Масандрівський палац Олександра III

** Замовлення екскурсії **

Масандрівський палац - один з двох царських палаців Криму, де російські монархи проводили літо, даруючи собі контраст з холодним і похмурим Петербургом.
Палац знаходиться в східному передмісті Ялти, у відокремленому місці, в т.зв. Верхній Масандрі, на гірському схилі, і оточений парком, що переходить в ліс. Він був побудований для імператора Олександра III в змішаному стилі ренесансу і бароко (1881-1892 рр.) І сильно нагадує витончені французькі замки. Палац дуже затишний, елегантний і гармонійно вписується в навколишній ландшафт.
У 1778 році граф Семен Воронцов, власник Масандрівський садиби і син колишнього губернатора Михайла Воронцова, вирішив побудувати мисливський будинок в Масандрі. Першим архітектором був Етьєн Бушар. Будівництво, коли залишалася тільки внутрішнє оздоблення, було зупинено через смерть замовника.

М.Є. Месмахер, фото 1890 р

У 1889 році Масандрівський палац і садиба були придбані Міністерством імператорського подвір'я і доль. Новим власником був запрошений інший відомий петербурзький архітектор - Максиміліан Єгорович Месмахер. Проект столичного зодчого втілив в життя його найближчий помічник архітектор Оскар Еміль Вегенер.
На жаль, государю Олександру ІІІ не довелося жити в цьому місці, яке йому так подобалося - в 1894 році російський цар помер неподалік від Масандри, в Лівадійському палаці.

На жаль, государю Олександру ІІІ не довелося жити в цьому місці, яке йому так подобалося - в 1894 році російський цар помер неподалік від Масандри, в Лівадійському палаці

Олександр III

У березні 1902 року Масандрівський палац був прийнятий приділити від будівельників, хоча і з численними недоробками, що виключають комфортне проживання в палаці. Відзначимо дивовижний в історії царських палаців факт: до 20-х років XX століття будівлю залишалося порожнім, без обстановки, як своєрідний пам'ятник імператору Олександру III. Ця обставина було відзначено і в 1921 році, коли проводили опис всіх південнобережних палаців і маєтків: "Палац для проживання не пристосований".
У той же час чудовий парк в Нижньої Масандрі, закладений ще при М.С. Воронцова, великий сінокісну луг недалеко від палацу, пам'ятки самої місцевості, щедро розкидані тут природою (у Верхній Масандрі знаходяться оригінальні скелі "Ура" і "Браво", гроти, каптаж джерела Св. Іоанна), були улюбленим місцем відпочинку Романових: сюди вони приїжджали на пікніки, чаювання, а великі княжни і цесаревич, супроводжувані галантними офіцерами імператорської яхти "Штандарт", - на веселі галасливі ігри.

Палац Олександра III в Масандрі, листівка

Всі імперії виникають через завоювання. Російська імперія була заснована Петром Великим, який оголосив Росію імперією і проголосив себе її імператором після перемоги в Північній війні 1721 року. Таким чином, він перетворив давню станово-представницьку монархію на абсолютну монархію за зразками західноєвропейських країн, таких як Пруссія, Нідерланди і Швеція. Російський абсолютизм як режим вперше був зафіксований в Військовому Регламенті: "Його Величність є самовладний монарх, який нікому у світі в свої справи відповіді давати не повинен". Боярська дума і Патріаршество були знищені. Основною опорою монархії стали дворяни, які були організовані відповідно до табелем про ранги. Змінювалися закони, зміцнювалися армія і поліція, посилювалася вертикаль влади на величезних територіях від Північного моря до Чорного, від Балтійського моря до Тихого океану.
Таким чином, перш за все, західні країни ставилися до нового титулу російських царів як до значного збільшення активності зовнішньої політики Росії. Держави, що борються за панування в Європі, більше не можуть ігнорувати новий статус Росії.
Одного разу все імперії руйнуються. Історія будь-якої імперії розповідає історію воєн і битв. Тільки за часів імператора Олександра III миротворців Росія майже 15 років не брала участь в бойових діях. Доля розпорядилася так, що Олександр III помер в Лівадії. Його синові Миколі II судилося правити і померти останнім імператором, що ознаменував падіння Російської Імперії, що існувала майже 200 років.

Масандрівський палац пам'ятає генерал-губернатора Михайла Воронцова, царя-миротворця Олександра ІІІ, царя-мученика Миколи ІІ, генералісимуса Йосипа Сталіна, Лаврентія Берію, найексцентричнішого радянського лідера Микити Хрущова, Леоніда Брежнєва, батька перебудови Михайла Горбачова.

Масандрівський палац пам'ятає генерал-губернатора Михайла Воронцова, царя-миротворця Олександра ІІІ, царя-мученика Миколи ІІ, генералісимуса Йосипа Сталіна, Лаврентія Берію, найексцентричнішого радянського лідера Микити Хрущова, Леоніда Брежнєва, батька перебудови Михайла Горбачова

Микола II

Протягом багатьох років Масандрівський палац охоронявся не тільки від іноземців, а й більшість кримчан нічого не знали про нього. Він був відкритий для відвідувань в 1992 році.
За збереження інтер'єрів Масандрівський палац - кращий в Криму в порівнянні з його конкурентами в Лівадії і Апупке і не поступається деяким петербурзьким аналогам. А ось палацовий парк скромніший. Інтер'єри витримані в різних стилях (романський, готика, бароко, класицизм). Їдальня оформлена в стилі лицарського залу (різьблення по дереву, ліплення, кахлі), більярдна - в стилі англійського Відродження з кутовим каміном. Другий поверх поділений на чоловічу і жіночу половини, і на кожну з них веде гвинтові сходи. Там ви побачите кабінети Марії Федорівни і Олександра III, царську опочивальню з гамбсівський стільцями і пасторальними картинами, яка жодного разу не використовувалася за призначенням. На третьому поверсі палацу розгорнута виставка картин в стилі соціалістичного реалізму середини XX століття.
За 20 метрів до входу на територію палацу від дороги можна повернути ліворуч і пройти по стежці до Массандрівському гроту, куди приходила молитися імператриця Марія Федорівна. По сходах вгору можна піднятися на оглядовий майданчик, звідки відкривається вид на Масандру і Ялту.
Найцікавіше:
• їдальня у вигляді лицарського залу;
• меблі роботи Гамбса;
• чудовий квітник і дві секвої перед палацом.
важливо:
• Вище палацу гірським схилом розташована Держдача № 3, побудована в 1948 році для Сталіна (від палацу - 3 км гірського серпантину). Поруч з нею в 1973 році за розпорядженням Брежнєва побудували великий павільйон «Шатер», де генсек зустрічався з лідерами дружніх країн і компартій.
• Відвідування палацу можна поєднати з відвідуванням Масандрівського винзаводу і Нікітського ботанічного саду.

Текст (в т.ч.): Сергій Царапора; путівник "Червоний гід. Севастополь та Ялта".

Адреса: м Ялта, Сімферопольське ш., 13.
GPS-координати: 44.517152, 34.202729.

** Замовлення екскурсії **

Фотоальбом

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация