Максим Мирович: Іронія долі. Викриття шедевра - блог - новини України

У новорічні та передноворічні дні по всім телеканалам зомбоящик з року в рік повторюється одна і та ж програма - виступають артисти, які вже 30 років назад були літніми, обвішаними орденами заслуженими виконавцями, співаються пісні п'ятдесятирічної давності, в шістдесятий раз шутятся одні й ті ж жарти про дефіцит і госпрозрахунок, і напівмертвий Масляков знову починає КВН. Саме так виглядає "стабільність" в поданні дорвалися до влади престарілих комсомольців, душа яких залишилася десь в 1976-му році, а тлінне тіло з якоїсь незрозумілої причини коптить небо в XXI столітті.

Частиною "телевізійної стабільності" є і цілий збірник радянських "новорічних фільмів" - які закінчуються завжди на мажорній ноті і покликані створювати післясмак в стилі "ах, в якій великій країні ми жили! Всі були рум'яні, радісні, двері ніколи не закривалися, жили дружно зате бідно, і яке ж смачне було морозиво! ". Фільми демонструються в тридцятий, сороковий, сотий раз - так, немов країна продовжує жити в якомусь 1976-му році, пише популярний білоруський блогер Максим Мирович в Facebook .

Одним з таких "класичних новорічних фільмів" стала стрічка "Іронія СУДБ, або з легким паром" - яку багато з якоїсь помилку досі продовжують вважати "шедевральною стрічкою". Особисто я не люблю це кіно і вважаю, що його можна дивитися тільки як приклад косячную відносин дітей з неповних сімей і в цілому антиприкладом долі радянського алкоголіка, який розгортається на тлі досить похмурого сімейного бекграунду.

Отже, в сьогоднішньому пості - викриття головного радянського новорічного "шедевра" під назвою "Іронія долі, або з легким паром".

Історія створення "шедевра".

Про це зараз мало хто знає, але сам сюжет фільму "Іронія долі, або з легким паром" з'явився, можна сказати, випадково. Фільм був знятий за написаної в 1969 році п'єсі Рязанова і Брагінського, які створили її в буквальному сенсі слова "з бодуна" - автори п'єси (втім, як і її герої) в той час сильно пили. Сам Ельдар Рязанов в той час не надавав п'єсі ніякого значення і вважав її "проходняк", написаним виключно для заробляння грошей.

Великих грошей, правда, ні Рязанов, ні Брагіснкій не запрацювали - після постановки фільму і його виходу в кінотеатрах кіно під час першого показу подивилося 100 мільйонів чоловік, а Рязанову і Брагінського заплатили всього по 9.000 рублів гонорару. Це сущі копійки в порівнянні з тими мільйонами, які заробив кіноконцерн - в загальному, тут все мало чим відрізняється від обману радянських кіноакторів державою.

Що найцікавіше - спочатку п'єса Рязанова і Брагінського була задумана як сатирична, що висміює так сказати пороки радянського пияцтва. Мені зустрічалася інформація, що в старих варіантах п'єси головного героя звали Женя Алкашін - таке ім'я було підкреслити загальну сатиричну канву оповіді і відразу розповісти про героя багато, але пізніше Алкашін був перероблений в Лукашина.

Ось ця переробка сатиричної п'єси в ліричний кіносценарій і стала, на мій погляд, фатальною. Якщо зустрічі, знайомства і п'яні визнання в любові Жені Алкашіна викликали тільки сміх, то тепер Женя Лукашин навіть викликав симпатію і співчуття в стилі "так, він п'є - але насправді він хороший" - саме так в побуті виправдовували більшість бридких вчинків радянських алкоголіків . І саме фільм "Іронія долі" з його благодушним ставленням а алкашам став ще однією причиною того, що народ в совку пив все більше і більше.

Щастя для радянського алкоголіка.

Головним героєм фільму, безумовно, є той самий архетипний Женя Алкашін (НЕ Надя і вже звичайно не Іполит) - саме за його пригодами ми спостерігаємо протягом усієї стрічки і бачимо такий собі "бекграунд" всієї історії саме з його позиції. За сюжетом фільму неоднокрано заявляється, що насправді Женя не п'є - він п'є тільки воду, кефір і напій "Байкал" а все що сталося - це випадковість, але насправді ці заяви абсолютно несуттєві і зроблені, швидше за все, для цензури ( інакше фільм могли б не пропустити). Важливим є те, що головним героєм фільму є алкаш - саме в стані алкогольного сп'яніння відбуваються всі його вчинки, і що найголовніше - всі мотиви його поведінки точно такі ж, які бувають у хронічних, багаторічних професійних алкашів. Врочем, виправдання "насправді я не п'ю і можу кинути в будь-який момент" хронічним алкашам теж властиві.

Свою долю алконавт Женя Лукашин пустив на самоплив - йому вже далеко за 30, він продовжує жити з мамою в маленькій квартирі і, мабуть, зовсім не думає про переїзд. У Жені є якась робота, на яку він ходить - судячи з усього, зовсім без задоволення і без кар'єрних амбіцій. Також у Жені є компанія друзів - яка час від часу запрошує його випити. Після пиятики відбувається похмілля, катарсис і якийсь період утримання, після чого все повторюється знову.

Жінкам в житті Жені Алкашіна не місце - у нього в будинку є тільки мати, і навіть якщо протягом п'яти років б він і одружився - то дружина, швидше за все, зайняла б роль матері - вичитувала б його за п'янки і намагалася "наставити на істинний шлях". Простіше кажучи - життя Жені Лукшина повністю вкладається в життєву матрицю стандартного радянського алкоголіка - неамбітного, безініціативного, інфантильного і схильного сторонньому впливу. Саме такий тип чоловіка почав масово з'являтися в містах з приходом радянської влади.

Важливо й те, що в кінці фільму простий радянський алкаш обретаеть щастя - причому не робить для цього нічого істотного, до берегів щастя його прибивають хвилі алкоголіческой долі. Щастя у вигляді красивої і владної жінки, яка тепер буде Алкашіну наставницею замість мами, падає в руки як би само собою. Саме в цьому і полягає секрет багаторічної популярності фільму - Женя Лукашин втілив в собі типаж радянського Емелі - який лежав на печі, бухав з друзями, не думав про майбутнє - але в підсумку виявився королем. Це типаж, зневажаються в західних країнах за безвідповідальність і споживацтво - але цілком улюблений в СРСР, в якому не було ні приватного бізнесу, ні політичного життя, і чоловіки в якому перетворювалися ось в таке аморфне алкоголічні "щось".

В країні безбатченків і "безкоштовних" квартир.

Тепер давайте пройдемося по відносинам між героями. Головним жіночим персонажем картини є Надя - яка точно так же, як і Женя Лукашин, живе з мамою. Можна звичайно припустити, що батько Наді вже просто помер - але мені чомусь здається (на це натякають деякі поведінкові моменти у фільмі), що і у випадку з Женею, і у випадку з Надею маються на увазі саме неповні сім'ї, і цей факт підтверджується, якщо подивитися на відносини між героями в стрічці.

І Жене, і Наді складно будувати відносини з протилежною статтю - у них нічого не виходить саме тому, що вони з дитинства не бачили приклад нормальних сімейних відносин і, так би мовити, не спостерігали розподілу "сімейних ролей". У Жені, судячи з усього, були тільки якісь епізодичні контакти з жінками (�� чи були вони взагалі?), А Надя жила десять років в "шлюбі вихідного дня" з якимось незрозумілим типом, ім'я якого у фільмі навіть не згадується .

Тут можна ще багато написати про одвірках відносин дітей з неповних сімей, але особисто мені в цьому зв'язку цікаво зовсім інше - наскільки проблемну країну показав у своїй стрічці Рязанов. Дивно, що ніхто не помітив раніше цей бекграунд "новорічної казки" - в стрічці зустрічаються два персонажа, вирощених тільки мамами, пов сприймається як норма і більш того - цілком і повністю приймається глядачами як близьке і зрозуміле їм явище. Раптом виявляється, що в "благополучному і успішному СРСР" насправді існує неймовірна кількість неповних сімей - велика кількість шлюбів розпадалося через пияцтво, через те що батько просто йшов в іншу сім'ю, опинявся у в'язниці або в таборі - в СРСР це сприймалася не як щось надзвичайне, а як норма. Більш того - як норма масова.

І ще один дуже цікавий момент - обидві неповні сім'ї тільки-тільки переїхали в нові квартири - в маленькі "безкоштовні" квартирки на півтори прохідні кімнати. Це означає, що більшу частину життя сім'ї прожили в якихось бараках або комунальних кімнатах - в СРСР тільки в цьому випадку можна було претендувати на якесь житлове поліпшення. Герои- "діти" прожили в цих бараках більше 30 років, а герої "матері" - все життя, тільки на схилі років отримавши мікроскопічну квартирку-півторатонку.

Якщо вдуматися - то це неймовірно цікавий і прихований пласт стрічки, який залишається за кадром і присутній у фільмі тільки у вигляді натяків. Бекграунд героїв страшний і показує типово-нещасну радянське життя, яка судячи з "всенародної любові" до фільму була нормою і для більшості глядачів картини ...

Новорічна Антисказка. Замість епілогу.

"Іронію долі, або з легким паром" прийнято вважати певним новорічним аналогом західних різдвяних казок - але на мій погляд, казка вийшло гіркою. Так, на Заході теж є новорічні стрічки з розповіддю про те, як в житті маленької людини відбувається диво - але для цього чуда потрібно багато і наполегливо працювати над собою, бути добрим і відповідальною людиною - і тоді Доля тебе обов'язково нагородить.

В СРСР зняли якусь в повному розумінні слова Антисказка - радість від святкування Нового року з її очікуванням дива поєднали з "радістю" від вживання спиртного, а алкоголічні пригоди в полуторакомнатной квартирці дорослого інфантильного дитини з проблемної сім'ї подали як щось нормальне і правильне. І подвійно сумно те, що це кіно настільки любимо глядачами протягом десятиліть - це означає лише те, що багато глядачів побачили в героях себе і власні життєві трагедії ...

Такі справи.

А вам подобається кіно "Іронія долі, або з легким паром"? Напишіть в коментарях, цікаво.

Підпишись на наш Telegram . Надсилаємо лише "гарячі" новини!

? чи були вони взагалі?
А вам подобається кіно "Іронія долі, або з легким паром"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация