливість працевлаштуватися в рідному місті і при цьому отримувати хороші гроші, - розповідає підприємець Віктор Гораш. - Багато інших за такі ж гроші їдуть в столицю ». Самореалізуватися в Вінниці непросто, визнає уродженець міста, екс-клавішник групи «Океан Ельзи» Дмитро Шуров. «Вінниця - ідеальне місто, щоб ростити дітей, - міркує музикант. - Але коли вони виростуть, місто може виявитися занадто маленьким, щоб проявити себе на повну котушку ». Втім, підкреслює Дмитро, це стосується всіх міст з населенням до 400 тисяч мешканців.
Буквально через п'ять хвилин після бесіди з Порошенком-молодшим ми зустріли іншого іменитого вінничанина - інтерконтинентального чемпіона з боксу за версією WBA В'ячеслава Узелкова на прізвисько Steel Power. Він катався на машині по місту з дитиною, а біля міськради вийшов розім'ятися. «Я не хочу їхати з Вінниці, мені тут комфортно, тут моя сім'я, друзі, спортивна база краще київської», - говорить він. Така принциповість Узєлкова завдає чимало незручностей його промоутеру, адже ділове життя кипить в столиці. Але як би той не переконував боксера переїхати до Києва, Узєлков не здається. І навіть під час боїв надягає шорти з вишитим гербом Вінниці.

Сергій Одаренко, Фокус

«Чому, на вашу думку, ставка Гітлера будувалася саме під Вінницею?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация