Метеори (Греція) | екскурсія в монастирі Метеори, фото, опис

  1. Метеори (Греція) | екскурсія в монастирі Метеори, фото, опис Монастирі Метеори, Греція: історія,...
  2. Стопами пустельників на екскурсії в Метеори
  3. фототур, чудові ракурси
  4. Де знаходяться Метеори в Греції?
  5. Опис монастирів, цікаві факти
  6. Монастир Великий Метеор (Преображення Господнього)
  7. батько Іосаф
  8. між небом і землею
  9. Монастир Святого Первомученика Стефана
  10. Монастир Святої Варвари (Русанов)
  11. великомучениця Варвара
  12. Монастир Святого Варлаама
  13. Монастир Святої Трійці
  14. Монастир святого Миколая Анапавсаса
  15. фрески
  16. верхні рівні
  17. Зруйновані монастирі і скити
  18. Агия Моні
  19. Доторкнутися до Божественного
  20. Відео
  21. Метеори (Греція) | екскурсія в монастирі Метеори, фото, опис
  22. Стопами пустельників на екскурсії в Метеори
  23. фототур, чудові ракурси
  24. Де знаходяться Метеори в Греції?
  25. Опис монастирів, цікаві факти
  26. Монастир Великий Метеор (Преображення Господнього)
  27. батько Іосаф
  28. між небом і землею
  29. Монастир Святого Первомученика Стефана
  30. Монастир Святої Варвари (Русанов)
  31. великомучениця Варвара
  32. Монастир Святого Варлаама
  33. Монастир Святої Трійці
  34. Монастир святого Миколая Анапавсаса
  35. фрески
  36. верхні рівні
  37. Зруйновані монастирі і скити
  38. Агия Моні
  39. Доторкнутися до Божественного
  40. Відео
  41. Метеори (Греція) | екскурсія в монастирі Метеори, фото, опис
  42. Стопами пустельників на екскурсії в Метеори
  43. фототур, чудові ракурси
  44. Де знаходяться Метеори в Греції?
  45. Опис монастирів, цікаві факти
  46. Монастир Великий Метеор (Преображення Господнього)
  47. батько Іосаф
  48. між небом і землею
  49. Монастир Святого Первомученика Стефана
  50. Монастир Святої Варвари (Русанов)
  51. великомучениця Варвара
  52. Монастир Святого Варлаама
  53. Монастир Святої Трійці
  54. Монастир святого Миколая Анапавсаса
  55. фрески
  56. верхні рівні
  57. Зруйновані монастирі і скити
  58. Агия Моні
  59. Доторкнутися до Божественного
  60. Відео

Метеори (Греція) | екскурсія в монастирі Метеори, фото, опис

Монастирі Метеори, Греція: історія, інформація, фото

Формування загадкової форми скель в околицях монастирів Метеор (Μονές Μετεώρων) відбулося в епоху більше 60 мільйонів років тому. У центральній частині Фессалійською долини, де знаходяться Метеори Греції, колись було море або дельта впадала річки. В результаті тектонічних змін відбулося підняття земної кори і виплеск вод через Темпейської ущелині. Природа протягом мільйонів років руйнувала пухкі породи гірського масиву, оголюючи твердь базальтових ущільнень. Сьогодні ми спостерігаємо голокаменний гребінь з сотень стовпів, що піднімаються над гладдю Фессалійською долини.

Сьогодні ми спостерігаємо голокаменний гребінь з сотень стовпів, що піднімаються над гладдю Фессалійською долини

Чотири монастиря в Метеорах

Незвичайні стовпи досягають висоту до 613 метрів. У XVI столітті монастирі в Величного Метеорі переживають період відродження і благоденства, збільшується кількість братії і число монастирів доходить до 24. До нашого ж часу вдалося зберегтися лише шести монастирів: з них дві жіночих обителі і чотири чоловічих.

Греція - батьківщина православ'я, і ​​не випадково історично так склалося, що в наступниці Візантії, на території сучасної Греції знаходиться величезна кількість знакових пам'яток, монастирів і християнських святинь. Якщо Вам пощастило придбати тур Туристичної фірми - PrimusTour в Грецію, то неодмінно скористайтеся можливістю здійснити екскурсію в Метеори з Салоніки і Халкідікі з індивідуальним гідом. Байдужим це місце не залишає нікого.

Велич і витонченість Метеор Греції, недосяжні розуміння злиття творіння рук людських і єства природи, все це нероздільно породжує особливу магію ширяють велетнів, витесані з тверді, з шапками - монастирями, укрившімі їх верхівки. Закам'янілі велетні втомлено дивляться вслід допитливому мандрівникові, який безуспішно намагається помістити в свідомість побачене.

Стопами пустельників на екскурсії в Метеори

Згідно старовинним літописами, одним з перших пустельників був схимник Варнава, який заснував скит Святого Духа 950-960 м Насправді ж, перші пустельники піднялися для здійснення молитов на стрімкі скелі монастирів Метеори задовго до нього. Точних свідчень початкового появи пустельників не залишилося.

Точних свідчень початкового появи пустельників не залишилося

Прірва між монастирями Варлаама і Преображення

Затворники вбивали дерев'яні кілки в ущелини каменів, споруджували підмостки, використовували мотузки і примітивні пристосування, щоб усамітнитися від мирського життя на кам'яних громадах в деяких подобах печер. Деякі з них швидше схожі з невеликими заглибленнями, а мотузкові сходи до сих пір можна побачити спадають з покинутих монастирів. Ні холод зими, ні вогкі вітру, ні літню спеку не змогли утримати пустельників від їх прагнення до спільної молитви на крутих стовпах.

Яка невідома сила штовхала цих людей до добровільного самітництва в монастирі, ми вже не дізнаємося, але опинившись хоч раз на вершині, можливо, випробуємо ту ж пристрасть - піти від всіх, усамітнитися, і з каменем сірим тісно злитися.

Екскурсія ж в монастирі сьогодні передбачає щодо комфортне сходження по висіченим в моноліті сходами.

монастир Варвари

Для спільних богослужінь тих часів затворники спускалися кожне Воскресіння до скиту біля підніжжя гір, який здіймається зліва, коли піднімаєшся по дорозі від Кастракі. Ранні письмові згадки про новостворену монастирській общині в середній Греції відносяться до десятого століття під назвою скит «Дупіані».

При в'їзді в Каламбака на його місці перед самим початком підйому в Метеора збудована церква, присвячена Пресвятій Богородиці.

У 1160 році був зведений вищезгаданий скит з новою назвою «Стаг». Дослідниками прийнято пов'язувати саме цю дату із зародженням організованого чернечої держави, а в наслідку з авторитетною громадою аскетів, що мала вплив не тільки на всю Грецію, а й на Балкани.

фототур, чудові ракурси

Екскурсія в Метеори в супроводі приватного гіда в Греції за часом займає весь день.

Крім стандартної екскурсії, ми пропонуємо фототур в монастирі і фотосесії в Метеорах на один або два дні, в залежності від ваших інтересів.

З нами вас чекають екзотичні ракурси, захоплюючі точки для портретних фото, а також поради щодо вибору композиції.

Де як не в славетному на весь світ комплексі монастирів на вершинах кам'яних монолітів ви зможете зафіксувати оригінальні фотографії, де через кожен десяток кроків змінюється фантастичний краєвид. Не має значення який в наявності фотоапарат. Головне - індивідуальне сприйняття спостережуваного і відчуття магічної атмосфери місця, і плюс поради «бувалих».

Омитий чи сльозами небесного зводу, укритий чи густим кремом білосніжних хмар, кам'яний ліс завжди набуває казковий вигляд.

Де знаходяться Метеори в Греції?

У північно-західній частині Фессалії між гірськими масивами Пінд і Антіхасья (гора Козіакос), де річка Піней виходить на Фессалійськую рівнину, підносяться величезні сірокам'яну брили. Територіально монастирі Метеори відносяться до префектурі Трікалі, розташованої в 20 кілометрах на схід.

Територіально монастирі Метеори відносяться до префектурі Трікалі, розташованої в 20 кілометрах на схід

Карта монастирів Метеори

Дістатися до монастирського комплексу можна з селищ біля підніжжя масиву - Каламбаки або Кастракі, що знаходяться в центральній Греції, в 260 кілометрах на південь від Салонік і в 350 кілометрах на північ від Афін і 100 кілометрів на схід від міста Лариси.

Є кілька способів дістатися: туристичними автобусами з груповою екскурсією, самостійно на авто і громадським транспортом.
Існує залізнична гілка Афіни-Салоніки. Поїзд зупиняється у Каламбаці. Від станції до монастирів найкраще взяти таксі.

Щоб автобусом доїхати до Каламбаки із Салоніків, необхідно зробити пересадку в Трикале. Потрібно врахувати час стикування рейсів. Таким же чином можна доїхати і з Афін.
Якщо ж їхати на автомобілі, то на магістралі, сполучною Афіни з Салоніком, потрібно згорнути в напрямку міста Лариси, слідуючи через Трікалі.

Опис монастирів, цікаві факти

Початок XIV століття, Греція. Монах Афанасій, гнаний розоренням каталонцями Афона і всієї північної Греції, прибуває до цих місць разом з духовним наставником Григорієм. Ведений прагненням створити громаду, на зразок Афонської, він видає звід правил чернечого гуртожитку.

Монастир Великий Метеор (Преображення Господнього)

Монастир Великий Метеор

Трохи пізніше, 1340 рік, разом з іншими чотирнадцятьма монахами організовує шалений на ті часи справу - будівництво лаври на найвищій скелі (613 метрів над рівнем моря) і більше 400 над селищем Каламбака.

Понад 600 років тому, назвавши цю пишність Великими метеорит (Μεγάλο Μετέωρο) - «в польоті, в повітрі», Опанас тим самим визначив назву монастирям і всього великого комплексу.

З власних спостережень відмічено: коли прохолодна Фессалийская долина наповнюється теплим диханням вітру з півдня Греції, то відкривається цікавий вид - гори і земля чітко помітні, а підніжжя, як би розчиняється в прозорому хмарі. Стрімчаки від цього виглядають дивно, ніби підвішеними.

батько Іосаф

Продовжувачем справи Афанасія став його друг за життя Іосаф Метеорит, який вважається другою ктитором монастирів, спадкоємець сербських монархів. 23 років від роду, після смерті батька, володаря трону Сербії, Іосаф вважав за краще самітництво в скиту розкішним царським хоромів. Мощі творців громади покояться в південній прибудові храму Преображення Спасителя.

Общинний уклад побуту для ченців тривав також після смерті. Покійного укутували саваном і ховали в неглибоких печерах, присипавши жменею землі. Зотлілі мощі з плином часу переносили, попередньо обмивши в загальний схрон - Костніца при храмі. Напис над входом кістниці змінює погляд подорожнього з цікавого на відчужений. «МИ були такими як ВИ, а ВИ станете такими як МИ».

Мудро і лаконічно висловлена ​​думка електричним розрядом проходить крізь свідомість, тягне за собою до сивої давнини з суворими буднями ченців, потім миттєво скаче в майбутнє, де дивиться допитливо на ТВОЇ ж останки ... і дрібної, ледве помітною тремтінням повертається в тлінну плоть.

між небом і землею

До 1923 року відвідування і сходження до монастирів Метеор можливо було лише за мотузяним сходах з примітивними підмостками. Зараз, під час екскурсій, паломники і туристи з легкістю підіймаються сходами, вирубаних в гірській породі. А в ті часи особливо шанованих гостей і старців піднімали в плетених мережі-мішку на лебідці за допомогою нехитрого механізму, розрахованого на силу лише двох осіб.

За описом російських мандрівників XIX століття, які відвідали Грецію, за півгодини такого підйому, «між землею і небом», все життя проносилася перед очима. Приємною екскурсією це навряд чи можна було вважати. Сходження таким чином займало від півгодини до 45 хвилин. Котрий перебував в мережі прочанина базікало від ривків піднімав механізму і поривчастого вітру, тому доводилося оборонятися від схилів в розгойдується мережі.

Мотузку механізму ворота міняли виключно в разі, якщо вона рвалася, а трагічна подія насельники брали за особливу благодать Божу.
1388 року Іосаф перебудував собор, зробивши його більш величним. Головну частину і нартекс звели 1545 р зі збереженням вівтарної частини первісної церкви, а розписали сімома роками пізніше.

Монастир Святого Первомученика Стефана

Фессалийская долина і монастир Стефана

Підноситься в східній частині гірської гряди, прямо над селищем Каламбака.

Під час перебування свою славився найбагатшим серед громади Метеора (Μονή Αγίου Στεφάνου Μετεώρων). Засновником його прийнято вважати Антонія, сина сербського краля, який заклав в XIV столітті ключовий камінь при будівництві. В середині XVI століття преподобний Філофей, другий ктитор, заново відбудував кіновію архідиякона Стефана.
Однак при реконструкції будівель був виявлений фрагмент мармуру з висіченим написом ІЄРЕМІЯ, з датуванням 1192 р що дає привід вважати про відносність наявних достовірних відомостей в історії, зважаючи на втрату таких після турецької окупації.

Сучасний собор збудований за свято-гірському архітектурного типу в 1798 році. Насельниці зберігають чесну главу священномученика Харалампія, цей безцінний подарунок румунських правителів. У ризниці містяться дорогоцінні реліквії: розшита золотом плащаниця, рідкісні книги, рукописні видання, переносні ікони, майстерно зроблені хрести для водосвяття.
Протягом довго часу цим монастирем в Метеорах підтримувалася просвітницька діяльність на території середньої Греції. При пособництві ігумена і братії відкривалися безкоштовні школи в селищах Каламбаці, Кастракі і Трикале, в притулках містилися сироти.

Доступ до пустелі перепиняли підняттям підвісного моста, який невпевнено висів над прірвою. Нещодавно його замінили стаціонарним. Надзвичайно гарне видовище відкривається з внутрішнього дворика на монастирі і видиму погляду фессалийскую долину, наповнену блакитними і зеленими фарбами в обрамленні срібної стрічки річки Піньос.

Принагідно зверніть увагу на велику кількість зелені і доглянутість внутрішніх двориків. Щоб підняти грунт для їх облаштування на мляві камені, треба було кілька десятків років. Перед іконостасом вшановуються мощі покровителів - Первомученика архідиякона Стефана і Харалампія, обитель якого зовсім недавно була розписана і в даний час є жіночою з шістдесятих років минулого століття.

Монастир Святої Варвари (Русанов)

монастир Варвари

Доступ в пустель ченцям до 1897 року здійснювалася за мотузяним сходах. Прірва між двома гігантськими валунами пізніше з'єднали мостом. І зараз мандрівники без праці можуть піднятися до монастиря. Назва Русанов (ή Μονή Ρουσάνου) передбачає, що найперший відлюдник, який оселився на кручі, або був з містечка Росанн, що розташоване в області Фессалії (центральна Греція), або походить від імені засновника старого храму, який заклав фундамент в XIV столітті.

В історичних хроніках, дата поновлення собору Преображення і келій в монастирях Метеори - 1545 від Різдва Христового. Ієромонахи Максим і Іосаф, що прийшли з міста Яніна, відновили на той час прийшли в занепад будови. Вони вважаються другими ктиторами монастиря. Сучасний п'ятиповерховий комплекс на вузькій скелі, який ми спостерігаємо сьогодні, був зведений в XVI столітті, до цього часу відомості суперечливі. Оскільки є уривчасті відомості про заснування келії Русанов, монахами Никодимом і Бенедиктом в 1288 році.

Побудований в традиційному візантійському стилі, храм прикрашений розкішною настінним розписом відомих художників Греції середини XVI століття на пожертвування ігумена Арсенія. Настінний розпис відноситься до критської школі. Найімовірніше вона була виконана учнем прославленого Феофана стрелиция, на ім'я Цорці.

У плані собор має форму хреста. Багатокутний купол спирається на дві колони в центрі і дві бічних апсиди. Як і інші монастирі, Русанов часто піддавався розграбуванню. Уцілілі реліквії і рукописи зберігаються в Спасо-Преображенському монастирі Великої Метеори. При вході в притвор церкви, ми помічаємо сюжет Другого Пришестя. Христос Вседержитель поміщений в центр купола, навколо нього все прославляють Бога. Весь простір нефа заповнене сценами мучеництва Преподобних, які вважали за краще втратити життя ніж зрадити віру. В основному святилище розпис підпорядкована епізодами з житія Ісуса Христа.

великомучениця Варвара

Покровителька монастиря Русанов - Праведниця Варвара, яка постраждала від гонінь на християн при імператорі-язичника Діоклетіана. Тут же, в нефі собору оберігаються сестрами її мощі, а також Благочестивих Модеста і Пантелеймона. Преподобна є покровителем усіх людей, робота яких пов'язана з підвищеним ризиком.

Народилася Варвара в Іліополі, на території Сирії. Від своїх ровесниць відрізнялася красою і дотепністю. Дочка багатого язичника, вона увірувала в єдиного Бога і хрестилася без дозволу батька, прийнявши християнську віру.

Дізнавшись про це від донощика, він віддав власну дочку на суд намісника з проханням жорстоко покарати за зневагу до римським богам. Зазнавши нелюдські тортури і катування, Великомучениця Варвара віддала дух Богу після усікновення глави, пав жертвою від руки власного батька. З шістдесятих років минулого століття монастирі Русанов і Стефана перетворені в жіночі.

Незважаючи на суворий уклад, монахиням вдається підтримувати затишок на найвищому рівні навіть на цих похмурих брилах. При підході до монастиря через міст над прірвою, паломник помітить розкішні клумби квітів, протягом цілого року прикрашають внутрішній двір.

Монастир Святого Варлаама

Монастирі Метеори: Варлаама і Русанов

Сучасник Афанасія, відлюдник Варлаам піднявся на гребінь, вбиваючи дерев'яні кілки в ущелини пісковика за допомогою мотузок і елементарних підмостків. З нечисленної братією з довколишніх монастирів йому вдалося побудувати каплицю на піку і кілька келій, які після його смерті прийшли в запустіння і неабияк зруйнувалися.

Другими ктиторами обителі Варлаама (ή μονή των Αγίων Πάντων ή Μονή Βαρλαάμ) стали два брата з міста Яніна, на північному заході Греції, Нектарій і Феофан Апсарас. Брати присвятили своє життя Богові, віддалившись від мирських спокус. Проживши в Монастирі Преображення близько семи років, вони вирішили відновити завалену каплицю на сусідній скелі. Кількість братії, яка прийшла підсобити, неухильно росло, і незабаром постало питання про будівництво просторого собору, здатного вмістити всіх послушників, а також нових келій з великим подвір'ям.

Скит був споруджений за канонами Гори Афон: хрестово-купольної архітектури, з двома апсидами перед вівтарної частиною, що створюють надзвичайно красивий ефект звучання при проведенні служби. Розпис центрального собору проводилася в два етапи. Майстри, котрі творили неперевершені шедеври живопису Метеор, з'єднали православні традиції з італійської технікою іконопису, що проявляється в різких контрастах фарб відтворення образів великомучеників.

Після закінчення будівництва монастиря, з Феофаном сталося диво. Будучи прикутою невиліковною хворобою до ліжка, він зміг піднятися без сторонньої допомоги і благословити будівельників храму, прославляючи Бога і всіх Праведників. Після благословення, старець залишив цей світ, спочине з миром у своїй келії.

На території монастиря розташовуються: діючий музей, сховище для продуктів і вина зі збереженою бочкою об'ємом 12000 літрів і майданчик на краю уступу з діючим механізмом для транспортування вантажів.

Доставка матеріалів до сих пір здійснюється традиційно мережею. Мотузку, правда, замінили на сталевий трос, а мережа на металеву кліть, але принцип доставки вантажів на верхівки скель за більш ніж 700 років не змінився.

Монастир Святої Трійці

монастир Трійці

Мабуть, це самий аскетичний і найбільш важкодоступний з усіх гуртожитків. Одинокий стовп, оточений хороводом кам'яних сторожових велетнів, розділяє прірва з сусідніми громадами. Необізнаній подорожньому нізащо не знайти вузької стежки, що веде до підніжжя. 140 сходинок ведуть до вершини монастиря.

При вході в монастирський двір, зліва влаштована церква, присвячена Івану Хрестителю - вирубана в моноліті ніша круглої форми, розміром з маленьку кімнатку. У південному крилі спланований головний собор Святої Трійці. Хрестово-купольної архітектури храм звели за канонами лаври Гори Афон. Настінні фрески всередині церкви в хорошому стані і датуються серединою XVIII століття. Крім звичних будівель, як кухня, їдальня і келії для ченців, при кожному монастирі присутні сховища для збору води - висічені в камені ємності. Відсутність джерела з водою на піках скель Метеорів ставило першочергове завдання перед подвижниками - створення резервуарів для збору дощової води. Десятиліттями в наполегливій праці і з молитвою на висоту брил піднімалася також грунт для вирощування овочів і фруктів.

Будівництво Трійці (ή Μονή Αγίας Τριάδος Μετεώρων), згідно з літописом, зайняло 18 років, а підведення матеріалів для будівництва цілих 70! З внутрішнього двору відкривається запаморочлива панорама на всі діючі притулку аскетів. Безліччю туристів, що приїжджають до Греції на екскурсії і намагаються сфотографуватися на тлі визначних пам'яток, заповнена майданчик. Але, жодна фотографія не змогла хоч на трохи наблизитися до того відчуття, яке відчуваєш стоячи на краю обриву з видом на скелю Трійці.

Монастир святого Миколая Анапавсаса

Монастир Миколи Анапавсаса

Притулок між зруйнованими кіновіями Предтечі і Агіа Мони присвячено Святому Миколаю, покровителю моряків, єпископу Мир Лікійських, особливо шанованому православними.

Через те, що охоплення плато невеликий, споруди височіли в висоту на кілька ярусів, заповнюючи западини і огинаючи височини. Святилище гармонійно вписано в ландшафт, зберігаючи сувору архітектурну ідентичність, властиву православним храмам.
Щоб потрапити в нього, необхідно подолати вісімдесят крутих сходинок. Залишки старої дерев'яної сходи (спочатку вона складалася з 62 ступенів), з допомогою якої піднімалися скитників до метеорит видно досі.

Сходовий проліт призводить нас до каплиці Преподобного Антонія, колишнє сховище мощей покійних затворників, зі збереженими в конхе фресками XIV століття. Тут же містилися рукописи і священні реліквії.

На першому ярусі розміщений виставковий зал. Подолавши кілька ступенів, ми опиняємося в нартексі. Через обмежені розмірів кіновії, притвор виконував роль монастирського подвір'я, де братія вдавалася читання і виконувала послуху в години, коли не велась служба.

фрески

Фрески в соборі виконані Феофаном стрелиция (Критським) стягуванням ієродиякона Кипріяна. Про це свідчить ктиторський напис над входом з датуванням закінчення розпису обителі Святого Миколая Анапавсаса 12 жовтня 1527 р Згодом Феофан Критський розписав монастир Ставронікіта на Святій горі Афон і трапезну Великої Лаври. І фактично привніс свіжий струмінь в візантійську живопис, запозичивши з італійського Відродження декоративні мотиви, він виявився прикладом для наслідування більш пізніх художників.

Примітна сцена Другого пришестя Христа, де вгорі поміщений образ Спасителя - справедливого судді. Праворуч і ліворуч від нього зображені апостоли, які сидять на тронах. Під ногами Христа зображений сюжет приготування трону з уклінний Адамом і Євою, нижче - ваги правосуддя.
Зліва показаний прихід праведників на небеса, внизу зібралися перед воротами Рая. Біля дверей стоїть апостол Петро з ключами від воріт, а в Раю зображений Авраам в оточенні дітей, які символізують душі віруючих. Першим в Рай потрапляє справедливий розбійник.

Справа розпис розчленовує вогненна ріка пекла з пащі дракона. Зверху ангел з трубою сповіщає про воскресіння мертвих і початку суду. Втілюють образи землі і моря повертають покійних зі своїх надр. На східній стіні зображені засновники монастирів і Святі Праведники Метеорів.

верхні рівні

З притвору веде вхід в маленький за габаритами храм, розрахований всього на п'ять Стасидії. У куполі відсутні отвори для світла (крім одного невеликого віконця), оскільки ще два яруси монастиря височать зверху. Сюжет розпису святилища присвячений дванадцяти найважливіших свят церковного року і починається від сцен Благовіщення, Різдва, Стрітення, а закінчується сценами Розп'яття, Вознесіння і П'ятидесятниці. Особливість мальовничого оздоблення полягає в тому, що масштаб іконографічних епізодів можна порівняти з величиною переносних ікон. А бездоганна техніка виконання збалансувала чіткі контури фігур з яскравими фарбами в одіянні, характерні для західного мистецтва.
На другому ярусі розташовується архондарик для прийому паломників, кухня і воріт для постачання необхідними вантажами.

Третій ярус займає колишня монастирська трапезна, переобладнана під бібліотеку, прикрашена фресками, а також резервуар для води, келії ченців і широкий балкон з панорамним видом.
Верхівку моноліту вінчає дзвіниця з широкою майданчиком.

Зруйновані монастирі і скити

Монастир Стрітення Христового

Якщо підніматися з селища Кастракі, уздовж висохлого русла, незмінно виходиш до в'язничному стовпа, що має назву філакі (в'язниця для послушників). У підстави його - разверстое пащу, широка внизу і поступово звужується до верху, немов трикутник. За входом в порожнину простягається печера, а над печерою, в боках і в глибині її йдуть всередину гроти різних обсягів, не менше чотирнадцяти.

До всіх ходам ведуть штучні поглиблення, від яких тепер залишилися тільки балки, колоди і підтримували їх крокви. У цих в'язницях утримувалися провинилися подвижники. Величезна печера колись була перегороджена стіною, залишки якої помітні спускається по дорозі з Русанов.

Над самим входом влаштована була в'язничному церква. У 1751 р ієрей Ризо написав для неї малу ікону Богоматері, тепер вона оберігається в монастирі Русанов. Зараз же вціліли тільки поглиблення в обох боках грота, куди вставлені були балки для підлоги і стелі церкви, та ще збереглася западина, в якій був вівтар. У цій в'язниці слухали священні служби все в'язні в Метеорах і стерёгшіе їх добровільні затворники.

При виході з печери, в особливому шматку породи висічено заглиблення у вигляді глибоко увігнутого дзеркала або страви, поставленого боком. Тут сидів темничний сторож, а зараз лише іноді пастухи заганяють своїх овець і кіз.

Агия Моні

Навпаки в'язничному стовпи рукою подати до Миколи Анапавсаса і Дупіані.
На сусідньому з Нікольським храмом валуні, перебувала обитель Агиа Мони, споруджена на тімені і на краях дуже високою і вузькою скелі. У 1710 р церква спорожніла, тоді в лютому місяці зробили опис начиння і ризниці її.

Речі перевезли в кафедральну церкву міста Стагона. З тією умовою, що, коли збудуються пустельники на стовпі, вони повернуть переписану начиння і заплатять 5 піастрів за перевіз.

У 1771 р була зведена стіна утриманням Гавриїла. 1790 році священик Гавриїл (мабуть, це та сама людина) з села Абелакі пожертвував церкви частки мощей св. Меркурія і св. Макрини. Він помер в Агіа Мони 25 серпня 1792.

У 1821 церква, освячена в пам'ять Різдва Богородиці, розписав Хрістодул з епірського міста Яніни на кошти капітана Афанасія Мандалопуло і священика Каламбаки Ефтіміу Дуки.

У грудні +1858 був землетрус, тоді і обрушилася серединна споруда обителі, вціліли одні окраїнні стіни.

На одній лінії з кам'яної керуючий Агиа Моні, але ближче до Варлаама, на величезному базальтовому стовпі стояла келія Іпсілопетра (найвища). У 1650 році вона називалася вже монастирем.
З темряви Нікольського стовпи видно зруйновані монастирі Святого Духа, Георгіївського і Предтечі. Скала Предтечі вузька і низька, а тому нічого крім двох келій і підйомної вежі на ній ченці не змогли вибудувати.

Доторкнутися до Божественного

Благовидні ландшафту, візантійське мистецтво, християнські традиції, історичне минуле і сучасність сусідять один з одним на верхівках цих монументальних брил, що зберегли багатовікове православне і мистецьку спадщину. Місцевість ця і донині ревно береже благочестя і благання праведних самітників, будучи символом людської волі і неймовірних зусиль, спрямованих до безперестанку прагненню доторкнутися до Божественного.

Форма одягу на екскурсіях в Метеори повинна бути відповідною при відвідуванні православних святинь: спідниця нижче колін і закриті плечі у жінок, брюки у чоловіків.

Відео

Метеори взимку

Метеори (Греція) | екскурсія в монастирі Метеори, фото, опис

Монастирі Метеори, Греція: історія, інформація, фото

Формування загадкової форми скель в околицях монастирів Метеор (Μονές Μετεώρων) відбулося в епоху більше 60 мільйонів років тому. У центральній частині Фессалійською долини, де знаходяться Метеори Греції, колись було море або дельта впадала річки. В результаті тектонічних змін відбулося підняття земної кори і виплеск вод через Темпейської ущелині. Природа протягом мільйонів років руйнувала пухкі породи гірського масиву, оголюючи твердь базальтових ущільнень. Сьогодні ми спостерігаємо голокаменний гребінь з сотень стовпів, що піднімаються над гладдю Фессалійською долини.

Сьогодні ми спостерігаємо голокаменний гребінь з сотень стовпів, що піднімаються над гладдю Фессалійською долини

Чотири монастиря в Метеорах

Незвичайні стовпи досягають висоту до 613 метрів. У XVI столітті монастирі в Величного Метеорі переживають період відродження і благоденства, збільшується кількість братії і число монастирів доходить до 24. До нашого ж часу вдалося зберегтися лише шести монастирів: з них дві жіночих обителі і чотири чоловічих.

Греція - батьківщина православ'я, і ​​не випадково історично так склалося, що в наступниці Візантії, на території сучасної Греції знаходиться величезна кількість знакових пам'яток, монастирів і християнських святинь. Якщо Вам пощастило придбати тур Туристичної фірми - PrimusTour в Грецію, то неодмінно скористайтеся можливістю здійснити екскурсію в Метеори з Салоніки і Халкідікі з індивідуальним гідом. Байдужим це місце не залишає нікого.

Велич і витонченість Метеор Греції, недосяжні розуміння злиття творіння рук людських і єства природи, все це нероздільно породжує особливу магію ширяють велетнів, витесані з тверді, з шапками - монастирями, укрившімі їх верхівки. Закам'янілі велетні втомлено дивляться вслід допитливому мандрівникові, який безуспішно намагається помістити в свідомість побачене.

Стопами пустельників на екскурсії в Метеори

Згідно старовинним літописами, одним з перших пустельників був схимник Варнава, який заснував скит Святого Духа 950-960 м Насправді ж, перші пустельники піднялися для здійснення молитов на стрімкі скелі монастирів Метеори задовго до нього. Точних свідчень початкового появи пустельників не залишилося.

Точних свідчень початкового появи пустельників не залишилося

Прірва між монастирями Варлаама і Преображення

Затворники вбивали дерев'яні кілки в ущелини каменів, споруджували підмостки, використовували мотузки і примітивні пристосування, щоб усамітнитися від мирського життя на кам'яних громадах в деяких подобах печер. Деякі з них швидше схожі з невеликими заглибленнями, а мотузкові сходи до сих пір можна побачити спадають з покинутих монастирів. Ні холод зими, ні вогкі вітру, ні літню спеку не змогли утримати пустельників від їх прагнення до спільної молитви на крутих стовпах.

Яка невідома сила штовхала цих людей до добровільного самітництва в монастирі, ми вже не дізнаємося, але опинившись хоч раз на вершині, можливо, випробуємо ту ж пристрасть - піти від всіх, усамітнитися, і з каменем сірим тісно злитися.

Екскурсія ж в монастирі сьогодні передбачає щодо комфортне сходження по висіченим в моноліті сходами.

монастир Варвари

Для спільних богослужінь тих часів затворники спускалися кожне Воскресіння до скиту біля підніжжя гір, який здіймається зліва, коли піднімаєшся по дорозі від Кастракі. Ранні письмові згадки про новостворену монастирській общині в середній Греції відносяться до десятого століття під назвою скит «Дупіані».

При в'їзді в Каламбака на його місці перед самим початком підйому в Метеора збудована церква, присвячена Пресвятій Богородиці.

У 1160 році був зведений вищезгаданий скит з новою назвою «Стаг». Дослідниками прийнято пов'язувати саме цю дату із зародженням організованого чернечої держави, а в наслідку з авторитетною громадою аскетів, що мала вплив не тільки на всю Грецію, а й на Балкани.

фототур, чудові ракурси

Екскурсія в Метеори в супроводі приватного гіда в Греції за часом займає весь день.

Крім стандартної екскурсії, ми пропонуємо фототур в монастирі і фотосесії в Метеорах на один або два дні, в залежності від ваших інтересів.

З нами вас чекають екзотичні ракурси, захоплюючі точки для портретних фото, а також поради щодо вибору композиції.

Де як не в славетному на весь світ комплексі монастирів на вершинах кам'яних монолітів ви зможете зафіксувати оригінальні фотографії, де через кожен десяток кроків змінюється фантастичний краєвид. Не має значення який в наявності фотоапарат. Головне - індивідуальне сприйняття спостережуваного і відчуття магічної атмосфери місця, і плюс поради «бувалих».

Омитий чи сльозами небесного зводу, укритий чи густим кремом білосніжних хмар, кам'яний ліс завжди набуває казковий вигляд.

Де знаходяться Метеори в Греції?

У північно-західній частині Фессалії між гірськими масивами Пінд і Антіхасья (гора Козіакос), де річка Піней виходить на Фессалійськую рівнину, підносяться величезні сірокам'яну брили. Територіально монастирі Метеори відносяться до префектурі Трікалі, розташованої в 20 кілометрах на схід.

Територіально монастирі Метеори відносяться до префектурі Трікалі, розташованої в 20 кілометрах на схід

Карта монастирів Метеори

Дістатися до монастирського комплексу можна з селищ біля підніжжя масиву - Каламбаки або Кастракі, що знаходяться в центральній Греції, в 260 кілометрах на південь від Салонік і в 350 кілометрах на північ від Афін і 100 кілометрів на схід від міста Лариси.

Є кілька способів дістатися: туристичними автобусами з груповою екскурсією, самостійно на авто і громадським транспортом.
Існує залізнична гілка Афіни-Салоніки. Поїзд зупиняється у Каламбаці. Від станції до монастирів найкраще взяти таксі.

Щоб автобусом доїхати до Каламбаки із Салоніків, необхідно зробити пересадку в Трикале. Потрібно врахувати час стикування рейсів. Таким же чином можна доїхати і з Афін.
Якщо ж їхати на автомобілі, то на магістралі, сполучною Афіни з Салоніком, потрібно згорнути в напрямку міста Лариси, слідуючи через Трікалі.

Опис монастирів, цікаві факти

Початок XIV століття, Греція. Монах Афанасій, гнаний розоренням каталонцями Афона і всієї північної Греції, прибуває до цих місць разом з духовним наставником Григорієм. Ведений прагненням створити громаду, на зразок Афонської, він видає звід правил чернечого гуртожитку.

Монастир Великий Метеор (Преображення Господнього)

Монастир Великий Метеор

Трохи пізніше, 1340 рік, разом з іншими чотирнадцятьма монахами організовує шалений на ті часи справу - будівництво лаври на найвищій скелі (613 метрів над рівнем моря) і більше 400 над селищем Каламбака.

Понад 600 років тому, назвавши цю пишність Великими метеорит (Μεγάλο Μετέωρο) - «в польоті, в повітрі», Опанас тим самим визначив назву монастирям і всього великого комплексу.

З власних спостережень відмічено: коли прохолодна Фессалийская долина наповнюється теплим диханням вітру з півдня Греції, то відкривається цікавий вид - гори і земля чітко помітні, а підніжжя, як би розчиняється в прозорому хмарі. Стрімчаки від цього виглядають дивно, ніби підвішеними.

батько Іосаф

Продовжувачем справи Афанасія став його друг за життя Іосаф Метеорит, який вважається другою ктитором монастирів, спадкоємець сербських монархів. 23 років від роду, після смерті батька, володаря трону Сербії, Іосаф вважав за краще самітництво в скиту розкішним царським хоромів. Мощі творців громади покояться в південній прибудові храму Преображення Спасителя.

Общинний уклад побуту для ченців тривав також після смерті. Покійного укутували саваном і ховали в неглибоких печерах, присипавши жменею землі. Зотлілі мощі з плином часу переносили, попередньо обмивши в загальний схрон - Костніца при храмі. Напис над входом кістниці змінює погляд подорожнього з цікавого на відчужений. «МИ були такими як ВИ, а ВИ станете такими як МИ».

Мудро і лаконічно висловлена ​​думка електричним розрядом проходить крізь свідомість, тягне за собою до сивої давнини з суворими буднями ченців, потім миттєво скаче в майбутнє, де дивиться допитливо на ТВОЇ ж останки ... і дрібної, ледве помітною тремтінням повертається в тлінну плоть.

між небом і землею

До 1923 року відвідування і сходження до монастирів Метеор можливо було лише за мотузяним сходах з примітивними підмостками. Зараз, під час екскурсій, паломники і туристи з легкістю підіймаються сходами, вирубаних в гірській породі. А в ті часи особливо шанованих гостей і старців піднімали в плетених мережі-мішку на лебідці за допомогою нехитрого механізму, розрахованого на силу лише двох осіб.

За описом російських мандрівників XIX століття, які відвідали Грецію, за півгодини такого підйому, «між землею і небом», все життя проносилася перед очима. Приємною екскурсією це навряд чи можна було вважати. Сходження таким чином займало від півгодини до 45 хвилин. Котрий перебував в мережі прочанина базікало від ривків піднімав механізму і поривчастого вітру, тому доводилося оборонятися від схилів в розгойдується мережі.

Мотузку механізму ворота міняли виключно в разі, якщо вона рвалася, а трагічна подія насельники брали за особливу благодать Божу.
1388 року Іосаф перебудував собор, зробивши його більш величним. Головну частину і нартекс звели 1545 р зі збереженням вівтарної частини первісної церкви, а розписали сімома роками пізніше.

Монастир Святого Первомученика Стефана

Фессалийская долина і монастир Стефана

Підноситься в східній частині гірської гряди, прямо над селищем Каламбака.

Під час перебування свою славився найбагатшим серед громади Метеора (Μονή Αγίου Στεφάνου Μετεώρων). Засновником його прийнято вважати Антонія, сина сербського краля, який заклав в XIV столітті ключовий камінь при будівництві. В середині XVI століття преподобний Філофей, другий ктитор, заново відбудував кіновію архідиякона Стефана.
Однак при реконструкції будівель був виявлений фрагмент мармуру з висіченим написом ІЄРЕМІЯ, з датуванням 1192 р що дає привід вважати про відносність наявних достовірних відомостей в історії, зважаючи на втрату таких після турецької окупації.

Сучасний собор збудований за свято-гірському архітектурного типу в 1798 році. Насельниці зберігають чесну главу священномученика Харалампія, цей безцінний подарунок румунських правителів. У ризниці містяться дорогоцінні реліквії: розшита золотом плащаниця, рідкісні книги, рукописні видання, переносні ікони, майстерно зроблені хрести для водосвяття.
Протягом довго часу цим монастирем в Метеорах підтримувалася просвітницька діяльність на території середньої Греції. При пособництві ігумена і братії відкривалися безкоштовні школи в селищах Каламбаці, Кастракі і Трикале, в притулках містилися сироти.

Доступ до пустелі перепиняли підняттям підвісного моста, який невпевнено висів над прірвою. Нещодавно його замінили стаціонарним. Надзвичайно гарне видовище відкривається з внутрішнього дворика на монастирі і видиму погляду фессалийскую долину, наповнену блакитними і зеленими фарбами в обрамленні срібної стрічки річки Піньос.

Принагідно зверніть увагу на велику кількість зелені і доглянутість внутрішніх двориків. Щоб підняти грунт для їх облаштування на мляві камені, треба було кілька десятків років. Перед іконостасом вшановуються мощі покровителів - Первомученика архідиякона Стефана і Харалампія, обитель якого зовсім недавно була розписана і в даний час є жіночою з шістдесятих років минулого століття.

Монастир Святої Варвари (Русанов)

монастир Варвари

Доступ в пустель ченцям до 1897 року здійснювалася за мотузяним сходах. Прірва між двома гігантськими валунами пізніше з'єднали мостом. І зараз мандрівники без праці можуть піднятися до монастиря. Назва Русанов (ή Μονή Ρουσάνου) передбачає, що найперший відлюдник, який оселився на кручі, або був з містечка Росанн, що розташоване в області Фессалії (центральна Греція), або походить від імені засновника старого храму, який заклав фундамент в XIV столітті.

В історичних хроніках, дата поновлення собору Преображення і келій в монастирях Метеори - 1545 від Різдва Христового. Ієромонахи Максим і Іосаф, що прийшли з міста Яніна, відновили на той час прийшли в занепад будови. Вони вважаються другими ктиторами монастиря. Сучасний п'ятиповерховий комплекс на вузькій скелі, який ми спостерігаємо сьогодні, був зведений в XVI столітті, до цього часу відомості суперечливі. Оскільки є уривчасті відомості про заснування келії Русанов, монахами Никодимом і Бенедиктом в 1288 році.

Побудований в традиційному візантійському стилі, храм прикрашений розкішною настінним розписом відомих художників Греції середини XVI століття на пожертвування ігумена Арсенія. Настінний розпис відноситься до критської школі. Найімовірніше вона була виконана учнем прославленого Феофана стрелиция, на ім'я Цорці.

У плані собор має форму хреста. Багатокутний купол спирається на дві колони в центрі і дві бічних апсиди. Як і інші монастирі, Русанов часто піддавався розграбуванню. Уцілілі реліквії і рукописи зберігаються в Спасо-Преображенському монастирі Великої Метеори. При вході в притвор церкви, ми помічаємо сюжет Другого Пришестя. Христос Вседержитель поміщений в центр купола, навколо нього все прославляють Бога. Весь простір нефа заповнене сценами мучеництва Преподобних, які вважали за краще втратити життя ніж зрадити віру. В основному святилище розпис підпорядкована епізодами з житія Ісуса Христа.

великомучениця Варвара

Покровителька монастиря Русанов - Праведниця Варвара, яка постраждала від гонінь на християн при імператорі-язичника Діоклетіана. Тут же, в нефі собору оберігаються сестрами її мощі, а також Благочестивих Модеста і Пантелеймона. Преподобна є покровителем усіх людей, робота яких пов'язана з підвищеним ризиком.

Народилася Варвара в Іліополі, на території Сирії. Від своїх ровесниць відрізнялася красою і дотепністю. Дочка багатого язичника, вона увірувала в єдиного Бога і хрестилася без дозволу батька, прийнявши християнську віру.

Дізнавшись про це від донощика, він віддав власну дочку на суд намісника з проханням жорстоко покарати за зневагу до римським богам. Зазнавши нелюдські тортури і катування, Великомучениця Варвара віддала дух Богу після усікновення глави, пав жертвою від руки власного батька. З шістдесятих років минулого століття монастирі Русанов і Стефана перетворені в жіночі.

Незважаючи на суворий уклад, монахиням вдається підтримувати затишок на найвищому рівні навіть на цих похмурих брилах. При підході до монастиря через міст над прірвою, паломник помітить розкішні клумби квітів, протягом цілого року прикрашають внутрішній двір.

Монастир Святого Варлаама

Монастирі Метеори: Варлаама і Русанов

Сучасник Афанасія, відлюдник Варлаам піднявся на гребінь, вбиваючи дерев'яні кілки в ущелини пісковика за допомогою мотузок і елементарних підмостків. З нечисленної братією з довколишніх монастирів йому вдалося побудувати каплицю на піку і кілька келій, які після його смерті прийшли в запустіння і неабияк зруйнувалися.

Другими ктиторами обителі Варлаама (ή μονή των Αγίων Πάντων ή Μονή Βαρλαάμ) стали два брата з міста Яніна, на північному заході Греції, Нектарій і Феофан Апсарас. Брати присвятили своє життя Богові, віддалившись від мирських спокус. Проживши в Монастирі Преображення близько семи років, вони вирішили відновити завалену каплицю на сусідній скелі. Кількість братії, яка прийшла підсобити, неухильно росло, і незабаром постало питання про будівництво просторого собору, здатного вмістити всіх послушників, а також нових келій з великим подвір'ям.

Скит був споруджений за канонами Гори Афон: хрестово-купольної архітектури, з двома апсидами перед вівтарної частиною, що створюють надзвичайно красивий ефект звучання при проведенні служби. Розпис центрального собору проводилася в два етапи. Майстри, котрі творили неперевершені шедеври живопису Метеор, з'єднали православні традиції з італійської технікою іконопису, що проявляється в різких контрастах фарб відтворення образів великомучеників.

Після закінчення будівництва монастиря, з Феофаном сталося диво. Будучи прикутою невиліковною хворобою до ліжка, він зміг піднятися без сторонньої допомоги і благословити будівельників храму, прославляючи Бога і всіх Праведників. Після благословення, старець залишив цей світ, спочине з миром у своїй келії.

На території монастиря розташовуються: діючий музей, сховище для продуктів і вина зі збереженою бочкою об'ємом 12000 літрів і майданчик на краю уступу з діючим механізмом для транспортування вантажів.

Доставка матеріалів до сих пір здійснюється традиційно мережею. Мотузку, правда, замінили на сталевий трос, а мережа на металеву кліть, але принцип доставки вантажів на верхівки скель за більш ніж 700 років не змінився.

Монастир Святої Трійці

монастир Трійці

Мабуть, це самий аскетичний і найбільш важкодоступний з усіх гуртожитків. Одинокий стовп, оточений хороводом кам'яних сторожових велетнів, розділяє прірва з сусідніми громадами. Необізнаній подорожньому нізащо не знайти вузької стежки, що веде до підніжжя. 140 сходинок ведуть до вершини монастиря.

При вході в монастирський двір, зліва влаштована церква, присвячена Івану Хрестителю - вирубана в моноліті ніша круглої форми, розміром з маленьку кімнатку. У південному крилі спланований головний собор Святої Трійці. Хрестово-купольної архітектури храм звели за канонами лаври Гори Афон. Настінні фрески всередині церкви в хорошому стані і датуються серединою XVIII століття. Крім звичних будівель, як кухня, їдальня і келії для ченців, при кожному монастирі присутні сховища для збору води - висічені в камені ємності. Відсутність джерела з водою на піках скель Метеорів ставило першочергове завдання перед подвижниками - створення резервуарів для збору дощової води. Десятиліттями в наполегливій праці і з молитвою на висоту брил піднімалася також грунт для вирощування овочів і фруктів.

Будівництво Трійці (ή Μονή Αγίας Τριάδος Μετεώρων), згідно з літописом, зайняло 18 років, а підведення матеріалів для будівництва цілих 70! З внутрішнього двору відкривається запаморочлива панорама на всі діючі притулку аскетів. Безліччю туристів, що приїжджають до Греції на екскурсії і намагаються сфотографуватися на тлі визначних пам'яток, заповнена майданчик. Але, жодна фотографія не змогла хоч на трохи наблизитися до того відчуття, яке відчуваєш стоячи на краю обриву з видом на скелю Трійці.

Монастир святого Миколая Анапавсаса

Монастир Миколи Анапавсаса

Притулок між зруйнованими кіновіями Предтечі і Агіа Мони присвячено Святому Миколаю, покровителю моряків, єпископу Мир Лікійських, особливо шанованому православними.

Через те, що охоплення плато невеликий, споруди височіли в висоту на кілька ярусів, заповнюючи западини і огинаючи височини. Святилище гармонійно вписано в ландшафт, зберігаючи сувору архітектурну ідентичність, властиву православним храмам.
Щоб потрапити в нього, необхідно подолати вісімдесят крутих сходинок. Залишки старої дерев'яної сходи (спочатку вона складалася з 62 ступенів), з допомогою якої піднімалися скитників до метеорит видно досі.

Сходовий проліт призводить нас до каплиці Преподобного Антонія, колишнє сховище мощей покійних затворників, зі збереженими в конхе фресками XIV століття. Тут же містилися рукописи і священні реліквії.

На першому ярусі розміщений виставковий зал. Подолавши кілька ступенів, ми опиняємося в нартексі. Через обмежені розмірів кіновії, притвор виконував роль монастирського подвір'я, де братія вдавалася читання і виконувала послуху в години, коли не велась служба.

фрески

Фрески в соборі виконані Феофаном стрелиция (Критським) стягуванням ієродиякона Кипріяна. Про це свідчить ктиторський напис над входом з датуванням закінчення розпису обителі Святого Миколая Анапавсаса 12 жовтня 1527 р Згодом Феофан Критський розписав монастир Ставронікіта на Святій горі Афон і трапезну Великої Лаври. І фактично привніс свіжий струмінь в візантійську живопис, запозичивши з італійського Відродження декоративні мотиви, він виявився прикладом для наслідування більш пізніх художників.

Примітна сцена Другого пришестя Христа, де вгорі поміщений образ Спасителя - справедливого судді. Праворуч і ліворуч від нього зображені апостоли, які сидять на тронах. Під ногами Христа зображений сюжет приготування трону з уклінний Адамом і Євою, нижче - ваги правосуддя.
Зліва показаний прихід праведників на небеса, внизу зібралися перед воротами Рая. Біля дверей стоїть апостол Петро з ключами від воріт, а в Раю зображений Авраам в оточенні дітей, які символізують душі віруючих. Першим в Рай потрапляє справедливий розбійник.

Справа розпис розчленовує вогненна ріка пекла з пащі дракона. Зверху ангел з трубою сповіщає про воскресіння мертвих і початку суду. Втілюють образи землі і моря повертають покійних зі своїх надр. На східній стіні зображені засновники монастирів і Святі Праведники Метеорів.

верхні рівні

З притвору веде вхід в маленький за габаритами храм, розрахований всього на п'ять Стасидії. У куполі відсутні отвори для світла (крім одного невеликого віконця), оскільки ще два яруси монастиря височать зверху. Сюжет розпису святилища присвячений дванадцяти найважливіших свят церковного року і починається від сцен Благовіщення, Різдва, Стрітення, а закінчується сценами Розп'яття, Вознесіння і П'ятидесятниці. Особливість мальовничого оздоблення полягає в тому, що масштаб іконографічних епізодів можна порівняти з величиною переносних ікон. А бездоганна техніка виконання збалансувала чіткі контури фігур з яскравими фарбами в одіянні, характерні для західного мистецтва.
На другому ярусі розташовується архондарик для прийому паломників, кухня і воріт для постачання необхідними вантажами.

Третій ярус займає колишня монастирська трапезна, переобладнана під бібліотеку, прикрашена фресками, а також резервуар для води, келії ченців і широкий балкон з панорамним видом.
Верхівку моноліту вінчає дзвіниця з широкою майданчиком.

Зруйновані монастирі і скити

Монастир Стрітення Христового

Якщо підніматися з селища Кастракі, уздовж висохлого русла, незмінно виходиш до в'язничному стовпа, що має назву філакі (в'язниця для послушників). У підстави його - разверстое пащу, широка внизу і поступово звужується до верху, немов трикутник. За входом в порожнину простягається печера, а над печерою, в боках і в глибині її йдуть всередину гроти різних обсягів, не менше чотирнадцяти.

До всіх ходам ведуть штучні поглиблення, від яких тепер залишилися тільки балки, колоди і підтримували їх крокви. У цих в'язницях утримувалися провинилися подвижники. Величезна печера колись була перегороджена стіною, залишки якої помітні спускається по дорозі з Русанов.

Над самим входом влаштована була в'язничному церква. У 1751 р ієрей Ризо написав для неї малу ікону Богоматері, тепер вона оберігається в монастирі Русанов. Зараз же вціліли тільки поглиблення в обох боках грота, куди вставлені були балки для підлоги і стелі церкви, та ще збереглася западина, в якій був вівтар. У цій в'язниці слухали священні служби все в'язні в Метеорах і стерёгшіе їх добровільні затворники.

При виході з печери, в особливому шматку породи висічено заглиблення у вигляді глибоко увігнутого дзеркала або страви, поставленого боком. Тут сидів темничний сторож, а зараз лише іноді пастухи заганяють своїх овець і кіз.

Агия Моні

Навпаки в'язничному стовпи рукою подати до Миколи Анапавсаса і Дупіані.
На сусідньому з Нікольським храмом валуні, перебувала обитель Агиа Мони, споруджена на тімені і на краях дуже високою і вузькою скелі. У 1710 р церква спорожніла, тоді в лютому місяці зробили опис начиння і ризниці її.

Речі перевезли в кафедральну церкву міста Стагона. З тією умовою, що, коли збудуються пустельники на стовпі, вони повернуть переписану начиння і заплатять 5 піастрів за перевіз.

У 1771 р була зведена стіна утриманням Гавриїла. 1790 році священик Гавриїл (мабуть, це та сама людина) з села Абелакі пожертвував церкви частки мощей св. Меркурія і св. Макрини. Він помер в Агіа Мони 25 серпня 1792.

У 1821 церква, освячена в пам'ять Різдва Богородиці, розписав Хрістодул з епірського міста Яніни на кошти капітана Афанасія Мандалопуло і священика Каламбаки Ефтіміу Дуки.

У грудні 1858 був землетрус, тоді і обрушилася серединна споруда обителі, вціліли одні окраїнні стіни.

На одній лінії з кам'яної керуючий Агиа Моні, але ближче до Варлаама, на величезному базальтовому стовпі стояла келія Іпсілопетра (найвища). У 1650 році вона називалася вже монастирем.
З темряви Нікольського стовпи видно зруйновані монастирі Святого Духа, Георгіївського і Предтечі. Скала Предтечі вузька і низька, а тому нічого крім двох келій і підйомної вежі на ній ченці не змогли вибудувати.

Доторкнутися до Божественного

Благовидні ландшафту, візантійське мистецтво, християнські традиції, історичне минуле і сучасність сусідять один з одним на верхівках цих монументальних брил, що зберегли багатовікове православне і мистецьку спадщину. Місцевість ця і донині ревно береже благочестя і благання праведних самітників, будучи символом людської волі і неймовірних зусиль, спрямованих до безперестанку прагненню доторкнутися до Божественного.

Форма одягу на екскурсіях в Метеори повинна бути відповідною при відвідуванні православних святинь: спідниця нижче колін і закриті плечі у жінок, брюки у чоловіків.

Відео

Метеори взимку

Метеори (Греція) | екскурсія в монастирі Метеори, фото, опис

Монастирі Метеори, Греція: історія, інформація, фото

Формування загадкової форми скель в околицях монастирів Метеор (Μονές Μετεώρων) відбулося в епоху більше 60 мільйонів років тому. У центральній частині Фессалійською долини, де знаходяться Метеори Греції, колись було море або дельта впадала річки. В результаті тектонічних змін відбулося підняття земної кори і виплеск вод через Темпейської ущелині. Природа протягом мільйонів років руйнувала пухкі породи гірського масиву, оголюючи твердь базальтових ущільнень. Сьогодні ми спостерігаємо голокаменний гребінь з сотень стовпів, що піднімаються над гладдю Фессалійською долини.

Сьогодні ми спостерігаємо голокаменний гребінь з сотень стовпів, що піднімаються над гладдю Фессалійською долини

Чотири монастиря в Метеорах

Незвичайні стовпи досягають висоту до 613 метрів. У XVI столітті монастирі в Величного Метеорі переживають період відродження і благоденства, збільшується кількість братії і число монастирів доходить до 24. До нашого ж часу вдалося зберегтися лише шести монастирів: з них дві жіночих обителі і чотири чоловічих.

Греція - батьківщина православ'я, і ​​не випадково історично так склалося, що в наступниці Візантії, на території сучасної Греції знаходиться величезна кількість знакових пам'яток, монастирів і християнських святинь. Якщо Вам пощастило придбати тур Туристичної фірми - PrimusTour в Грецію, то неодмінно скористайтеся можливістю здійснити екскурсію в Метеори з Салоніки і Халкідікі з індивідуальним гідом. Байдужим це місце не залишає нікого.

Велич і витонченість Метеор Греції, недосяжні розуміння злиття творіння рук людських і єства природи, все це нероздільно породжує особливу магію ширяють велетнів, витесані з тверді, з шапками - монастирями, укрившімі їх верхівки. Закам'янілі велетні втомлено дивляться вслід допитливому мандрівникові, який безуспішно намагається помістити в свідомість побачене.

Стопами пустельників на екскурсії в Метеори

Згідно старовинним літописами, одним з перших пустельників був схимник Варнава, який заснував скит Святого Духа 950-960 м Насправді ж, перші пустельники піднялися для здійснення молитов на стрімкі скелі монастирів Метеори задовго до нього. Точних свідчень початкового появи пустельників не залишилося.

Точних свідчень початкового появи пустельників не залишилося

Прірва між монастирями Варлаама і Преображення

Затворники вбивали дерев'яні кілки в ущелини каменів, споруджували підмостки, використовували мотузки і примітивні пристосування, щоб усамітнитися від мирського життя на кам'яних громадах в деяких подобах печер. Деякі з них швидше схожі з невеликими заглибленнями, а мотузкові сходи до сих пір можна побачити спадають з покинутих монастирів. Ні холод зими, ні вогкі вітру, ні літню спеку не змогли утримати пустельників від їх прагнення до спільної молитви на крутих стовпах.

Яка невідома сила штовхала цих людей до добровільного самітництва в монастирі, ми вже не дізнаємося, але опинившись хоч раз на вершині, можливо, випробуємо ту ж пристрасть - піти від всіх, усамітнитися, і з каменем сірим тісно злитися.

Екскурсія ж в монастирі сьогодні передбачає щодо комфортне сходження по висіченим в моноліті сходами.

монастир Варвари

Для спільних богослужінь тих часів затворники спускалися кожне Воскресіння до скиту біля підніжжя гір, який здіймається зліва, коли піднімаєшся по дорозі від Кастракі. Ранні письмові згадки про новостворену монастирській общині в середній Греції відносяться до десятого століття під назвою скит «Дупіані».

При в'їзді в Каламбака на його місці перед самим початком підйому в Метеора збудована церква, присвячена Пресвятій Богородиці.

У 1160 році був зведений вищезгаданий скит з новою назвою «Стаг». Дослідниками прийнято пов'язувати саме цю дату із зародженням організованого чернечої держави, а в наслідку з авторитетною громадою аскетів, що мала вплив не тільки на всю Грецію, а й на Балкани.

фототур, чудові ракурси

Екскурсія в Метеори в супроводі приватного гіда в Греції за часом займає весь день.

Крім стандартної екскурсії, ми пропонуємо фототур в монастирі і фотосесії в Метеорах на один або два дні, в залежності від ваших інтересів.

З нами вас чекають екзотичні ракурси, захоплюючі точки для портретних фото, а також поради щодо вибору композиції.

Де як не в славетному на весь світ комплексі монастирів на вершинах кам'яних монолітів ви зможете зафіксувати оригінальні фотографії, де через кожен десяток кроків змінюється фантастичний краєвид. Не має значення який в наявності фотоапарат. Головне - індивідуальне сприйняття спостережуваного і відчуття магічної атмосфери місця, і плюс поради «бувалих».

Омитий чи сльозами небесного зводу, укритий чи густим кремом білосніжних хмар, кам'яний ліс завжди набуває казковий вигляд.

Де знаходяться Метеори в Греції?

У північно-західній частині Фессалії між гірськими масивами Пінд і Антіхасья (гора Козіакос), де річка Піней виходить на Фессалійськую рівнину, підносяться величезні сірокам'яну брили. Територіально монастирі Метеори відносяться до префектурі Трікалі, розташованої в 20 кілометрах на схід.

Територіально монастирі Метеори відносяться до префектурі Трікалі, розташованої в 20 кілометрах на схід

Карта монастирів Метеори

Дістатися до монастирського комплексу можна з селищ біля підніжжя масиву - Каламбаки або Кастракі, що знаходяться в центральній Греції, в 260 кілометрах на південь від Салонік і в 350 кілометрах на північ від Афін і 100 кілометрів на схід від міста Лариси.

Є кілька способів дістатися: туристичними автобусами з груповою екскурсією, самостійно на авто і громадським транспортом.
Існує залізнична гілка Афіни-Салоніки. Поїзд зупиняється у Каламбаці. Від станції до монастирів найкраще взяти таксі.

Щоб автобусом доїхати до Каламбаки із Салоніків, необхідно зробити пересадку в Трикале. Потрібно врахувати час стикування рейсів. Таким же чином можна доїхати і з Афін.
Якщо ж їхати на автомобілі, то на магістралі, сполучною Афіни з Салоніком, потрібно згорнути в напрямку міста Лариси, слідуючи через Трікалі.

Опис монастирів, цікаві факти

Початок XIV століття, Греція. Монах Афанасій, гнаний розоренням каталонцями Афона і всієї північної Греції, прибуває до цих місць разом з духовним наставником Григорієм. Ведений прагненням створити громаду, на зразок Афонської, він видає звід правил чернечого гуртожитку.

Монастир Великий Метеор (Преображення Господнього)

Монастир Великий Метеор

Трохи пізніше, 1340 рік, разом з іншими чотирнадцятьма монахами організовує шалений на ті часи справу - будівництво лаври на найвищій скелі (613 метрів над рівнем моря) і більше 400 над селищем Каламбака.

Понад 600 років тому, назвавши цю пишність Великими метеорит (Μεγάλο Μετέωρο) - «в польоті, в повітрі», Опанас тим самим визначив назву монастирям і всього великого комплексу.

З власних спостережень відмічено: коли прохолодна Фессалийская долина наповнюється теплим диханням вітру з півдня Греції, то відкривається цікавий вид - гори і земля чітко помітні, а підніжжя, як би розчиняється в прозорому хмарі. Стрімчаки від цього виглядають дивно, ніби підвішеними.

батько Іосаф

Продовжувачем справи Афанасія став його друг за життя Іосаф Метеорит, який вважається другою ктитором монастирів, спадкоємець сербських монархів. 23 років від роду, після смерті батька, володаря трону Сербії, Іосаф вважав за краще самітництво в скиту розкішним царським хоромів. Мощі творців громади покояться в південній прибудові храму Преображення Спасителя.

Общинний уклад побуту для ченців тривав також після смерті. Покійного укутували саваном і ховали в неглибоких печерах, присипавши жменею землі. Зотлілі мощі з плином часу переносили, попередньо обмивши в загальний схрон - Костніца при храмі. Напис над входом кістниці змінює погляд подорожнього з цікавого на відчужений. «МИ були такими як ВИ, а ВИ станете такими як МИ».

Мудро і лаконічно висловлена ​​думка електричним розрядом проходить крізь свідомість, тягне за собою до сивої давнини з суворими буднями ченців, потім миттєво скаче в майбутнє, де дивиться допитливо на ТВОЇ ж останки ... і дрібної, ледве помітною тремтінням повертається в тлінну плоть.

між небом і землею

До 1923 року відвідування і сходження до монастирів Метеор можливо було лише за мотузяним сходах з примітивними підмостками. Зараз, під час екскурсій, паломники і туристи з легкістю підіймаються сходами, вирубаних в гірській породі. А в ті часи особливо шанованих гостей і старців піднімали в плетених мережі-мішку на лебідці за допомогою нехитрого механізму, розрахованого на силу лише двох осіб.

За описом російських мандрівників XIX століття, які відвідали Грецію, за півгодини такого підйому, «між землею і небом», все життя проносилася перед очима. Приємною екскурсією це навряд чи можна було вважати. Сходження таким чином займало від півгодини до 45 хвилин. Котрий перебував в мережі прочанина базікало від ривків піднімав механізму і поривчастого вітру, тому доводилося оборонятися від схилів в розгойдується мережі.

Мотузку механізму ворота міняли виключно в разі, якщо вона рвалася, а трагічна подія насельники брали за особливу благодать Божу.
1388 року Іосаф перебудував собор, зробивши його більш величним. Головну частину і нартекс звели 1545 р зі збереженням вівтарної частини первісної церкви, а розписали сімома роками пізніше.

Монастир Святого Первомученика Стефана

Фессалийская долина і монастир Стефана

Підноситься в східній частині гірської гряди, прямо над селищем Каламбака.

Під час перебування свою славився найбагатшим серед громади Метеора (Μονή Αγίου Στεφάνου Μετεώρων). Засновником його прийнято вважати Антонія, сина сербського краля, який заклав в XIV столітті ключовий камінь при будівництві. В середині XVI століття преподобний Філофей, другий ктитор, заново відбудував кіновію архідиякона Стефана.
Однак при реконструкції будівель був виявлений фрагмент мармуру з висіченим написом ІЄРЕМІЯ, з датуванням 1192 р що дає привід вважати про відносність наявних достовірних відомостей в історії, зважаючи на втрату таких після турецької окупації.

Сучасний собор збудований за свято-гірському архітектурного типу в 1798 році. Насельниці зберігають чесну главу священномученика Харалампія, цей безцінний подарунок румунських правителів. У ризниці містяться дорогоцінні реліквії: розшита золотом плащаниця, рідкісні книги, рукописні видання, переносні ікони, майстерно зроблені хрести для водосвяття.
Протягом довго часу цим монастирем в Метеорах підтримувалася просвітницька діяльність на території середньої Греції. При пособництві ігумена і братії відкривалися безкоштовні школи в селищах Каламбаці, Кастракі і Трикале, в притулках містилися сироти.

Доступ до пустелі перепиняли підняттям підвісного моста, який невпевнено висів над прірвою. Нещодавно його замінили стаціонарним. Надзвичайно гарне видовище відкривається з внутрішнього дворика на монастирі і видиму погляду фессалийскую долину, наповнену блакитними і зеленими фарбами в обрамленні срібної стрічки річки Піньос.

Принагідно зверніть увагу на велику кількість зелені і доглянутість внутрішніх двориків. Щоб підняти грунт для їх облаштування на мляві камені, треба було кілька десятків років. Перед іконостасом вшановуються мощі покровителів - Первомученика архідиякона Стефана і Харалампія, обитель якого зовсім недавно була розписана і в даний час є жіночою з шістдесятих років минулого століття.

Монастир Святої Варвари (Русанов)

монастир Варвари

Доступ в пустель ченцям до 1897 року здійснювалася за мотузяним сходах. Прірва між двома гігантськими валунами пізніше з'єднали мостом. І зараз мандрівники без праці можуть піднятися до монастиря. Назва Русанов (ή Μονή Ρουσάνου) передбачає, що найперший відлюдник, який оселився на кручі, або був з містечка Росанн, що розташоване в області Фессалії (центральна Греція), або походить від імені засновника старого храму, який заклав фундамент в XIV столітті.

В історичних хроніках, дата поновлення собору Преображення і келій в монастирях Метеори - 1545 від Різдва Христового. Ієромонахи Максим і Іосаф, що прийшли з міста Яніна, відновили на той час прийшли в занепад будови. Вони вважаються другими ктиторами монастиря. Сучасний п'ятиповерховий комплекс на вузькій скелі, який ми спостерігаємо сьогодні, був зведений в XVI столітті, до цього часу відомості суперечливі. Оскільки є уривчасті відомості про заснування келії Русанов, монахами Никодимом і Бенедиктом в 1288 році.

Побудований в традиційному візантійському стилі, храм прикрашений розкішною настінним розписом відомих художників Греції середини XVI століття на пожертвування ігумена Арсенія. Настінний розпис відноситься до критської школі. Найімовірніше вона була виконана учнем прославленого Феофана стрелиция, на ім'я Цорці.

У плані собор має форму хреста. Багатокутний купол спирається на дві колони в центрі і дві бічних апсиди. Як і інші монастирі, Русанов часто піддавався розграбуванню. Уцілілі реліквії і рукописи зберігаються в Спасо-Преображенському монастирі Великої Метеори. При вході в притвор церкви, ми помічаємо сюжет Другого Пришестя. Христос Вседержитель поміщений в центр купола, навколо нього все прославляють Бога. Весь простір нефа заповнене сценами мучеництва Преподобних, які вважали за краще втратити життя ніж зрадити віру. В основному святилище розпис підпорядкована епізодами з житія Ісуса Христа.

великомучениця Варвара

Покровителька монастиря Русанов - Праведниця Варвара, яка постраждала від гонінь на християн при імператорі-язичника Діоклетіана. Тут же, в нефі собору оберігаються сестрами її мощі, а також Благочестивих Модеста і Пантелеймона. Преподобна є покровителем усіх людей, робота яких пов'язана з підвищеним ризиком.

Народилася Варвара в Іліополі, на території Сирії. Від своїх ровесниць відрізнялася красою і дотепністю. Дочка багатого язичника, вона увірувала в єдиного Бога і хрестилася без дозволу батька, прийнявши християнську віру.

Дізнавшись про це від донощика, він віддав власну дочку на суд намісника з проханням жорстоко покарати за зневагу до римським богам. Зазнавши нелюдські тортури і катування, Великомучениця Варвара віддала дух Богу після усікновення глави, пав жертвою від руки власного батька. З шістдесятих років минулого століття монастирі Русанов і Стефана перетворені в жіночі.

Незважаючи на суворий уклад, монахиням вдається підтримувати затишок на найвищому рівні навіть на цих похмурих брилах. При підході до монастиря через міст над прірвою, паломник помітить розкішні клумби квітів, протягом цілого року прикрашають внутрішній двір.

Монастир Святого Варлаама

Монастирі Метеори: Варлаама і Русанов

Сучасник Афанасія, відлюдник Варлаам піднявся на гребінь, вбиваючи дерев'яні кілки в ущелини пісковика за допомогою мотузок і елементарних підмостків. З нечисленної братією з довколишніх монастирів йому вдалося побудувати каплицю на піку і кілька келій, які після його смерті прийшли в запустіння і неабияк зруйнувалися.

Другими ктиторами обителі Варлаама (ή μονή των Αγίων Πάντων ή Μονή Βαρλαάμ) стали два брата з міста Яніна, на північному заході Греції, Нектарій і Феофан Апсарас. Брати присвятили своє життя Богові, віддалившись від мирських спокус. Проживши в Монастирі Преображення близько семи років, вони вирішили відновити завалену каплицю на сусідній скелі. Кількість братії, яка прийшла підсобити, неухильно росло, і незабаром постало питання про будівництво просторого собору, здатного вмістити всіх послушників, а також нових келій з великим подвір'ям.

Скит був споруджений за канонами Гори Афон: хрестово-купольної архітектури, з двома апсидами перед вівтарної частиною, що створюють надзвичайно красивий ефект звучання при проведенні служби. Розпис центрального собору проводилася в два етапи. Майстри, котрі творили неперевершені шедеври живопису Метеор, з'єднали православні традиції з італійської технікою іконопису, що проявляється в різких контрастах фарб відтворення образів великомучеників.

Після закінчення будівництва монастиря, з Феофаном сталося диво. Будучи прикутою невиліковною хворобою до ліжка, він зміг піднятися без сторонньої допомоги і благословити будівельників храму, прославляючи Бога і всіх Праведників. Після благословення, старець залишив цей світ, спочине з миром у своїй келії.

На території монастиря розташовуються: діючий музей, сховище для продуктів і вина зі збереженою бочкою об'ємом 12000 літрів і майданчик на краю уступу з діючим механізмом для транспортування вантажів.

Доставка матеріалів до сих пір здійснюється традиційно мережею. Мотузку, правда, замінили на сталевий трос, а мережа на металеву кліть, але принцип доставки вантажів на верхівки скель за більш ніж 700 років не змінився.

Монастир Святої Трійці

монастир Трійці

Мабуть, це самий аскетичний і найбільш важкодоступний з усіх гуртожитків. Одинокий стовп, оточений хороводом кам'яних сторожових велетнів, розділяє прірва з сусідніми громадами. Необізнаній подорожньому нізащо не знайти вузької стежки, що веде до підніжжя. 140 сходинок ведуть до вершини монастиря.

При вході в монастирський двір, зліва влаштована церква, присвячена Івану Хрестителю - вирубана в моноліті ніша круглої форми, розміром з маленьку кімнатку. У південному крилі спланований головний собор Святої Трійці. Хрестово-купольної архітектури храм звели за канонами лаври Гори Афон. Настінні фрески всередині церкви в хорошому стані і датуються серединою XVIII століття. Крім звичних будівель, як кухня, їдальня і келії для ченців, при кожному монастирі присутні сховища для збору води - висічені в камені ємності. Відсутність джерела з водою на піках скель Метеорів ставило першочергове завдання перед подвижниками - створення резервуарів для збору дощової води. Десятиліттями в наполегливій праці і з молитвою на висоту брил піднімалася також грунт для вирощування овочів і фруктів.

Будівництво Трійці (ή Μονή Αγίας Τριάδος Μετεώρων), згідно з літописом, зайняло 18 років, а підведення матеріалів для будівництва цілих 70! З внутрішнього двору відкривається запаморочлива панорама на всі діючі притулку аскетів. Безліччю туристів, що приїжджають до Греції на екскурсії і намагаються сфотографуватися на тлі визначних пам'яток, заповнена майданчик. Але, жодна фотографія не змогла хоч на трохи наблизитися до того відчуття, яке відчуваєш стоячи на краю обриву з видом на скелю Трійці.

Монастир святого Миколая Анапавсаса

Монастир Миколи Анапавсаса

Притулок між зруйнованими кіновіями Предтечі і Агіа Мони присвячено Святому Миколаю, покровителю моряків, єпископу Мир Лікійських, особливо шанованому православними.

Через те, що охоплення плато невеликий, споруди височіли в висоту на кілька ярусів, заповнюючи западини і огинаючи височини. Святилище гармонійно вписано в ландшафт, зберігаючи сувору архітектурну ідентичність, властиву православним храмам.
Щоб потрапити в нього, необхідно подолати вісімдесят крутих сходинок. Залишки старої дерев'яної сходи (спочатку вона складалася з 62 ступенів), з допомогою якої піднімалися скитників до метеорит видно досі.

Сходовий проліт призводить нас до каплиці Преподобного Антонія, колишнє сховище мощей покійних затворників, зі збереженими в конхе фресками XIV століття. Тут же містилися рукописи і священні реліквії.

На першому ярусі розміщений виставковий зал. Подолавши кілька ступенів, ми опиняємося в нартексі. Через обмежені розмірів кіновії, притвор виконував роль монастирського подвір'я, де братія вдавалася читання і виконувала послуху в години, коли не велась служба.

фрески

Фрески в соборі виконані Феофаном стрелиция (Критським) стягуванням ієродиякона Кипріяна. Про це свідчить ктиторський напис над входом з датуванням закінчення розпису обителі Святого Миколая Анапавсаса 12 жовтня 1527 р Згодом Феофан Критський розписав монастир Ставронікіта на Святій горі Афон і трапезну Великої Лаври. І фактично привніс свіжий струмінь в візантійську живопис, запозичивши з італійського Відродження декоративні мотиви, він виявився прикладом для наслідування більш пізніх художників.

Примітна сцена Другого пришестя Христа, де вгорі поміщений образ Спасителя - справедливого судді. Праворуч і ліворуч від нього зображені апостоли, які сидять на тронах. Під ногами Христа зображений сюжет приготування трону з уклінний Адамом і Євою, нижче - ваги правосуддя.
Зліва показаний прихід праведників на небеса, внизу зібралися перед воротами Рая. Біля дверей стоїть апостол Петро з ключами від воріт, а в Раю зображений Авраам в оточенні дітей, які символізують душі віруючих. Першим в Рай потрапляє справедливий розбійник.

Справа розпис розчленовує вогненна ріка пекла з пащі дракона. Зверху ангел з трубою сповіщає про воскресіння мертвих і початку суду. Втілюють образи землі і моря повертають покійних зі своїх надр. На східній стіні зображені засновники монастирів і Святі Праведники Метеорів.

верхні рівні

З притвору веде вхід в маленький за габаритами храм, розрахований всього на п'ять Стасидії. У куполі відсутні отвори для світла (крім одного невеликого віконця), оскільки ще два яруси монастиря височать зверху. Сюжет розпису святилища присвячений дванадцяти найважливіших свят церковного року і починається від сцен Благовіщення, Різдва, Стрітення, а закінчується сценами Розп'яття, Вознесіння і П'ятидесятниці. Особливість мальовничого оздоблення полягає в тому, що масштаб іконографічних епізодів можна порівняти з величиною переносних ікон. А бездоганна техніка виконання збалансувала чіткі контури фігур з яскравими фарбами в одіянні, характерні для західного мистецтва.
На другому ярусі розташовується архондарик для прийому паломників, кухня і воріт для постачання необхідними вантажами.

Третій ярус займає колишня монастирська трапезна, переобладнана під бібліотеку, прикрашена фресками, а також резервуар для води, келії ченців і широкий балкон з панорамним видом.
Верхівку моноліту вінчає дзвіниця з широкою майданчиком.

Зруйновані монастирі і скити

Монастир Стрітення Христового

Якщо підніматися з селища Кастракі, уздовж висохлого русла, незмінно виходиш до в'язничному стовпа, що має назву філакі (в'язниця для послушників). У підстави його - разверстое пащу, широка внизу і поступово звужується до верху, немов трикутник. За входом в порожнину простягається печера, а над печерою, в боках і в глибині її йдуть всередину гроти різних обсягів, не менше чотирнадцяти.

До всіх ходам ведуть штучні поглиблення, від яких тепер залишилися тільки балки, колоди і підтримували їх крокви. У цих в'язницях утримувалися провинилися подвижники. Величезна печера колись була перегороджена стіною, залишки якої помітні спускається по дорозі з Русанов.

Над самим входом влаштована була в'язничному церква. У 1751 р ієрей Ризо написав для неї малу ікону Богоматері, тепер вона оберігається в монастирі Русанов. Зараз же вціліли тільки поглиблення в обох боках грота, куди вставлені були балки для підлоги і стелі церкви, та ще збереглася западина, в якій був вівтар. У цій в'язниці слухали священні служби все в'язні в Метеорах і стерёгшіе їх добровільні затворники.

При виході з печери, в особливому шматку породи висічено заглиблення у вигляді глибоко увігнутого дзеркала або страви, поставленого боком. Тут сидів темничний сторож, а зараз лише іноді пастухи заганяють своїх овець і кіз.

Агия Моні

Навпаки в'язничному стовпи рукою подати до Миколи Анапавсаса і Дупіані.
На сусідньому з Нікольським храмом валуні, перебувала обитель Агиа Мони, споруджена на тімені і на краях дуже високою і вузькою скелі. У 1710 р церква спорожніла, тоді в лютому місяці зробили опис начиння і ризниці її.

Речі перевезли в кафедральну церкву міста Стагона. З тією умовою, що, коли збудуються пустельники на стовпі, вони повернуть переписану начиння і заплатять 5 піастрів за перевіз.

У 1771 р була зведена стіна утриманням Гавриїла. 1790 році священик Гавриїл (мабуть, це та сама людина) з села Абелакі пожертвував церкви частки мощей св. Меркурія і св. Макрини. Він помер в Агіа Мони 25 серпня 1792.

У 1821 церква, освячена в пам'ять Різдва Богородиці, розписав Хрістодул з епірського міста Яніни на кошти капітана Афанасія Мандалопуло і священика Каламбаки Ефтіміу Дуки.

У грудні 1858 був землетрус, тоді і обрушилася серединна споруда обителі, вціліли одні окраїнні стіни.

На одній лінії з кам'яної керуючий Агиа Моні, але ближче до Варлаама, на величезному базальтовому стовпі стояла келія Іпсілопетра (найвища). У 1650 році вона називалася вже монастирем.
З темряви Нікольського стовпи видно зруйновані монастирі Святого Духа, Георгіївського і Предтечі. Скала Предтечі вузька і низька, а тому нічого крім двох келій і підйомної вежі на ній ченці не змогли вибудувати.

Доторкнутися до Божественного

Благовидні ландшафту, візантійське мистецтво, християнські традиції, історичне минуле і сучасність сусідять один з одним на верхівках цих монументальних брил, що зберегли багатовікове православне і мистецьку спадщину. Місцевість ця і донині ревно береже благочестя і благання праведних самітників, будучи символом людської волі і неймовірних зусиль, спрямованих до безперестанку прагненню доторкнутися до Божественного.

Форма одягу на екскурсіях в Метеори повинна бути відповідною при відвідуванні православних святинь: спідниця нижче колін і закриті плечі у жінок, брюки у чоловіків.

Відео

Метеори взимку

Де знаходяться Метеори в Греції?
Де знаходяться Метеори в Греції?
Де знаходяться Метеори в Греції?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация