Medok - Біологічно-активні речовини трутневого гомогенату

  1. Властивості трутневого гомогенату
  2. Постановка проблеми
  3. Результати дослідження
  4. висновки

трутневий гомогенат , Один з найменш вивчених продуктів бджільництва, останнім часом став предметом пильної уваги багатьох дослідників. До його складу входять великі кількості білка (до 48%), вуглеводи (9-9,5%), жири (2,5-3,1%) (1,2). Він містить всі незамінні амінокислоти (причому, значна кількість найбільш дефіцитних - гистидина, лізину, триптофану), вітаміни, мінеральні речовини, ферменти, андрогени. Всі процеси в личинці протікають дуже інтенсивно. Від яйця до лялечки маса трутневой личинки збільшується в 2400 разів, так що, мабуть, енергетичні і пластичні процеси протікають тут на високому рівні і для цього є всі необхідні субстрати.

трутневий гомогенат

Завдяки подібності фізико-хімічних властивостей прийнято вважати, що трутневий розплід має багато спільного з маточним молочком, хоча по біологічній дії вони помітно різняться між собою. Його навіть називають трутневим молочком.

Властивості трутневого гомогенату

Трутневий гомогенат рекомендують:

  • для підвищення імунітету і резистентності організму до захворювань,
  • при авітамінозах,
  • як стимулятор білково-вуглеводного обміну, окисно-відновних реакцій,
  • для омолодження організму.

Він впливає на вегетативну нервову систему, серцево-судинну діяльність, артеріальні процеси і психіку, особливо у людей похилого віку, благотворно впливають на сперматогенез у чоловіків і на функцію яєчників у жінок, мають позитивний ефект при астенічному синдромі, підвищують розумову і фізичну працездатність.

Про цінність личинок трутнів свідчить вітамінний склад. В їх гомогенате ідентифіковані водо- і жиророзчинні вітаміни, хоча кількісна характеристика в доступній нам літературі наведено лише в роботах Черкасової А.І. і співр.

Постановка проблеми

Щодо мало робіт присвячено вивченню потреб бджіл в жиророзчинних вітамінах. Спірним залишається питання про їхній зміст в бджолиному розплоді. У Hocking (1960) наведені дані про високий вміст вітамінів А і Д в бджолиному розплоді, а Harman А. (1983) навіть попереджає про можливі наслідки гипервитаминозов А і Д при вживанні трутневого розплоду людьми і тваринами. Однак ці дані викликають сумніви, оскільки отримані тоді, коли не було точних методичних походів до визначення цих вітамінів.

Завдання даного дослідження - визначити в трутневому розплоді найбільш цінні водорозчинні (тіамін, рибофлавін, піридоксин, ціанокобаламін) і жиророзчинні вітаміни (ретинол, кальциферол, а-токоферол) і каротиноїди, застосовуючи сучасні методи колонкової, тонкошарової (ТШХ) і високоефективної рідинної хроматографії (ВЕРХ ).

Субстратом для визначення вітамінів служили 1-7 денні свіжозаморожені трутневі личинки.

Результати дослідження

Отримані результати представлені в таблиці.

Отримані дані для водорозчинних вітамінів дещо відрізняються від таких Гречки Г Отримані дані для водорозчинних вітамінів дещо відрізняються від таких Гречки Г.М. Це відноситься перш за все до вітаміну В1 (5,8 мкг / г) і особливо в В2 (10,18 мкг / г). Можливим поясненням може служити сам об'єкт дослідження, що розрізняються за віком: у нас це -весь вікової спектр личинок (від 1 до 7 дня), у Гречки Г.М. - тільки 7-денні личинки - це остання стадія дорослої личинки, коли вже, мабуть, йде закладка органів комахи.

Крім вікових відмінностей, можуть накладати відбиток умови розвитку розплоду. Так, при несприятливих умовах можливо навіть і подовження всього періоду розвитку трутнів, замість звичайних 24 днів - 30.

Серед жиророзчинних вітамінів виявлено найбільше вітаміну Е (44,17 мкг / г), невеликі кількості вітаміну А (2,29 мкг / г), каротиноїдів - 9,06 мкг / г. Слід підкреслити, що за нашими даними вітамін Д практично відсутня в трутневому розплоді. Так що гіпервітамінозу А і Д ніяк не можуть загрожувати людині і тваринам при вживанні трутневого гомогенату. Колишні дуже завищені кількісні дані літератури можна пояснити недосконалістю методичних підходів, як вказувалося раніше. Порівнюючи наші результати з даними літератури за вмістом вітамінів в маточне молочко (див. Табл.), Слід зазначити, що за кількістю водорозчинних вітамінів трутневий розплід йому поступається. Можливо, з цим пов'язані відмінності в біологічному впливі цих продуктів (1,4) за деякими показниками.

Існує також різниця в змісті жиророзчинних вітамінів, але тут вже їх кількість переважає в трутневому розплоді. Судячи за даними джерел літератури, в маточне молочко жиророзчинних вітамінів або мало (тільки вітамін Е - 7,6 мкг / г) або вони відсутні взагалі (10), а в трутневому розплоді нами і (9) виявлені значні кількості вітаміну Е, дещо менше вітаміну А, каротиноїди. Роль даних вітамінів в обмінних процесах безсумнівна. Це і контроль за репродуктивною функцією, і антиоксидантні властивості, участь у важливих процесах клітинного метаболізму: біосинтез білків, тканинне дихання, регуляція процесів росту, диференціювання тканин, підтримання імунного статусу.

висновки

Наявність комплексу водо- і жиророзчинних вітамінів - одного з найважливіших показників біологічно активних речовин - може частково пояснити позитивний вплив трутневого гомогенату на обмінні процеси організму людини і тварин. Якщо раніше трутневий розплід застосовували як лікувально-профілактичний засіб чисто емпірично, спираючись тільки на якісний склад, то останнім часом в дослідженнях спостерігається прагнення і на кількісних поки-ників підійти до пояснення механізмів дії і на цій підставі до створення нових композицій на основі даного фізіологічно активного продукту бджолиної сім'ї.

література:

Бондарчук Л.К., Шкірка І.М., Стахмана С., Мусляковская А.А., Лесик П., Левченко Н.А. Деякі біологічно-активні речовини трутневого розплоду // апітерапія: погляд у майбутнє: матеріали ІІ з'їзду апітерапії. - Х .: Вид-во НФАУ: Золоті Сторінки, 2002 - с. 50-55

Почінкова П. Пчелно продукти в медіціната (апітерапії) .- Софія: «Проф.Марін Дринов.» - 1995.-С.141-143.

Черкасова А.І., Гречка Г.Н., Прохода І.О. Гомогенат трутневих личинок (ГТЛ) - новий продукт бджільництва для виготовлення апіфітопрепаратов // Досягнення сучасної фармації та перспективи ее розвитку у новому тісячолітті. Мат. V націон. з "їзду фарм.Україні.-Харків, 1999.-С.269-270.

Павлюк Р.Ю., Черкасова А.І., Прохода І.О. і ін. Дослідження амінокислотного складу ГТЛ - нетрадиційного продукту бджільництва. Зб. мат. 9 Всерос. науково-практич. конф. по бджільництву й апітерапії, 26-27 окт.2001.- Саратов.- С.77-79.

Бурмістова Л.А., Вахонін Т.В., Мілюкова Т.Н. та ін. Трутневий розплід - новий продукт бджільництва для апітерапії // Апітерапія сьогодні (Сб.5) Мат. V науково-практич. конф. але бджільництва і апітерапії (Сочі 9-12 жовт. 1996). - Рибне. - 1997. - С.185-187.

Бурмістова Л.А .. Макарова В.Г., Рябков А.Н. та ін. Метаболічна оцінка гонадотропного ефекту трутневого розплоду // Апітерапія сьогодні (сб.7). мат VII науково-практич. конф. по бджільництву й апітерапії (Рязань, 3-5 окт.1999г). - Рибне. - 2000. - С.95-97.

Черкасова А.І., Гречка Г.М., Прохода І.О. Гомогенат трутневих личинок - новий продукт бджільництва для виготовлення апіпрепаратів .// Бджільництво. - 2002. - В.24. - С.101-103.

Гречка Г.М. Вітамінний склад гомогенату трутневих личинок // там же, С.105-107.

Гречка Г.М., Панасенко В.М. Амінокіслотній склад гомогенату трутневих личинок // Пасіка.-1997 №10.-С.27.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация