Методика навчання біології

  1. Методика навчання біології
  2. Методика навчання біології
  3. Методика навчання біології
  4. Методика навчання біології

Методика навчання біології

ГОЛОВНА НАВЕРХ

МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАУКА І НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

1.1. Методика навчання біології як наука.

1.2. Зв'язок методики навчання біології з іншими науками.

1.3. Методика навчання біології як навчальний предмет.

Методика навчання біології досліджує зміст освітнього процесу з цього предмету і закономірності засвоєння біологічного матеріалу школярами. Методика будується відповідно цілям і задачам загальної освіти і виховання, базується на загальних для всіх шкільних предметів основи педагогічної науки з урахуванням специфіки вивчення біології, розглядає проблеми теорій навчання і виховання, пов'язані з викладанням предмета "Біологія".

Методика навчання біології - наука про систему процесу навчання і виховання, обумовленого особливостями шкільного предмета.

1.1. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ ЯК НАУКА

Наука - це сфера дослідницької діяльності, спрямована на отримання нових знань про предмети і явища. Наука включає знання про предмет вивчення, її основне завдання - повніше і глибше пізнати його. Головна функція науки - дослідження. Предметом дослідження методики навчання біології є теорія і практика навчання, виховання і розвитку учнів з даного предмету.

Перед методикою як наукою стоять завдання виявлення закономірностей процесу навчання біології в цілях його подальшого вдосконалення, підвищення ефективності підготовки учнів як високо свідомих, всебічно розвинених і біологічно грамотних членів суспільства.

Спираючись на основи дидактики, методика вирішує найважливіші завдання розвиваючого навчання.

На відміну від дидактики методика навчання біології має свою специфіку, яка визначається вмістом і структурою біологічної науки і навчальним предметом. Методика виробляє раціональні методи, засоби і форми навчання для оволодіння учнями знаннями з біології та вміннями застосовувати їх на

практиці, для формування наукового світогляду і розуміння цінності життя.

Методика навчання біології як будь-яка наука пізнає об'єктивні закони процесів і явищ, які вона вивчає. Виявлення їх загальних закономірностей дозволяє їй пояснити і передбачити хід подій і діяти цілеспрямовано.

Основними ознаками науки, як правило, є цілі, предмет її вивчення, методи пізнання і форми вираження знань (у вигляді фундаментальних наукових положень, принципів, законів, закономірностей, теорій і фактів, термінів). Мають значення також історія становлення та розвитку науки, імена вчених, які збагатили її своїми відкриттями.

Цілі, що стоять перед методикою навчання біології, лежать в руслі загальних педагогічних цілей і завдань. Тому дана методика - особлива область педагогіки, обумовлена ​​специфікою предмета дослідження.

Методика навчання біології базується на загальних для всіх шкільних предметів педагогічних положеннях стосовно вивчення біологічного матеріалу. Разом з тим вона інтегрує спеціальні (природно-наукові та біологічні), психолого-педагогічні, світоглядні, культурологічні та інші професійно-педагогічні знання, вміння та відносини.

Методика навчання біології визначає цілі освіти, зміст навчального предмета "Біологія" і принципи його відбору.

Цілі освіти поряд з вмістом, процесом і результатом освіти є важливим елементом будь-якої педагогічної системи. Освіта враховує як соціальні цілі, так і цілі особистості. Соціальні цілі визначаються потребами суспільства, що розвивається. Особистісні мети враховують індивідуальні здібності, інтереси, потреби в освіті, самоосвіті.

Методисти вважають, що формування цільового компонента сучасного шкільної біологічної освіти залежить від системи цінностей, яку визначають:

- рівень освіченості, т. Е. Оволодіння біологічними знаннями, вміннями і навичками, що сприяють активному і повноцінному включенню школярів у навчальну, трудову, громадську діяльність;

- рівень вихованості, що характеризує систему світоглядних поглядів, переконань, ставлення до навколишнього світу, природи, суспільства, особистості;

- рівень розвитку учня, що визначає його здатності, потреба в саморозвитку і вдосконалення фізичних і розумових якостей.

Мета загальної середньої біологічної освіти визначається з урахуванням названих цінностей і таких факторів, як:

- цілісність людської особистості;

- прогностичність, т. Е. Орієнтація цілей біологічної освіти на сучасні і майбутні біологічні та освітні цінності. Таким чином загальну середню біологічну освіту стає більш відкритим для поновлення і коригування;

- спадкоємність в системі безперервної освіти.

Методика навчання біології також зазначає, що одна з найважливіших цілей біологічної освіти - формування у школярів наукового світогляду, що базується на цілісності і єдності природи, її системному і уровневом побудові, різноманітті, єдності людини і природи. Крім того, шкільна біологія орієнтована на формування знань про структуру і функціонування біологічних систем, про сталий розвиток природи і суспільства в їх взаємодії.

Знання цільових орієнтирів дозволяє вчителю керувати процесом навчання біології.

Серед основних завдань методики навчання біології як науки можна виділити наступні:

1) визначення ролі предмета біології в загальній системі навчання і виховання школярів;

2) розробка пропозицій по формуванню і вдосконаленню шкільних програм і підручників і перевірка цих пропозицій на практиці в школі;

3) визначення змісту навчального предмета, послідовності його вивчення відповідно до віку учнів та програми для різних класів;

4) розробка методів і прийомів, а також організаційних форм навчання школярів з урахуванням специфічних особливостей біологічних наук;

5) розробка і перевірка на практиці оснащеності навчального процесу: організації кабінету, куточка живої природи, шкільного навчально-дослідної ділянки, наявності об'єктів живої природи, навчальних наочних посібників, робочого інвентарю та ін.

Об'єкт і предмет дослідження - найважливіші поняття будь-якої науки. Вони являють собою філософські категорії. Об'єкт висловлює зміст реальності, що не залежить від спостерігача.

Предметами наукового пізнання є зафіксовані в досвіді і включені в процес практичної діяльності різні аспекти, властивості і відносини об'єкта. Об'єкт дослідження методики навчання біології - навчально-виховний (освітній) процес, пов'язаний з даним предметом. Предметом дослідження методики є цілі і зміст

освітнього процесу, методи, засоби і форми навчання, виховання і розвитку учнів.

У розвитку науки, її практичному застосуванні і оцінці досягнень досить істотна роль належить методам наукового дослідження. Вони є засобом пізнання досліджуваного предмета і способом досягнення поставленої мети. Провідні методи навчання біології наступні: спостереження, педагогічний експеримент, моделювання, прогнозування, тестування, якісний і кількісний аналіз педагогічних здобутків. Названі методи засновані на досвіді, чуттєвому пізнанні. Однак емпіричне пізнання не є єдиним джерелом достовірного знання. Виявити сутність предмета і явища, їх внутрішні зв'язки допомагають такі методи теоретичного пізнання, як систематизація, інтеграція, диференціація, абстрагування, ідеалізація, системний аналіз, порівняння, узагальнення.

Побудова теорії навчання біології в школі вимагає взаімосочетанія емпіричного і теоретичного пізнання. З одного боку, необхідна опора на факти безпосереднього спостереження педагогічних явищ освітнього процесу, вивчення і осмислення досвіду (передового і негативного) практики навчання. З іншого боку, потрібні узагальнення, наукове абстрагування ознак, фактів і відносин, прогнозування і конструювання позитивних сторін навчання, висування ідей оновлення та оптимізації навчально-виховного процесу. Але висунуті ідеї знову повинні пройти апробацію шляхом спостереження і осмислення досвіду, нових фактів, процесів і явищ. Без такого поєднання побудова методичної теорії навчання біології в школі або залишається емпіричним і суб'єктивним, або призводить до безпредметного теоретизування. Тільки за допомогою доказових засобів експерименту гіпотетичні ідеї і побудови можна реалізувати в теорії і на практиці.

У методиці навчання біології практично всі теорії сформульовані з опорою на природний педагогічний експеримент, апробацію ідей в масовій практиці навчання, в тісному поєднанні емпіричного і теоретичного пізнання.

В даний час методика навчання біології в своєму науковому доробку має ряд таких важливих теорій, як "Розвиток біологічних понять", "Система форм навчання біології", "Розвиток системи екологічних понять в курсі біології", "Розвиток методів навчання біології", "Система матеріальної бази навчання біології "," Система навчання біології у відкритому інформаційному суспільстві "," Система ступеневої освіти майбутніх вчителів біології "," Система методичної підготовки в педвузі студентів-біологів до роботи в школі "та ін. Всі вони составля ють цінний теоретичний фундамент практичного здійснення

процесу навчання біології і дуже впливають на методичну підготовку студентів до роботи в школі.

Науково обгрунтована структура змісту методики навчання біології. Вона розділяється на загальну і приватні, або спеціальні, методики навчання: природознавства, по курсам "Рослини. Бактерії. Гриби і Лишайники", за курсом "Тварини", по курсам "Людина", "Загальна біологія".

Загальна методика навчання біології розглядає основні питання всіх біологічних курсів в школі: концепції біологічної освіти, цілі, завдання, принципи, методи, засоби, форми, моделі реалізації, зміст і структури, етапність, безперервність, історію становлення та розвитку біологічної освіти в країні та світі ; світоглядне, моральне і екокультурное виховання в процесі навчання; єдність змісту і методів навчання; взаємозв'язок між формами навчальної роботи; цілісність і розвиток всіх елементів системи біологічної освіти, яка забезпечує міцність і усвідомленість знань, умінь і навичок.

Приватні методики досліджують спеціальні для кожного курсу питання навчання в залежності від змісту навчального матеріалу і віку учнів. У них представлені методика уроків, екскурсії, позаурочні роботи, позакласні заняття, тобто система викладання конкретного курсу з біології.

Загальна методика навчання біології тісно пов'язана з усіма приватними біологічними методиками. Її теоретичні висновки базуються на частнометодіческіе дослідженнях. А вони, в свою чергу, керуються общеметодическими положеннями для кожного навчального курсу. Таким чином, методика як наука єдина, в ній нерозривно поєднуються загальна і спеціальні частини.

Особливим розділом є "Історія методики навчання біології", що характеризує 220-річний досвід біологічної освіти в Росії. Історія дає уявлення про ті проблеми, над якими працювало не одне покоління вчителів і вчених-методистів, знайомить з етапами розвитку методики і практики навчання у вітчизняній школі, з тенденцією розвиваючого природничо-наукового (конкретно біологічного і екологічного) освіти в Росії.

1.2. ЗВ'ЯЗОК МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

З іншими науками

Методика навчання біології, будучи педагогічною наукою, нерозривно пов'язана з дидактикою. Це розділ педагогіки, що вивчає закономірності засвоєння знань, умінь і навичок і формування переконань учнів. Дидактика розробляє теорію

освіти і принципи навчання, загальні для всіх шкільних предметів. Методика навчання біології, давно склалася як самостійна галузь педагогіки, розробляє теоретичні та практичні проблеми змісту, форм, методів і засобів навчання і виховання, зумовлені специфікою шкільної біології.

Слід зазначити, що дидактика, з одного боку, спирається в своєму розвитку на теорію і практику методики (не тільки біології, але і інших навчальних предметів), а з іншого - дає загальні наукові підходи до досліджень в області методики, забезпечуючи єдність методологічних принципів в дослідженні процесу навчання.

Методика навчання біології знаходиться в тісному взаємозв'язку з психологією, оскільки в своїй основі спирається на вікові особливості дітей. Методика підкреслює, що виховує навчання може бути дієвим лише в тому випадку, якщо воно відповідає віковим розвитку учнів.

Зміст навчального матеріалу з біології ускладнюється з класу в клас в міру розвитку особистості учня. Без урахування вікових особливостей навчання біології буде або непосильним, або занадто елементарним, що не відповідає розумовим і психічним можливостям учня. Діти вивчають біологію з 11 - 12 до 17-18 років. Тому в 6 - 7 класах вчитель використовує на одному уроці кілька різних методів, забезпечуючи зміну видів діяльності учнів, необхідну для дітей даного віку. У старших класах урок нерідко проводиться з використанням 1 - 2 методів для стійкості сприйняття.

Формування сприйняття, уявлень і розвиток понять, ціннісних відносин повинні здійснюватися з урахуванням психологічних особливостей учнів. У зв'язку з цим методика передбачає вибір методів, засобів і форм навчання, відбір навчального матеріалу (фактичного і теоретичного) і послідовність його викладу з урахуванням ускладнення.

Методика навчання біології тісно пов'язана з біологічною наукою. Предмет "Біологія" в школі носить синтетичний характер. Він відображає чи не всі основні галузі біології: ботаніку, зоологію, фізіологію рослин, тварин і людини, цитологію, генетику, екологію, еволюційне вчення, походження життя, антропогенез і ін. Для правильного наукового пояснення природних явищ, розпізнавання рослин, грибів, тварин в природі, їх визначення, препарування і експериментування вчителю необхідна хороша теоретична і практична підготовка.

Між шкільним предметом і біологічної наукою існує велика різниця. Мета біологічної науки - отримати нові знання про природу шляхом дослідження. мета шкільного

Мал. 1. Структура методики навчання біології

предмета "Біологія" - дати знання учням (факти, закономірності), здобуті біологічної наукою. На уроці школярів знайомлять лише з фундаментальними основами науки, найважливішими науковими проблемами, щоб не перевантажувати їх зайвою інформацією. При цьому шкільний предмет не є "міні-наукою", це система основоположних, фундаментальних понять з біології, що сприяє розвитку і вихованню учнів. "Навчальний предмет, - пишуть Н.М. Верзилин і В.М. Корсунська, - об'єднує знання, відібрані з відповідних наук в системі, яка визначається методичними закономірностями навчання і виховання відповідно до загальноосвітніх цілям школи і віковим особливостям учнів".

Методика навчання біології тісно пов'язана з філософією. Вона сприяє розвитку самопізнання людини, розуміння місця і ролі наукових відкриттів в системі загального розвитку людської культури, дозволяє зв'язати розрізнені фрагменти знань в єдину наукову картину світу. Філософія є теоретичною основою методики, озброює її науковим підходом до різноманітних аспектів навчання, виховання і розвитку школярів.

Зв'язок методики з філософією тим важливіша, оскільки вивчення основ науки біології про всілякі прояви живої матерії на різних рівнях її організації ставить за мету формування і розвинений ие у у чащіхся матеріалістичного світогляду. Цю важливу задачу методика навчання біології вирішує поступово, від курсу до курсу, з розширенням і поглибленням біологічних знань, підбиваючи учнів до розуміння природних явищ, руху і розвитку матерії, навколишнього світу (рис. 1).

1.3. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

Методика навчання біології як навчальний предмет має першорядне значення для підготовки вчителя біології середньої школи. У процесі навчання формуються професійні знання і навички студентів, вони опановують умінням викладати.

Навчальний предмет містить не всі знання, накопичені наукою в ході досліджень, а лише їх основи. Вони спеціально відібрані з урахуванням завдань навчання, віку і підготовки учнів. На відміну від науки основна функція навчального предмета - освітня. Навчальний предмет не є точною копією науки. У конструюванні навчального предмета домінує прагнення передати студентам систему знань і досвід, накопичені наукою. Це не тільки просте відтворення наукових даних, а й

11

узагальнення, уточнення понять, систематизація наукових фактів і суджень.

Навчальний предмет з урахуванням його головної освітньої функції будується за певною системою. Він інтегрує все те, що є найбільш продуктивним, переглядає окремі проблеми.

Вузівський навчальний предмет за своєю структурою і змістом досить близький до науки. Він включає наукові дані, а також звертає увагу на так звані "білі плями" в науці, розглядає різні підходи до вирішення окремих проблем, відзначає вдалі і невдалі результати в пошуку істини. Цей навчальний курс знайомить з методологією і методами наукового пошуку.

Велике місце у вузівському предмет відводиться історії наукових відкриттів з персоніфікованим підходом, що дозволяє простежити тенденцію розвитку теоретичних положень в науці, творчий внесок окремих вчених, що збагатили науку і практику своїми ідеями.

Навчальний предмет "Методика навчання біології" в процесі теоретичної та практичної підготовки студентів дає можливість не тільки розкрити зміст і структуру шкільного курсу біології, а й ознайомити їх з особливостями організації сучасного освітнього процесу з біології в різних типах шкіл загальної освіти, сформувати стійкі вміння і навички використання методів і засобів навчання біології, освоїти вимоги обов'язкового мінімуму (державний освітній стандарт) змісту базової та повної середньої загальної біологічної освіти, познайомити з різноманітністю форм і методів, з інноваційними підходами в навчанні біології і з матеріальною базою цієї дисципліни в школі.

Професійна підготовка майбутнього фахівця будується відповідно до профессиограммой вчителя, яка характеризує його основні функції (інформаційна, розвиваюча, орієнтаційна, мобілізаційна, конструктивна, комунікативна, організаційна та дослідницька), що представляють собою модель кваліфікаційної підготовки фахівця.

Навчальний предмет зазвичай реалізує систему організаційних форм навчання - взаємодія учнів і навчального на лекціях, лабораторно-практичних заняттях, в процесі польовий і педагогічної практики. Самостійна робота студентів (позааудиторна і навчально-дослідницька) також є однією з організаційних форм навчання. Облік успішності здійснюється за допомогою системи заліків, іспитів, курсових і дипломних робіт.

На лекціях відбувається перше знайомство з навчальною дисципліною. Вони вводять студентів у науку, закладають основи наукових

знань, дають загальне уявлення про методологію (методах, методиках і техніці дослідження), знайомлять з головними ідеями, основними науковими теоріями, з практичною стороною досліджуваного предмета і перспективою його розвитку. Лекції надають можливість засвоювати навчальний матеріал лише на рівні знайомства, і тим не менше вони в значній мірі є визначальними для інших форм навчання. Тому лекція характеризується як напрямна магістраль процесу навчання.

Якщо лекція дає основи наукових знань в узагальненій формі (і на рівні знайомства), то практичні заняття (лабораторно-практичні, польова і педагогічна практики) покликані поглибити, розширити і деталізувати ці знання. На заняттях студенти опановують загальними методами вивчення природи, методичними вміннями, переводять їх в навики, т. Е. Оволодіння навчальним матеріалом на практичних заняттях в порівнянні з лекціями здійснюється на більш високому рівні - на рівні репродукції, умінь і навичок, трансформації.

Самостійна робота є важливою формою навчання, завершальним етапом всіх інших видів навчальної роботи. Знання, отримані на рівні пасивного сприйняття, що не стали об'єктом власної розумової або практичної роботи, не можуть вважатися справжнім духовним багатством особистості. Самостійна робота розширює і збагачує знання і вміння, вона має індивідуальну спрямованість, відповідну творчим здібностям студента. Самостійна робота розвиває творчі якості особистості та сприяє формуванню різнобічних фахівців.

Питання для самоперевірки

Що являють собою об'єкт і предмет методики навчання біології?

Обгрунтуйте значення методики навчання біології як науки.

Чим відрізняється методика навчання біології як наука від вузівської навчальної дисципліни?

Назвіть організаційні форми вивчення методики навчання біології в вузі.

З якими науками взаємодіє методика навчання біології?

Якими методами дослідження користується методика навчання біології як наука?

Завдання для Самостійної роботи

Ознайомтеся зі змістом державного освітнього стандарту підготовки фахівця "Учитель біології".

Ознайомтеся зі змістом і основними положеннями професіограми вчителя біології.

ГЛАВА 2

КОРОТКА ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ

І РОЗВИТКУ МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ

БІОЛОГІЇ

2.1. ЗАРОДЖЕННЯ МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

В РОСІЇ

Сучасна методика навчання біології - це творчий досвід, накопичений багатьма поколіннями вчених, вчителів та учнів. Її виникнення і розвиток тісно пов'язані з соціально-економічної і політичною історією нашої країни, розвитком суспільно-політичної думки, біологічної та педагогічної наук, середньої і вищої школи.

Слово "методика" походить від грецького "methodos" - шлях до чого-небудь, шлях дослідження або спосіб пізнання. Значення його не завжди було однаковим, воно змінювалося з розвитком самої методики як науки з формуванням її наукових основ. Змінювалась назва і самого предмета "Біологія" відповідно до рівня розвитку даної науки в системі природничо-наукових знань.

Початкові елементи методики зародилися в практиці навчання при осмисленні цілей вивчення живої природи, у відборі змісту предмета і прийомів його вивчення.

Становлення методики навчання біології можна простежити з глибокої давнини. Це пов'язано з освоєнням умов навколишнього середовища, розвитком ботаніки та зоології, практичними знаннями і спостереженнями природи, які накопичувалися століттями. Питання щодо природних явищ з давніх пір включалися в зміст освіти. Про це свідчить історія шкільного природознавства в нашій країні.

На перших етапах зміст шкільного природознавства було далеко від науки, мало релігійну спрямованість. Справа в тому,

що протягом багатьох століть початкові уявлення про природу на Русі отримували з Біблії і рукописної літератури переважно духовного змісту. У XVI -XVII ст. першоджерелами зазвичай були твори візантійських авторів. Переклади і численні переписування їх від руки приводили часто до повної втрати науковості колись цінного (для свого часу) першоджерела.

На Русі в середні віки школи створювалися, як правило, при церкві або монастирі. Так, в 1648 р боярин Федір Ртищев на свої кошти відкрив у Москві школу при Андріївському монастирі. У 1682 р учень Симеона Полоцького Сильвестр Медведєв також при монастирі відкриває школу. Поряд з граматикою і риторикою в ній викладали математику і фізику. У школі працювали вчені греки - брати Іоннакій і Софроній Ліхуди, які здобули освіту в Венеції і Падуї. Предмет під назвою "Фізика" розглядав питання філософії природи. На уроках обговорювалися положення натуралістичного порядку - будова землі і неба, різні метеорологічні явища, властивості предметів неживої природи, наприклад мінералів, властивості рослин, тварин і людини.

Одна з перших книг XV ст., По якій навчали дітей на Русі, - збірка оповідань "Фізіолог" про реальних і фантастичних тварин. Ця праця був створений в II - III ст. н. е. на підставі античних і східних джерел. В середні віки в Росії та інших країнах як підручник був популярний "Шестоднев" - твір єпископа Василя Великого (бл. 330 - 379 рр.). У ньому автор виклав принципи християнської космології (біблійну розповідь про створення світу), дав окремі пояснення натуралістичного плану і привів географічні, зоологічні та ботанічні відомості про різноманітність тварин, рослин, про їх властивості. Крім "Шестоднева" в XV в. на Русі мав ходіння і інший збірник візантійського походження - "Розумна Пале", складений з різних творів релігійного характеру і творів античних письменників - Аристотеля, Плінія, Оппіана і ін., оброблених в дусі релігійної ідеології. При викладі старозавітній історії про створення світу автори "Тлумачний Пален" наводять багато відомостей з природознавства: про сонце, місяцю, зірки, різних тварин і рослинах, але, як і в "Шестодневе", пояснення дається на основі біблійних традицій.

У XVI ст. в Росію потрапляє перекладена з латинської на російську мову книга "Луцідаріус", написана в XII в. Це діалог між учителем і учнем, який містить великий матеріал натуралістичного характеру, в тому числі про зміну дня і ночі, про різні країни, про їх тваринний світ, про воду, повітрі та ін. Широке поширення набули "Азбуковники" і "Алфавіти"

як підручники і книги для читання, особливо в XVI -XVII ст. У них в алфавітному порядку розміщувалися відомості "про все", в тому числі з природознавства. Як джерело використовувалися книги "Фізіолог" та "Розумна Пале".

У XVII ст. в Росії було дуже популярно твір невідомого латинського автора початку XVI ст. "Проблемата". У цьому багатотомному трактаті з великими спотвореннями викладалися ідеї Аристотеля і Гіппократа. Іншим пам'ятником цього періоду, що містить тільки зоологічні відомості, був трактат "Бестіарій" грецького проповідника XVI в. Дамаскіна Студита. Характерно, що при викладі фактичного матеріалу про тварин в "Бестіарій" на відміну від "Фізіолога", "Тлумачний Пален" немає повчальних порівнянь і повчань. Однак, як і у всіх вищеназваних працях, призначених для натуралістичного освіти, в "Бестіарій" істина дуже густо перемішана з вигадкою без аналізу і перевірки фактів, без співвіднесення їх з науковими даними.

Значний інтерес для Росії XVIII в. представляв працю "Зерцало естествозрітельное", виданий в Москві в липні 1713 по замовлення і коштом купця Івана Короткого. Твір (на 218 сторінках) являло собою курс природної філософії для учнів старших ступенів школи. Воно включало відомості про будову Всесвіту, неорганічних речовинах, рослинах, тварин і людину. Курс викладався з позицій філософії Аристотеля, але знання про природу були дуже поверхові й перемішані з вигадкою, забобонами і фантазіями. Таке містико-символічне пояснення природних явищ свідчило про середньовічному рівні мислення.

Таким чином, в Росії аж до XVIII ст. натуралістичне освіту грунтувалося на застарілих середньовічних і древніх джерелах.

І разом з тим вже в XVII ст. починають проявлятися зміни в суспільно-економічному розвитку. Перетворення виникли не випадково, вони були підготовлені всім ходом історичного розвитку Росії. Петровські реформи були наперед відомі. Петро I рушив ці перетворення послідовно і енергійно. Держава зазнавало гостру потребу в грамотних фахівцях. В кінці XVII - початку XVIII ст. створюються перші світські школи, що давали початкові практичні знання, необхідні в обстановці реформ. Крім навчання грамоті і рахунку школярі отримували відомості і з природознавства, що забезпечувало професійну підготовку, необхідну для геологічних вишукувань, дослідження надр, організації різних промислових виробництв.

В 1724 Петро заснував Петербурзьку Академію наук. До кінця XVIII в. її академіками було зроблено багато великих природно-наукових

відкриттів. М.В. Ломоносов (1711 -1765) - перший російський вчений-натураліст світового значення; С.П. Крашенинников (1711 - 1755) - вчений-натураліст, докладно описав природу і жителів Камчатки; І. Г. Гмелін (1709-1755) - мандрівник і натураліст, автор тритомної праці "Флора Сибіру"; Г. В. Стеллер (1709-1746) - натураліст і мандрівник, який окреслив чи не останній екземпляр морської тварини - стеллерову корову; І. І. Лепехин (1740-1802) - мандрівник і вчений-натураліст, першим дав науковий опис чорнозему; П. С. Паллас (1741 - 1811) - дослідник природи і автор першої зведення по хребетним Росії; В. Ф. Зуєв (1754-1794) - дослідник природи і автор першого російського підручника з природознавства "Нарис природної історії" (1786), заснованого на матеріалістичному тлумаченні природних явищ. Експериментальні дослідження, подорожі російських вчених відкрили для науки і практики тваринний і рослинний світ, вченими були створені наукові праці про грунтах, рельєфі, кліматі, надрах нашої країни. Ці природно-наукові відкриття знайшли відображення у змісті шкільного навчання.

Методика навчання біології

ГОЛОВНА НАВЕРХ

МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАУКА І НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

1.1. Методика навчання біології як наука.

1.2. Зв'язок методики навчання біології з іншими науками.

1.3. Методика навчання біології як навчальний предмет.

Методика навчання біології досліджує зміст освітнього процесу з цього предмету і закономірності засвоєння біологічного матеріалу школярами. Методика будується відповідно цілям і задачам загальної освіти і виховання, базується на загальних для всіх шкільних предметів основи педагогічної науки з урахуванням специфіки вивчення біології, розглядає проблеми теорій навчання і виховання, пов'язані з викладанням предмета "Біологія".

Методика навчання біології - наука про систему процесу навчання і виховання, обумовленого особливостями шкільного предмета.

1.1. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ ЯК НАУКА

Наука - це сфера дослідницької діяльності, спрямована на отримання нових знань про предмети і явища. Наука включає знання про предмет вивчення, її основне завдання - повніше і глибше пізнати його. Головна функція науки - дослідження. Предметом дослідження методики навчання біології є теорія і практика навчання, виховання і розвитку учнів з даного предмету.

Перед методикою як наукою стоять завдання виявлення закономірностей процесу навчання біології в цілях його подальшого вдосконалення, підвищення ефективності підготовки учнів як високо свідомих, всебічно розвинених і біологічно грамотних членів суспільства.

Спираючись на основи дидактики, методика вирішує найважливіші завдання розвиваючого навчання.

На відміну від дидактики методика навчання біології має свою специфіку, яка визначається вмістом і структурою біологічної науки і навчальним предметом. Методика виробляє раціональні методи, засоби і форми навчання для оволодіння учнями знаннями з біології та вміннями застосовувати їх на

практиці, для формування наукового світогляду і розуміння цінності життя.

Методика навчання біології як будь-яка наука пізнає об'єктивні закони процесів і явищ, які вона вивчає. Виявлення їх загальних закономірностей дозволяє їй пояснити і передбачити хід подій і діяти цілеспрямовано.

Основними ознаками науки, як правило, є цілі, предмет її вивчення, методи пізнання і форми вираження знань (у вигляді фундаментальних наукових положень, принципів, законів, закономірностей, теорій і фактів, термінів). Мають значення також історія становлення та розвитку науки, імена вчених, які збагатили її своїми відкриттями.

Цілі, що стоять перед методикою навчання біології, лежать в руслі загальних педагогічних цілей і завдань. Тому дана методика - особлива область педагогіки, обумовлена ​​специфікою предмета дослідження.

Методика навчання біології базується на загальних для всіх шкільних предметів педагогічних положеннях стосовно вивчення біологічного матеріалу. Разом з тим вона інтегрує спеціальні (природно-наукові та біологічні), психолого-педагогічні, світоглядні, культурологічні та інші професійно-педагогічні знання, вміння та відносини.

Методика навчання біології визначає цілі освіти, зміст навчального предмета "Біологія" і принципи його відбору.

Цілі освіти поряд з вмістом, процесом і результатом освіти є важливим елементом будь-якої педагогічної системи. Освіта враховує як соціальні цілі, так і цілі особистості. Соціальні цілі визначаються потребами суспільства, що розвивається. Особистісні мети враховують індивідуальні здібності, інтереси, потреби в освіті, самоосвіті.

Методисти вважають, що формування цільового компонента сучасного шкільної біологічної освіти залежить від системи цінностей, яку визначають:

- рівень освіченості, т. Е. Оволодіння біологічними знаннями, вміннями і навичками, що сприяють активному і повноцінному включенню школярів у навчальну, трудову, громадську діяльність;

- рівень вихованості, що характеризує систему світоглядних поглядів, переконань, ставлення до навколишнього світу, природи, суспільства, особистості;

- рівень розвитку учня, що визначає його здатності, потреба в саморозвитку і вдосконалення фізичних і розумових якостей.

Мета загальної середньої біологічної освіти визначається з урахуванням названих цінностей і таких факторів, як:

- цілісність людської особистості;

- прогностичність, т. Е. Орієнтація цілей біологічної освіти на сучасні і майбутні біологічні та освітні цінності. Таким чином загальну середню біологічну освіту стає більш відкритим для поновлення і коригування;

- спадкоємність в системі безперервної освіти.

Методика навчання біології також зазначає, що одна з найважливіших цілей біологічної освіти - формування у школярів наукового світогляду, що базується на цілісності і єдності природи, її системному і уровневом побудові, різноманітті, єдності людини і природи. Крім того, шкільна біологія орієнтована на формування знань про структуру і функціонування біологічних систем, про сталий розвиток природи і суспільства в їх взаємодії.

Знання цільових орієнтирів дозволяє вчителю керувати процесом навчання біології.

Серед основних завдань методики навчання біології як науки можна виділити наступні:

1) визначення ролі предмета біології в загальній системі навчання і виховання школярів;

2) розробка пропозицій по формуванню і вдосконаленню шкільних програм і підручників і перевірка цих пропозицій на практиці в школі;

3) визначення змісту навчального предмета, послідовності його вивчення відповідно до віку учнів та програми для різних класів;

4) розробка методів і прийомів, а також організаційних форм навчання школярів з урахуванням специфічних особливостей біологічних наук;

5) розробка і перевірка на практиці оснащеності навчального процесу: організації кабінету, куточка живої природи, шкільного навчально-дослідної ділянки, наявності об'єктів живої природи, навчальних наочних посібників, робочого інвентарю та ін.

Об'єкт і предмет дослідження - найважливіші поняття будь-якої науки. Вони являють собою філософські категорії. Об'єкт висловлює зміст реальності, що не залежить від спостерігача.

Предметами наукового пізнання є зафіксовані в досвіді і включені в процес практичної діяльності різні аспекти, властивості і відносини об'єкта. Об'єкт дослідження методики навчання біології - навчально-виховний (освітній) процес, пов'язаний з даним предметом. Предметом дослідження методики є цілі і зміст

освітнього процесу, методи, засоби і форми навчання, виховання і розвитку учнів.

У розвитку науки, її практичному застосуванні і оцінці досягнень досить істотна роль належить методам наукового дослідження. Вони є засобом пізнання досліджуваного предмета і способом досягнення поставленої мети. Провідні методи навчання біології наступні: спостереження, педагогічний експеримент, моделювання, прогнозування, тестування, якісний і кількісний аналіз педагогічних здобутків. Названі методи засновані на досвіді, чуттєвому пізнанні. Однак емпіричне пізнання не є єдиним джерелом достовірного знання. Виявити сутність предмета і явища, їх внутрішні зв'язки допомагають такі методи теоретичного пізнання, як систематизація, інтеграція, диференціація, абстрагування, ідеалізація, системний аналіз, порівняння, узагальнення.

Побудова теорії навчання біології в школі вимагає взаімосочетанія емпіричного і теоретичного пізнання. З одного боку, необхідна опора на факти безпосереднього спостереження педагогічних явищ освітнього процесу, вивчення і осмислення досвіду (передового і негативного) практики навчання. З іншого боку, потрібні узагальнення, наукове абстрагування ознак, фактів і відносин, прогнозування і конструювання позитивних сторін навчання, висування ідей оновлення та оптимізації навчально-виховного процесу. Але висунуті ідеї знову повинні пройти апробацію шляхом спостереження і осмислення досвіду, нових фактів, процесів і явищ. Без такого поєднання побудова методичної теорії навчання біології в школі або залишається емпіричним і суб'єктивним, або призводить до безпредметного теоретизування. Тільки за допомогою доказових засобів експерименту гіпотетичні ідеї і побудови можна реалізувати в теорії і на практиці.

У методиці навчання біології практично всі теорії сформульовані з опорою на природний педагогічний експеримент, апробацію ідей в масовій практиці навчання, в тісному поєднанні емпіричного і теоретичного пізнання.

В даний час методика навчання біології в своєму науковому доробку має ряд таких важливих теорій, як "Розвиток біологічних понять", "Система форм навчання біології", "Розвиток системи екологічних понять в курсі біології", "Розвиток методів навчання біології", "Система матеріальної бази навчання біології "," Система навчання біології у відкритому інформаційному суспільстві "," Система ступеневої освіти майбутніх вчителів біології "," Система методичної підготовки в педвузі студентів-біологів до роботи в школі "та ін. Всі вони составля ють цінний теоретичний фундамент практичного здійснення

процесу навчання біології і дуже впливають на методичну підготовку студентів до роботи в школі.

Науково обгрунтована структура змісту методики навчання біології. Вона розділяється на загальну і приватні, або спеціальні, методики навчання: природознавства, по курсам "Рослини. Бактерії. Гриби і Лишайники", за курсом "Тварини", по курсам "Людина", "Загальна біологія".

Загальна методика навчання біології розглядає основні питання всіх біологічних курсів в школі: концепції біологічної освіти, цілі, завдання, принципи, методи, засоби, форми, моделі реалізації, зміст і структури, етапність, безперервність, історію становлення та розвитку біологічної освіти в країні та світі ; світоглядне, моральне і екокультурное виховання в процесі навчання; єдність змісту і методів навчання; взаємозв'язок між формами навчальної роботи; цілісність і розвиток всіх елементів системи біологічної освіти, яка забезпечує міцність і усвідомленість знань, умінь і навичок.

Приватні методики досліджують спеціальні для кожного курсу питання навчання в залежності від змісту навчального матеріалу і віку учнів. У них представлені методика уроків, екскурсії, позаурочні роботи, позакласні заняття, тобто система викладання конкретного курсу з біології.

Загальна методика навчання біології тісно пов'язана з усіма приватними біологічними методиками. Її теоретичні висновки базуються на частнометодіческіе дослідженнях. А вони, в свою чергу, керуються общеметодическими положеннями для кожного навчального курсу. Таким чином, методика як наука єдина, в ній нерозривно поєднуються загальна і спеціальні частини.

Особливим розділом є "Історія методики навчання біології", що характеризує 220-річний досвід біологічної освіти в Росії. Історія дає уявлення про ті проблеми, над якими працювало не одне покоління вчителів і вчених-методистів, знайомить з етапами розвитку методики і практики навчання у вітчизняній школі, з тенденцією розвиваючого природничо-наукового (конкретно біологічного і екологічного) освіти в Росії.

1.2. ЗВ'ЯЗОК МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

З іншими науками

Методика навчання біології, будучи педагогічною наукою, нерозривно пов'язана з дидактикою. Це розділ педагогіки, що вивчає закономірності засвоєння знань, умінь і навичок і формування переконань учнів. Дидактика розробляє теорію

освіти і принципи навчання, загальні для всіх шкільних предметів. Методика навчання біології, давно склалася як самостійна галузь педагогіки, розробляє теоретичні та практичні проблеми змісту, форм, методів і засобів навчання і виховання, зумовлені специфікою шкільної біології.

Слід зазначити, що дидактика, з одного боку, спирається в своєму розвитку на теорію і практику методики (не тільки біології, але і інших навчальних предметів), а з іншого - дає загальні наукові підходи до досліджень в області методики, забезпечуючи єдність методологічних принципів в дослідженні процесу навчання.

Методика навчання біології знаходиться в тісному взаємозв'язку з психологією, оскільки в своїй основі спирається на вікові особливості дітей. Методика підкреслює, що виховує навчання може бути дієвим лише в тому випадку, якщо воно відповідає віковим розвитку учнів.

Зміст навчального матеріалу з біології ускладнюється з класу в клас в міру розвитку особистості учня. Без урахування вікових особливостей навчання біології буде або непосильним, або занадто елементарним, що не відповідає розумовим і психічним можливостям учня. Діти вивчають біологію з 11 - 12 до 17-18 років. Тому в 6 - 7 класах вчитель використовує на одному уроці кілька різних методів, забезпечуючи зміну видів діяльності учнів, необхідну для дітей даного віку. У старших класах урок нерідко проводиться з використанням 1 - 2 методів для стійкості сприйняття.

Формування сприйняття, уявлень і розвиток понять, ціннісних відносин повинні здійснюватися з урахуванням психологічних особливостей учнів. У зв'язку з цим методика передбачає вибір методів, засобів і форм навчання, відбір навчального матеріалу (фактичного і теоретичного) і послідовність його викладу з урахуванням ускладнення.

Методика навчання біології тісно пов'язана з біологічною наукою. Предмет "Біологія" в школі носить синтетичний характер. Він відображає чи не всі основні галузі біології: ботаніку, зоологію, фізіологію рослин, тварин і людини, цитологію, генетику, екологію, еволюційне вчення, походження життя, антропогенез і ін. Для правильного наукового пояснення природних явищ, розпізнавання рослин, грибів, тварин в природі, їх визначення, препарування і експериментування вчителю необхідна хороша теоретична і практична підготовка.

Між шкільним предметом і біологічної наукою існує велика різниця. Мета біологічної науки - отримати нові знання про природу шляхом дослідження. мета шкільного

Рис. 1. Структура методики навчання біології

предмета "Біологія" - дати знання учням (факти, закономірності), здобуті біологічної наукою. На уроці школярів знайомлять лише з фундаментальними основами науки, найважливішими науковими проблемами, щоб не перевантажувати їх зайвою інформацією. При цьому шкільний предмет не є "міні-наукою", це система основоположних, фундаментальних понять з біології, що сприяє розвитку і вихованню учнів. "Навчальний предмет, - пишуть Н.М. Верзилин і В.М. Корсунська, - об'єднує знання, відібрані з відповідних наук в системі, яка визначається методичними закономірностями навчання і виховання відповідно до загальноосвітніх цілям школи і віковим особливостям учнів".

Методика навчання біології тісно пов'язана з філософією. Вона сприяє розвитку самопізнання людини, розуміння місця і ролі наукових відкриттів в системі загального розвитку людської культури, дозволяє зв'язати розрізнені фрагменти знань в єдину наукову картину світу. Філософія є теоретичною основою методики, озброює її науковим підходом до різноманітних аспектів навчання, виховання і розвитку школярів.

Зв'язок методики з філософією тим важливіша, оскільки вивчення основ науки біології про всілякі прояви живої матерії на різних рівнях її організації ставить за мету формування і розвинений ие у у чащіхся матеріалістичного світогляду. Цю важливу задачу методика навчання біології вирішує поступово, від курсу до курсу, з розширенням і поглибленням біологічних знань, підбиваючи учнів до розуміння природних явищ, руху і розвитку матерії, навколишнього світу (рис. 1).

1.3. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

Методика навчання біології як навчальний предмет має першорядне значення для підготовки вчителя біології середньої школи. У процесі навчання формуються професійні знання і навички студентів, вони опановують умінням викладати.

Навчальний предмет містить не всі знання, накопичені наукою в ході досліджень, а лише їх основи. Вони спеціально відібрані з урахуванням завдань навчання, віку і підготовки учнів. На відміну від науки основна функція навчального предмета - освітня. Навчальний предмет не є точною копією науки. У конструюванні навчального предмета домінує прагнення передати студентам систему знань і досвід, накопичені наукою. Це не тільки просте відтворення наукових даних, а й

11

Методика навчання біології

ГОЛОВНА НАВЕРХ

МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАУКА І НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

1.1. Методика навчання біології як наука.

1.2. Зв'язок методики навчання біології з іншими науками.

1.3. Методика навчання біології як навчальний предмет.

Методика навчання біології досліджує зміст освітнього процесу з цього предмету і закономірності засвоєння біологічного матеріалу школярами. Методика будується відповідно цілям і задачам загальної освіти і виховання, базується на загальних для всіх шкільних предметів основи педагогічної науки з урахуванням специфіки вивчення біології, розглядає проблеми теорій навчання і виховання, пов'язані з викладанням предмета "Біологія".

Методика навчання біології - наука про систему процесу навчання і виховання, обумовленого особливостями шкільного предмета.

1.1. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ ЯК НАУКА

Наука - це сфера дослідницької діяльності, спрямована на отримання нових знань про предмети і явища. Наука включає знання про предмет вивчення, її основне завдання - повніше і глибше пізнати його. Головна функція науки - дослідження. Предметом дослідження методики навчання біології є теорія і практика навчання, виховання і розвитку учнів з даного предмету.

Перед методикою як наукою стоять завдання виявлення закономірностей процесу навчання біології в цілях його подальшого вдосконалення, підвищення ефективності підготовки учнів як високо свідомих, всебічно розвинених і біологічно грамотних членів суспільства.

Спираючись на основи дидактики, методика вирішує найважливіші завдання розвиваючого навчання.

На відміну від дидактики методика навчання біології має свою специфіку, яка визначається вмістом і структурою біологічної науки і навчальним предметом. Методика виробляє раціональні методи, засоби і форми навчання для оволодіння учнями знаннями з біології та вміннями застосовувати їх на

практиці, для формування наукового світогляду і розуміння цінності життя.

Методика навчання біології як будь-яка наука пізнає об'єктивні закони процесів і явищ, які вона вивчає. Виявлення їх загальних закономірностей дозволяє їй пояснити і передбачити хід подій і діяти цілеспрямовано.

Основними ознаками науки, як правило, є цілі, предмет її вивчення, методи пізнання і форми вираження знань (у вигляді фундаментальних наукових положень, принципів, законів, закономірностей, теорій і фактів, термінів). Мають значення також історія становлення та розвитку науки, імена вчених, які збагатили її своїми відкриттями.

Цілі, що стоять перед методикою навчання біології, лежать в руслі загальних педагогічних цілей і завдань. Тому дана методика - особлива область педагогіки, обумовлена ​​специфікою предмета дослідження.

Методика навчання біології базується на загальних для всіх шкільних предметів педагогічних положеннях стосовно вивчення біологічного матеріалу. Разом з тим вона інтегрує спеціальні (природно-наукові та біологічні), психолого-педагогічні, світоглядні, культурологічні та інші професійно-педагогічні знання, вміння та відносини.

Методика навчання біології визначає цілі освіти, зміст навчального предмета "Біологія" і принципи його відбору.

Цілі освіти поряд з вмістом, процесом і результатом освіти є важливим елементом будь-якої педагогічної системи. Освіта враховує як соціальні цілі, так і цілі особистості. Соціальні цілі визначаються потребами суспільства, що розвивається. Особистісні мети враховують індивідуальні здібності, інтереси, потреби в освіті, самоосвіті.

Методисти вважають, що формування цільового компонента сучасного шкільної біологічної освіти залежить від системи цінностей, яку визначають:

- рівень освіченості, т. Е. Оволодіння біологічними знаннями, вміннями і навичками, що сприяють активному і повноцінному включенню школярів у навчальну, трудову, громадську діяльність;

- рівень вихованості, що характеризує систему світоглядних поглядів, переконань, ставлення до навколишнього світу, природи, суспільства, особистості;

- рівень розвитку учня, що визначає його здатності, потреба в саморозвитку і вдосконалення фізичних і розумових якостей.

Мета загальної середньої біологічної освіти визначається з урахуванням названих цінностей і таких факторів, як:

- цілісність людської особистості;

- прогностичність, т. Е. Орієнтація цілей біологічної освіти на сучасні і майбутні біологічні та освітні цінності. Таким чином загальну середню біологічну освіту стає більш відкритим для поновлення і коригування;

- спадкоємність в системі безперервної освіти.

Методика навчання біології також зазначає, що одна з найважливіших цілей біологічної освіти - формування у школярів наукового світогляду, що базується на цілісності і єдності природи, її системному і уровневом побудові, різноманітті, єдності людини і природи. Крім того, шкільна біологія орієнтована на формування знань про структуру і функціонування біологічних систем, про сталий розвиток природи і суспільства в їх взаємодії.

Знання цільових орієнтирів дозволяє вчителю керувати процесом навчання біології.

Серед основних завдань методики навчання біології як науки можна виділити наступні:

1) визначення ролі предмета біології в загальній системі навчання і виховання школярів;

2) розробка пропозицій по формуванню і вдосконаленню шкільних програм і підручників і перевірка цих пропозицій на практиці в школі;

3) визначення змісту навчального предмета, послідовності його вивчення відповідно до віку учнів та програми для різних класів;

4) розробка методів і прийомів, а також організаційних форм навчання школярів з урахуванням специфічних особливостей біологічних наук;

5) розробка і перевірка на практиці оснащеності навчального процесу: організації кабінету, куточка живої природи, шкільного навчально-дослідної ділянки, наявності об'єктів живої природи, навчальних наочних посібників, робочого інвентарю та ін.

Об'єкт і предмет дослідження - найважливіші поняття будь-якої науки. Вони являють собою філософські категорії. Об'єкт висловлює зміст реальності, що не залежить від спостерігача.

Предметами наукового пізнання є зафіксовані в досвіді і включені в процес практичної діяльності різні аспекти, властивості і відносини об'єкта. Об'єкт дослідження методики навчання біології - навчально-виховний (освітній) процес, пов'язаний з даним предметом. Предметом дослідження методики є цілі і зміст

освітнього процесу, методи, засоби і форми навчання, виховання і розвитку учнів.

У розвитку науки, її практичному застосуванні і оцінці досягнень досить істотна роль належить методам наукового дослідження. Вони є засобом пізнання досліджуваного предмета і способом досягнення поставленої мети. Провідні методи навчання біології наступні: спостереження, педагогічний експеримент, моделювання, прогнозування, тестування, якісний і кількісний аналіз педагогічних здобутків. Названі методи засновані на досвіді, чуттєвому пізнанні. Однак емпіричне пізнання не є єдиним джерелом достовірного знання. Виявити сутність предмета і явища, їх внутрішні зв'язки допомагають такі методи теоретичного пізнання, як систематизація, інтеграція, диференціація, абстрагування, ідеалізація, системний аналіз, порівняння, узагальнення.

Побудова теорії навчання біології в школі вимагає взаімосочетанія емпіричного і теоретичного пізнання. З одного боку, необхідна опора на факти безпосереднього спостереження педагогічних явищ освітнього процесу, вивчення і осмислення досвіду (передового і негативного) практики навчання. З іншого боку, потрібні узагальнення, наукове абстрагування ознак, фактів і відносин, прогнозування і конструювання позитивних сторін навчання, висування ідей оновлення та оптимізації навчально-виховного процесу. Але висунуті ідеї знову повинні пройти апробацію шляхом спостереження і осмислення досвіду, нових фактів, процесів і явищ. Без такого поєднання побудова методичної теорії навчання біології в школі або залишається емпіричним і суб'єктивним, або призводить до безпредметного теоретизування. Тільки за допомогою доказових засобів експерименту гіпотетичні ідеї і побудови можна реалізувати в теорії і на практиці.

У методиці навчання біології практично всі теорії сформульовані з опорою на природний педагогічний експеримент, апробацію ідей в масовій практиці навчання, в тісному поєднанні емпіричного і теоретичного пізнання.

В даний час методика навчання біології в своєму науковому доробку має ряд таких важливих теорій, як "Розвиток біологічних понять", "Система форм навчання біології", "Розвиток системи екологічних понять в курсі біології", "Розвиток методів навчання біології", "Система матеріальної бази навчання біології "," Система навчання біології у відкритому інформаційному суспільстві "," Система ступеневої освіти майбутніх вчителів біології "," Система методичної підготовки в педвузі студентів-біологів до роботи в школі "та ін. Всі вони составля ють цінний теоретичний фундамент практичного здійснення

процесу навчання біології і дуже впливають на методичну підготовку студентів до роботи в школі.

Науково обгрунтована структура змісту методики навчання біології. Вона розділяється на загальну і приватні, або спеціальні, методики навчання: природознавства, по курсам "Рослини. Бактерії. Гриби і Лишайники", за курсом "Тварини", по курсам "Людина", "Загальна біологія".

Загальна методика навчання біології розглядає основні питання всіх біологічних курсів в школі: концепції біологічної освіти, цілі, завдання, принципи, методи, засоби, форми, моделі реалізації, зміст і структури, етапність, безперервність, історію становлення та розвитку біологічної освіти в країні та світі ; світоглядне, моральне і екокультурное виховання в процесі навчання; єдність змісту і методів навчання; взаємозв'язок між формами навчальної роботи; цілісність і розвиток всіх елементів системи біологічної освіти, яка забезпечує міцність і усвідомленість знань, умінь і навичок.

Приватні методики досліджують спеціальні для кожного курсу питання навчання в залежності від змісту навчального матеріалу і віку учнів. У них представлені методика уроків, екскурсії, позаурочні роботи, позакласні заняття, тобто система викладання конкретного курсу з біології.

Загальна методика навчання біології тісно пов'язана з усіма приватними біологічними методиками. Її теоретичні висновки базуються на частнометодіческіе дослідженнях. А вони, в свою чергу, керуються общеметодическими положеннями для кожного навчального курсу. Таким чином, методика як наука єдина, в ній нерозривно поєднуються загальна і спеціальні частини.

Особливим розділом є "Історія методики навчання біології", що характеризує 220-річний досвід біологічної освіти в Росії. Історія дає уявлення про ті проблеми, над якими працювало не одне покоління вчителів і вчених-методистів, знайомить з етапами розвитку методики і практики навчання у вітчизняній школі, з тенденцією розвиваючого природничо-наукового (конкретно біологічного і екологічного) освіти в Росії.

1.2. ЗВ'ЯЗОК МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

З іншими науками

Методика навчання біології, будучи педагогічною наукою, нерозривно пов'язана з дидактикою. Це розділ педагогіки, що вивчає закономірності засвоєння знань, умінь і навичок і формування переконань учнів. Дидактика розробляє теорію

освіти і принципи навчання, загальні для всіх шкільних предметів. Методика навчання біології, давно склалася як самостійна галузь педагогіки, розробляє теоретичні та практичні проблеми змісту, форм, методів і засобів навчання і виховання, зумовлені специфікою шкільної біології.

Слід зазначити, що дидактика, з одного боку, спирається в своєму розвитку на теорію і практику методики (не тільки біології, але і інших навчальних предметів), а з іншого - дає загальні наукові підходи до досліджень в області методики, забезпечуючи єдність методологічних принципів в дослідженні процесу навчання.

Методика навчання біології знаходиться в тісному взаємозв'язку з психологією, оскільки в своїй основі спирається на вікові особливості дітей. Методика підкреслює, що виховує навчання може бути дієвим лише в тому випадку, якщо воно відповідає віковим розвитку учнів.

Зміст навчального матеріалу з біології ускладнюється з класу в клас в міру розвитку особистості учня. Без урахування вікових особливостей навчання біології буде або непосильним, або занадто елементарним, що не відповідає розумовим і психічним можливостям учня. Діти вивчають біологію з 11 - 12 до 17-18 років. Тому в 6 - 7 класах вчитель використовує на одному уроці кілька різних методів, забезпечуючи зміну видів діяльності учнів, необхідну для дітей даного віку. У старших класах урок нерідко проводиться з використанням 1 - 2 методів для стійкості сприйняття.

Формування сприйняття, уявлень і розвиток понять, ціннісних відносин повинні здійснюватися з урахуванням психологічних особливостей учнів. У зв'язку з цим методика передбачає вибір методів, засобів і форм навчання, відбір навчального матеріалу (фактичного і теоретичного) і послідовність його викладу з урахуванням ускладнення.

Методика навчання біології тісно пов'язана з біологічною наукою. Предмет "Біологія" в школі носить синтетичний характер. Він відображає чи не всі основні галузі біології: ботаніку, зоологію, фізіологію рослин, тварин і людини, цитологію, генетику, екологію, еволюційне вчення, походження життя, антропогенез і ін. Для правильного наукового пояснення природних явищ, розпізнавання рослин, грибів, тварин в природі, їх визначення, препарування і експериментування вчителю необхідна хороша теоретична і практична підготовка.

Між шкільним предметом і біологічної наукою існує велика різниця. Мета біологічної науки - отримати нові знання про природу шляхом дослідження. мета шкільного

Рис. 1. Структура методики навчання біології

предмета "Біологія" - дати знання учням (факти, закономірності), здобуті біологічної наукою. На уроці школярів знайомлять лише з фундаментальними основами науки, найважливішими науковими проблемами, щоб не перевантажувати їх зайвою інформацією. При цьому шкільний предмет не є "міні-наукою", це система основоположних, фундаментальних понять з біології, що сприяє розвитку і вихованню учнів. "Навчальний предмет, - пишуть Н.М. Верзилин і В.М. Корсунська, - об'єднує знання, відібрані з відповідних наук в системі, яка визначається методичними закономірностями навчання і виховання відповідно до загальноосвітніх цілям школи і віковим особливостям учнів".

Методика навчання біології тісно пов'язана з філософією. Вона сприяє розвитку самопізнання людини, розуміння місця і ролі наукових відкриттів в системі загального розвитку людської культури, дозволяє зв'язати розрізнені фрагменти знань в єдину наукову картину світу. Філософія є теоретичною основою методики, озброює її науковим підходом до різноманітних аспектів навчання, виховання і розвитку школярів.

Зв'язок методики з філософією тим важливіша, оскільки вивчення основ науки біології про всілякі прояви живої матерії на різних рівнях її організації ставить за мету формування і розвинений ие у у чащіхся матеріалістичного світогляду. Цю важливу задачу методика навчання біології вирішує поступово, від курсу до курсу, з розширенням і поглибленням біологічних знань, підбиваючи учнів до розуміння природних явищ, руху і розвитку матерії, навколишнього світу (рис. 1).

1.3. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

Методика навчання біології як навчальний предмет має першорядне значення для підготовки вчителя біології середньої школи. У процесі навчання формуються професійні знання і навички студентів, вони опановують умінням викладати.

Навчальний предмет містить не всі знання, накопичені наукою в ході досліджень, а лише їх основи. Вони спеціально відібрані з урахуванням завдань навчання, віку і підготовки учнів. На відміну від науки основна функція навчального предмета - освітня. Навчальний предмет не є точною копією науки. У конструюванні навчального предмета домінує прагнення передати студентам систему знань і досвід, накопичені наукою. Це не тільки просте відтворення наукових даних, а й

11

узагальнення, уточнення понять, систематизація наукових фактів і суджень.

Навчальний предмет з урахуванням його головної освітньої функції будується за певною системою. Він інтегрує все те, що є найбільш продуктивним, переглядає окремі проблеми.

Вузівський навчальний предмет за своєю структурою і змістом досить близький до науки. Він включає наукові дані, а також звертає увагу на так звані "білі плями" в науці, розглядає різні підходи до вирішення окремих проблем, відзначає вдалі і невдалі результати в пошуку істини. Цей навчальний курс знайомить з методологією і методами наукового пошуку.

Велике місце у вузівському предмет відводиться історії наукових відкриттів з персоніфікованим підходом, що дозволяє простежити тенденцію розвитку теоретичних положень в науці, творчий внесок окремих вчених, що збагатили науку і практику своїми ідеями.

Навчальний предмет "Методика навчання біології" в процесі теоретичної та практичної підготовки студентів дає можливість не тільки розкрити зміст і структуру шкільного курсу біології, а й ознайомити їх з особливостями організації сучасного освітнього процесу з біології в різних типах шкіл загальної освіти, сформувати стійкі вміння і навички використання методів і засобів навчання біології, освоїти вимоги обов'язкового мінімуму (державний освітній стандарт) змісту базової та повної середньої загальної біологічної освіти, познайомити з різноманітністю форм і методів, з інноваційними підходами в навчанні біології і з матеріальною базою цієї дисципліни в школі.

Професійна підготовка майбутнього фахівця будується відповідно до профессиограммой вчителя, яка характеризує його основні функції (інформаційна, розвиваюча, орієнтаційна, мобілізаційна, конструктивна, комунікативна, організаційна та дослідницька), що представляють собою модель кваліфікаційної підготовки фахівця.

Навчальний предмет зазвичай реалізує систему організаційних форм навчання - взаємодія учнів і навчального на лекціях, лабораторно-практичних заняттях, в процесі польовий і педагогічної практики. Самостійна робота студентів (позааудиторна і навчально-дослідницька) також є однією з організаційних форм навчання. Облік успішності здійснюється за допомогою системи заліків, іспитів, курсових і дипломних робіт.

На лекціях відбувається перше знайомство з навчальною дисципліною. Вони вводять студентів у науку, закладають основи наукових

знань, дають загальне уявлення про методологію (методах, методиках і техніці дослідження), знайомлять з головними ідеями, основними науковими теоріями, з практичною стороною досліджуваного предмета і перспективою його розвитку. Лекції надають можливість засвоювати навчальний матеріал лише на рівні знайомства, і тим не менше вони в значній мірі є визначальними для інших форм навчання. Тому лекція характеризується як напрямна магістраль процесу навчання.

Якщо лекція дає основи наукових знань в узагальненій формі (і на рівні знайомства), то практичні заняття (лабораторно-практичні, польова і педагогічна практики) покликані поглибити, розширити і деталізувати ці знання. На заняттях студенти опановують загальними методами вивчення природи, методичними вміннями, переводять їх в навики, т. Е. Оволодіння навчальним матеріалом на практичних заняттях в порівнянні з лекціями здійснюється на більш високому рівні - на рівні репродукції, умінь і навичок, трансформації.

Самостійна робота є важливою формою навчання, завершальним етапом всіх інших видів навчальної роботи. Знання, отримані на рівні пасивного сприйняття, що не стали об'єктом власної розумової або практичної роботи, не можуть вважатися справжнім духовним багатством особистості. Самостійна робота розширює і збагачує знання і вміння, вона має індивідуальну спрямованість, відповідну творчим здібностям студента. Самостійна робота розвиває творчі якості особистості та сприяє формуванню різнобічних фахівців.

Питання для самоперевірки

Що являють собою об'єкт і предмет методики навчання біології?

Обгрунтуйте значення методики навчання біології як науки.

Чим відрізняється методика навчання біології як наука від вузівської навчальної дисципліни?

Назвіть організаційні форми вивчення методики навчання біології в вузі.

З якими науками взаємодіє методика навчання біології?

Якими методами дослідження користується методика навчання біології як наука?

Завдання для самостійної роботи

Ознайомтеся зі змістом державного освітнього стандарту підготовки фахівця "Учитель біології".

Ознайомтеся зі змістом і основними положеннями професіограми вчителя біології.

ГЛАВА 2

КОРОТКА ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ

І РОЗВИТКУ МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ

БІОЛОГІЇ

2.1. ЗАРОДЖЕННЯ МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

В РОСІЇ

Сучасна методика навчання біології - це творчий досвід, накопичений багатьма поколіннями вчених, вчителів та учнів. Її виникнення і розвиток тісно пов'язані з соціально-економічної і політичною історією нашої країни, розвитком суспільно-політичної думки, біологічної та педагогічної наук, середньої і вищої школи.

Слово "методика" походить від грецького "methodos" - шлях до чого-небудь, шлях дослідження або спосіб пізнання. Значення його не завжди було однаковим, воно змінювалося з розвитком самої методики як науки з формуванням її наукових основ. Змінювалась назва і самого предмета "Біологія" відповідно до рівня розвитку даної науки в системі природничо-наукових знань.

Початкові елементи методики зародилися в практиці навчання при осмисленні цілей вивчення живої природи, у відборі змісту предмета і прийомів його вивчення.

Становлення методики навчання біології можна простежити з глибокої давнини. Це пов'язано з освоєнням умов навколишнього середовища, розвитком ботаніки та зоології, практичними знаннями і спостереженнями природи, які накопичувалися століттями. Питання щодо природних явищ з давніх пір включалися в зміст освіти. Про це свідчить історія шкільного природознавства в нашій країні.

На перших етапах зміст шкільного природознавства було далеко від науки, мало релігійну спрямованість. Справа в тому,

що протягом багатьох століть початкові уявлення про природу на Русі отримували з Біблії і рукописної літератури переважно духовного змісту. У XVI -XVII ст. першоджерелами зазвичай були твори візантійських авторів. Переклади і численні переписування їх від руки приводили часто до повної втрати науковості колись цінного (для свого часу) першоджерела.

На Русі в середні віки школи створювалися, як правило, при церкві або монастирі. Так, в 1648 р боярин Федір Ртищев на свої кошти відкрив у Москві школу при Андріївському монастирі. У 1682 р учень Симеона Полоцького Сильвестр Медведєв також при монастирі відкриває школу. Поряд з граматикою і риторикою в ній викладали математику і фізику. У школі працювали вчені греки - брати Іоннакій і Софроній Ліхуди, які здобули освіту в Венеції і Падуї. Предмет під назвою "Фізика" розглядав питання філософії природи. На уроках обговорювалися положення натуралістичного порядку - будова землі і неба, різні метеорологічні явища, властивості предметів неживої природи, наприклад мінералів, властивості рослин, тварин і людини.

Одна з перших книг XV ст., По якій навчали дітей на Русі, - збірка оповідань "Фізіолог" про реальних і фантастичних тварин. Ця праця був створений в II - III ст. н. е. на підставі античних і східних джерел. В середні віки в Росії та інших країнах як підручник був популярний "Шестоднев" - твір єпископа Василя Великого (бл. 330 - 379 рр.). У ньому автор виклав принципи християнської космології (біблійну розповідь про створення світу), дав окремі пояснення натуралістичного плану і привів географічні, зоологічні та ботанічні відомості про різноманітність тварин, рослин, про їх властивості. Крім "Шестоднева" в XV в. на Русі мав ходіння і інший збірник візантійського походження - "Розумна Пале", складений з різних творів релігійного характеру і творів античних письменників - Аристотеля, Плінія, Оппіана і ін., оброблених в дусі релігійної ідеології. При викладі старозавітній історії про створення світу автори "Тлумачний Пален" наводять багато відомостей з природознавства: про сонце, місяцю, зірки, різних тварин і рослинах, але, як і в "Шестодневе", пояснення дається на основі біблійних традицій.

У XVI ст. в Росію потрапляє перекладена з латинської на російську мову книга "Луцідаріус", написана в XII в. Це діалог між учителем і учнем, який містить великий матеріал натуралістичного характеру, в тому числі про зміну дня і ночі, про різні країни, про їх тваринний світ, про воду, повітрі та ін. Широке поширення набули "Азбуковники" і "Алфавіти"

як підручники і книги для читання, особливо в XVI -XVII ст. У них в алфавітному порядку розміщувалися відомості "про все", в тому числі з природознавства. Як джерело використовувалися книги "Фізіолог" та "Розумна Пале".

У XVII ст. в Росії було дуже популярно твір невідомого латинського автора початку XVI ст. "Проблемата". У цьому багатотомному трактаті з великими спотвореннями викладалися ідеї Аристотеля і Гіппократа. Іншим пам'ятником цього періоду, що містить тільки зоологічні відомості, був трактат "Бестіарій" грецького проповідника XVI в. Дамаскіна Студита. Характерно, що при викладі фактичного матеріалу про тварин в "Бестіарій" на відміну від "Фізіолога", "Тлумачний Пален" немає повчальних порівнянь і повчань. Однак, як і у всіх вищеназваних працях, призначених для натуралістичного освіти, в "Бестіарій" істина дуже густо перемішана з вигадкою без аналізу і перевірки фактів, без співвіднесення їх з науковими даними.

Значний інтерес для Росії XVIII в. представляв працю "Зерцало естествозрітельное", виданий в Москві в липні 1713 по замовлення і коштом купця Івана Короткого. Твір (на 218 сторінках) являло собою курс природної філософії для учнів старших ступенів школи. Воно включало відомості про будову Всесвіту, неорганічних речовинах, рослинах, тварин і людину. Курс викладався з позицій філософії Аристотеля, але знання про природу були дуже поверхові й перемішані з вигадкою, забобонами і фантазіями. Таке містико-символічне пояснення природних явищ свідчило про середньовічному рівні мислення.

Таким чином, в Росії аж до XVIII ст. натуралістичне освіту грунтувалося на застарілих середньовічних і древніх джерелах.

І разом з тим вже в XVII ст. починають проявлятися зміни в суспільно-економічному розвитку. Перетворення виникли не випадково, вони були підготовлені всім ходом історичного розвитку Росії. Петровські реформи були наперед відомі. Петро I рушив ці перетворення послідовно і енергійно. Держава зазнавало гостру потребу в грамотних фахівцях. В кінці XVII - початку XVIII ст. створюються перші світські школи, що давали початкові практичні знання, необхідні в обстановці реформ. Крім навчання грамоті і рахунку школярі отримували відомості і з природознавства, що забезпечувало професійну підготовку, необхідну для геологічних вишукувань, дослідження надр, організації різних промислових виробництв.

В 1724 Петро заснував Петербурзьку Академію наук. До кінця XVIII в. її академіками було зроблено багато великих природно-наукових

відкриттів. М.В. Ломоносов (1711 -1765) - перший російський вчений-натураліст світового значення; С.П. Крашенинников (1711 - 1755) - вчений-натураліст, докладно описав природу і жителів Камчатки; І. Г. Гмелін (1709-1755) - мандрівник і натураліст, автор тритомної праці "Флора Сибіру"; Г. В. Стеллер (1709-1746) - натураліст і мандрівник, який окреслив чи не останній екземпляр морської тварини - стеллерову корову; І. І. Лепехин (1740-1802) - мандрівник і вчений-натураліст, першим дав науковий опис чорнозему; П. С. Паллас (1741 - 1811) - дослідник природи і автор першої зведення по хребетним Росії; В. Ф. Зуєв (1754-1794) - дослідник природи і автор першого російського підручника з природознавства "Нарис природної історії" (1786), заснованого на матеріалістичному тлумаченні природних явищ. Експериментальні дослідження, подорожі російських вчених відкрили для науки і практики тваринний і рослинний світ, вченими були створені наукові праці про грунтах, рельєфі, кліматі, надрах нашої країни. Ці природно-наукові відкриття знайшли відображення у змісті шкільного навчання.

Методика навчання біології

ГОЛОВНА НАВЕРХ

МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАУКА І НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

1.1. Методика навчання біології як наука.

1.2. Зв'язок методики навчання біології з іншими науками.

1.3. Методика навчання біології як навчальний предмет.

Методика навчання біології досліджує зміст освітнього процесу з цього предмету і закономірності засвоєння біологічного матеріалу школярами. Методика будується відповідно цілям і задачам загальної освіти і виховання, базується на загальних для всіх шкільних предметів основи педагогічної науки з урахуванням специфіки вивчення біології, розглядає проблеми теорій навчання і виховання, пов'язані з викладанням предмета "Біологія".

Методика навчання біології - наука про систему процесу навчання і виховання, обумовленого особливостями шкільного предмета.

1.1. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ ЯК НАУКА

Наука - це сфера дослідницької діяльності, спрямована на отримання нових знань про предмети і явища. Наука включає знання про предмет вивчення, її основне завдання - повніше і глибше пізнати його. Головна функція науки - дослідження. Предметом дослідження методики навчання біології є теорія і практика навчання, виховання і розвитку учнів з даного предмету.

Перед методикою як наукою стоять завдання виявлення закономірностей процесу навчання біології в цілях його подальшого вдосконалення, підвищення ефективності підготовки учнів як високо свідомих, всебічно розвинених і біологічно грамотних членів суспільства.

Спираючись на основи дидактики, методика вирішує найважливіші завдання розвиваючого навчання.

На відміну від дидактики методика навчання біології має свою специфіку, яка визначається вмістом і структурою біологічної науки і навчальним предметом. Методика виробляє раціональні методи, засоби і форми навчання для оволодіння учнями знаннями з біології та вміннями застосовувати їх на

практиці, для формування наукового світогляду і розуміння цінності життя.

Методика навчання біології як будь-яка наука пізнає об'єктивні закони процесів і явищ, які вона вивчає. Виявлення їх загальних закономірностей дозволяє їй пояснити і передбачити хід подій і діяти цілеспрямовано.

Основними ознаками науки, як правило, є цілі, предмет її вивчення, методи пізнання і форми вираження знань (у вигляді фундаментальних наукових положень, принципів, законів, закономірностей, теорій і фактів, термінів). Мають значення також історія становлення та розвитку науки, імена вчених, які збагатили її своїми відкриттями.

Цілі, що стоять перед методикою навчання біології, лежать в руслі загальних педагогічних цілей і завдань. Тому дана методика - особлива область педагогіки, обумовлена ​​специфікою предмета дослідження.

Методика навчання біології базується на загальних для всіх шкільних предметів педагогічних положеннях стосовно вивчення біологічного матеріалу. Разом з тим вона інтегрує спеціальні (природно-наукові та біологічні), психолого-педагогічні, світоглядні, культурологічні та інші професійно-педагогічні знання, вміння та відносини.

Методика навчання біології визначає цілі освіти, зміст навчального предмета "Біологія" і принципи його відбору.

Цілі освіти поряд з вмістом, процесом і результатом освіти є важливим елементом будь-якої педагогічної системи. Освіта враховує як соціальні цілі, так і цілі особистості. Соціальні цілі визначаються потребами суспільства, що розвивається. Особистісні мети враховують індивідуальні здібності, інтереси, потреби в освіті, самоосвіті.

Методисти вважають, що формування цільового компонента сучасного шкільної біологічної освіти залежить від системи цінностей, яку визначають:

- рівень освіченості, т. Е. Оволодіння біологічними знаннями, вміннями і навичками, що сприяють активному і повноцінному включенню школярів у навчальну, трудову, громадську діяльність;

- рівень вихованості, що характеризує систему світоглядних поглядів, переконань, ставлення до навколишнього світу, природи, суспільства, особистості;

- рівень розвитку учня, що визначає його здатності, потреба в саморозвитку і вдосконалення фізичних і розумових якостей.

Мета загальної середньої біологічної освіти визначається з урахуванням названих цінностей і таких факторів, як:

- цілісність людської особистості;

- прогностичність, т. Е. Орієнтація цілей біологічної освіти на сучасні і майбутні біологічні та освітні цінності. Таким чином загальну середню біологічну освіту стає більш відкритим для поновлення і коригування;

- спадкоємність в системі безперервної освіти.

Методика навчання біології також зазначає, що одна з найважливіших цілей біологічної освіти - формування у школярів наукового світогляду, що базується на цілісності і єдності природи, її системному і уровневом побудові, різноманітті, єдності людини і природи. Крім того, шкільна біологія орієнтована на формування знань про структуру і функціонування біологічних систем, про сталий розвиток природи і суспільства в їх взаємодії.

Знання цільових орієнтирів дозволяє вчителю керувати процесом навчання біології.

Серед основних завдань методики навчання біології як науки можна виділити наступні:

1) визначення ролі предмета біології в загальній системі навчання і виховання школярів;

2) розробка пропозицій по формуванню і вдосконаленню шкільних програм і підручників і перевірка цих пропозицій на практиці в школі;

3) визначення змісту навчального предмета, послідовності його вивчення відповідно до віку учнів та програми для різних класів;

4) розробка методів і прийомів, а також організаційних форм навчання школярів з урахуванням специфічних особливостей біологічних наук;

5) розробка і перевірка на практиці оснащеності навчального процесу: організації кабінету, куточка живої природи, шкільного навчально-дослідної ділянки, наявності об'єктів живої природи, навчальних наочних посібників, робочого інвентарю та ін.

Об'єкт і предмет дослідження - найважливіші поняття будь-якої науки. Вони являють собою філософські категорії. Об'єкт висловлює зміст реальності, що не залежить від спостерігача.

Предметами наукового пізнання є зафіксовані в досвіді і включені в процес практичної діяльності різні аспекти, властивості і відносини об'єкта. Об'єкт дослідження методики навчання біології - навчально-виховний (освітній) процес, пов'язаний з даним предметом. Предметом дослідження методики є цілі і зміст

освітнього процесу, методи, засоби і форми навчання, виховання і розвитку учнів.

У розвитку науки, її практичному застосуванні і оцінці досягнень досить істотна роль належить методам наукового дослідження. Вони є засобом пізнання досліджуваного предмета і способом досягнення поставленої мети. Провідні методи навчання біології наступні: спостереження, педагогічний експеримент, моделювання, прогнозування, тестування, якісний і кількісний аналіз педагогічних здобутків. Названі методи засновані на досвіді, чуттєвому пізнанні. Однак емпіричне пізнання не є єдиним джерелом достовірного знання. Виявити сутність предмета і явища, їх внутрішні зв'язки допомагають такі методи теоретичного пізнання, як систематизація, інтеграція, диференціація, абстрагування, ідеалізація, системний аналіз, порівняння, узагальнення.

Побудова теорії навчання біології в школі вимагає взаімосочетанія емпіричного і теоретичного пізнання. З одного боку, необхідна опора на факти безпосереднього спостереження педагогічних явищ освітнього процесу, вивчення і осмислення досвіду (передового і негативного) практики навчання. З іншого боку, потрібні узагальнення, наукове абстрагування ознак, фактів і відносин, прогнозування і конструювання позитивних сторін навчання, висування ідей оновлення та оптимізації навчально-виховного процесу. Але висунуті ідеї знову повинні пройти апробацію шляхом спостереження і осмислення досвіду, нових фактів, процесів і явищ. Без такого поєднання побудова методичної теорії навчання біології в школі або залишається емпіричним і суб'єктивним, або призводить до безпредметного теоретизування. Тільки за допомогою доказових засобів експерименту гіпотетичні ідеї і побудови можна реалізувати в теорії і на практиці.

У методиці навчання біології практично всі теорії сформульовані з опорою на природний педагогічний експеримент, апробацію ідей в масовій практиці навчання, в тісному поєднанні емпіричного і теоретичного пізнання.

В даний час методика навчання біології в своєму науковому доробку має ряд таких важливих теорій, як "Розвиток біологічних понять", "Система форм навчання біології", "Розвиток системи екологічних понять в курсі біології", "Розвиток методів навчання біології", "Система матеріальної бази навчання біології "," Система навчання біології у відкритому інформаційному суспільстві "," Система ступеневої освіти майбутніх вчителів біології "," Система методичної підготовки в педвузі студентів-біологів до роботи в школі "та ін. Всі вони составля ють цінний теоретичний фундамент практичного здійснення

процесу навчання біології і дуже впливають на методичну підготовку студентів до роботи в школі.

Науково обгрунтована структура змісту методики навчання біології. Вона розділяється на загальну і приватні, або спеціальні, методики навчання: природознавства, по курсам "Рослини. Бактерії. Гриби і Лишайники", за курсом "Тварини", по курсам "Людина", "Загальна біологія".

Загальна методика навчання біології розглядає основні питання всіх біологічних курсів в школі: концепції біологічної освіти, цілі, завдання, принципи, методи, засоби, форми, моделі реалізації, зміст і структури, етапність, безперервність, історію становлення та розвитку біологічної освіти в країні та світі ; світоглядне, моральне і екокультурное виховання в процесі навчання; єдність змісту і методів навчання; взаємозв'язок між формами навчальної роботи; цілісність і розвиток всіх елементів системи біологічної освіти, яка забезпечує міцність і усвідомленість знань, умінь і навичок.

Приватні методики досліджують спеціальні для кожного курсу питання навчання в залежності від змісту навчального матеріалу і віку учнів. У них представлені методика уроків, екскурсії, позаурочні роботи, позакласні заняття, тобто система викладання конкретного курсу з біології.

Загальна методика навчання біології тісно пов'язана з усіма приватними біологічними методиками. Її теоретичні висновки базуються на частнометодіческіе дослідженнях. А вони, в свою чергу, керуються общеметодическими положеннями для кожного навчального курсу. Таким чином, методика як наука єдина, в ній нерозривно поєднуються загальна і спеціальні частини.

Особливим розділом є "Історія методики навчання біології", що характеризує 220-річний досвід біологічної освіти в Росії. Історія дає уявлення про ті проблеми, над якими працювало не одне покоління вчителів і вчених-методистів, знайомить з етапами розвитку методики і практики навчання у вітчизняній школі, з тенденцією розвиваючого природничо-наукового (конкретно біологічного і екологічного) освіти в Росії.

1.2. ЗВ'ЯЗОК МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

З іншими науками

Методика навчання біології, будучи педагогічною наукою, нерозривно пов'язана з дидактикою. Це розділ педагогіки, що вивчає закономірності засвоєння знань, умінь і навичок і формування переконань учнів. Дидактика розробляє теорію

освіти і принципи навчання, загальні для всіх шкільних предметів. Методика навчання біології, давно склалася як самостійна галузь педагогіки, розробляє теоретичні та практичні проблеми змісту, форм, методів і засобів навчання і виховання, зумовлені специфікою шкільної біології.

Слід зазначити, що дидактика, з одного боку, спирається в своєму розвитку на теорію і практику методики (не тільки біології, але і інших навчальних предметів), а з іншого - дає загальні наукові підходи до досліджень в області методики, забезпечуючи єдність методологічних принципів в дослідженні процесу навчання.

Методика навчання біології знаходиться в тісному взаємозв'язку з психологією, оскільки в своїй основі спирається на вікові особливості дітей. Методика підкреслює, що виховує навчання може бути дієвим лише в тому випадку, якщо воно відповідає віковим розвитку учнів.

Зміст навчального матеріалу з біології ускладнюється з класу в клас в міру розвитку особистості учня. Без урахування вікових особливостей навчання біології буде або непосильним, або занадто елементарним, що не відповідає розумовим і психічним можливостям учня. Діти вивчають біологію з 11 - 12 до 17-18 років. Тому в 6 - 7 класах вчитель використовує на одному уроці кілька різних методів, забезпечуючи зміну видів діяльності учнів, необхідну для дітей даного віку. У старших класах урок нерідко проводиться з використанням 1 - 2 методів для стійкості сприйняття.

Формування сприйняття, уявлень і розвиток понять, ціннісних відносин повинні здійснюватися з урахуванням психологічних особливостей учнів. У зв'язку з цим методика передбачає вибір методів, засобів і форм навчання, відбір навчального матеріалу (фактичного і теоретичного) і послідовність його викладу з урахуванням ускладнення.

Методика навчання біології тісно пов'язана з біологічною наукою. Предмет "Біологія" в школі носить синтетичний характер. Він відображає чи не всі основні галузі біології: ботаніку, зоологію, фізіологію рослин, тварин і людини, цитологію, генетику, екологію, еволюційне вчення, походження життя, антропогенез і ін. Для правильного наукового пояснення природних явищ, розпізнавання рослин, грибів, тварин в природі, їх визначення, препарування і експериментування вчителю необхідна хороша теоретична і практична підготовка.

Між шкільним предметом і біологічної наукою існує велика різниця. Мета біологічної науки - отримати нові знання про природу шляхом дослідження. мета шкільного

Рис. 1. Структура методики навчання біології

предмета "Біологія" - дати знання учням (факти, закономірності), здобуті біологічної наукою. На уроці школярів знайомлять лише з фундаментальними основами науки, найважливішими науковими проблемами, щоб не перевантажувати їх зайвою інформацією. При цьому шкільний предмет не є "міні-наукою", це система основоположних, фундаментальних понять з біології, що сприяє розвитку і вихованню учнів. "Навчальний предмет, - пишуть Н.М. Верзилин і В.М. Корсунська, - об'єднує знання, відібрані з відповідних наук в системі, яка визначається методичними закономірностями навчання і виховання відповідно до загальноосвітніх цілям школи і віковим особливостям учнів".

Методика навчання біології тісно пов'язана з філософією. Вона сприяє розвитку самопізнання людини, розуміння місця і ролі наукових відкриттів в системі загального розвитку людської культури, дозволяє зв'язати розрізнені фрагменти знань в єдину наукову картину світу. Філософія є теоретичною основою методики, озброює її науковим підходом до різноманітних аспектів навчання, виховання і розвитку школярів.

Зв'язок методики з філософією тим важливіша, оскільки вивчення основ науки біології про всілякі прояви живої матерії на різних рівнях її організації ставить за мету формування і розвинений ие у у чащіхся матеріалістичного світогляду. Цю важливу задачу методика навчання біології вирішує поступово, від курсу до курсу, з розширенням і поглибленням біологічних знань, підбиваючи учнів до розуміння природних явищ, руху і розвитку матерії, навколишнього світу (рис. 1).

1.3. МЕТОДИКА НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

ЯК НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ

Методика навчання біології як навчальний предмет має першорядне значення для підготовки вчителя біології середньої школи. У процесі навчання формуються професійні знання і навички студентів, вони опановують умінням викладати.

Навчальний предмет містить не всі знання, накопичені наукою в ході досліджень, а лише їх основи. Вони спеціально відібрані з урахуванням завдань навчання, віку і підготовки учнів. На відміну від науки основна функція навчального предмета - освітня. Навчальний предмет не є точною копією науки. У конструюванні навчального предмета домінує прагнення передати студентам систему знань і досвід, накопичені наукою. Це не тільки просте відтворення наукових даних, а й

11

узагальнення, уточнення понять, систематизація наукових фактів і суджень.

Навчальний предмет з урахуванням його головної освітньої функції будується за певною системою. Він інтегрує все те, що є найбільш продуктивним, переглядає окремі проблеми.

Вузівський навчальний предмет за своєю структурою і змістом досить близький до науки. Він включає наукові дані, а також звертає увагу на так звані "білі плями" в науці, розглядає різні підходи до вирішення окремих проблем, відзначає вдалі і невдалі результати в пошуку істини. Цей навчальний курс знайомить з методологією і методами наукового пошуку.

Велике місце у вузівському предмет відводиться історії наукових відкриттів з персоніфікованим підходом, що дозволяє простежити тенденцію розвитку теоретичних положень в науці, творчий внесок окремих вчених, що збагатили науку і практику своїми ідеями.

Навчальний предмет "Методика навчання біології" в процесі теоретичної та практичної підготовки студентів дає можливість не тільки розкрити зміст і структуру шкільного курсу біології, а й ознайомити їх з особливостями організації сучасного освітнього процесу з біології в різних типах шкіл загальної освіти, сформувати стійкі вміння і навички використання методів і засобів навчання біології, освоїти вимоги обов'язкового мінімуму (державний освітній стандарт) змісту базової та повної середньої загальної біологічної освіти, познайомити з різноманітністю форм і методів, з інноваційними підходами в навчанні біології і з матеріальною базою цієї дисципліни в школі.

Професійна підготовка майбутнього фахівця будується відповідно до профессиограммой вчителя, яка характеризує його основні функції (інформаційна, розвиваюча, орієнтаційна, мобілізаційна, конструктивна, комунікативна, організаційна та дослідницька), що представляють собою модель кваліфікаційної підготовки фахівця.

Навчальний предмет зазвичай реалізує систему організаційних форм навчання - взаємодія учнів і навчального на лекціях, лабораторно-практичних заняттях, в процесі польовий і педагогічної практики. Самостійна робота студентів (позааудиторна і навчально-дослідницька) також є однією з організаційних форм навчання. Облік успішності здійснюється за допомогою системи заліків, іспитів, курсових і дипломних робіт.

На лекціях відбувається перше знайомство з навчальною дисципліною. Вони вводять студентів у науку, закладають основи наукових

знань, дають загальне уявлення про методологію (методах, методиках і техніці дослідження), знайомлять з головними ідеями, основними науковими теоріями, з практичною стороною досліджуваного предмета і перспективою його розвитку. Лекції надають можливість засвоювати навчальний матеріал лише на рівні знайомства, і тим не менше вони в значній мірі є визначальними для інших форм навчання. Тому лекція характеризується як напрямна магістраль процесу навчання.

Якщо лекція дає основи наукових знань в узагальненій формі (і на рівні знайомства), то практичні заняття (лабораторно-практичні, польова і педагогічна практики) покликані поглибити, розширити і деталізувати ці знання. На заняттях студенти опановують загальними методами вивчення природи, методичними вміннями, переводять їх в навики, т. Е. Оволодіння навчальним матеріалом на практичних заняттях в порівнянні з лекціями здійснюється на більш високому рівні - на рівні репродукції, умінь і навичок, трансформації.

Самостійна робота є важливою формою навчання, завершальним етапом всіх інших видів навчальної роботи. Знання, отримані на рівні пасивного сприйняття, що не стали об'єктом власної розумової або практичної роботи, не можуть вважатися справжнім духовним багатством особистості. Самостійна робота розширює і збагачує знання і вміння, вона має індивідуальну спрямованість, відповідну творчим здібностям студента. Самостійна робота розвиває творчі якості особистості та сприяє формуванню різнобічних фахівців.

Питання для самоперевірки

Що являють собою об'єкт і предмет методики навчання біології?

Обгрунтуйте значення методики навчання біології як науки.

Чим відрізняється методика навчання біології як наука від вузівської навчальної дисципліни?

Назвіть організаційні форми вивчення методики навчання біології в вузі.

З якими науками взаємодіє методика навчання біології?

Якими методами дослідження користується методика навчання біології як наука?

Завдання для самостійної роботи

Ознайомтеся зі змістом державного освітнього стандарту підготовки фахівця "Учитель біології".

Ознайомтеся зі змістом і основними положеннями професіограми вчителя біології.

ГЛАВА 2

КОРОТКА ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ

І РОЗВИТКУ МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ

БІОЛОГІЇ

2.1. ЗАРОДЖЕННЯ МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ БІОЛОГІЇ

В РОСІЇ

Сучасна методика навчання біології - це творчий досвід, накопичений багатьма поколіннями вчених, вчителів та учнів. Її виникнення і розвиток тісно пов'язані з соціально-економічної і політичною історією нашої країни, розвитком суспільно-політичної думки, біологічної та педагогічної наук, середньої і вищої школи.

Слово "методика" походить від грецького "methodos" - шлях до чого-небудь, шлях дослідження або спосіб пізнання. Значення його не завжди було однаковим, воно змінювалося з розвитком самої методики як науки з формуванням її наукових основ. Змінювалась назва і самого предмета "Біологія" відповідно до рівня розвитку даної науки в системі природничо-наукових знань.

Початкові елементи методики зародилися в практиці навчання при осмисленні цілей вивчення живої природи, у відборі змісту предмета і прийомів його вивчення.

Становлення методики навчання біології можна простежити з глибокої давнини. Це пов'язано з освоєнням умов навколишнього середовища, розвитком ботаніки та зоології, практичними знаннями і спостереженнями природи, які накопичувалися століттями. Питання щодо природних явищ з давніх пір включалися в зміст освіти. Про це свідчить історія шкільного природознавства в нашій країні.

На перших етапах зміст шкільного природознавства було далеко від науки, мало релігійну спрямованість. Справа в тому,

що протягом багатьох століть початкові уявлення про природу на Русі отримували з Біблії і рукописної літератури переважно духовного змісту. У XVI -XVII ст. першоджерелами зазвичай були твори візантійських авторів. Переклади і численні переписування їх від руки приводили часто до повної втрати науковості колись цінного (для свого часу) першоджерела.

На Русі в середні віки школи створювалися, як правило, при церкві або монастирі. Так, в 1648 р боярин Федір Ртищев на свої кошти відкрив у Москві школу при Андріївському монастирі. У 1682 р учень Симеона Полоцького Сильвестр Медведєв також при монастирі відкриває школу. Поряд з граматикою і риторикою в ній викладали математику і фізику. У школі працювали вчені греки - брати Іоннакій і Софроній Ліхуди, які здобули освіту в Венеції і Падуї. Предмет під назвою "Фізика" розглядав питання філософії природи. На уроках обговорювалися положення натуралістичного порядку - будова землі і неба, різні метеорологічні явища, властивості предметів неживої природи, наприклад мінералів, властивості рослин, тварин і людини.

Одна з перших книг XV ст., По якій навчали дітей на Русі, - збірка оповідань "Фізіолог" про реальних і фантастичних тварин. Ця праця був створений в II - III ст. н. е. на підставі античних і східних джерел. В середні віки в Росії та інших країнах як підручник був популярний "Шестоднев" - твір єпископа Василя Великого (бл. 330 - 379 рр.). У ньому автор виклав принципи християнської космології (біблійну розповідь про створення світу), дав окремі пояснення натуралістичного плану і привів географічні, зоологічні та ботанічні відомості про різноманітність тварин, рослин, про їх властивості. Крім "Шестоднева" в XV в. на Русі мав ходіння і інший збірник візантійського походження - "Розумна Пале", складений з різних творів релігійного характеру і творів античних письменників - Аристотеля, Плінія, Оппіана і ін., оброблених в дусі релігійної ідеології. При викладі старозавітній історії про створення світу автори "Тлумачний Пален" наводять багато відомостей з природознавства: про сонце, місяцю, зірки, різних тварин і рослинах, але, як і в "Шестодневе", пояснення дається на основі біблійних традицій.

У XVI ст. в Росію потрапляє перекладена з латинської на російську мову книга "Луцідаріус", написана в XII в. Це діалог між учителем і учнем, який містить великий матеріал натуралістичного характеру, в тому числі про зміну дня і ночі, про різні країни, про їх тваринний світ, про воду, повітрі та ін. Широке поширення набули "Азбуковники" і "Алфавіти"

як підручники і книги для читання, особливо в XVI -XVII ст. У них в алфавітному порядку розміщувалися відомості "про все", в тому числі з природознавства. Як джерело використовувалися книги "Фізіолог" та "Розумна Пале".

У XVII ст. в Росії було дуже популярно твір невідомого латинського автора початку XVI ст. "Проблемата". У цьому багатотомному трактаті з великими спотвореннями викладалися ідеї Аристотеля і Гіппократа. Іншим пам'ятником цього періоду, що містить тільки зоологічні відомості, був трактат "Бестіарій" грецького проповідника XVI в. Дамаскіна Студита. Характерно, що при викладі фактичного матеріалу про тварин в "Бестіарій" на відміну від "Фізіолога", "Тлумачний Пален" немає повчальних порівнянь і повчань. Однак, як і у всіх вищеназваних працях, призначених для натуралістичного освіти, в "Бестіарій" істина дуже густо перемішана з вигадкою без аналізу і перевірки фактів, без співвіднесення їх з науковими даними.

Значний інтерес для Росії XVIII в. представляв працю "Зерцало естествозрітельное", виданий в Москві в липні 1713 по замовлення і коштом купця Івана Короткого. Твір (на 218 сторінках) являло собою курс природної філософії для учнів старших ступенів школи. Воно включало відомості про будову Всесвіту, неорганічних речовинах, рослинах, тварин і людину. Курс викладався з позицій філософії Аристотеля, але знання про природу були дуже поверхові й перемішані з вигадкою, забобонами і фантазіями. Таке містико-символічне пояснення природних явищ свідчило про середньовічному рівні мислення.

Таким чином, в Росії аж до XVIII ст. натуралістичне освіту грунтувалося на застарілих середньовічних і древніх джерелах.

І разом з тим вже в XVII ст. починають проявлятися зміни в суспільно-економічному розвитку. Перетворення виникли не випадково, вони були підготовлені всім ходом історичного розвитку Росії. Петровські реформи були наперед відомі. Петро I рушив ці перетворення послідовно і енергійно. Держава зазнавало гостру потребу в грамотних фахівцях. В кінці XVII - початку XVIII ст. створюються перші світські школи, що давали початкові практичні знання, необхідні в обстановці реформ. Крім навчання грамоті і рахунку школярі отримували відомості і з природознавства, що забезпечувало професійну підготовку, необхідну для геологічних вишукувань, дослідження надр, організації різних промислових виробництв.

В 1724 Петро заснував Петербурзьку Академію наук. До кінця XVIII в. її академіками було зроблено багато великих природно-наукових

відкриттів. М.В. Ломоносов (1711 -1765) - перший російський вчений-натураліст світового значення; С.П. Крашенинников (1711 - 1755) - вчений-натураліст, докладно описав природу і жителів Камчатки; І. Г. Гмелін (1709-1755) - мандрівник і натураліст, автор тритомної праці "Флора Сибіру"; Г. В. Стеллер (1709-1746) - натураліст і мандрівник, який окреслив чи не останній екземпляр морської тварини - стеллерову корову; І. І. Лепехин (1740-1802) - мандрівник і вчений-натураліст, першим дав науковий опис чорнозему; П. С. Паллас (1741 - 1811) - дослідник природи і автор першої зведення по хребетним Росії; В. Ф. Зуєв (1754-1794) - дослідник природи і автор першого російського підручника з природознавства "Нарис природної історії" (1786), заснованого на матеріалістичному тлумаченні природних явищ. Експериментальні дослідження, подорожі російських вчених відкрили для науки і практики тваринний і рослинний світ, вченими були створені наукові праці про грунтах, рельєфі, кліматі, надрах нашої країни. Ці природно-наукові відкриття знайшли відображення у змісті шкільного навчання.

Чим відрізняється методика навчання біології як наука від вузівської навчальної дисципліни?
З якими науками взаємодіє методика навчання біології?
Якими методами дослідження користується методика навчання біології як наука?
Чим відрізняється методика навчання біології як наука від вузівської навчальної дисципліни?
З якими науками взаємодіє методика навчання біології?
Якими методами дослідження користується методика навчання біології як наука?
Чим відрізняється методика навчання біології як наука від вузівської навчальної дисципліни?
З якими науками взаємодіє методика навчання біології?
Якими методами дослідження користується методика навчання біології як наука?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация