Мавзолеї османських султанів у Стамбулі

  1. Карта мавзолеїв османських султанів у Стамбулі

Зі зрозумілих причин, першим османським султаном, похованим в Стамбулі , став Мехмед II , Який отримав горде прізвисько Фатіх (Fatih - Завойовник). Цього хороброго полководця, який правив імперією 30 років і брав участь в 25 військових кампаніях, в травні 1491 року на першому дворі палацу Топкапи проводжали в останню путь 25 тисяч вірних яничарів. Його тюрбе входить в релігійний комплекс мечеті Фатіх , Побудованому на четвертому міському пагорбі на місці старої церкви Святих Апостолів. після Мехмеда Фатіха багато намагалися не відстати від цього великого воїна хоча б в будівництві величезних Кюллі, де передбачалися і місця поховання. син Мехмеда II - султан Баязид II, замішаний в смерті батька, похований в релігійному комплексі мечеті Баязид , Що поруч зі стамбульським університетом і критим ринком Капали Чарши . Отримав прізвисько Суфа (Sufa - Таємничий), Баязид II був великим шанувальником дервішів .

Цікаво, що на відміну від батька (та й інших попередників) султан Селім I на прізвисько Явуз (Yavuz - Грозний), істотно розширив кордони імперії за рахунок завоювання Сирії і Єгипту, не носив бороди. Але саме він проголосив себе і своїх спадкоємців заступниками Пророка - халіфами. Про гідному місці спочинку цього слуги Харамайна (двох святих міст - Мекки і Медини) подбав уже його син султан Сулейман I - побудував на вершині п'ятого міського пагорба над Фенером мечеть Селіма I . султану Сулейману I , Якого європейці називали Пишним, а піддані - Кануні (Kanuni - Законодавець), дуже пощастило з головним архітектором. Великий Сінан обезсмертив пам'ять про свого пана, створивши архітектурний шедевр - релігійний комплекс Сулеймание , Куди, зокрема, увійшли тюрбе султана Сулеймана I і його коханої дружини Роксолани .

Великий   Сінан   обезсмертив пам'ять про свого пана, створивши архітектурний шедевр - релігійний комплекс   Сулеймание   , Куди, зокрема, увійшли тюрбе султана   Сулеймана I   і його коханої дружини   Роксолани

Мавзолей Селіма II

Ціла низка наступних спадкоємців престолу виявилася похованою на території Айя-Софії . «Великому почину» поклав початок безпутний Селім II Сархош (Sarhoş - П'яниця), якого загубили рясні узливання кіпрського вина. Через три роки після його смерті Мімар Сінан завершив будівництво мавзолею, прикрашеного плиткою з Ізника , В якому, крім Селіма II, упокоїлася його кохана дружина - Нур-Бану Султан, уроджена венецианка Сесілія Веніер-Баффо, а також понад чотири десятки вінценосних дітей і онуків. Поруч знаходиться мавзолей султана Мурада III, зведений учнем великого Синана - Давут-агою. Син Селіма II, добудували ще два мінарету до Айя-Софії і успадкував від батька пристрасть до випивки, найбільше любив все-таки жінок. Останній спочинок цей хтивий султан знайшов поруч зі своєю коханою дружиною Сафійе Султан і дітьми, в кількості 32 чоловік. Кажуть, що у Мурада III в цілому було 103 дитини, причому надмірна сексуальна активність була причиною його хвороби і смерті.

Третьою усипальницею султанів поруч з Айя-Софією став мавзолей Мехмеда III, якого часто називали Газі (Gazi - борець за віру). після Сулеймана I він став першим султаном, що відродили традицію особисто водити армію у військові походи. Крім нього вічний спокій в тюрбе знайшли ще два султана з більш сумною долею, які через недоумства удостоїлися прізвиськ Делі (Deli - божевільний). Коли терміново знадобилося місце для поховання Мустафи I (1639), поваленого з трону і п'ятнадцять років знаходився в ув'язненні, то найбільш підходящим місцем для цього порахували колишній баптистерій собору (місце для хрещення), який таким чином перетворився в мавзолей. Пізніше (1648) в ньому з'явилася гробниця його племінника, жорстокого сластолюбца (див. Джинджа Ходжа ) - султана Ібрагіма, задушеного в результаті палацового перевороту.

Син султана Мехмеда III - Ахмед I, який отримав прізвисько Бахт (Bahti - Щасливий), назавжди увійшов в історію, вже тільки завдяки будівництву знаменитої мечеті Султанахмед . Він похований в кутку Кюллі, в тюрбе розміром з невелику мечеть разом з його двома синами від різних дружин - султанами Османом II і Мурадом IV.

А ось син Ібрагіма, султан Мехмед IV, який отримав прізвисько Авджі (Avcı - Мисливець), успадковував трон в семирічному віці і був слухняним виконавцем в руках своєї матері Хатідже Турхан Султан. Мехмеда IV поховали поруч з нею, у величезній мавзолеї у нової мечеті . Протягом усього XVII століття ця усипальниця служила останнім притулком практично всіх пішли в світ інший султанів (Мустафа II, Ахмед III, Махмуд I і Осман III), правда, Сулейман II і Ахмед II були поховані в Кюллі Сулеймание .

Син Ахмеда III - султан Мустафа III, який заснував академію математики, мореплавства і науки, став замовником одного з останніх великих Кюллі в Стамбулі . Біля входу в мечеть Лалели знаходиться мавзолей з гробницями султана Мустафи III і його сина - реформатора і поета Селіма III. Мустафу III змінив побожний і богобоязливий Абдул-Гамід I. В останні роки свого правління він більшу частину часу витрачав на плотські втіхи в гаремі і практично не цікавився державними справами, що, напевно, і допомогло йому дожити до шістдесяти чотирьох років. З часом Сулеймана I жодному султану не вдавалося прожити таке довге життя. Мавзолей Абдул-Гаміда I (в 2009 г.откритий після реставрації для відвідувачів) знаходиться неподалік від вокзалу Сіркеджі . Разом з ним в тюрбе спочиває його син - султан Мустафа IV, сходження на престол і смерть якого пов'язані з яничарськими заколотами.

Мавзолей Махмуда II

На вулиці Divan Yolu знаходиться мавзолей Махмуда II - султана-реформатора, прозваного Аділь (Adil - Справедливий). Син Абдул-Гаміда I був прихильником світської освіти і регулярної армії за європейським зразком. На жаль, смерть цього любителя фесок, двічі воював з Росією, пов'язана з непомірним вживанням спиртних напоїв. Пізніше в цьому тюрбе з'явилися гробниці султанів Абдул-Азіза і Абдул-Гаміда II - сина і внука Махмуда II. В кінці османської епохи було вже не будівництва власних усипальниць. Султана Абдул-Меджида поховали в Кюллі мечеті Селіма I , А для султана Мурада V підшукали місце в переповненому мавзолеї Хатідже Султан близько нової мечеті . Коли в 1918 році помер Мехмед V (Решад), його взагалі поховали в Ейюпа . Він, до речі, виявився останнім османським султаном похованим на турецькій землі.

Карта мавзолеїв османських султанів у Стамбулі


переглянути Мавзолеї османських султанів на карті більшого розміру

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация