Медаль «За взяття Відня» СРСР

Медаль «За взяття Відня»   Відразу після перемоги СРСР над гітлерівською Німеччиною керівництво нашої країни вирішило заснувати кілька медалей для заохочення учасників визволення деяких європейських столиць

Медаль «За взяття Відня»

Відразу після перемоги СРСР над гітлерівською Німеччиною керівництво нашої країни вирішило заснувати кілька медалей для заохочення учасників визволення деяких європейських столиць. Серед них була і медаль «За взяття Відня». Взяття столиці Австрії стало важливим епізодом кінця війни, в якому наші воїни проявили мужність і героїзм. Указ ПВС про заснування нагороди був підписаний 09.06.1945 р

Кому вручалася нагорода

Нагорода вручалася всім військовим, які служили в РСЧА, ВМФ і військах НКВД, які особисто штурмували і брали Відень. Крім того, нагороджувалися організатори і командири військових операцій, здійснюваних при взятті австрійської столиці. Операція тривала з 16.По 13 квітня 1945 р

Місце медалі зліва, за нагородою «За взяття Кенігсберга» (При її наявності).

Зовнішній вигляд медалі

На кращий ескіз був оголошений конкурс. На нього було представлено близько 15 малюнків. Практично на всіх була зображена найкраща військова техніка країни, але переміг варіант художниці Зворикін, який відрізнявся простотою. Медаль «За взяття Відня» латунна, кругла, поперечним перерізом 3,2 сантиметра.

На аверсі тільки напис «ЗА Взяття ВІДНЯ», вище - 5-кінцева зірочка, нижче гілочка лавра. Аверс обрамлений буртиком.

На зворотному боці дата взяття столиці Австрії: «13 квітня 1945», вище - 5 кінцева зірочка.

До одягу медаль кріпиться за допомогою шпильки на звороті колодці, що має 5-вугільну форму. Лицьова поверхня колодки покрита світло-блакитною стрічкою. Посередині - синя 8-міліметрова смужка.

Хто був нагороджений

За інформацією на початок січня 1995 р відомо, що володарями медалі стало приблизно 277 380 осіб, серед них:

  • К. Я. Ваншенкин. Відомий поет-пісняр. Був призваний на фронт в 1942 р
  • Н.П. Каманін. Знаменитий льотчик, генерал-полковник авіації. Став одним з перших Героїв Радянського Союзу за порятунок челюскінців. З 1960 р керував підготовкою радянських космонавтів.
  • Р.Р. Малиновський. Маршал Радянського Союзу. Двічі Герой Радянського Союзу. Після війни 10 років очолював Міноборони СРСР.
  • Архімандрит Петро (в миру П.П. Кучер). У 17-річному віці в 1943 р був покликаний на фронт. Брав участь у визволенні Румунії, Австрії, Румунії та ін.
  • С.К. Тимошенко. Маршал Радянського Союзу. Двічі Герой Радянського Союзу. До липня 1941 був Наркомом оборони СРСР.
  • Г.Н. Чухрай. Кінорежисер, Народний артист СРСР. Фронтовик, пройшов всю війну.
  • Н.А. Щолоков. Генерал армії. Керівник МВС СРСР (до 1982 р). Під час ВВВ звільняв Кавказ, Україну, Чехословаччину, Польщу.

Був випадок позбавлення медалі. Це сталося з І.Є. Добробабін - одним з 28 нібито загиблих героїв-панфіловців. У 1947 р був заарештований, так як в 1942-43 рр. служив поліцаєм у німців. Тоді ж, в ході розслідування, з'ясувалося, що історія про героїв-панфіловців була вигадана журналістами. Добробабін був засуджений на 7 років, позбавлений всіх нагород і звання Героя Радянського Союзу.

аншлюс Австрії

Австрія, яка відокремилася в результаті ПМВ від Австро-Угорщини, через своїх невеликих розмірів і практично відсутністю промисловості, читалася державою нежиттєздатним. Тому все більшої популярності отримувало рух за об'єднання Австрії з Німеччиною. Але аншлюс був заборонений Версальським договором.

Після того, як Гітлер став на чолі Німеччини, він взяв курс на возз'єднання країн. Так як австрійський уряд був проти цієї ідеї, фашисти зробили спробу змінити настрої, убивши канцлера, але вона не вдалася. Після цього німці стали домагатися бажаного дипломатичними шляхами.

У 1937 р західні країни перестали ставитися до ідеї аншлюсу так само категорично, як раніше. Англія практично дала згоду на захоплення Австрії Гітлером. В початку 1938 австрійський канцлер Шушніг був викликаний до Німеччини, де підписав ультиматум, який по суті перетворював країну в провінцію Третього рейху. У разі незгоди канцлеру пригрозили негайним військовим вторгненням.

Однак, Шушніг спробував не допустити цього і на 13 березня оголосив плебесціт, але той був скасований. Шушніг пішов у відставку і був заарештований. В ніч з 11 на 12 березня 1938 р гітлерівці, які діяли за планом «Отто», увійшли до Австрії. Австрійської армії було наказано не чинити опір і вона капітулювала. Було сформовано новий уряд.

13 березня в Відень в'їхав Гітлер і був прийнятий закон про возз'єднання. 10 квітня був проведений плебесціт. У ньому брали участь жителі не тільки Австрії, а й Німеччини. За возз'єднання проголосувало більше 99% тих, хто прийшов людей.

Після аншлюсу, гітлерівці стали мати плацдарм для нападу на Чехословаччину і подальшого наступу на південний схід. Австрія була перейменована на Ostmark ( «Східна марка»). Стала переслідуватися поширена в країні католицька церква. Незважаючи на це, велика частина австрійців перебували на боці Гітлера, природно, до падіння гітлерівського режиму.

У 3-му рейху з'явилася медаль «В пам'ять 13 березня 1938». Вона вручалася активним учасникам аншлюсу. Всього було вручено 318 689 медалей. На згадку про цю подію також було написано кілька пісень.

Під час ВМВ країни антигітлерівської коаліції робили спроби анулювати аншлюс. Але відокремлена Австрія була тільки після завершення війни. Однак, відповідальності з неї ніхто не зняв і в країні був введений окупаційний режим, вона була розділена на 4 зони. Це тривало до 1955 р Тоді Австрія знову стала незалежною державою.

штурм Відня

Штурм австрійської столиці став однією із заключних наступальних операцій Великої Вітчизняної війни. Взяття Відня стало частиною Віденської наступальної операції. Після того, як радянські війська очистили від гітлерівців Будапешт, стало можливим розгромити війська вермахту, що знаходилися в Угорщині, і оволодіти Віднем.

Для захисту міста було виділено 8 танкових, 1 піхотна дивізії і ін. Командування вермахту навколо Відня і в ній самій наказало побудувати безліч оборонних споруд. На напрямках, за якими передбачалися танкові атаки, були вириті спеціальні рови, встановлені перешкоди і загородження.

Віденські вулиці були в загородженнях, у багатьох будівлях розташовувалися точки вогню. Німці хотіли зробити місто неприступним, вважаючи його втрату дуже значною для себе - недалеко від нього розташовувалися нафтові родовища. До того ж після взяття Відня радянські війська виявлялися поблизу південних районів Німеччини. Все це пояснювало завзятість обороняються.

Операція з оволодіння столицею Австрії проводилася силами правого крила 3-го і лівого крила 2-го Українських фронтів. Крім того, наші війська з повітря підтримували 2 повітряні армії, а з річки - Дунайська військова флотилія.

Ф.І. Толбухин, який командував 3-м Українським фронтом і очолював віденську операцію, бажаючи зберегти історичні місця Відня, ще 6 квітня звернувся до населення міста, закликаючи людей не давати гітлерівцям руйнувати пам'ятники, і надавати допомогу воїнам РСЧА. Однак, основна частина жителів заклик проігнорувала.

Штурм австрійської столиці розпочався 6 квітня з сходу і півдня. Танки обійшли Відень із заходу, щоб перекрити фашистам, що обороняли місто, шлях до відступу. Важким машинам складно було долати лісисту місцевість, до того ж гітлерівці люто оборонялися. Але вже 7 квітня танки відмовилися біля берега Дунаю. В результаті з трьох сторін Відень була оточена.

Бійці 3-го Українського фронту увірвалися до столиці. Їм довелося дуже складно, кожен квартал брати з боєм. Було безліч будівель, з яких фашисти вели вогонь. Основний міст Райхсбрюке був замінований. Його розмінування проводилося під найсильнішим ворожим вогнем. Всі розвідники, які брали участь в розмінуванні, стали Героями Радянського Союзу.

Пробираючись вглиб міста, радянським воїнам вдалося розділити фашистський гарнізон на кілька груп. Після цього вони стали їх знищувати поодинці. 10 квітня стався з'єднання частин, які рухалися з півдня і сходу, з підрозділами, штурмують міський центр.

Незважаючи на те, що гітлерівський гарнізон виявився в оточенні, він і не думав здаватися. Вночі 11 квітня радянські воїни переправилися через Дунайський канал. 13 квітня фашисти здалися, Відень була взята.

9 квітня уряд СРСР виступило із заявою, що наша країна не має мети придбання всієї території Австрії або її частини. Крім того, не планується зміни соціального ладу.

У Віденській операції було розбите 32 дивізії супротивника, взято в полон 130 тис. Чоловік.

Мітки: медаль , нагороди СРСР

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация