«Мене, текел, фарес», або президентські вибори в Вірменії

21 січня в Вірменії почалася виборча кампанія. Протягом наступних чотирьох тижнів кандидати будуть боротися за голоси виборців в гонці за президентське крісло. Однак суперництво буде носити лише символічний характер. Аналітики переконані, що результат виборів уже вирішене і не очікують, що 18 лютого президентом стане ніхто інший, як перебуває при владі Серж Саргсян. 21 січня в Вірменії почалася виборча кампанія

Палац президента Вірменії, джерело: president.am

Є конкуренти - є суперництво

В інтерв'ю, яке він дав кілька днів тому вірменської службі Радіо «Вільна Європа», президент Серж Саргсян переконував, що лютневі вибори будуть проходити в дійсно конкурентного атмосфері. На його думку, вірменські виборці матимуть реальну можливість проголосувати за того кандидата, чия програма буде найбільш відповідати їх поданням про розвиток держави. - Коли говорять, що немає сильного конкурента (щодо президента - прим. Ред.), Який може набрати багато голосів, я з цим не згоден. А хто сказав, що той же Раффі Ованесян, той же Грант Багратян, той же Паруйр Айрікян, які мають заслуги і пройшли шлях, є більш легкими суперники або мають менше досвіду в дебатах або публічних промовах? - переконував свого співрозмовника правлячий лідер Республіки Вірменія.

Вже давно спостерігачі вірменської політики не сумніваються в тому, хто 18 лютого буде обраний президентом Вірменії. Але в словах президента Саргсяна немає нічого дивного. Він є безперечним фаворитом і тому саме йому напередодні старту виборчої кампанії найбільш важливо показати, що існує реальна конкуренція для його нової президентури. Проблема для Саргсяна - не подолати на виборах, а, скоріше, переконати внутрішнє і міжнародне громадську думку, що ці вибори більше, ніж просто формальне підтвердження його наступного терміну. Саргсяну потрібно, щоб починається виборча кампанія сприймалася як свідчення того, що існує хоча б теоретичний шанс його зміни на посту глави вірменської держави. Враження конкуренції додасть набагато більше вірогідності і легітимності результатів виборів.

Дивитися інтерв'ю з президентом Саргсяном (на вірменському):

Вибори без вибору

Думки експертів та аналітиків однозначно: в цьому році вибори на пост президента Вірменії будуть грою в одні ворота. Однією з причин такої ситуації є слабкість опозиції, яка, розділена, не змогла висунути єдиного кандидата. Від висунення своєї кандидатури відмовився Левон Тер-Петросян, лідер Вірменського національного конгресу, найбільшої опозиційної сили в парламенті Вірменії. Тер-Петросян пояснив своє рішення віком - в цьому місяці йому виповнюється 68 років. Але це не єдина причина. Як він обмовився, існує також певна «технічна причина». І хоча колишній президент не уточнив, що він мав на увазі, швидше за все, він порахував , Що його участь у виборах було б визнанням легітимності перемоги Сержа Саргсяна, правління якого він вважає диктатурою , Схожою на режим Саддама Хусейна в Іраку і Муаммара Каддафі в Лівії.

Крім Левона Тер-Петросяна від участі у виборах відмовився також Гагік Царукян, лідер «Квітучою Вірменії», другий сили в парламенті Вірменії. Політик-бізнесмен, який зміцнює свою популярність серед вірменської громадськості завдяки вміло збудованим образу філантропа і благодійника, розглядався як єдина реальна загроза для Саргсяна на цих виборах. Незважаючи на те, що його партія довгий час складалася в коаліції з президентською Республіканською партією, після минулих в травні минулого року парламентських виборів, «Квітуча Вірменія» відмовилася від співпраці з партією влади і почала процес створення власного образу як «Конструктивної альтернативи» правлячої партії. Існує також думка , Що обох політиків, Тер-Петросяна і Царукяна, влади залякали і змусили відмовитися від участі у виборах, оскільки вони могли представляти занадто велику загрозу для переобрання Саргсяна.

Застій і апатія

Застій і апатія

Серж Саргсян, автор: European People

Крім слабкості політичної конкуренції, Саргсяну сприяє і апатичний і байдуже ставлення до виборів вірменської громади. - Президент буде просто призначений, а не обраний. На мою думку, на 99,9% президент вже призначений, - заявив «Кавказького вузла» вірменський політолог Армен Бадалян. - 90% нашого суспільства - це люди, які беруть передвиборні хабарі. Тим самим, вони не вибирають, не борються, і не відчувають себе господарями країни, - нарікає Бадалян, вказуючи на масовий підкуп виборців під час минулих в минулому році парламентських і місцевих виборів. - Але ніхто не поскаржився на це явище, - засмучено повідомив він.

Аналогічні висновки недавно представила Парламентська асамблея Ради Європи, делегація якої 16-17 січня здійснила візит до Єревану. Після зустрічі з президентом Саргсяном і генеральним прокурором Вірменії парламентарії виступили із заявою, в якому висловили заклопотаність в зв'язку з відсутністю інтересу і віри у виборчий процес з боку вірменської громади. - Це викликано невиставлений кандидатів головними політичними партіями, які не зробили цього, бо не вірять у чесний хід виборів, - йдеться в заяві. - Е то рішення звужує громадянам Вірменії можливість вибору свого представника. Ми шкодуємо, що ці вибори відзначені апатією і відсутністю надії. Довіра громадян повинна бути відновлено, тому що це необхідно для демократичного розвитку країни, - пишуть представники Парламентської асамблеї Ради Європи.

Президент, обраний вже в першому турі

- Звичайно ж, формально конкуренція є, але ніхто з інших кандидатів, і всі вони разом узяті не отримають стільки голосів, щоб перешкодити Саргсяну набрати більше 50%, - прогнозує Олександр Іскандрян , Директор інституту «Кавказ». Цієї точки зору дотримується і вірменський політолог Сергій Мінасян, який вважає, що ці вибори будуть мати виключно «технічний характер» і передбачає перемогу чинного президента вже в першому турі.

Невже дійсно в питанні вибору президента Республіки Вірменія, все вже «підраховано, зважено і розділено»? Це ми побачимо в день виборів, тобто вже 18 лютого.

Переклад: ASB

Детальніше про президентські вибори в Вірменії можна знайти тут:

Читай також

Невже дійсно в питанні вибору президента Республіки Вірменія, все вже «підраховано, зважено і розділено»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация