Максим Шевченко: На Чисті ставки вийшли "принци на конях": Аналітика Накануне.RU

  1. Максим Шевченко: На Чисті ставки вийшли "принци на конях"

Максим Шевченко: На Чисті ставки вийшли "принци на конях"

Росії з-за океану пообіцяли "арабську весну". Колишній кандидат в президенти США Джон Маккейн рекомендував Володимиру Путіну очікувати незабаром зміни режиму, подібної тим, які в цьому році відбулися в Тунісі, Єгипті та Лівії. Тим часом, Росія і справді отримала свої твіттерние протести на американські долари. Напередодні на Чисті пруди в Москві вийшли 5 тис. Чоловік, незадоволені підрахунком голосів. Серед затриманих виявився відомий одержувач "грантів" з держдепу США і випускник Єльської кузні кадрів проамериканських лідерів для третіх країн Навальний . Але, як вважає політолог і журналіст Максим Шевченко, цих людей, почитали увесь інший народ за бидло і вважають себе "революцією", змете третя, поки дрімає сила. Думка експерта - для Накануне.RU.

Затриманих напередодні опозиціонерів Іллю Яшина та Олексія Навального відвезли з ОВС "Китай-місто". Яшин доставлений до Тверського суду, який обере для нього запобіжний адміністративного покарання. Найближчим часом в той же суд буде відправлений і затриманий напередодні Олексій Навальний. Їм загрожує по 15 діб.

Відзначимо, що близько 300 осіб в Москві провели ніч у відділеннях міліції після мітингів протесту проти фальсифікації парламентських виборів. Це наймасовіші затримання опозиціонерів з часів "Маршів незгодних" 2007-2008 років. Яшин і Навальний вночі були доставлені спочатку в ОВС "Північне Ізмайлово", а потім в ОВД "Китай-місто" в центрі Москви.

Тим часом, перший заступник голови адміністрації президента Владислав Сурков заявляє, що спроби розгойдати ситуацію і інтерпретувати її в негативному і провокаційному ключі - приречені на провал.

Питання: Скажіть, спостерігаємо ми "пооранжевеніе" вулиці? Вже є оцінки, що акція на Чистих ставках - це "підготовка до Майдану".

Максим Шевченко: Я б не перебільшував. Я не вважаю, що це "помаранчева революція". Думаю, що це цілком законне прояв громадянської позиції з боку тих людей, які асоціюють себе з ліберальною інтелігенцією, перш за все, зі спадщиною 1991 року, тим, що називається "західне суспільство" і "західний спосіб життя". Ця подія, з якого не треба робити якогось "слона". Це рядове для Західної Європи і Америки подія. Кілька тисяч людей проявили невдоволення результатами виборів. Я б на місці поліції їх не заарештовував, але захистив би ЦВК, якби вони туди спробували прорватися.

Питання: Але у нас-то Росія ... Ви згадали спадщина 1991 року. Чому така аналогія часто виникає в зв'язку з тим, що відбувається?

Максим Шевченко: Вони про це і самі постійно говорять - і по "Дощу", і по "Комерсант-фм", і по "Ехо", і інші люди, з цим пов'язані, мовляв, інтелігенція в 1991 році йшла до Білого дому захищати демократію і зараз, нібито, відбувається те ж саме. Чесно кажучи, демократія не потребує захисту з боку саме цих людей, хоча у мене немає ніяких претензій до того, що вони мітингували. Але демократія - це не тільки вони. Демократія - це велике число людей, які пішли на вибори і проголосували.

Питання: Але порівняємо. Навальний, Нємцова у виборах не брали участь. Якби брали участь, їх результати, напевно, були б на рівні математичної похибки. До них прийшло 10 тис. Чоловік. На мітинг КПРФ, які, мабуть, мали набагато більше моральне право на протест в зв'язку з відбором голосів, прийшла 1 тис. У чому парадокс?

Максим Шевченко: Взагалі, треба сказати, що у системній опозиції дійсно підвищилися частки участі. Я вважаю, що величезний успіх у "Справедливої ​​Росії", в країні зростає соціал-демократична сила, і якщо вони від "хохулі" перейдуть до реальних соціал-демократичним позиціям (а там є цілком осудні люди до цього марксистської свідомістю, Шеїн, наприклад) , то у них є шанси зміцнити свої позиції. КПРФ - сталіністська партія в чистому вигляді. На федеральному рівні видно, що є такі потужні сегменти в суспільстві, які не належать номенклатурі, а партія влади так і називається, тому що до неї належить. І федеральна влада в наступному циклі не буде так вже перешкоджати розвитку демократії і плюралізму на низовому рівні. Просто не захоче, бо це може призвести до реального конфлікту ні з "Навальний-Нємцова", а з реальної системною опозицією, за якої десятки мільйонів. Тут у комуністів і інших дуже прагматична позиція. Вони розуміють, що погодившись з тим, що є зараз, що вони отримали на федеральному рівні, вони можуть взяти набагато більше на тій ділянці, де вони реально це можуть взяти й утримати - на рівні місцевому і регіональному. Федеральні ж вибори - не той випадок. Хоча я не дуже вірю в перспективи КПРФ з тієї причини, що у них немає позитивної програми розвитку. Вони не бачать, що змінилася структура суспільства, що знижується число бюджетно-залежних людей, змінилася свідомість і менталітет значної частини суспільства. Їхнє гасло до повернення СРСР менш популярний, ніж гасло, умовно кажучи, на перехід в майбутньому до нового соціалізму, з яким могла б вийти "Справедлива Росія" і виступає в якійсь мірі. Боюся, що база КПРФ стає все більш і більш фіксованою.

Що стосується Нємцова, то ми полемізували з ним за кілька днів до виборів, і він став кричати в ефірі, що, мовляв, Кавказ - це наша Палестина. Я йому сказав: тобто, Росія для вас - це Ізраїль і ви хочете нам такої ж долі - жити в ненависті? Нємцов - це взагалі ворог Росії. Ці люди - персонажі хоч і цікавою в певному середовищі, але мало популярний драми. Так, в Росії великий і системну кризу, але він виражається не в цих людях і не в процедурі підрахунку голосів, як вони намагаються представити.

Питання: І в чому ж?

Максим Шевченко: Він виражається зовсім в іншому. Він виражається в протиріччях між федеральної рамкою розвитку країни, умовно кажучи, Медведєвим і Путіним, і місцевої рамкою, а це губернатори і регіональні лідери. Погодимося: в більшості регіонів потворні дороги, жахлива інфраструктура, жахливе розшарування між багатими і бідними, правляча регіональна еліта роз'їжджає на дорогих машинах, живе в прекрасних будинках і відчуває себе на всі 100%. Основна маса б'ється за життя, хоча рівень життя зріс, але гідне виживання все одно вимагає величезних зусиль. Інфраструктура міст не відповідає тому, що ми про себе думаємо. Тому на місцях особи "ЕР", які пов'язані з регіональною владою, набагато менш популярні. Але регіони різні. Там, де є серйозні зміни на краще чи ні іншої партії, крім "ЕР", люди голосують за "ЕР".

Візьмемо феномен Кавказу. Присутні на Чистих ставках звинувачують Кавказ в тому, що там, мовляв, живуть відсталі тубільці. Нічого подібного. Чеченська республіка п'ять років тому була розореним, зруйнованим регіоном. Сьогодні це стабільний регіон, в якому є певні проблеми життя, демократії, але в той же час, люди ототожнюють з владою серйозну динаміку поліпшення їх життя. Візьмемо Інгушетію, де теж високий відсоток голосування за "ЕР". Але я перепрошую, вони що, повинні зараз голосувати за комуністів, які їх вивезли в Казахстан свого часу? А інших партій там просто немає як серйозних політичних сил. До речі, я думаю, що низький результат Жириновського і його поразка "Справедливої ​​Росії" пов'язане з цією оскаженілої кампанією "За російських". Російські проти цього гасла на федеральному рівні, оскільки розуміють, що він руйнує країну. Але можуть підтримати його на рівні місцевому (так само як в національних регіонах гасла за інші народи нашої країни), оскільки він може мати впізнавану персоніфікацію. В інших регіонах картина інша з точки зору того, що найчастіше місцева влада непопулярна, вона нічого доброго для людей не зробила і там як і раніше все дуже хреново.

Питання: В такому разі, чому на мітинги проти "докідиванія" голосів "Єдиної Росії" виходять в Москві, а не в "убитих" регіонах? Село ж, навпаки, голосує за "ЕР". І чому це не лівий протест в такому випадку, а правий?

Максим Шевченко: Він "право-лівий". Цікаво, що люди, які є прихильниками західного суспільства, в КПЗ співали інтернаціонал - "Вставай, прокляттям затаврований". Це просто постмодерністське виконання інтернаціоналу. Це ж не з точки зору лівого самосвідомості відбувається. Їм скажи перерозподілити кошти виробництва - вони, напевно, в жах прийдуть, тому що вони хочуть не цього. Вони хочуть відчувати себе певним шаром суспільства, яке вказує, як жити, всього іншого суспільству, яке ними розуміється як совок, бидло і стадо - а я не вигадую, вони про це самі кажуть. Влада на виборах втратила 18%, а, може, навіть більше. Але я впевнений, що велика частина сільського населення, навіть, незважаючи на нелюбов до "ЕР", буде голосувати за образ сильної держави. На виборчих дільницях вони роблять вибір між смутою і сильною державою. Я не кажу, правильно це чи ні, а описую з психологічної точки зору. Їм сказали, що "ЕР" - це президент Медведєв. Голосуючи проти "ЕР", ти голосуєш проти держави. Але я клянуся, що не готова велика частина населення Росії проголосувати проти держави, як країни в цілому, при всій своїй критиці і нелюбові до цієї держави на місцевому рівні! Це політична позиція. Але при цьому невдоволення політикою на місцях дуже серйозне. Можлива і така ситуація, що в федеральному Заксобраніі "ЕР" - це партія більшості, а на місцевому рівні вона може втратити владу по всій країні.

Питання: Ви вже говорили, що партія влади складається з людей, зав'язаних на номенклатуру. Наскільки сильно це виражається? І з приводу Чечні. Деякі політологи, раніше закликали до відділення Кавказу, наводять результати "ЕР" по Чечні в доказ того, як сильно Кавказ вибивається з загальноросійських трендів. Але чомусь забувають такі території, як Ямал, де теж результати "ЕР" вище 90%. Що тепер, і Ямал відокремлювати?

Максим Шевченко: Нехай ці політологи спробують уявити собі Чукотку і Ямал конфліктуючими з владою. Для цих політологів революція - можливість пройтися по Чистим ставків і побитися з ОМОНом. А для Ямалу конфлікт з владою - голод, холод і вимирання. Ці люди не знають і не розуміють країни. Але і в кожній республіці Кавказу є різні звичаї і нюанси голосування.

І особливо це видно в кавказьких товариства. Система чиновництва до низового рівня там добре проглядається. Люди пов'язують своє становище з державою. Чеченці і інгуші голосували за КПРФ в 90-е, тому що вони тоді були проти влади і голосували за збереження СРСР як єдиної держави. Єльцинська влада тоді сприймалася як руйнівник. Вони цього не хотіли. Потім вони природно перейшли на бік сильної президентської влади. І ось, припустимо, є старший ингуш, він є чиновником, приходить в свою сім'ю з, умовно кажучи, 15 осіб, говорить, що голосує за "ЕР". Треба розуміти менталітет цих товариств. Якщо старший сказав, що голосує за "ЕР", то і молодші члени сім'ї так і будуть голосувати. По крайней мере, у інгушів. Для них слово старших - закон. А в Дагестані вже інша ситуація. Там участь в номенклатурі - серйозна системна позиція. Клани, тухуми делегують у владу своїх - що їм голосувати проти родичів, чи що?

Питання: Тим не менш, зараз можна констатувати, що частина суспільства не сприйняла підсумки виборів як відображають реальний стан справ. "Принци", як Ви висловилися, постаралися осідлати цей. Але ми бачимо там Навальних, Нємцових, і, отже, робиться це все на долари. Раніше вони ж осідлали "Русский марш" зі своїми гаслами "Досить годувати Кавказ".

Максим Шевченко: Дійсно, багато хто з тих людей, які брали участь в цій акції на Чистих ставках, брали участь в розкручуванні кампанії з руйнування Росії, саме вони закликали відокремити Кавказ. Але що стосується сприйняття підсумків виборів, то 5 тис. Чоловік - це не частина суспільства, суспільство - це десятки мільйонів чоловік. 5 тис. Чоловік - це люди, які підігріли самі себе мережевими контактами.

Питання: Яка?

Чому така аналогія часто виникає в зв'язку з тим, що відбувається?
У чому парадокс?
Я йому сказав: тобто, Росія для вас - це Ізраїль і ви хочете нам такої ж долі - жити в ненависті?
Але я перепрошую, вони що, повинні зараз голосувати за комуністів, які їх вивезли в Казахстан свого часу?
І чому це не лівий протест в такому випадку, а правий?
Наскільки сильно це виражається?
Що тепер, і Ямал відокремлювати?
Клани, тухуми делегують у владу своїх - що їм голосувати проти родичів, чи що?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация