Мешканці Азовського моря

Тваринний світ Криму Квітень 26, 2011

Близько сорока видів мешканців Азовського моря є понто-каспійськими реліктами, тобто залишками і свідками минулого.

В першу чергу це двостулкові молюски, кишковопорожнинні, ракоподібні, черви і риби. Живими копалинами Азовського моря можна назвати молюска лоріпеса і хробака пектінарію. Є в Азові і середземноморські прибульці - іммігранти. До них відносяться молюски церастодерма (кардиум), мітілястер і сіндесмія, а також черв'як нерєїс. Нещодавно море поповнилося молюсками рапанів, мией і анадари, рачком рітропанопеусом і хробаком мерціереллой. Останній є обростувачів днищ морських суден.

Азов - море високою біологічної продуктивності. Багато неприємностей його мешканцям створює «цвітіння води». Винуватці «цвітіння» - синьо-зелені водорості.

Винуватці «цвітіння» - синьо-зелені водорості

В шарі води живуть весільного рачки, водяні блохи, коловертки, морські інфузорії і кишковопорожнинні. Серед останніх поширена вухата медуза, або аурелія АУРІТА. Вона має рожевий парасольку, що досягає 40 сантиметрів у діаметрі. Відома також різостома, або корнерот. У цій медузи півсферичний білуватий парасольку, прикрашений блакитною або фіолетовою облямівкою, вона найбільша серед азовських медуз. При зустрічі з нею слід дотримуватися обережності. При доторку можна отримати чутливий «опік».

Тепер звернемося до мешканців морського дна. Воно покрито до глибини 3 м черепашкові піском, до 6 м - алевритів, ще глибше - глинистим мулом. Донна фауна представлена ​​молюсками, ракоподібними і черв'яками. З черв'яків поширена нереїда азовська. Її назва запозичена з грецької міфології.

На глибинах до 10 м мешкає червонокнижний вид - морський кріт. Харчується він грунтовими організмами, а мешкає в глибоких норах, які залишає тільки під час шлюбного періоду.
До брюхоногим молюскам відносяться чорноморська пателло, або блюдечко і невелика равлик насса. Пателло живе на берегових скелях піддаються впливу прибою. Насса - хижак, вона просвердлює раковини інших молюсків і харчується ними. На глибинах до 10 м мешкає червонокнижний вид - морський кріт У сорокових роках XX століття в Чорному, а потім і Азовському морях, була виявлена равлик рапана - шкідник устричних і мідієвих банок. Потрапила вона до нас з Тихого океану з баластними водами суден.

Багато молюски використовуються людиною в їжу з незапам'ятних часів. В культурних шарах археологічних стоянок і поселень Керченського півострова вчені знаходять раковини мідій і інших молюсків. За калорійністю їх м'ясо перевершує м'ясо риб. Харчова цінність обумовлена ​​високим вмістом вітамінів і мікроелементів.

Звичайними мешканцями прибережної зони є мідії, що утворюють масові поселення - щітки та банки. Вони харчуються залишками рослин і тварин, а також одноклітинні організми. Мідії виконують роль біологічних фільтрів - очищають воду від суспензій.

На пляжах привертають увагу великі білі стулки раковини Академії піщаної. Вперше її виявили в Азово-Чорноморському басейні в 1966 році. Однак більшість раковин належить сердцевідка - кардиум, яких відносять до роду церастодерма. Господиня сусідній треугольно-овальної, тонкої і злегка прочиненими раковини - молюск сіндесмія. А поруч з нею лежать витягнуті, майже прямокутні стулки довжиною понад п'ять сантиметрів, що належать звичайному черешки, або солоних.

Ракоподібних Азова представляє артемія Саліна, що живе також в Сиваші і витримує солоність води до 230 проміле. Певні незручності доставляє рибалкам морської жолудь, що поселяється на мережах та інших знаряддя лову. У прибережній зоні мешкають маленькі, схожі на креветок - мізиди. Набігаюча хвиля викидає на пляж бокоплавів, які тут же закопуються в пісок.

Набігаюча хвиля викидає на пляж бокоплавів, які тут же закопуються в пісок

Фауна Азовського моря включає близько 80 видів риб. З них 20 - прохідні і напівпрохідні. Найбільшою прийнято вважати білугу . Є відомості, що в Азово-Чорноморському басейні була спіймана білуга, яка досягала девятиметровой довжини і важила більше тонни. Живе білуга до 80 років, харчується переважно рибою, але не гребує ракоподібними і молюсками. Ще один представник осетрових - чорноморсько-азовський осетер, його ще називають, російський осетер. Він менше білуги і може важити до 100 кілограмів. А ось севрюга - наймасовіша риба серед осетрових.

У переліку цінних промислових риб Азовського моря займають певне місце також види сімейства оселедцевих. Чорноморський оселедець спочатку заходить в Азовське море, потім піднімається по Дону на 100-150 кілометрів для ікрометання. А потім, в зворотному напрямку, мальки повторюють шлях своїх батьків. А ось ближче до зими чорноморський оселедець залишає Азов. З інших представників сімейства оселедцевих відомі чорноморсько-азовська тюлька, азовський пузанок і оселедець Бражникова.

Істотний доважок до промислу риб, особливо в сучасному збіднілої море, становить чорноморський анчоус, або хамса. Ця маленька срібляста з темною спинкою рибка має непомірно великий рот. Їжею їй служить планктон. Розрізняють два підвиди хамси - чорноморську і азовський.

В Азові мешкає сарган, званий рибою-голкою. У нього довге стреловидное тіло, увінчане сильними щелепами, нагадують дзьоб. Сарган - хижак. Він харчується хамсою, тюлькою і навіть молоддю оселедця. Кістки саргана пофарбовані в зелений колір пігментом биливердина.

З сімейством тріскових познайомимося на прикладі чорноморського мерланга, в побуті званого пікшею. З'являється він в Азові тільки навесні, припливаючи з Чорного моря. Мерланг холодноводна стадна риба. Що змушує його наближатися до берега, залишаючи звичні глибини, поки є предметом дискусії іхтіологів.

Мешкає в Азові також своєрідна група риб, що не має промислового значення, але цікава своєю біологією. Серед них південна мала колючка, самець якої будує гніздо з підводних рослин і оберігає ікринки до повного виведення личинок. Турботу про потомство проявляють і самці морської голки.

Кожен рибалка мріє піймати кефаль. Що ж це за риба? За загальною назвою ховається кілька видів. Серед них найбільш великий - лобан. У нього широке закруглене рило, жирові повіки прикривають очі до зіниці. Довжина тіла досягає 80 сантиметрів, а маса - шести кілограмів. Середній за розмірами - сингіль. У нього рило порівняно широке і довше, ніж у лобана. Найменшим в кефалевих ряду є гостроніс. Молодь кефалевих, незалежно від видової приналежності, називають чуларкой. З Японського моря в Азов був завезений ще один представник кефалевих - піленгас. Акліматизація виявилася успішною, і тепер це важлива промислова риба. Він невибагливий до умов середовища, швидко зростає і крупніше місцевих видів кефалі.

Повсюдно, і навіть в дуже солоних водах Сиваша, мешкає цікава промислова риба - камбала глоса. Її овальне сплощене тіло покрите дрібною лускою. Очі розташовані на правій стороні, що має сіро-зелене забарвлення. Колір її тіла залежить і від кольору дна; якщо воно смугасте, то смугастої стане і глоса. Близьким родичем глоси є азовський калкан. Його темна спина покрита численними кістковими шпильками. Калкан хижак, що харчується дрібною рибою і ракоподібними. Великі екземпляри мають масу більше десяти кілограмів.

Найбільшою популярністю і популярністю у місцевих жителів, відпочиваючих і туристів користуються бички. У світовій фауні їх близько 850 видів, в Чорному та Азовському морях - понад двадцять. Це в цілому малорухливі придонні риби. У значної більшості видів самці до початку шлюбного періоду змінюють забарвлення і набувають «елегантний» вид. Вони будують серед каменів гніздо, що представляє собою поглиблення, зручне для зберігання ікри. Самці стережуть гніздо до появи мальків.

Бички - головний об'єкт любительського лову. Іхтіологи вважають, що бичок постійно відчуває почуття голоду і тому клює завжди і на будь-яку наживку. У сімействі бичкових розрізняють бичка-травяніка, чорного бичка, бичка-кругляша, бичка-цуцика, бичка-рижію, бичка-мартовік, Бубиря і Кніповічем. Найбільші бички, що представляють інтерес для рибалок-любителів, - травник, рижик і самий-самий, до 37 сантиметрів завдовжки бичок-мартовік, або бичок-батіг, він же мартовік-жаба.

У Чорному та Азовському морях відомі три різновиди сімейства дельфінів - белобочка, афаліна, азовка. З них азовка, або морська свиня, найдрібніший дельфін. Його вага досягає до 30 кг, а довжина до півтора метрів.

єдина безпечна акула катран водиться в Азовському морі. Ще її називають акулою колючим або морський собакою.

Рубрика: Тварини Криму Tutkrim.ru Квітень 26, 2011

Що ж це за риба?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация