Метелики в виданнях XVIII-XX століть із фонду Музею книги Російської державної бібліотеки »

Віртуальна виставка на Flickr

1 липня 2016 відкрилася виставка з циклу «неосвічені тема в книзі»: «" Одним повітряним обрисом я така мила ... ": Метелики в виданнях XVIII-XX століть із фонду Музею книги Російської державної бібліотеки».

Головний зберігач фондів сектора музейної та виставкової роботи науково-дослідного відділу рідкісних книг РДБ (Музей книги) Ніна Вікторівна Чаленко
Головний зберігач фондів сектора музейної та виставкової роботи науково-дослідного відділу рідкісних книг РДБ (Музей книги) Ніна Вікторівна Чаленко. Музей книги РДБ. 01.07.2016.
Фото: Марія Колосова / РДБ. Віртуальна виставка

Карандашница «Жінка-метелик»
Росія, початок XX в. - Музей книги РДБ

А. Фет. метелик

Ти правий. Одним повітряним обрисом
Я така мила.
Весь оксамит мій з його живим миготіння -
Лише два крила.

Не питай: звідки з'явилася?
Куди поспішаю?
Тут на квітку я легкий опустилася
І ось - дихаю.

Чи надовго, без мети, без усилья,
Дихати хочу?
Ось-ось зараз, блиснувши, розтягну крила
І полечу.

тисячі вісімсот вісімдесят чотири

За рядками з цього вірша Афанасія Афанасійовича Фета названа виставка, яка відкрилася в Музеї книги. Ніна Вікторівна Чаленко, головний хранитель фондів Музею книги, говорить, що така «неосвічені» тема обрана не випадково: що може бути влітку прекрасніше метеликів?

У дитинстві ми не можемо відвести очей від гри фарб на найтонших крилах, нам хочеться обов'язково заволодіти цим скарбом, привласнити, затиснути в кулаці. Але ... на пальцях залишається пилок, метелик схожа на зламану іграшку - і впоратися з розчаруванням дуже важко. Ставши дорослими, ми вже не намагаємося неодмінно зловити метелика, але обов'язково зупинимося - помилуватися, простежити політ, підставимо руку - а раптом сяде? Тоді це буде як подарунок, як побажання удачі.

Виставка в Музеї книги - справжній подарунок для тих, хто не втомлюється захоплюватися грою природи, що створила таку красу. І особливо цінний він тим, що для експозиції співробітниками Музею книги підібрані видання робіт авторів, які по-справжньому захворіли метеликами століття, два, три тому.

Завдяки цій виставці ви познайомитеся з дивовижною жінкою - Марією Сибіллою Меріан, художницею, гравером, ентомологом. Запам'ятайте це ім'я! Її називають жінкою, випередила час. Марія Сибілла народилася 2 квітня 1647 року у Франкфурті-на-Майні (Німеччина) в сім'ї гравера і книговидавця Маттеуса Меріан. Пізніше її виховував і навчав малювати вітчим, голландський художник Яків Марель.

У ті часи в Європі дуже модною була квіткова тема. І Марія Сибілла Меріан стала відома, зображуючи квіти, дерева і трави. Але справжньою її пристрастю були комахи. У ХVII столітті ще не знали, яка гусениця в яку метелика перетворюється. І Марія Сибілла спостерігала і скрупульозно замальовувала всі етапи метаморфози «гусениця - лялечка - метелик». У 1679 році в Нюрнберзі вийшла перша частина знаменитої книги Меріан «Чудесне перетворення гусені». Всього відомо три частини, остання з яких побачила світ уже після смерті художниці, в XVIII столітті. Дві перші прижиттєві частини надзвичайно рідкісні.

У Російській державній бібліотеці у відділі рідкісних книг є екземпляр видання першої частини на голландською мовою (Амстердам, б. Р) і рідкісний екземпляр амстердамського видання 1717 року на латинській мові, де вперше з'єднані разом всі три частини. Видання всіх трьох частин 1717 року має фронтиспис з портретом Марія Сибілла Меріан, гравюри НЕ розфарбовані.

У 1699 році 52-річна Марія Сибілла з дочкою вирушає в Сурінам (Південна Америка). Плодом дворічних спостережень і замальовок стала робота «Метаморфози суринамських комах» (Амстердам, 1705). Друге видання вийшло в 1719 році, вже після смерті Марії Сибілли (1717), доповнене гравюрами з другого суринамського подорожі, яке вчинила младщая дочка Меріан - Марія Доротея Генрієтта Графф, теж художниця, що малювала квіти і комах. У РДБ зберігається примірник першого тому з гравюрами, розфарбованими самим автором.

На виставці ви побачите листи з факсимільного видання (Лейпциг, 1976) рукописної книги «Метелики, жуки та інші комахи» (так званий «Ленінградський альбом») Марія Сибілла Меріан (Merian MS Smetterlinge, Käfer und andere Insekten. Т. 1-2. - Leipzig, 1976. - T. 1). Оригінал з мініатюрними малюнками, зробленими з натури в техніці акварелі і записами до них, які вона робила протягом майже тридцяти років, зберігається в бібліотеці РАН в Санкт-Петербурзі. Малюнки були виконані на невеликих шматочках пергамена і наклеєні на аркуші книги. На зворотному боці кожного аркуша - записи, що пояснюють зображення. Передбачалося, що ця книга належала Петру I, але пізніше встановили, що її власником був лейб-медик і близький друг Петра I Роберт Арескін.

Через століття малюнки Марія Сибілла Меріан були використані в науковій класифікації шведським натуралістом Карлом Ліннеєм. Тому ким вважати Меріан - вченим або художницею - ви вирішите для себе, відвідавши виставку.

У XVIII-XIX століттях книги із зображенням метеликів були дуже популярні в Європі - з'явилося безліч колекціонерів метеликів, та й самі видання могли стати справжньою окрасою будь-якої бібліотеки. На експозиції ви побачите прекрасну книгу «Природна історія англійських комах» (Лондон 1720). Автор та ілюстратор книги - відомий англійський натураліст і аквареліст Єлеазар Албіна, один з кращих художників XVIII століття, що зображали комах. Ілюстрації (сто гравюр на міді, «для бажаючих точно розфарбованих автором») виконані за малюнками, зробленим з натури. До кожної додається опис метелики і вказівка ​​місця, де та була знайдена. Уявіть - все малюнки в кожному примірнику розфарбовані автором вручну!

Ще один цікавий експонат - четвертий том (1785) з восьмитомного паризького видання кінця XVIII століття «Метелики Європи» Жак-Луї-Флорентина Енграмеля, французького ентомолога, ченця монастиря Малих Августинців в Парижі. Надруковано всього 250 примірників цієї енциклопедії. Передплатниками видання були французька та іспанська королі. Ви зможете розглянути відтворення зображення з цього тому - гравюру «Ловля метеликів».

Ці та інші рідкісні книги, представлені на експозиції, - справжні скарби, коштовності, які можна порівняти тільки з рідкісними метеликами, про які мріють колекціонери всього світу.

Друга частина виставки - «Метелики в книгах». Тут теж є на що подивитися! Наприклад, як пов'язані ці найніжніші створення - і армія? Підказка - в дуже популярному в XIX столітті підручнику, написаному Федором Олексійовичем Коні: «Живописний світ, або Погляд на природу, науки, мистецтва і людини / Навчальний посібник для військово-навчальних закладів при вправі в мовах німецькою та французькою» (Гельсингфорс, 1839) з розділом «Комахи і метелики». Тут же - енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона (Т. II, СПб., 1891), відкритий на статті «Метелики».

Дитяча книга «з елементами гри» Ніни Петрівни Найдьонової «Метелики» (Москва, 1946) - поруч з чудовим виданням поезії Джорджа Гордона Байрона (Лондон, б. Р), з розфарбованої вручну літографії із зображенням метелика на палітурці зі шкіри та дерева. А книга Сергія Тимофійовича Аксакова «Метелики» (Ленінград, 1938), скороченого та обробленого для дітей оповідання «Збирання метеликів», є сусідами з виданням віршів пристрасного любителя цих чарівних комах Володимира Володимировича Набокова, який критикував розповідь Аксакова.

Експозиція доповнена закладками з зображеннями метеликів з фонду некнижних матеріалів і чудовою порцелянової олівців епохи модерну.

Ніна Вікторівна Чаленко каже: «Коли ми робимо виставку, завжди намагаємося перекинути місток від неї до постійної експозиції». Обов'язково пройдіть по Музею книги, затримайтеся у фігури Психеї в "Кабінеті бібліофіла", розгляньте метелика на її мармуровому плечі. Вдивіться в вітрини - раптом промайне повітряне обрис ніжного крила ».

Вдивіться в вітрини - раптом промайне повітряне обрис ніжного крила »

Психея. Венеція, кінець XIX ст.
Музей книги РДБ

І на закінчення - вірш Володимира Набокова «Метелик»:

Оксамитово-чорна, з теплим відливом сливи дозрілої,
Ось розчинилися вона; крізь цей оксамит живий
Солодко світиться ряд васильково-блакитних зерен
Уздовж кругової бахроми, жовтої, як хитка жито.

Села на стовбур, і дихають зубчасті ніжні крила,
Те припадаючи до кори, то звертаючись до променів ...
О, як радіють вони, як мерехтять божественно! скажеш:
Голубок ніч в рамі двох палевих зорь.

Здрастуй, о, здрастуй, мрія березової північній гаї!
Трепет, і сміх, і любов юності вічної моєї.
Так, я впізнаю тебе в Серафими при чудовому побачення,
Крила дізнаюся твої, цей священний візерунок.

1921


Не питай: звідки з'явилася?
Куди поспішаю?
Ніна Вікторівна Чаленко, головний хранитель фондів Музею книги, говорить, що така «неосвічені» тема обрана не випадково: що може бути влітку прекрасніше метеликів?
Ставши дорослими, ми вже не намагаємося неодмінно зловити метелика, але обов'язково зупинимося - помилуватися, простежити політ, підставимо руку - а раптом сяде?
Наприклад, як пов'язані ці найніжніші створення - і армія?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация