Мама для мам: Значення вітамінів в раціоні дитини

  1. Роль вітамінів у житті малюків
  2. Роль мінеральних речовин в житті малюка

Вітаміни дуже важливі для нормального росту і розвитку малюка. Вони беруть участь в окисних реакціях, процесах кровотворення, є регуляторами всіх обмінних процесів, входять до складу багатьох ферментів, сприяють підвищенню опірності до різних захворювань. Оскільки вітаміни практично не синтезуються в організмі, (виняток: окремі вітаміни групи В внебольшом кількості утворюються кишечнику і вітамін Д синтезується в шкірі під впливом сонячних променів), то вони повинні надходити в організм з їжею або у вигляді синтетичних препаратів. Кількість вітамінів повинно відповідати потребам організму дитини в них. Недостатнє або надмірне надходження вітамінів може викликати серйозні захворювання: авітамінози, гіпо- або гіпервітамінозу.

Роль вітамінів у житті малюків

Вітаміни діляться на дві великі групи: водорозчинні та жиророзчинні. До групи водорозчинних відносяться вітамін С і вітаміни групи В, а до групи жиророзчинних А, D, Е, F.

Вітамін С (аскорбінова кислота) бере участь у всіх видах обміну, сприяє зростанню тканин і клітин, підвищує стійкість організму до інфекція м, тобто підвищує імунітет. При нестачі вітаміну С виникає сонливість, млявість, дратівливість, знижується імунітет. Основними джерелами вітаміну С є свіжі овочі, фрукти, ягоди, зелень. Особливо велика кількість вітаміну С міститься в шипшині, агрус, цитрусових, чорній смородині, обліписі, солодкому перці, капусті, зелені. Однак вітамін С дуже нестійкий, легко руйнується при тривалому зберіганні, найкраще зберігається в кислому середовищі, а також у консервованих продуктах (соки, пюре).

Група вітамінів В складається з 15 біологічно активних вітамінів, які беруть участь в різноманітних процесах обміну. Вітамін В1 впливає на стан центральної нервової системи та органів травлення, бере участь у важливих реакціях обміну. При нестачі цього вітаміну порушується травлення, відзначається м'язова слабкість, підвищена стомлюваність, знижується опірність до захворювань, у дітей раннього віку виникають відрижки, відзначається здуття живота, часті запор и. Основні джерела вітаміну В1 - крупи (гречана, вівсяна, пшоняна), бобові (квасоля, соя, горох), м'ясо і субпродукти (нирки, печінку, серце).

Вітамін В2 сприяє виробленню енергії в організмі, забезпечує нормальне функціонування центральної нервової системи, органів шлунково-кишкового тракту, підтримує нормальний стан шкіри і слизових оболонок, покращує процес засвоєння їжі. При недостатньому надходженні цього вітаміну дитина перестає набирати вагу і навіть худне. У нього спостерігається швидка стомлюваність, шкіра стає сухою, в кутах рота з'являються «заїди». При значному дефіциті може розвинутися кон'юнктивіт і стоматит. Основні джерела вітаміну В2 продукти тваринного походження - молоко, сир, яйця, печінку, м'ясо; з рослинних продуктів - гречана крупа, горох, квасоля, соя, сочевиця.

Вітамін В6 бере участь в обміні білка і окремих амінокислот, впливає на жировий обмін, кровотворення, кислотоутворюючої функції шлунка. При нестачі цього вітаміну відзначається затримка росту, знижена опірність до інфекція м дихальних шляхів, неврологічні порушення, зниження гемоглобіну в крові. На шкірі з'являються сухі екземи, лущення.

Вітамін В12 грає велику роль в процесах кровотворення, бере участь в білковому обмін. При нестачі цього вітаміну може розвинутися важке недокрів'я, порушується робота шлунково-кишкового тракту. Вітамін В12 міститься в молочних продуктах, м'ясі, яєчному жовтку.

Вітамін Вс (фолієва кислота) бере участь в процесах кровотворення, сприяючи синтезу еритроцитів. Дефіцит цього вітаміну викликає зниження кількості еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів в крові, запалення слизової оболонки рота, пронос. Джерелом вітаміну Вс є салат, шпинат, цвітна капуста, спаржа, буряк, дріжджі, м'ясо, субпродукти.

Вітамін РР (нікотинова кислота) входить до складу багатьох ферментів, що стимулюють процеси клітинного обміну, впливає на кровотворення, має судинорозширювальну дію. При нестачі вітаміну РР виникають порушення центральної нервової системи (неспокій, поганий сон, дратівливість), шкіри (дерматит), шлунково-кишкового тракту (пронос). Вітамін РР знаходиться в м'ясі, крупах гречаної і ячної, пшеничній муці і висівках.

Вітамін А (ретинол) впливає благотворно на зростання організму, на стійкість його по відношенню до інфекція м. Він необхідний для підтримки нормального зору, стану шкіри і слизових оболонок. Він міститься в риб'ячому жирі, субпродуктах, вершковому маслі, яєчному жовтку, а в рослинних продуктах міститься попередник вітаміну А - каротин, який в організмі перетворюється в активний вітамін А. Каротин міститься в зелених частинах рослин, а також в овочах і фруктах, які мають помаранчеву і червоне забарвлення.

Вітамін Е впливає на функцію ендокринних залоз, уповільнює руйнування в організмі вітаміну А, С, каротину, сприяє засвоєнню жирів, Вітамін Е впливає на функцію ендокринних залоз, уповільнює руйнування в організмі вітаміну А, С, каротину, сприяє засвоєнню жирів,   підтримує нормальний стан каппіляров підтримує нормальний стан каппіляров. При нестачі вітаміну Е спостерігається млявість, м'язова слабкість, розвивається недокрів'я. Вітамін Е міститься в зелених частинах рослин, зернах кукурудзи, бобових, зелені, моркви, капусти, горіхах, обліписі, яйцях, печінці, рослинному і вершковому маслах, за пологи шах злакових.

Вітамін D регулює обмін кальцію і фосфору, стимулює ріст кісткової тканини. При дефіциті вітаміну Д у дітей раннього віку виникає рахіт (порушення утворення кісткової тканини, деформація кісток). Малюки стають дратівливими, у них порушується сон, знижується опірність до інфекція м, затримується прорізування зубів. При надмірному надходженні вітаміну Д у дитини розвивається гіпервітаміноз, знижується апетит, порушується сон, відзначаються симптоми інтоксикації, дитина втрачає у вазі. Вітамін Д міститься в печінці тріски, риб'ячому жирі, ікрі риб, вершковому маслі, сметані, яєчному жовтку. Цей вітамін синтезується під впливом сонячних променів, тому найефективніший спосіб профілактики рахіту - це регулярні прогулянки з дитиною на свіжому повітрі.

Необхідно добре розуміти, що тільки при правильному харчуванні вітаміни надають належну дію. Нестача вітамінів в організмі малюка зависет як від малого змісту їх в раціоні, так і від недостатнього надходження з їжею інших речовин. Так при нестачі білка вітаміни виводяться з організму. Вітаміни А, D, Е засвоюються організмом лише при достатній кількості жиру в їжі. Зростає потреба у вітаміні В1 при надмірному вмісті в їжі вуглеводів, а В1 і В6 при нестачі ненасичених жирних кислот.

Роль мінеральних речовин в житті малюка

У їжі дітей обов'язково повинні міститися мінеральні речовини, які входять до складу клітин і тканин організму, беруть участь в різноманітних процесах обміну речовин, активізують ряд ферментних систем і є складовими частинами всіх біологічних середовищ. Основні мінеральні речовини ділять на макроелементи (кальцій, фосфор, магній, залізо, калій і ін.) І мікроелементи (мідь, цинк, кобальт, йод, фтор та ін.).

Кальцій бере активну участь у формуванні скелета і зубів, бере участь в процесах згортання крові, проникності клітинних оболонок, збудливості нервової системи. Дефіцит кальцію в організмі малюка призводить до рахіту. Міститься в багатьох продуктах рослинного і тваринного походження, але засвоюється неоднаково. Найкраще засвоюється з молока і молочних продуктів, де знаходиться в з'єднанні з білком.

Фосфор бере активну участь у всіх основних процесах обміну речовин і в формуванні скелета. Найбільша його кількість міститься в яєчному жовтку, м'ясі, рибі, сирах, бобових і горіхах, вівсяної і гречаної крупи.

Магній бере участь в обміні речовин, у формуванні скелета, стимулює функцію кишечника і підвищує жовчовиділення, бере участь у передачі нервового збудження. При нестачі магнію знижується імунітет, погіршується засвоєння їжі, порушується шкірний покрив. Міститься магній у злакових: пшениці, жита, гречки, просі, ячмені, вівсі, зелені, в овочах, фруктах, дуже багаті їм сухофрукти.

Залізо бере активну участь у багатьох процесах обміну, є складовою частиною гемоглобіну і переносить кисень до клітин і тканин швидко зростаючого організму. При нестачі заліза у дітей розвивається недокрів'я. Тому дуже важливо, щоб малюк отримував з їжею достатню кількість заліза, так як його запаси в організмі дитини вельми обмежені. Залізо міститься в м'ясі, рибі, субпродуктах, яйцях, крупах, бобових, яблуках, грушах, чорниці, інжир, кизил, шипшині.

Калій необхідний для діяльності мускулатури серця і кишечника малюка. Їм багаті картопля, морква, капуста, петрушка, шпинат, абрикоси, родзинки, чорнослив, бобові.

Для правильної життєдіяльності організму дитини необхідні і мікроелементи, що надходять в організм з продуктами. Так йодом багаті продукти моря (креветки, мідії, морська капуста, деякі види морських риб) і йодована сіль. Нестача йоду призводить до затримки розумового розвитку і зростання. Цинком найбільш багаті злаки, дріжджі, бобові, печінка, морепродукти, висівки, багато фруктів і овочі. Цинк регулює білковий і вуглеводний обмін, входить до складу еритроцитів, багатьох ферментів і гормонів, міститься в залозах внутренннего секреції, бере участь в процесах кровотворення. При нестачі цинку порушуються процеси росту.

Джерело: http://www.akdp.ru/

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация