«Машина ОМОНу діє заспокійливо»

Як Ямал намагається зупинити нелегальну міграцію і припиняти міжетнічні зіткнення

Фото: РИА НОВОСТИ

Кілька років тому один з найбагатших регіонів Росії зіткнувся з проблемою нелегальної міграції та міжетнічних зіткнень. Як поширену в країні проблему вирішували на Ямалі, з'ясовувала Олеся Герасименко.

"Місто ділиться на тих, хто працює в" Газпромі ", і тих, хто немає"

У побудованому на місці робочого селища в 60 км від полярного кола Новому Уренгої немає високих будинків і дерев. Зате з літака видно петляють по тундрі сліди квадроциклів і снегокатов. Під ногами замість землі покриває вічну мерзлоту пісок. Взимку в полудень - сутінки, а поки тут літо: вдень йде дощ, вночі світить сонце. В кінці вересня лягає сніг, в липні за містом дихаєш мушкою. Ув'язнені ГУЛАГу, тягнули тут залізницю Салехард - Ігарка, ігнорували хантийського слово "УРЕ" (висохле русло річки) і Ненецькому "нго" (острів) і переводили назву міста як "згубне місце".

Неофіційна газова столиця Росії стала містом тільки в 1980 році. За даними останнього перепису, тут 115 тис. Жителів, але зареєстровані майже 200 тис.- це не рахуючи вахтовиків і нелегальних мігрантів. Районів два: Північний і Південний, між ними - тундра, дві річки і одна вулиця. Пішки ходять мало, таксистів багато, а автобусні зупинки - кожні 500 м, взимку при мінус 38 ° С яку здається далеким. На тлі типових п'ятиповерхівок, пофарбованих у буро-рожевий, ширяться і височіють офісні замки "Газпром видобуток Уренгой", "Газпром видобуток Ямбург", "Бургаз", "Роспана Інтернешнл", "Роснефтегаза" та інших видобувних компаній.

"Місто ділиться на тих, хто працює в" Газпромі ", і тих, хто немає. Перші не розуміють, що в Уренгої роблять другі", - каже журналіст місцевого телеканалу "Сигма" Зуля Османова. Стереотип про те, що на Ямал приїжджають заробити, а накопичивши, відразу ж їдуть, місцеві спростовують. "Північ затягує", - говорять і чиновники, і водії, і нафтовики. "І з усієї країни величезної люди різні сюди приїжджають на півроку - залишаються назавжди!" - часто цитують тут співака Ямалу Ігоря Корнілова. "Люди, може, і раді б виїхати, але багато хто не приживаються на землі. Я сам приїхав до батьків після інституту погостювати і ось вже 15 років живу", - сміється підприємець з Чечні. "Знайомі пенсіонери не змогли жити в Краснодарському краї: після турботи про кожну листочку не розуміли сусідів, коли ті опале яблука в сміття згрібали. Чи не вжилися з селищними і повернулися доживати пенсію в Уренгой", - розповідає Османова. Про це у Корнілова теж є пісня: "Вкотре беру квиток на землю і відлітаю назавжди додому. Але тільки знаю те, що я приїду, повернуся до тебе, мій Новий Уренгой". "Земля" у всіх різна: одні так називають малу батьківщину, інші - сусідній Ханти-Мансійський округ, треті - все території за Тюменню. "Земля - ​​це все, що не Новий Уренгой. У нас тут окрема держава".

Падіння рубля і зовнішньополітичне напруження Уренгой торкнулися мало. Хіба що відмовилися від планів побудувати новий аеропорт, який повинен був бути схожий на емблему "Газпрому" і видно з космосу. А коли питаєш, як на регіоні позначилася криза, всерйоз перепитують: "Яка криза?" "Сюди все приходить на п'ять років пізніше. У Тюмені носять вузькі джинси - тут почнуть через п'ять років. І з кризою те ж саме", - сміється місцевий підприємець.

Незважаючи на те що місцеві називають свій край окремою державою, Ямал скоріше схожий на Росію в мініатюрі: тундра, газ, нафту, багато охоронців, іпотека, нелегальні таксисти, діаспори, байкери і козаки. Тут дорогі продукти і житло: в середньому, 100 тис. Руб. за квадратний метр, 90% покупців квартир в нових будинках - молоді сім'ї, які беруть іпотеку. Нещодавно в одному з торгових центрів відкрився найпівнічніший в світі ресторан швидкого харчування KFC - на 1,5 градуса на північ від KFC на Алясці. Тут так само, як в більшості регіонів, незадоволені податковими відрахуваннями в Москву. "У відпустці в Туреччині або Єгипті бачиш іноді людей в майках" Газпром ", підходиш запитати: хлопці, ви звідки? А вони кажуть: з Москви. Який же вони" Газпром "?" - ревнують уренгойци. Чи не влаштувалися в "Газпром", куди "при інших рівних охочіше наймають дітей співробітників", молоді люди працюють в ЧОПах, беруть кредити на мобільники та плазмові панелі ширше. Жителі багатший витрачають гроші на землі і квартири в Москві, Краснодарському краї, сім'ї чиновників часто живуть в Чорногорії або Іспанії, залишаючи главу в Уренгої в чоловічій компанії. "Захоплюються полюванням і риболовлею, рівень техніки, квадроциклів, снігоходів, мотоциклів, катерів, рушниць тут такий, що на це можна витратити мільйони", - розповідає колишній держслужбовець.

Відмовилися від планів побудувати аеропорт, який повинен був бути схожий на емблему "Газпрому" і видно з космосу

Тут є свої байкери: місцевий осередок "Нічних вовків" їздить в мотоекспедіціі по Обско-угорський кільцю в мінус 39 ° С. "Ми за політику Путіна. Ми росіяни не тільки на словах", - пояснюють вони. Є свої козаки - Новоуренгойскій міське козацьке товариство Обско-Полярного отдельских козачого товариства Сибірського військового козачого товариства. В основному це приїхали на роботу уродженці Краснодарського краю і Ставропілля, які об'єдналися в першу станицю в 1993 році. Козачі дружини працюють в місті і самостійно - як дружинники без зброї, і разом з поліцією. У них є штаб - цегляний будиночок в Уренгої, всередині музей, кімната для кола (сходу) і офіс отамана. Там лежить карта міста: коли оголошують сполох, тривогу, пояснює сотник Віктор Київський, "наприклад, бійка з іногородніми" - всі їдуть наводити порядок.

Є кавказці, які проводять вечори на майданчиках у торгових центрів в машинах на занижених пружинах під гучну музику. Є чинні мусульмани: в п'ятницю у мечеті в центральному районі під час молитви не вистачає місць для паркування, місць всередині мечеті - теж. Припозднившиеся розстеляють килимки прямо на вулиці біля входу.

"Сюди їдуть не домоглися нічого у себе вдома"

Ямал - регіон багатонаціональний. В перепису населення Уренгоя фігурує більше 40 національностей: росіяни, українці, татари, ненці, ханти, азербайджанці, чеченці, дагестанці, вірмени, узбеки, таджики, білоруси, молдавани, башкири і інші. Багато хто приїхав сюди за часів "великої призову" жителів СРСР на освоєння найбільшого Уренгойського нафтогазоконденсатного родовища. Багато технічної інтелігенції їхало з півдня: головних фахівців готував Грозненський державний нафтовий технічний університет.

Після 1990-х потік переселенців лише збільшився. "Коли почалася перебудова, в Росії жити стало бідно. А на Ямалі майже відразу нафтова і газова галузі різко пішли в гору. Навіть в голодний час тут були дуже високі зарплати у рядових співробітників, найвищі в країні - у чиновників, - згадує колишній високопоставлений чиновник в уряді округа.- гроші треба було кудись витрачати. ​​Магазини, закладу, послуги - на все був попит. Ті, хто хотів заробити гроші, кримінальним та некримінальним шляхом, поїхали рятуватися на цей острівець стабільності ". Азербайджанці зайнялися постачанням продуктів, відкрили ринки і кафе, пізніше - торгові центри. Чеченці влаштовувалися в видобувні компанії, йшли в будівництво, брали підряди на дорожні роботи. Таджики мілини вулиці. "Стабільність півночі приваблювала в усі кризи, не так давно середня зарплата навіть для приїжджого доходила до 70 тис.- наприклад, 50 готівкою в конверті і 20 на підробці таксистом", - зазначає чиновник. Щоб заощадити на найдорожчій оренді квартир (40 тис. Руб. За однокімнатну), мігранти селилися і до сих пір селяться в аварійному житлі - сірих двоповерхових дерев'яних бараках, призначених під знесення.

Але в останні роки міграційний питання стало для півночі болючим. Настільки, що говорити про нього в Новому Уренгої категорично не хочуть. Журналістів бояться, мер міста відмовляється від інтерв'ю, передаючи через секретаря, що "про міграцію все знає, але говорити не буде", в МВС забороняють ставити "екстремістські питання", а місцеві жителі, перш ніж погодитися на зустріч з кореспондентами, кілька годин вивчають їх сторінки в соціальних мережах. Займалися міграційною політикою фахівці готові говорити тільки анонімно.

В останні роки міграційний питання стало для півночі болючим

"Як і багато на Ямалі, проблеми з приїжджими є наслідком економічних відносин. Тут немає ідеологічного неприйняття кавказців," Російських маршів "або вродженої ненависті, - говорить високопоставлений чиновник в уряді Ямалу, який погодився без згадки прізвища розповісти про ситуацію з приїжджими в регіоне.- поступово на місця, що не займали розбалувані зарплатами в нафтову місцеві, пішли працювати вихідці з Північного Кавказу. Росіяни, попрацювавши, наприклад, охоронцями в газпромівської структурі, після високих зарплат в Одітел вже йти не хочуть. Був період, коли ми не знали, як відмовити вихідцям з Північного Кавказу, які йшли в правоохоронні органи. І їх брали, і вони навіть проходили атестацію після реорганізації ".

За цю зиму і весну на міграційний облік встали 28 397 іноземних громадян. Рівень нелегальної міграції, кажуть чиновники, визначити практично неможливо. "Багато зараз тут бусурман. Зараз приїжджають дикі - з ними якраз і проблеми. Я у них питаю іноді, ти джигіт або абрек? А вони різниці не знають. Сюди їдуть не домоглися нічого у себе вдома. А тут" шістку "за 70 тис. купив, пружини спустив, перефарбував - і вже лихий абрек ", - міркує сотник Київський.

Згодом легальні можливості, які міг дати місто, закрилися, робочих місць ставало все менше, а потік приїжджих не зменшувався. З останньої, третьої, вільний міграції на північ, за словами співрозмовників в силових органах, кинулися »не найблагородніші представники криміналітету", "люди без певного роду занять". "Хоча у Ямалу досі немає ні смотрящих, ні підглядають, з ними прийшло все погане: наркотики, нелегальна міграція, рекет, хуліганство, розбій", - кажуть силовики.

У січні - квітні 2015 року, за статистикою МВС, в регіоні збільшилася кількість крадіжок, випадків незаконного зберігання зброї та продажу наркотиків. Серед більш серйозних популярних злочинних схем - торгівля нафтовим і газовим конденсатом, що залишаються після очищення. "Скуповували бензин і паливо у водіїв з родовищ. Організовували бази - займали майданчики поруч із залізничними тупиками, де фактично ставили міні-заводи, цистерни з переробки цього конденсату, і далі по рейках його перевозили", - розповідає співрозмовник, добре знайомий з роботою силового блоку ЯНАО. За його словами, заробити можна на крадіжці промоборудованія для свердловин і родовищ і на роботах з утилізації відходів виробництва: "Дуже актуальний бізнес - фіктивна рекультивація земель. Згідно із законом на відпрацьованому родовищі нафтовики повинні утилізувати залишки типу шлаку, все прибрати і очистити. Для цього видобувна компанія наймає підрядника на прибирання за великі гроші. Фірми шахраїв, які підв'язані в цій сфері, просто беруть гроші і нічого не роблять. Уявіть, родовище знаходиться на сотню кілометрів за олярним кругом, хто туди поїде перевіряти? Ось вони на папері пишуть, що все зробили, головне - щоб підпис чиновника з муніципалітету стояла, і ділянку закривають ".

Вистачає роботи і у місцевої ФСКН: наркотики на Ямалі йдуть за високою ціною: грам гашишу - 1 тис. Руб. "Проникають в найвіддаленіші райони, незважаючи на складну транспортну схему, з водіями, вахтовиками, далекобійниками, - розповідають оператівнікі.- Кокаїн користується попитом серед високооплачуваних топ-менеджерів. І, як по всій Росії, дуже популярні синтетичні наркотики з Китаю".

"І ось приїжджі, задіяні в цих сферах, починають мутити воду. Сидять такі круті, і давай в шинку мірятися, хто крутіше, - пояснює схеми потрапляють в новини конфліктів високопоставлений чиновник Або на дорозі двоє таких вдарилися - і починається. Башкир заборгував грошей, а кредитор покликав дах, дагестанця, їх вибити. Ніякої націоналістичної ідеології під цим немає, це понти і економічні інтереси ".

У ніч на 1 листопада 2010 року в Уренгої сталася аварія: в машину ногайці врізався татарин, за нього заступився чеченець, перепалка обернулася бійкою, в якій вбили дагестанця. Новина про смерть земляка оголосили на ногайської весіллі, що в той же вечір святкували в одному з ресторанів міста. Розпалені алкоголем ногайці пішли громити "чеченські" закладу. Зупинити натовп міліція не змогла, конфлікт спробували вирішити через переговори з діаспорами, але було вже пізно. Пізніше на YouTube з'являться зйомки з камер спостереження кафе, автосервісу і нічного клубу, де ногайці били вікна і ламали стільці про столи. Після погромів сотня осіб пішла по вулицях до УВС, вимагаючи главу поліції і справедливості. Чеченці в цей час сиділи всередині і питали у всіх присутніх на нараду силовиків: що робити-то будемо?

Минуло вже п'ять років, але цей випадок в місті пам'ятають в подробицях. Налякані городяни звинуватили міліцію в зв'язках з етнічними злочинними угрупованнями, оперативників - в бездіяльності, мерію - в корупції. Цей конфлікт називають останньою краплею, після чого уряд округу вирішило діяти. В методи вибрали обмеження і залякування.

"Губернатор сказав, що ОМОН повинен бути кращий"

У 2013 році, перечитавши наказ УФСБ по Курганської і Тюменської областей "Про прикордонних територіях на Ямалі" від 2006 року, чиновники оголосили Новий Уренгой прикордонна зона ввели в'їзд за перепустками. Перші три місяці паспорт РФ таким пропуском не був. У 70 км від центру Уренгоя, в Коротчаево, поставили будку, шлагбаум, прикордонників з козаками і стали перевіряти документи у в'їжджають по єдиній дорозі в округ. По ній серед іншого їздять автобуси з маршрутами Махачкала - Новий Уренгой і Грозний - Сургут - Новий Уренгой. Без прописки або реєстрації, посвідчення про відрядження або спеціального дозволу, замовленого за 20 днів до в'їзду, в Уренгой не пускали. "Тоді їхало в регіон особливо багато мігрантів із Середньої Азії, ще надійшла інформація з ФСБ, що може готуватися ряд терактів. Не треба забувати, що Ямал - це 46% нафти і 90% газу Росії, стратегічно важлива область. Ми вирішили трохи впорядкувати в'їзд і виїзд іноземних громадян. у результаті режим діяв тільки для СНД і інших іноземців, наш Кавказ в їх число не входив ", - розповідає один з високопоставлених чиновників ЯНАО.

Одночасно на вокзалах вибірково перевіряли документи у приїжджають на поїздах. В аеропорту контролю не було. За п'ять місяців роботи, кажуть силовики, в регіон не впустили кілька тисяч чоловік, розкрили кілька каналів продажу наркотиків і заодно зловили браконьєрів. Місцеві жителі ініціативи зраділи: все співрозмовники, незалежно від віку, з ностальгією говорять про часи, коли Ямал був закритою зоною, куди можна було потрапити тільки "за викликом". "Але проти нас розгорнули цілу кампанію. На" Першому каналі "зробили сюжет, як ми порушуємо Конституцію і права людини. Загалом, почали цькувати. Були проблеми і з оформленням додаткових пропусків на великих інвестпроекти. Воно росло в геометричній прогресії - китайці своїх робочих хочуть привезти, то-се. Бізнес обурився, пропускний режим обмежував інвестиції, - говорить чиновник, який виступав за пропускною режім.- Ну, ми вирішили прибрати КПП. А через пару місяців, коли Путіна під час прямої лінії запитали про пропускний режим на Ямал е, він сказав, що нічого поганого в цьому не бачить. Даремно поквапилися, треба було залишати ".

За п'ять місяців роботи, кажуть силовики, в регіон не впустили кілька тисяч чоловік

Коли з ЗАТО не вийшло, в Уренгої зосередилися на іншому проекті - створенні ямальського ОМОНу. Такий підрозділ є не в кожному регіоні. Інформація про те, скільки в країні всього особливих мобільних загонів, закрита. За неофіційними даними, їх близько 160, включаючи гігантів на кшталт "Зубра" і столичного ОМОНу. Пояснювати Москві, навіщо важкопрохідні округу з населенням півмільйона людей (0,70 чол. / Км в 2015 році) свій загін особливого призначення, довелося кілька років. "Ямал - регіон з великою кількістю пожежонебезпечних об'єктів, де не можна допустити навіть думки про теракт, а на кожен з тисячі метрів газопроводу охоронця не посадиш і під кожен паркан бетонний фундамент не заллєш. А якщо дружина або мати потенційного терориста влаштовується в організацію, то їй нічого не варто, наприклад, отруїти всю зміну ", - згадує співрозмовник« Власти », знайомий з переговорним процесом щодо створення ОМОНу.

"Північ привертає багато уваги, і губернатор, дивлячись вперед на внутрішні і зовнішні міграційні процеси, прийняв рішення створити загін, - говорить в. О. Голови ямальського ОМОНу Сергій Руденко.- Тут треба гарантувати безпеку не тільки Росії (тут 93% нашого газу і половина нашої нафти), але і Європи, яка отримує звідси 70% свого газу. Регіон величезний і труднопроходимий, 1,5 тис. на 1,2 тис. кв. км, 150 тис. річок і 30 тис. озер, їм всім навіть назви складно придумати, так що по дорозі на Небраска є просто покажчики "Струмок" та "Річка" ".

Загін укомплектували в 2013 році. Набрали 50 бійців: командир з Великого Новгорода Микола Пономарьов привіз з собою товаришів по службі по гарячих точках, інших набирали теж за рекомендаціями і після здачі строгих нормативів: більше 100 віджимань, підтягування, біг, бій в спарингу. Всім співробітникам на час роботи виділили квартири в новобудовах, допомагали навіть з працевлаштуванням дружин і місцями в дитячих садах.

При наборі бійцям нагадували: так як служба буде проходити в умовах Крайньої Півночі, до вислуги років для виходу на пенсію рік вважається за півтора, а на території на північ від Полярного кола - за два. Грошове утримання поліцейським виплачується з урахуванням північних надбавок до 80% і районного коефіцієнта від 1,5 до 1,8. Зарплата у бійця в Уренгої, каже Руденко, така ж, "як на землі у начальника ОВС", - приблизно від 60 тис. Руб. Мінімальна тривалість відпустки - 45 днів. Поліцейському і його сім'ї забезпечується право на безкоштовний проїзд до місця відпочинку і назад.

Ямальський ОМОН укомплектований кращою технікою: "Навіть колеги з Москви їй дивувалися", - посміхається Руденко. "Снігоходи останньої моделі, тепловізори, кращі машини, броньовані" крузера "(позашляховики ToyotaLand Cruiser.-" Влада "), які зазвичай тільки на Кавказ надсилаються, озброєння із серії" не дай бог стане в нагоді ", яке є тільки у штурмових груп. Губернатор сказав, що ОМОН повинен бути кращий. Хлопці в інтернеті вибирали все, що душа забажає ", - розповів" Влада "колишній високопоставлений співробітник силових органів Ямалу.

Гроші на облаштування та озброєння взяли з цільової програми "Забезпечення законності, правопорядку, громадської безпеки та профілактики правопорушень в ЯНАО" в 509 млн 787 тис. Руб. Витратили, за словами колишнього силовика, 150 млн, "останні 12 вже не знали, куди і діти".

Спочатку з'явився мобільний база - вагончики, обладнані для проживання і з новітньою технікою. Зараз будується стаціонарна база на 150 осіб - на Ямалі планується створити і свій СОБР, каже Руденко.

Проект адаптований спеціально під північні території, є тепла парковка для того, щоб техніка відразу заводилася. На вулиці - смуга перешкод, флагшток і плац. П'ятиповерховий будинок з 100-метровим тиром, де можна стріляти з автомата Калашникова, зі спортзалом, черговою частиною, кімнатою для зберігання зброї і їдальнею розраховане на те, що в разі ускладнення обстановки загін зможе там жити.

Завдання ОМОН отримує від начальника поліції. У них входить, наприклад, перевірка ринків, звідки йдуть повідомлення про наркотики, бійках і нелегалів. За словами Руденка, не раз затримували тих, хто провозив нелегалів, громадян зі зброєю і наркотиками, брали за вимагання, кілька людей - за хабарі; накривали ігрові автомати в гаражах. Руденко згадує, як ОМОН супроводжував олімпійський вогонь, коли його везли по Ямалу на оленях при мінус 36 ° С в січні: "Машина ОМОНу, що стоїть на увазі під час будь-якого заходу, вже діє заспокійливо. Це елемент профілактики. Ми їздили в місто Муравлєнко охороняти громадський захід. Поки доїхали, криміногенний контингент весь поховалися, начальник поліції задоволений: ніхто не висунувся, зайвих не було. На такі заходи треба не приховано, а мало не під мигалками приїжджати ".

"Виїжджаємо за завданням і затримуємо, а українець або дагестанець - нам все одно"

Спочатку городяни здригалися від перестрілок під час навчань, але до появи ОМОНу швидко звикли і йому раді. В діаспорі ж після декількох інцидентів вирішили, що бійців найняли боротися саме з ними. "Ці омонівці типу наводять тут порядок. Це потрібно. Але є відчуття, що вони вибірково йдуть, точково і цим налаштовують проти себе місцевих. Дурень будь-якої національності один раз в десять років всюди з'являється, йому все одно, є ОМОН або його немає. А вони жорстко працюють і з приводу, і без ", - каже місцевий підприємець з північнокавказької діаспори. І чеченці, і дагестанці згадують, що рейди по ринках і перевірки нелегальних таксистів бійці проводили в день мусульманського свята Курбан-байрам - "як спеціально". "Ми навіть думали, що по місту їздять провокатори, які кавказців" чорними "обзивають, бійку зав'язують, а потім на місце приїжджає ОМОН. Начебто він так заявляв про свою появу", - кажуть городяни.

Рік тому відбулося перше зіткнення, що призвело до кримінальної справи, розповідає співробітник видобувної компанії чеченець Адам Хожіков. Його друг перекладав через банкомат гроші дружині в Чечню і подзвонив їй, щоб сказати про це. В цей час в кіоск зайшов якийсь чоловік і почав вимагати у кавказця в Новому Уренгої говорити по-російськи. Спалахнула сварка, переросла в бійку, обидва чоловіки покликали на підмогу приятелів. "Ну, наші їх поклали, у нас спорт з дитинства в крові", - посміхається Хожіков. Переможені виявилися бійцями ОМОНу: кавказці дізналися про це, побачивши три приїхали машини підкріплення. "Їх побили до непритомності, привезли до відділення". За версією поліції, чеченці намагалися пограбувати омонівці в цивільному на 4 тис. Руб. В результаті слідчі завели на поліцейських кримінальну справу за статтею 286 КК (перевищення службових повноважень), з загону бійців звільнили.

Через рік, в кінці квітня 2015 го, в місті знову вибухнув скандал. У селищі Старий Уренгой посварилися дагестанець з чеченцем, справа дійшла до стрілянини. Розбиратися на місце поїхали старійшини діаспор. "Сказали, щоб більше таких фінтів не було, що вони гості на чужій землі і так поводитися не можна. Покарали обидві сторони", - пояснює Хожіков.

Хвилювання могли продовжитися в районі Коротчаево, де не так давно стояв прикордонний пункт. "Почули, що там теж молодь збирається. По дорозі заїхали туди, в мечеті зібрали обидві сторони і сказали, щоб не роздмухували конфлікт", - пояснював журналістам глава чеченської національно-культурної автономії Ахьяда Ірісбіев.

Звідти поїхали назад в Уренгой, вирішили продовжити обговорення в мечеті - але там було людно, тоді перейшли в халяльне кафе. Покликали молодь, "щоб застерегти від розпалювання конфлікту". Бесіда вже закінчилася, Ірісбіев і зовсім поїхав, як у нього задзвонив телефон: "Приїжджай тому, тут всіх б'ють". Як з'ясувалося, в кафе приїхав ОМОН і почав жорсткі затримання. За словами потерпілого відвідувача кафе, "всіх поклали обличчям у підлогу, на вулиці - в сніг і калюжі. Образи через національність вигукували. Ніхто і не думав опиратися, все одно били по нирках, між ніг. Двом голови розбили". Під палицю потрапили і власник кафе, і його директор, і навіть глава автономії Ірісбіев, який повернувся до закладу розібратися, в чому справа.

Всіх відвезли у відділення поліції для дачі пояснень, попросили написати пояснювальні і відправили додому, останнім - Ірісбіева вже під ранок. Постраждалі написали звернення до президента, скарги в прокуратуру і звернулися до начальника департаменту із зовнішніх відносин і зв'язків із засобами масової інформації в Грозний. "Вони тут нудьгують, їм роботи немає. Залякують, а викликають лише злість у відповідь. Коли вони кажуть" чорний ", вони ж представники влади, значить, їм зверху це спускають, а навіщо?" - обурюється Хожіков.

У прес-службі УМВС ЯНАО пояснили, що 26 квітня в кафе "Міраж" проводилася спецоперація із залученням бійців загону ОМОН. "З 60 осіб, за якими проводилась перевірка, чинили опір двоє. Вони намагалися схопити силовиків за зброю. Це було розцінено як перешкоджання виконанню службових обов'язків. Поліцейським довелося застосувати силу, це регламентовано законом про поліцію" - такою була офіційна позиція силовиків.

"По-моєму, ОМОН сглупил і відразу пошкодував про помилку. Вони ж знали, що народ був у Старому Уренгої, поліцейські патрулі стояли на дорогах, коли люди туди їхали. Нічого не робили, - міркує один з представників діаспори.- А потім, напевно, почули, що в кафе триває збори, сиділи, сиділи і такі - ну, ОМОН ми чи ні, поїхали туди! Негативу це, звичайно, додало. Громадські свої висновки зробили: ви нас просите профілактикою конфліктів займатися, а самі таке творите, ось тоді і самі цю профілактику робіть ".

У Ямалу є особливість, кажуть вивчали нацпитання силовики - схема виклику старійшин на конфлікти не працює: "З 2000-х років виросло нове покоління, яке плювати хотіло на цих старійшин. Як вони розмірковують: цей все свідоме життя прожив 40 років на півночі, а я тільки приїхав з Дагестану, я справжній джигіт і я знаю справжній іслам, а що мені ці жирні коти будуть тут говорити. Якщо ти не можеш мені допомогти, на роботу влаштувати, грошей дати - який ти старійшина? а багато чиновників в своїй роботі продовжують спиратися на старійшин діаспор и. Є варіант - викликати на діалог національну бізнес-еліту, але гроші всюди люблять тишу. Ну, або жорстко приструнювати через існуючі закони ".

Приятель одного з постраждалих при облаві в кафе "Міраж" Адам Хожіков згоден, що серед чеченців в Новому Уренгої є "зальотні пегаси", які про суспільне спокої не думають. Але омоновскій методи боротьби його не влаштовують. Після побиття він написав у соціальних мережах обурений пост про те, що трапилося і запропонував відзначитися тим, хто проти такої поведінки ОМОНу. "У міській групі зробив таке опитування. Краще б я його не робив, - сумує він.- Більшість проголосували за і в коментарях сказали, що так робити правильно, типу мало ще дісталося. Я засмутився, з групи пішов, новини тепер не читаю, нічого не дивлюся, роботою своєї займаюся ".

"Поняття не маю про претензії діаспор, - говорить в. О. Голови ОМОНу Руденко.- Вони пишуть на нас скарги, але нам різниці немає, хто саме злочинець. Виїжджаємо за завданням і затримуємо, а українець або дагестанець - нам все одно. Коли ми їдемо після наказу, нам не говорять, якої національності там будуть люди, і нам це не важливо. у нас в загоні є узбек, дагестанець, латиш, у мене прізвище Руденко. Русский не російська, хто попадеться - не важливо ".

Прокуратура міста визнає, що "вже неодноразово проводила перевірки законності дій співробітників ОМОНу при проведенні рейдових заходів". Високопоставлені силовики в анонімних бесідах кажуть: бійці - люди нетутешні, на тлі м'яких дій міської поліції іноді "жест", тим більше що майже всі служили на Кавказі, були в гарячих точках.

Спочатку городяни здригалися від перестрілок під час навчань, але до появи ОМОНу швидко звикли і йому раді

"Бійці почали шерстити клуби, кафе, ресторани і ринки, почали працювати точково, перевіряючи, наприклад, автомобілістів - це які ставлять машини на низькі пружини, їздять по ночах з гучною музикою, прапор якої-небудь з мечами повісять," Аллах акбар "покричать , - місцевих дратує. Такі речі ОМОН став припиняти. Загальна криміногенна обстановка покращилася, і жителі вдячні. Бувають ситуації, коли жорстко когось взяли. ОМОН оздоровив ситуацію ", - вважає джерело в уряді ЯНАО.

Досвід ЯНАО почали переймати інші регіони. Сусідній Ханти-Мансійський автономний округ закінчує комплектацію аналогічної бази. "Ситуація з мігрантами там приблизно така ж, тільки їх ще більше: тепліше, інфраструктура більш розвинутою", - кажуть на Ямалі. Незважаючи на те, що фігура губернатора Комарової викликає в Югрі багато суперечок і неоднозначні оцінки, створення ОМОНу в регіоні більшість жителів записують їй в плюс. "На Ямалі ОМОН вже довів свою високу ефективність, - заявив« Власти »губернатор Ямалу Дмитро Кобилкін.- Завдання забезпечення безпеки населення, безпеки ямальських енергетичних, інфраструктурних об'єктів, критично важливих для національної економіки, для влади регіону є однією з основних. У нас проживають представники 112 народностей і національностей, і часто в класі звичайної школи на 25 учнів припадає по 20 національностей. При цьому ситуація в сфері міжетнічних і міжнаціональних відносин в регіоні оцінивши ается як стабільна. Але це не дає нам ні найменшого приводу для розслаблення ".

джерело: Комерсант

0 Роздрукувати А коли питаєш, як на регіоні позначилася криза, всерйоз перепитують: "Яка криза?
Quot;У відпустці в Туреччині або Єгипті бачиш іноді людей в майках" Газпром ", підходиш запитати: хлопці, ви звідки?
Який же вони" Газпром "?
Я у них питаю іноді, ти джигіт або абрек?
Уявіть, родовище знаходиться на сотню кілометрів за олярним кругом, хто туди поїде перевіряти?
Чеченці в цей час сиділи всередині і питали у всіх присутніх на нараду силовиків: що робити-то будемо?
Коли вони кажуть" чорний ", вони ж представники влади, значить, їм зверху це спускають, а навіщо?
Якщо ти не можеш мені допомогти, на роботу влаштувати, грошей дати - який ти старійшина?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация