Марія Терезія - королева з серцем короля

  1. Королева, яка навчила підданих грамоті
  2. Ера картоплі
  3. Теща всієї Європи

Трьохсотріччя з дня народження імператриці Марії Терезії (13 травня 1717 - 29 листопада 1780) дає привід згадати про те, як правління цієї видатної жінки змінило життя підданих Дунайської монархії, а Терезіанській епоха стала часом Просвітництва і прогресивних реформ. Ерцгерцогиня Австрії, королева Угорщини і єдина жінка, яка займала чеський престол, незважаючи на війни, які була змушена вести, змогла удосконалити державну структуру і підняти добробут народів імперії.

Коли в 1740 році помер її батько Карл VI, котрий залишив спадкоємця чоловічої статі, Марії Терезії виповнилося 23 роки, вона була дружиною герцога лотаринзького Франца I Стефана, а її права на престол закріплював лише Прагматичний патент. У неї не було ні грошей, ні війська, ні суттєвої підтримки. «Я - бідна королева, але у мене серце короля!», - заявила Марія Терезія. 1 вересня 1741 року вона звертається до депутатів угорського сейму з проханням про допомогу, тримаючи на руках сина-немовляти. Стотисячне військо і добровольці врятували Габсбурзькій монархії в боротьбі за «австрійську спадщину». Вона вміла домагатися поставлених цілей і володіла рідкісним даром вибирати собі талановитих помічників.

Марія Терезія і її молоде покоління реформаторів перетворили державну структуру, створивши цілий ряд нових органів управління - Придворну державну канцелярію - міністерство закордонних справ, Директорій - вищий адміністративний фінансовий орган, а також вищі органи правосуддя. У 1760 році було створено Державну раду як центр адміністративного контролю.

Королева, яка навчила підданих грамоті

Шкільне навчання під час Марії Терезії   Сьогодні Марію Терезію згадують як правительку, яка ввела обов'язкове шестирічне шкільне навчання для дітей усіх станів, хлопчиків і дівчаток Шкільне навчання під час Марії Терезії Сьогодні Марію Терезію згадують як правительку, яка ввела обов'язкове шестирічне шкільне навчання для дітей усіх станів, хлопчиків і дівчаток. Після виходу Загального шкільного закону в Чехії і Моравії було створено 2500 нових шкіл, а по всій імперії - близько 6000. Крім того, імператриця заснувала публічні бібліотеки в Празі і Інсбруку, відкрила обсерваторії у Відні та Граці.

Вона реформувала всю фінансову систему і оподаткування, переклавши частину тягаря і на привілейовані стани - дворянство і духовенство. В імперії була введена єдина валюта, з'явилися паперові гроші, стандартизованої системи мір і ваг. У 1775 році імператриця скасувала внутрішні митниці і кордону - вся країна, включаючи Угорщину і Тіроль, об'єдналася, кажучи сучасною мовою, в «єдину митну зону», а полегшені митні тарифи сприяли зростанню місцевої промисловості і торгівлі.

Був наведений порядок в землеволодінні, закріплений в Терезіанській кадастр, - здійснена перша в історії імперії загальний перепис земельних володінь і проведений перепис населення. «Патент на робот» полегшив становище селян, визначивши максимальну кількість годин панщини в Чехії і Моравії. Патент віротерпимості, який наділяв цивільними правами християн-некатоликів, став основою для створення в країні громадянського суспільства.

Ера картоплі

Марія Терезія   Терезіанській епоха - час, коли модернізувалося виробництво, в країні почали рости текстильні, скляні і паперові мануфактури, вдосконалювалося сільське господарство - саме при Марії Терезії в країні почав масово вирощуватися картопля Марія Терезія Терезіанській епоха - час, коли модернізувалося виробництво, в країні почали рости текстильні, скляні і паперові мануфактури, вдосконалювалося сільське господарство - саме при Марії Терезії в країні почав масово вирощуватися картопля. «Селяни повинні бути здатні прогодувати себе і платити податки", - не втомлювалася нагадувати імператриця.

Марія Терезія Вальбурга Амалія Христина була дочкою Карла VI, останнього нащадка Габсбургів по чоловічій лінії, і Єлизавети Брауншвейг-Вольфенбюттельською. Її сестра Шарлотта Христина Софія була видана за царевича Олексія, старшого сина Петра Великого, так що Марія Терезія доводиться двоюрідною сестрою російському імператору Петру II. Тісний союз проти Фрідріха Прусського пов'язував її і з Єлизаветою Петрівною, союзницькі відносини підтримували вони пізніше і з Катериною II.

Теща всієї Європи

Марія Терезія в колі сім'ї   Марія Терезія увійшла в історію як мати численного сімейства - в шлюбі з герцогом Францом I Стефаном, з яким вона прожила майже тридцять років, народилося шістнадцять дітей, десять з яких дожили до зрілих років Марія Терезія в колі сім'ї Марія Терезія увійшла в історію як мати численного сімейства - в шлюбі з герцогом Францом I Стефаном, з яким вона прожила майже тридцять років, народилося шістнадцять дітей, десять з яких дожили до зрілих років. Раптова смерть в 1765 році чоловіка, який, хоча і не відрізнявся вірністю, але якого Марія Терезія все життя щиро любила, став для государині страшним ударом. П'ятнадцять років, до кінця свого життя, вона не знімала траур, а підкреслена релігійність, багатогодинні молитви і постійні богослужіння давали привід злим язикам звинувачувати монархиню в святенництво.

Династичні шлюби дітей вона, як було прийнято в ту епоху, використовувала для зміцнення позицій Австрійської імперії в Європі. На щастя, Марія Терезія померла значно раніше 1792, коли її молодша дочка Марія-Антуанетта, що стала королевою Франції, була гельйонтинована.

Престол успадкував старший син Марії Терезії Йосиф II, колишній після смерті батька співправителем матері. Хоча багато в чому їх погляди не збігалися, він продовжив курс реформ і модернізацію держави.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация