Малайзійська мечеть також є метадонової клінікою

Після проголошення молитви, він піднімається по сходах на верхній рівень мечеті, здає аналіз сечі і консультується у лікаря

Після проголошення молитви, він піднімається по сходах на верхній рівень мечеті, здає аналіз сечі і консультується у лікаря. Фармацевт після цього видає йому невеликий пластиковий стаканчик з метадоном, щоб допомогти йому відвикнути від героїнової залежності.

Куала Лумпур - Щоранку понеділка і четверга людина тендітної статури їде на автобусі півтори години зі свого будинку в передмісті Куала-Лумпура в мечеть Ар-Рахман.

Після проголошення молитви, він піднімається по сходах на верхній рівень мечеті, здає аналіз сечі і консультується у лікаря. Фармацевт після цього видає йому невеликий пластиковий стаканчик з метадоном, щоб допомогти йому відвикнути від героїнової залежності.

Цей чоловік, який не хотів, щоб його впізнали через стигми, що оточує незаконного вживання наркотиків в мусульманській країні, сказав, що споживав героїн ін'єкційним шляхом протягом семи років до того як він прийшов в мечеть Ар-Рахман близько року тому. «Це дозволяє мені не приймати героїн на вулиці» - сказав він, посилаючись на метадон. «Це дає мені можливість працювати».

Деякі мусульманські вчені вважають, що препарати, які можуть перешкодити мусульманам виконувати свої релігійні обов'язки, заборонені в Ісламі, а в Малайзії суворі закони, в тому числі передбачають смертну кару за торгівлю наркотиками. Покарання для тих, кого затримали за зберігання героїну - штраф, до довічного тюремного ув'язнення, і порка, в залежності від кількості.

Але в мечеті Ар-Рахман, лікарі з Університету Малайя вдалося залучити релігійних авторитетів до себе «на борт» і зробити те, що Всесвітня організація охорони здоров'я називає «першої у світі метадонової програми, яка працює в мечеті».

Лікарі в найближчі місяці планують розширити програму ще на дві мечеті в Куала-Лумпурі.

У Малайзії, за оцінками 170 000 ін'єкційних споживачів наркотиків, і героїн - найбільш часто використовуваний препарат. Споживачі опіатів склали близько половини всіх споживачів наркотиків, заарештованих в 2010 році, і кількість героїну, вилученого в цьому році, як повідомляється, було найвищим протягом останніх п'яти років, згідно з недавньою доповіддю Управління ООН з наркотиків і злочинності. Героїн в Малайзію в основному потрапляє з М'янми, Лаосу і Західної Азії, але частина його також обробляється всередині країни, як повідомляється в звіті.

У той час як деякі країни вже використовують метадон для лікування героїнової наркозалежності протягом десятиліть, Малайзія початку загальнонаціональну фінансовану урядом програму в 2005 році.

До цього, в Університеті Малайя йшла програма, в якій пацієнтам потрібно було платити за лікування. Успіх цієї програми, в поєднанні з тривожними поширенням ВІЛ-інфекції серед споживачів ін'єкційних наркотиків, спонукав уряд почати власну програму з безкоштовними дозами в 2005 році. Програми обміну голок були розпочаті через рік.

Число нових випадків інфікування ВІЛ у 2002 році досягло майже 7000, до 2005 року ця цифра впала до трохи більше 6100. Основний шлях передачі - внутрішньовенне вживання наркотиків.

До введення метадону, героїнові наркозалежні відправлялися в державні реабілітаційні центри на два роки, де вони різко припиняли вживання наркотиків. За словами лікарів, цей підхід приводив до високої частоти рецидивів.

Незважаючи на те, що кількість метадонових програм з 2005 року розширилося, недолік клінічних установ з достатнім простором і засобами привів до того, що багато людей, які могли б отримати користь від лікування, як і раніше не потрапили в програму, за словами доктора Русді Абдул Рашид, головного координатора науково-дослідного центру аддикций університету Мала, який виконує програму «Ар-Рахман».

Коли лікарі вперше звернулися до керівництва мечеті і в державний департамент Ісламського Розвитку, який повинен схвалювати діяльність в Малазійських мечетях, вони зіткнулися з сильною опозицією. «Влада побоювалася, що метадон був заборонений в Ісламі» - сказав доктор Русді. Але лікарі пояснили, що метадон відрізняється від інших наркотиків, тому що ці ліки і воно не дає пацієнтам відчуття ейфорії.

«Вони погодилися з тим, щоб дозволити нам провести пілотну програму» - сказав в інтерв'ю Доктор Русді.

У програмі, яка почалася в 2010 році, в даний час є 50 пацієнтів, з віком від 18 до 60 років. Коли вони вперше підключилися до програми, пацієнти повинні були приймати метадон під пильним оком фармацевтів. Через пару місяців, якщо два і більше послідовних аналізу сечі на наркотики показували негативний результат, пацієнтам дозволялося брати до трьох доз додому.

Незважаючи на те, що Малайзійська метадоновая програма виконується в мечеті вперше, Ісламські влади вже беруть участь в боротьбі з наркотиками в інших країнах, таких як Китай та Індонезія, де деякі Ісламські організації управляють реабілітаційними центрами.

Національний департамент Ісламського розвитку Малайзії заявив, що погодився дозволити метадонову програму в мечеті Ар-Рахман після того, як Національна Рада фетву дав дозвіл на використання метадону за умови, що він буде прийматися під наглядом лікаря.

«Застосування метадону в мечеті Ар-Рахман було дозволено релігійною владою, тому що він вважається одним з видів ліків, які можуть бути використані в якості засобу для лікування наркозалежних» - зазначив Департамент у своїй заяві.

«Ми вважаємо, що програма JAKIM може зробити мечеть соціальним центром для спільноти» - відзначили в Департаменті, використовуючи малайське скорочена назва цієї програми.

Низам Юсуф, скарбник мечеті Ар-Рахман, сказав, що комітет мечеті погодився прийняти програму, оскільки вона допомагає людям змінити своє життя на краще.

«Багато хто з них вже знаходяться в доброму здоров'ї, вже є гідна робота, деякі з них одружилися і у них нова родина» - сказав він. «Я вважаю, що організація робить добру справу».

Але не всі згодні. Г-н Нізам сказав, що деякі віруючі висловили стурбованість і цікавилися, чому програму не можна було організувати в клініці. «Деякі наші люди дивляться на наркоманів, і деякі люди думають, що недобре бачити їх в очікуванні навколо мечеті" - сказав він.

Доктор Русді сказав, що хоче продовжувати працювати в тісному контакті з мечеттю, щоб допомогти усунути стигму, навколишнє наркозалежних.

У доповіді, опублікованій в минулому році, Всесвітня Організація Охорони здоров'я заявила, що, незважаючи на те, що дискримінація по відношенню до споживачів наркотиків в Малайзії залишається на високому рівні, їх доступ до медичної допомоги в останні роки покращився. У доповіді говориться конкретно про мечеті Ар-Рахман.

З моменту введення програм метадону та обміну шприців, кількість нових випадків ВІЛ скоротилося майже вдвічі, а число нових інфекцій в 2009 році - 3080 випадків - це найнижчий показник з 1993 року.

Проте, число нових інфекцій збільшилася до 3652 в 2010 році, останньому році, за який є дані, і, згідно з цими даними статевий шлях передачі обігнав внутрішньовенне вживання наркотиків в якості основного способу передачі ВІЛ.

Малайзійський Рада зі СНІДу (Malaysian AIDS Council) - зонтична організація, що об'єднує групи і організації, що працюють з проблем ВІЛ / СНІДу, стверджує, що чоловіки - мусульмани в Малайзії і раніше найбільш схильні до ризику зараження ВІЛ-інфекцією при внутрішньовенному введенні наркотиків і рішуче підтримує програму Ар-Рахман.

«Ми в даний час проводимо кампанію серед інших релігійних властей і лідерів в країні, щоб ця програма була прийнята» - сказав президент ради Мохаммад Заман Хан.

У мечеті Ар-Рахман Міністерство охорони здоров'я забезпечує дози метадону безкоштовно і платить за двох фармацевтів, які розподіляють метадон, а лікарі з Університету Малайї і лікарів загальної практики відвідують програму раз на тиждень для огляду пацієнтів. Кожен пацієнт платить 15 рінггітів, або близько $ 4.90 в тиждень за участь в програмі.

Доктор Русді сказав, що лікування також включає в себе «духовне вдосконалення», яке, за його словами часто є особливістю програми лікування наркозалежності, незалежно від релігії пацієнта.

В рамках цієї програми протягом перших восьми тижнів пацієнти повинні прочитати молитви до того, як вони звернуться до лікаря і отримають метадон. Після цього, читання молитви не є обов'язковою умовою, але, як сказав Доктор Русді, це рекомендується, також як і відвідування щотижневих релігійних бесід, додаткових елементів, які, на його думку, можуть допомогти запобігти рецидив у пацієнтів.

Департамент Ісламського Розвитку також брав участь в проектуванні цієї частини програми.

«Ми вважаємо, що духовне зцілення, на додаток до лікування метадоном, може мати кращий результат в плані утримання від рецидивів і результатів лікування, а також зміни поведінки, пов'язаного з ризиком зараження ВІЛ-інфекцією і поліпшення якості життя» - сказав Доктор Русді.

Малайський університет планує розширити свою програму після отримання запрошення від двох інших мечетей в Куала-Лумпурі. Щоб скоротити витрати, планується організувати мобільний сервіс, де лікар і фармацевт будуть приїжджати в мечеті на мікроавтобусі для реалізації програми. Є також плани по створенню аналогічної програми в двох індуїстських храмах в Куала-Лумпурі. Доктор Русді зазначив, що він не знає жодного храму або християнської церкви, які б в даний час надавали такі послуги в Малайзії.

Минулого четверга, серед людей, що піднялися босоніж вгору по сходах в клініку, були як молоді, так і люди старшого віку.

48-річний чоловік, який назвав себе Карлос, сказав, що він став приходити в мечеть близько року тому після того, як вживав героїн протягом трьох десятиліть. Карлос, який заробляє собі на життя, виконуючи музику на деяких з найпопулярніших вулиць столиці для туристів, заявив, що, так як він перестав приймати героїн, він зміг купити невеликий будинок для своєї родини.

«Я думаю, це дуже добре» - сказав він про програму, взявши три маленьких пляшечки метадону, яких йому повинно вистачити до його наступного візиту. «В Християнстві наркозалежні можуть відвідувати церкву» - сказав він про програми в інших країнах. "Але Мусульмани також можуть використовувати мечеті, щоб допомогти таким людям, як ми».

Версія цієї статті з'явилася у пресі 29 березня 2012 року в «The International Herald Tribune».

Автор ЛИЗ Гуш

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация