«Ми прагнемо до нових висот, але залишаємося реалістами» - інтерв'ю з комісаром ЄС Йоханнесом Ханом

  1. Читай також

«Майбутній саміт - це можливість підсумувати наші досягнення, а також активізувати наше партнерство. Ми прагнемо до нових висот, але залишаємося реалістами. Ми повинні бути тими, на кого можна покластися », - говорить європейський комісар з питань розширення та політики добросусідства Йоханнес Хан.

Агнешка Пікулицький-Вільчевскі: У 2015 році ЄС переглянув Європейську політику сусідства. Які основні відмінності між попередньою і новою стратегією? У чому полягають найбільш важливі практичні наслідки прийнятих змін?

Єврокомісар Йоханнес Хан: Оновлена Європейська політика сусідства зосереджена на стабільності нашого регіону. Одним з її елементів є «Східне партнерство» - спільна політична ініціатива, спрямована на поглиблення і зміцнення відносин між ЄС, його державами-членами та шістьма країнами-партнерами: Вірменією, Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Республікою Молдова та Україною.

Стратегія глобальної безпеки ЄС і оновлена ​​Європейська політика сусідства спрямовані на зміцнення стабільності в країнах «Східного партнерства». Ми обговорили питання подальшого забезпечення безпеки в контексті програми «20 ключових досягнень« Східного партнерства »до 2020 року». Її головна мета полягає в тому, щоб сприяти забезпеченню стабільності наших східних партнерів, зокрема, шляхом підтримки боротьби з організованою злочинністю, зміцнення кібербезпеки, а також підтримки реформ сектора безпеки. Крім того, одним з ключових приводів для занепокоєння є невирішені конфлікти в п'яти з шести країн «Східного партнерства», які підривають їхню політичну, економічну і соціальну стабільність. Зараз ми прагнемо в повній мірі використовувати наявні в нашому розпорядженні політичні і фінансові інструменти для вирішення поставлених перед країнами «Східного партнерства» ключових завдань.

Грузія, Молдова і Україна є єдиними країнами «Східного партнерства», які підписали угоди про асоціацію. Проте, їх перспектива членства в ЄС досі вельми сумнівна. На яку альтернативну форму співпраці можуть розраховувати ці три держави?

Україна, Грузія і Молдова вибрали шлях політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС, передбачені Угодою про асоціацію або ж поглибленої і всеосяжної зоною вільної торгівлі. Ми маємо намір співпрацювати з цими країнами з метою подальшого розвитку наших відносин і максимального використання переваг вищевказаних угод для всіх сторін. ЄС готовий в рівній мірі сприяти більш активної співпраці в області економічного розвитку, безпеки, енергетики, модернізації і диверсифікації, а також у сфері міграційної та молодіжної політики. В даний час ми активно співпрацюємо з міжнародними фінансовими організаціями та країнами-членами ЄС з метою подальшого розвитку «Східного партнерства». Ми також все більш активно намагаємося підключати до цієї роботи приватний сектор економіки.

Що стосується інших форм співробітництва, то у випадку з Україною, наприклад, це не тільки лібералізація візового режиму в червні 2017 року, а й безпрецедентний пакет макрофінансової допомоги, кредитів і грантів, а також створення спеціальної місії по реформі сектора громадянської безпеки. Подібна підтримка вже допомогла стабілізувати ситуацію в Україні в порівнянні з тим, з чим ми мали справу в кризові 2013-2014 роки. В даний час наша підтримка допомагає поставити країну на шлях демократичних реформ. Крім того, Україна отримала доступ до ряду програм ЄС в рамках Європейської політики сусідства, що також сприяє її реформування і модернізації, конвергенції в адміністративному та нормативному плані, а також запозичення стандартів і передового досвіду ЄС. Зокрема, Україна є учасником програми досліджень і розробок «Горизонт 2020».

Відносини між ЄС і Грузією помітно активізувалися в 2017 році. Нової важливою сходинкою стало набуття чинності в березні 2017 року режиму безвізового в'їзду в Шенгенську зону. Приєднання Грузії до Договору про енергетичне співтовариство як повноправну боку в липні 2017 року стало ще одним ключовим досягненням, зблизити ЄС і Грузію. Крім того, успіхи в проведенні реформ в Грузії посприяли збільшенню фінансової допомоги ЄС. Разом з Грузією ми працюємо над досягненням конкретних цілей в інтересах грузинських громадян, зокрема, над створенням Європейської школи Східного партнерства в Тбілісі. Грузія бере участь в ряді програм ЄС, таких як «Горизонт 2020» і «Креативна Європа». Ми також плануємо розширити участь Грузії в заходах в рамках програми Erasmus +.

Що стосується нашої співпраці з Молдовою, воно включає в себе запуск в квітні 2014 року режиму безвізових поїздок до Шенгенської зони. Власне, Молдова стала першою країною «Східного партнерства», якій було надано таку перевагу. Молдова також є членом Енергетичного співтовариства. Крім того, вона бере участь в ряді програм ЄС, таких як «Горизонт 2020», Erasmus + і COSME (проект ЄС з підтримки малих і середніх підприємств), що, в свою чергу, сприяє проведенню реформ, а також адміністративному і нормативному зближенню з ЄС . І нарешті, завдяки рішенню Європейського парламенту і Європейської ради від вересня 2017 року, Молдова може розраховувати на отримання 100 млн. Євро макрофінансової допомоги (гранти - 40 млн. Євро; кредити - 60 млн. Євро кредитів), за умови, що вона виконає всі необхідні вимоги.

«Майбутній саміт - це можливість підсумувати наші досягнення, а також активізувати наше партнерство

Джерело: eap-csf.eu

Наскільки Україна просунулася у виконанні положень Угоди про асоціацію? Незважаючи на постійний тиск і заклики ЄС боротися з корупцією, в 2016 році Україна зайняла 131 місце в списку країн за індексом сприйняття корупції. Чи означає це, що Україна зазнала поразки на цьому фронті?

Ми з самого початку з ентузіазмом підтримували всі реформи в Україні та боротьбу українців з корупцією, зокрема, рішення про створення низки антикорупційних інституцій та обов'язковому оприлюдненні доходів державних чиновників з метою громадського контролю. Потрібен час, щоб досягти бажаних результатів, щоб перейти від ситуації, в якій корупція є частиною системи, до ситуації, коли вона не просто оголошена поза законом, але є неприйнятною в культурному плані. Тому було б передчасно припускати, що Україна в цій битві зазнала поразки. Проте, факт залишається фактом - багато вироки у справах за участю високопоставлених осіб до сих пір не прозвучали, незалежність Національного агентства з питань запобігання корупції знаходиться під загрозою. Цей орган досі не в змозі ефективно перевіряти декларації доходів державних посадових осіб. Крім того, влада України, схоже, постійно намагаються ускладнити життя активістам по боротьбі з корупцією і громадським організаціям, які намагаються перемогти в сутичці з корупцією на найвищих рівнях. Ми разом з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та іншими донорами та міжнародними організаціями стурбовані тим, як виглядає ситуація з даного питання в Україні. Незважаючи на це, я можу запевнити, що ми будемо і далі чинити тиск з метою досягнення прогресу на шляху до повної ліквідації корупції в Україні.

Сейм Литви нещодавно запропонував «план Маршалла» для України, який покликаний забезпечити їй економічну, політичну і фінансову підтримку в розмірі 5 млрд. Євро щорічно з метою сприяння економічному зростанню і розвитку країни. В даний час цей план спрямований на розгляд Європейської комісії. Наскільки реальним є пропозиція Литви?

Європейський союз надав Україні безпрецедентну фінансову допомогу: ми взяли на себе зобов'язання надати 12,8 млрд. Євро макрофінансової підтримки на проведення політичних і економічних реформ. Це всілякі кредити і гранти, не кажучи вже про великі обсяги фінансування, що пропонуються Україні іншими донорами та міжнародними організаціями. У певному сенсі «План Маршалла» для України вже діє. У чималому ступені завдяки зусиллям міжнародних партнерів, в тому числі ЄС, українська економіка в значній мірі стабілізувалася. Крім того, в України вже є план реформ - Угода про асоціацію з ЄС. Тепер головне завдання полягає не стільки в збільшенні фінансування, скільки в тому, щоб забезпечити оптимальне використання грантів та кредитів, що надаються міжнародним співтовариством для здійснення реформ, в тому числі, для поліпшення бізнес-клімату, судової системи і боротьби з корупцією. Важливо, щоб українська влада отримали користь з тих реформ, які вже були ініційовані, і в подальшому почали брати на себе відповідальність за майбутній розвиток країни. Є всі підстави вважати, що Україна з її потенційно величезним ринком стане привабливою для інвесторів, як тільки ті будуть впевнені, що їх власність і контракти в безпеці. Зі свого боку, українська влада повинна бути в змозі захистити ринок від рейдів і злодійства.

Замість того, щоб шукати нові джерела отримання громадських коштів (які, до речі, не завжди легко освоїти), пріоритетом має стати залучення внутрішніх і іноземних приватних інвестицій, які допоможуть прискорити економічне зростання, створити робочі місця і принести українцям відчутну користь.

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Йоханнес Хан і Пітер Вагнер; Джерело: EC - Audiovisual Service; Автор: Genya Savilov

Коли Україна приєднається до ЄС?

Угода про асоціацію ЄС-Україна покликане сприяти політичній асоціації та економічній інтеграції України з Європейським союзом. Першочерговим завданням є забезпечення повного здійснення Угоди про асоціацію. Важливу роль в цьому процесі відіграє і угоду DCFTA (Deep and Comprehensive Free Trade Areas - Поглиблені і всеосяжні зона вільної торгівлі), яке дозволяє обом сторонам в повній мірі використовувати існуючі можливості і отримати максимальну вигоду. Ми будемо продовжувати підтримувати Україну і той шлях політичної асоціації та економічної інтеграції, який вона обрала. Спільна декларація, прийнята на саміті «Східного партнерства» в Ризі в травні 2015 року, в черговий раз підтвердила суверенне право кожного партнера вільно вибирати модель відносин з ЄС, до якої він прагне і яка відповідає його амбіціям і цілям: «ЄС і його суверенні партнери приймають самостійне рішення, як їм діяти в рамках своїх взаємин. (...) Учасники Саміту бере до уваги європейські устремління та європейський вибір зацікавлених партнерів, про що йдеться в Угодах про асоціацію ».

Умови нової Угоди про всеосяжну і розширеному партнерство між ЄС і Вірменією, яке, як очікується, незабаром буде підписано, явно виглядає менш амбітно, ніж угода, яка була відкинута в 2013 році. Що дуже важливо, в ньому відсутній елемент вільної торгівлі. Які основні положення нової домовленості?

Ми розраховуємо, що це буде сучасне, всеосяжне і амбіційну угоду, яке охоплюватиме політичне, економічне і галузеве співробітництво. Ми не сумніваємося, що вона набуде чинності і розширить рамки взаємин між Європейським союзом і Вірменією, враховуючи нові глобальні, політичні і економічні інтереси, що розділяються обома сторонами, а також ті виклики, які ми хочемо прийняти спільно. Наше нинішня угода - Угода про партнерство та співробітництво - застаріло. Ми маємо намір створити щось набагато більш підходяще для наших теперішніх і майбутніх відносин.

Зрозуміло, нова угода буде грунтуватися на спільних цінностях і тверду прихильність демократії, прав людини і верховенства права. Ми очікуємо, що це створить сприятливі умови для більш тісної співпраці в таких секторах як енергетика, транспорт і навколишнє середовище, для нових можливостей в галузі торгівлі та інвестицій.

Глава делегації Євросоюзу в Вірменії посол Петро Світальський і еврокміссар з питань політики сусідства та розширення Євросоюзу Йоханнес Хан, 2 жовтня 2017 года; Джерело: twitter.com/JHahnEU.

Азербайджан також відхилив Угода про асоціацію з ЄС в 2013 році. Однією з причин стала відсутність чіткого формулювання щодо карабахського конфлікту і однозначної підтримки територіальної цілісності країни. Чи можливо, що в ході обговорення Угоди про стратегічне партнерство між ЄС і Азербайджаном це питання буде вирішене? Які можуть бути наслідки такого рішення?

Азербайджан є важливим партнером для Європейського союзу. Ми хочемо вдосконалювати свої відносини і розвивати весь потенціал за допомогою нової двосторонньої угоди, яке замінює нинішня Угода про партнерство та співробітництво від 1996 року. Нова угода, якому ще немає назви, розширить і зміцнить рамки наших контактів на основі загальних фундаментальних цінностей і принципів. Це буде зроблено з урахуванням нових глобальних, політичних і економічних інтересів, які ми поділяємо, а також тих проблем, з якими ми стикаємося. Ця угода буде охоплювати політичні, галузеві і торгово-економічні відносини. Що стосується вищезгаданого конфлікту, по відношенню до нього наша позиція гранично ясна: Європейський союз повністю підтримує дії співголів Мінської групи, спрямовані на оперативне вжиття заходів щодо зниження напруженості в регіоні, а також на постійну підтримку конструктивних переговорів між сторонами конфлікту.

Чого варто очікувати від майбутнього саміту «Східного партнерства»?

Майбутній саміт - це можливість підвести підсумки наших досягнень, а також активізувати наше партнерство. Ми прагнемо до нових висот, але залишаємося реалістами. Ми повинні бути тими, на кого можна покластися. «Східне партнерство» об'єднує країни, у кожної з яких своє бачення відносин з Європейським союзом. Наші взаємини підлаштовані під амбіції і потреби окремих країн-партнерів, але ми зберігаємо ті цінності та основи «Східного партнерства», які допомагають зосередити увагу і ресурси, а також надихають нас співпрацювати між собою і протистояти спільним викликам. На саміті в листопаді ми повинні сфокусуватися на питаннях, які нас об'єднують, а не розділяють. Саме для цього ми розробили концепцію «20 досягнень до 2020 року», яка допоможе досягти результатів в кожному з чотирьох пріоритетних напрямках, визначених на останньому саміті в Ризі.

Цими напрямками є: зміцнення ефективного управління інститутами, підвищення мобільності та числа контактів між людьми, стимулювання можливостей ринку, поліпшення енергетичних і транспортних зв'язків. Я не хочу розкривати всі карти, але лише скажу, що ми дійсно прагнемо прогресу у всіх цих областях. До того ж, майбутній саміт - це можливість для всіх нас, як для Європейського союзу, так і для країн «Східного партнерства», продемонструвати важливість і переваги нашої спільної роботи. Ми повинні показати, що разом ми сильніші.

Читай також

***

Громадський проект за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Польщі в рамках конкурсу «Публічна дипломатія 2017» - компонент II «Східний напрямок польської зовнішньої політики 2017». Опубліковані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не збігатися з офіційною позицією Міністерства закордонних справ Польщі.

Які основні відмінності між попередньою і новою стратегією?
У чому полягають найбільш важливі практичні наслідки прийнятих змін?
На яку альтернативну форму співпраці можуть розраховувати ці три держави?
Чи означає це, що Україна зазнала поразки на цьому фронті?
Наскільки реальним є пропозиція Литви?
Які основні положення нової домовленості?
Чи можливо, що в ході обговорення Угоди про стратегічне партнерство між ЄС і Азербайджаном це питання буде вирішене?
Які можуть бути наслідки такого рішення?
Чого варто очікувати від майбутнього саміту «Східного партнерства»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация