Мамаїв курган у Волгограді: історія, опис, фото

  1. походження назви
  2. Історія зведення меморіального комплексу
  3. Містицизм меморіального комплексу
  4. На Мамаєвому кургані
  5. Рейтинг пам'ятки

Адреса: Росія, Волгоград, Центральний район
Початок будівництва: 1959 рік
Закінчення будівництва: 1967 рік
Висота з мечем: 85 м
Координати: 48 ° 44'32.0 "N 44 ° 32'13.0" E
Об'єкт культурної спадщини Російської Федерації

На правому березі величної Волги, в центральному районі міста Волгограда, раніше носив назву Сталінград, знаходиться висота Мамаїв курган. На ній височить, що вражає своїми розмірами, скульптура «Батьківщина-мати кличе!», Яка символізує собою перемогу радянського народу над фашизмом, його прагнення до незалежності і готовності до самопожертви.

Багато архітекторів і історики стверджують, що тільки цей пам'ятник найбільш підходить для того, щоб вважатися символом свободи. Адже саме на цьому місці, а не там, де зведена американська «Статуя Свободи» , Відбулася одна з найстрашніших і найкривавіших битв за свободу всього людства.

Адже саме на цьому місці, а не там, де зведена   американська «Статуя Свободи»   , Відбулася одна з найстрашніших і найкривавіших битв за свободу всього людства

Монумент «Батьківщина-мати кличе!»

У Сталінграді настав корінний перелом у Другій Світовій війні, в цьому, повністю зруйнованому місті, вперше здалася в полон ціла німецька армія. Після Сталінградської битви велика частина командування вермахту зрозуміла, що радянський народ вже не зломити, і фашизму найближчим часом прийде кінець. У 2008 році, згідно з результатами голосування, меморіальний комплекс Мамаєв Курган, який, до слова, раніше називався «Курганом Слави», був по праву визнаний одним з семи чудес Росії .

походження назви

На жаль, до теперішнього моменту не знайдено ніяких історичних документів, згідно з якими можна було б достовірно пояснити, чому висота 102,0 (саме так вона була позначена на військових картах часів Великої Вітчизняної війни) отримала свою назву «Мамаїв курган». Багато корінні жителі впевнені, що на цій висоті свого часу стояв дозор хана Мамая.

Скульптура «Стояти на смерть»

Однак історики не згодні з цією легендою, адже ніяких фактів, які говорять в її користь, поки не існує. До війни жителі Сталінграда називали курган «бугром». Якщо перевести слово «бугор» на мову татар, які проживали на берегах Волги, воно звучить, приблизно, як «мамай». Є ще досить цікава гіпотеза виникнення назви висоти, яка до Сталінградської битви не уявляла ні для вчених, ні для жителів міста ніякого інтересу: слово «мамай» з древнетібетськіх мови перекладається на російську дослівно, як «мати світу». Правда, ні одну з перерахованих вище версій поки не можна вважати достовірною.

Історія зведення меморіального комплексу

Рівно 200 днів в місті, що носить ім'я великого вождя радянського народу, проходили кровопролитні бої. Висота 102,0 мала найважливіше стратегічне, з точки зору військових, значення. З височини можна було вести обстріл центральної частини Сталінграда, тому протягом 135 днів курган кілька разів займали то солдати вермахту, то частини Радянської армії. Весь курган постійно перебував під обстрілом, вижити на ньому було практично неможливо. На кожен квадратний метр в день тут падало понад 1200 осколків від снарядів і близько 600 куль.

Скульптура "Скорботна мати" на площі Скорботи

Сховатися було ніде: на кургані, як і в Сталінграді, вся земля була вкрита тисячами трупів. Майже 35 000 радянських солдатів були поховані в братській могилі на кургані. Природно, що відразу після запеклих боїв, радянське командування прийняло рішення увічнити тут пам'ять про велику битву, про великий перелом у Другій Світовій війні.

Пропозицій про те, як повинен виглядати меморіальний комплекс, було багато: хтось вирішив залишити Сталінград в тому ж вигляді, в якому він перебував після його звільнення. Таке конкурсну пропозицію викликало у вождя обурення і, навіть, за словами його наближених, лють. «Зруйнований і спустошений місто, в якому ще можна почути крики поранених і вмираючих, що носить моє ім'я, не може бути пам'ятником на честь перемоги Радянського народу у Сталінградській битві», - сказав І.В. Сталін. Генералісимус прийняв рішення, призначити головним архітектором меморіального комплексу на Мамаєвому кургані Євгена Вучетича. Варто відзначити, що грандіозне будівництво комплексу почалося на висоті 102,0 і прилеглої до неї території тільки в 1959 році.

Вічний вогонь у Залі військової слави

Центром всієї меморіальної композиції стала величезна скульптура, що одержала назву «Батьківщина-мати кличе!». Її вага становить майже 8 000 тон, до слова, в цю цифру не входить вага постаменту, на якому стоїть величний пам'ятник жінці з мечем в руці, що символізує Батьківщину, яка закликає своїх солдатів-синів стати на її захист. Її висота без меча 52 метра. Меч скульптури, на відміну від самого пам'ятника, виконаний не з залізобетону, а зі спеціальної фторированной стали, яка не схильна до корозії. Довжина меча 33 метра, а важить він 14 000 кілограм. Усередині нього вільно можна помістити легковий автомобіль. Свого часу пам'ятник вважався найвищим у всьому світі. Якось скульптору Вучетича задали слушне запитання: «Чому у статуї відкритий рот, адже це робить її жорстокою? Чи не краще б було зробити Батьківщину-матір із закритим ротом? ». Євген Вікторович відповів: «Інакше проект було виконати не можна, адже вона кричить - За Батьківщину!», - і, зробивши невелику паузу, додав, - «мать вашу ...». До постаменту «Батьківщина-мати кличе!» Ведуть 200 сходинок, як неважко здогадатися, їх кількість символізує кількість днів і ночей, протягом яких за Сталінград велися бої. Бої не на життя, а на смерть. Бої нема за місто, що носить ім'я Сталіна, а за свободу всього людства.

Бої нема за місто, що носить ім'я Сталіна, а за свободу всього людства

Вступна композиція-горельєф «Пам'ять поколінь»

Містицизм меморіального комплексу

Численні дослідники, які серйозно займаються вивченням різних паронормальних явищ, стверджують, що під курганом знаходиться геологічний розлом або, так звана, акупунктурная точка нашої планети. Вплинувши на неї спеціальним методом, можна було викликати масу природних катаклізмів, які торкнулися б майже всю територію Радянського Союзу. Саме за цю можливість вела запеклу боротьбу армія вермахту. До слова, цю версію вчені підтверджують однією цікавою знахідкою: на Мамаєвому кургані було знайдено перстень із зображенням людського черепа. Такі персні мали право носити тільки вчені, що складалися в спеціальному суспільстві «Аненербе», який займався пошуком артефактів, які б допомогли фашистам підкорити весь світ. Один з радянських офіцерів, які спостерігали в бінокль за висотою 102,0, під час того, як вона була захоплена німцями, розповідав, що під градом осколків і куль, якісь дивного вигляду люди вели на кургані розкопки.

монументальний рельєф

Є думка, що Мамаїв курган був місцем, де здійснювали свої обряди скіфи, які жили в цих місцях ще в V столітті до нашої ери. Один з вождів встромив в центр піднесення священний для всього скіфського народу меч. Дивно, але меч скульптури «Батьківщина-мати кличе!» Практично ідентичний скіфським мечів, з якими йшли в бій древні безстрашні воїни.

На Мамаєвому кургані

Проходячи по «Площі скорботи» і дивлячись на різні елементи меморіального комплексу, розумієш, що героїзм радянських воїнів ніколи не буде забутий. Вічну пам'ять символізує величезна скульптура-рука, що тримає факел з ніколи негаснущім вогнем. Особливе враження справляють «Стіни-руїни», з яких лунають звуки запеклого бою, звучать пісні часів Великої Вітчизняної Війни, а голос Левітана передає зведення з місця подій. Все то горе, яке пережив радянський народ під час війни з фашизмом, як не можна точніше передає скульптура матері, що оплакує свого, який загинув в бою, сина.

Басейн на площі Героїв

Підійшовши до «Батьківщини-матері», приходить усвідомлення того, що вираз: «Хто до нас з мечем прийде, той від меча і впаде», - не просто гучні слова. Ці слова, як не можна краще характеризують прагнення нашого народу до свободи, готовності до самопожертви не тільки заради власної незалежності, а й заради миру на всій нашій планеті.

Рейтинг пам'ятки

Пам'ятки Волгоградської області Регіони Росії Країни Європи

МАМАЄВ КУРГАН

Мамаїв курган на мапі

Дивитися ще на Putidorogi-nn.ru:

Якось скульптору Вучетича задали слушне запитання: «Чому у статуї відкритий рот, адже це робить її жорстокою?
Чи не краще б було зробити Батьківщину-матір із закритим ротом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация