МИ - ДІТИ ГАЛАКТИКИ

Якщо ви любите дивитися на зоряне небо, якщо вас цікавлять Сонце, Місяць, інші планети і сузір'я, якщо вам цікаво, що з ними відбувається і як вони взаємодіють, значить, ви захопилися однією з найпрекрасніших наук - астрономією.Астрономія - наука про Всесвіт, про світ небесних тіл, серед яких є і Земля - планета, на якій ми живемо.Чи багато небесних тіл можна побачити днем?На жаль, дуже мало.У безхмарні дні на небі яскраво сяє наше денне світило - Сонце, іноді вранці або ввечері буває видно Місяць, зрідка можна помітити планету Венеру, яка виглядає як яскрава зірочка.От і все.Інша справа - пізній безхмарний вечір або ніч.А якщо ніч ще й безмісячна, і світло ліхтарів і яскраво освітлених вікон не заважає спостереженням, то можна побачити зоряне небо в усій його красі.Це про нього писав великий російський учений, поет і письменник Михайло Васильович Ломоносов: «Відкрилася безодня, зірок повна, Зірка м числа нема, безодні дна».

Великий вибух, положівішій початок формуванню Всесвіту.

Чумацький шлях. Вид "зверху", праворуч - "збоку", якщо, звичайно, це можливо собі уявити. Хрестиком на маленькому малюнку показано розташування нашої Сонячної системи.

<

>

Людей, далеких від астрономії, вражають і дивують сучасні гіпотези про походження Всесвіту. Багато просто відмовляються вірити, що вчені здатні детально розібратися в тому, що відбувалося приблизно 15-20 мільярдів років тому. Астрономи доводять, що саме в той час народилася наша Всесвіт. Сталося це в результаті вибуху надгарячої і надщільного речовини, яке з часом стало розширюватися, охолоджуватися і розсіюватися в просторі. Сучасні уявлення про процеси, що відбувалися після Великого вибуху, дають можливість простежити історію народження і розвитку галактик, зірок і планет, адже кожне століття, а в наш час і кожне десятиліття доповнювали картину світобудови новими відкриттями.

Людині, зачарованому неповторною красою зоряного неба, здається, що над ним весь Всесвіт. Насправді це не так. Ми зазвичай бачимо неозброєним оком не мільярди і навіть не мільйони зірок, а всього лише кілька тисяч. Але і в цих зірках не так-то легко розібратися, запам'ятати найяскравіші з них, навчитися знаходити на небі найбільш помітні і красиві сузір'я.

Але і в цих зірках не так-то легко розібратися, запам'ятати найяскравіші з них, навчитися знаходити на небі найбільш помітні і красиві сузір'я

Давайте для початку поговоримо про галактиках, точніше, про ту з них, в якій знаходиться наша Сонячна система.

У безмісячні осінні вечори особливо добре видно срібляста туманна смуга, що простягнулася високо над горизонтом через все небо з північного сходу на південний захід. Це Чумацький Шлях - Галактика, в якій ми живемо.

Уважно розглядаючи Чумацький Шлях, не можна не помітити, що в одних місцях він ширше, в інших - вже. Місцями нерівна смуга Чумацького Шляху розділяється так званої Великої щілиною на дві гілки. Найкраще вивчати Чумацький Шлях восени, якщо, звичайно, спостереженню не заважає світло ліхтарів і освітлених вікон.

Люди звернули увагу на Чумацький Шлях дуже давно. Вони представляли його по-різному. Стародавні греки називали Чумацьким Кругом або Молоком. В одних легендах говориться, що Чумацький Шлях - це слід сонячної колісниці, в інших - що це дорога богів до священної гори Олімп. У Стародавній Індії Чумацький Шлях величали Божественним. Були й інші назви, наприклад Молочна Дорога, Римська Дорога і навіть Пташиний Шлях, бо він як би прокреслює напрямок польоту перелітних птахів. Одним словом, у Чумацького Шляху було багато імен, і ми згадали лише деякі з них.

На перший погляд може здатися, що Чумацький Шлях, зірки і зоряні скупчення навколо нього існують самі по собі і ніяк між собою не пов'язані. Саме так люди довгий час і думали. Насправді все зірки, що спостерігаються неозброєним оком, у бінокль, в великі і маленькі телескопи, об'єднані в один зоряний «місто». І хоча цей «місто» величезний, дізнатися про те, що він існує, було дуже важко. Чому? Та тому що планета Земля і ми разом з нею перебуваємо всередині нього. Але хіба важко детально вивчити своє місто? Давайте спробуємо розібратися. Уявіть, що ви живете на першому поверсі. Чи багато інших будинків видно з вікна? Напевно, мало, а то і взагалі всього один. Але якщо вийти на подвір'я, одразу стане видно кілька сусідніх будинків. У місті напевно є вулиці, проспекти, стадіони, кінотеатри, бульвари і багато чого ще. Але щоб побачити все це, треба хоча б побродити по місту, а ще краще подивитися на нього з боку. З висоти, наприклад з Останкінської телевежі, можна майже повністю побачити таке велике місто, як Москва.

Тепер продовжимо розмову про зоряне «місті» під назвою Чумацький Шлях. У цьому «місті» є наш «будинок» - Земля і наш «двір» - Сонячна система. Багато тисяч років люди не виходили зі свого «дому» і не могли походити навіть за своїм «двору». Тільки в минулому столітті вони навчилися літати навколо Землі, побували на Місяці, запустили космічні кораблі до різних планетах. Але до зірок, навіть найближчих, людина літати поки не вміє. Проте астрономи примудрилися, не покидаючи Землю, зрозуміти, що Чумацький Шлях складається з безлічі зірок і що саме в цьому зоряному «місті», майже на його околиці, загубилося наше Сонце зі своїми планетами і з нами.

Уявити картину світу саме такий допомогли чудові вчені - астрономи. Великий італійський фізик і астроном Галілео Галілей (1564-1642) вивчав Чумацький Шлях за допомогою побудованого їм першого телескопа. Спочатку Галілей побачив безліч далеких зірок, світло яких зливався в суцільну сяйво. Потім він помітив, що в багатьох місцях Чумацький Шлях не розпадається на окремі зірки. Це означало, що зоряний світ простягається дуже далеко. Коли стали з'являтися великі телескопи, астрономи змогли проникнути в більш віддалені райони нашого зоряного «міста».

Англійський астроном Вільям Гершель (1738-1822), як кажуть, «зламав засуви небес», тому що став одним з перших, хто відкрив Галактику. Любов до астрономії, величезна працьовитість і терпіння допомогли Гершель побудувати кілька великих телескопів. З їх допомогою він виявив планету Уран, зробив ряд інших відкриттів в Сонячній системі. Але головне, він почав детально вивчати світ зірок і різних туманних об'єктів. Гершель зрозумів, що наш зоряний світ не має ніяких прав в просторі нескінченно. Це був прорив в таємниці будови Всесвіту: ми, виявляється, живемо у величезній зоряному «місті», який має свої межі. Правда, кордони ці нечіткі, але ми в змозі уявити, де вони знаходяться.

У Галактику входять сотні мільярдів зірок. Абсолютна більшість з них накопичилося в Чумацькому Шляху. Астрономи досі вивчають його, і, звичайно, їм відомо багато цікавого. Наприклад, з'ясувалося, що Галактика, якщо дивитися на неї «збоку», сплюснута і нагадує збільшувальне скло - лінзу. Зовсім інша картина відкривається при спостереженні «зверху» - Галактика являє собою спіральнігілки, що містять яскраві зірки і газ.

Все це ми можемо лише уявити. Галактика так велика, що промінь світла здатний її перетнути за 100 тисяч років! При тому, що швидкість світла становить 300 тисяч кілометрів на секунду, уявити собі розміри Галактики не вистачить ніякого уяви. І вся ця махина, що складається з мільярдів зірок, зоряних скупчень, хмар газу і пилу, велично обертається. А центр Галактики, що сховався від нас там непрозорою пилу, і до цього дня таїть в собі багато загадок.

Ну а ми? Ми теж мчимо разом з Сонцем навколо центру Галактики, та так швидко, що кожну секунду пролітаємо 250 кілометрів! Але великий шлях Сонця навколо центру Галактики, адже наша Сонячна система оселилася майже на околиці зоряного «міста», а тому на один такий обліт Сонця (і нам!) Потрібно 200 мільйонів років. Такий галактичний рік. Неважко підрахувати, що все життя нашої планети триває не більше 23 галактичних років, адже за земними розрахунками утворилася вона приблизно 4,5 мільярда років тому.

Але чи все ясно вченим ХХI століття? Звичайно, ні! Кожен крок, що наближає нас до розгадки походження Всесвіту, супроводжується появою багатьох нових питань - це нормальний шлях розвитку науки. І ми вже знаємо, що існують інші планетні системи, інші галактики. Можливо, навіть інші всесвіти ...

Чи багато небесних тіл можна побачити днем?
Чому?
Але хіба важко детально вивчити своє місто?
Чи багато інших будинків видно з вікна?
Ну а ми?
Але чи все ясно вченим ХХI століття?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация