Міфи, пов'язані з великим вченим Дмитром Менделєєвим

Чого тільки не розповідають про великого російською вченій Дмитра Івановича Менделєєва! І те, що ніби-то свою знамениту таблицю він вперше уві сні побачив, і те, що саме він зробив горілку міцністю в сорок градусів. Однак все це не більше ніж міфи. Правда, в створенні деяких з них геніальний вчений сам прийняв досить діяльну участь ... Чого тільки не розповідають про великого російською вченій Дмитра Івановича Менделєєва

Напевно, неможливо знайти такого росіянина, який не уявляє собі, що таке таблиця Менделєєва. З нею так чи інакше стикалися все - хоча б на шкільних заняттях з хімії. І точно також практично всі жителі нашої країни (і не тільки нашої) чули про те, що геніальний вітчизняний вчений спочатку побачив її уві сні, і лише потім, прокинувшись, намалював наяву.

Втім, повна версія даної історії виглядає так: в початку 1869 року Дмитро Іванович був близький до того, щоб відкрити один з фундаментальних законів природи - періодичний закон хімічних елементів (власне кажучи, вищезгадана хімічна таблиця є всього лише графічним відображенням цього закону). Однак на останньому етапі роботи у нього справа зовсім розладналося - не вдавалося розмістити відомі хімічні елементи так, щоб вони відобразили зміну їх властивостей у зв'язку зі зростанням атомної ваги.

Читайте також: Таблиця Менделєєва: три нові елементи

Змучений вчений в якийсь момент заснув прямо за робочим столом і ... побачив уві сні ту саму таблицю, яку він не міг скласти наяву. Прокинувшись, Менделєєв швидко накреслив її, потім проаналізував цю схему і зрозумів - це саме те, що він намагався скласти протягом трьох днів. Те, що було приховано від нього під час неспання, стало під час сну.

Дану історію можна прочитати в багатьох довідниках і журналах, в тому числі і тих, що присвячені історії науки, а також почути від шкільних та інститутських викладачів хімії. Цікаво, що коли я вперше в школі почув її, то повністю повірив розповіді вчительки, правда, в першу чергу чомусь подумав: "А Дмитро Іванович побачив уві сні таблицю зі своїм портретом в правому верхньому кутку або без нього?" Та не тільки я - мільйони людей вірили і продовжують вірити в цю історію, не підозрюючи про те, що вона - типовий міф.

  Та не тільки я - мільйони людей вірили і продовжують вірити в цю історію, не підозрюючи про те, що вона - типовий міф

Почнемо з того, що сам Дмитро Іванович ніколи не згадував про "чудовому сновидінні" ні в своєму щоденнику, ні в листах друзям. Існує, правда, повідомлення його приятеля, відомого геолога професора Петербурзького університету А.А. Иностранцева (саме на честь нього, а точніше кажучи, за його важкий характер, один з зверозубих ящерів, відкритих учнем цього професора, отримав назву "іностранцевія"), про те, що якось раз Дмитро Іванович розповів йому наступне:

"Ясно бачу уві сні таблицю, де елементи розставлені, як потрібно. Прокинувся, негайно записав на клаптику паперу і заснув знову. Тільки в одному місці згодом виявилася потрібною поправка". Цікаво, що Іноземців часто потім приводив цю розповідь своїм студентам як приклад "психічного впливу посиленої роботи мозку на розум людини". Так що, мабуть, першим розповсюджувачем цього міфу був саме Олександр Олександрович, а також його студенти.

Однак ось що цікаво - сам Менделєєв ніколи не підтверджував подібного при спілкуванні з представниками преси та іншими вченими. Більш того, деякі його висловлювання прямо спростовують гіпотезу про те, що таблиця була створена одномоментно. Наприклад, на питання репортера "Петербурзького листка" про те, як народилася ідея про періодичної системі, відповідав: "... Не п'ятак за рядок! Чи не так, як ви! Я над нею, може, двадцять п'ять років думав, а ви вважаєте: сидів , і раптом п'ятак за рядок, п'ятак за рядок, і готово ...! "

Колеги ж Дмитра Івановича згадували, що великий вчений постійно працював над таблицею протягом декількох років, і що було кілька її варіантів. До речі, Менделєєв продовжував коригувати її та після виходу роботи про періодичний закон. Крім того, я думаю, ви знаєте, що Менделєєв не був першим, хто запропонував подібну таблицю - в 1864 році німецький вчений Юліус Лотар Мейєр опублікував свою таблицю, що містила 28 елементів, розміщених в шість стовпців, згідно їх валентності.

А спробу пов'язати властивості елементів з їх атомною вагою запропонував в 1866 році англійський хімік Джон Ньюлендс, який оформив свої побудови також у вигляді таблиці. І хоча обидва ці способи систематизувати елементи виявилися згодом помилковими, проте, Дмитро Іванович з даними таблицями був добре знайомий, і, отже "зразки" завжди були у нього перед очима.

І хоча обидва ці способи систематизувати елементи виявилися згодом помилковими, проте, Дмитро Іванович з даними таблицями був добре знайомий, і, отже зразки завжди були у нього перед очима

Але чому ж Менделєєв говорив іностранцевія про те, що побачив остаточний варіант таблиці уві сні? Якщо ця розмова дійсно мав місце бути (у чому є великі сумніви), то, можливо, великий хімік просто пожартував, а Олександр Олександрович прийняв все за чисту монету. Всі, хто знав Дмитра Івановича, говорили, що у нього була своєрідна манера вести бесіду - ніхто не міг зрозуміти відразу, жартує він чи говорить серйозно. Якщо це так, то виходить, що Іноземців не є автором міфу про таблиці, яку побачив уві сні - його створив сам Менделєєв, хоча про те, що він стане таким популярним, він навряд чи тоді підозрював.

Чому ж в цей міф відразу повірили? Напевно, тому, що для багатьох людей, далеких від світу науки, справжні методики побудови наукових теорій, як правило, невідомі. Вони не знають, що слід зробити вченому для того, щоб зробити відкриття. А ось про осяяння, що прийшов уві сні, багато читали ще в дитинстві - адже в більшості казок герої бачать віщі сни. Такий порядок речей здається для обивателя більш природним, і, відповідно, в нього легше повірити.

З ім'ям Менделєєва взагалі пов'язано багато міфів. Наприклад, багато хто думає, що саме Дмитро Іванович встановив стандарт російської горілки в сорок градусів (нібито в його докторської дисертації "Міркування про сполучення спирту з водою" говорилося про те, що подібне співвідношення найменш шкодить людському здоров'ю). Правда, один з написів на стенді в "Музеї горілки" в Санкт-Петербурзі говорить про те, що Менделєєв вважав ідеальною міцність горілки 38 градусів, але це число було округлено до 40, для спрощення розрахунку податку на алкоголь. Більш того, цей міф щосили використовується в рекламних цілях - так, наприклад, на етикетці "Російського стандарту" написано, що дана горілка "відповідає стандарту російської горілки вищої якості, затвердженим царської урядовою комісією на чолі з Д. І. Менделєєвим в 1894 році" .

Однак все це - не більше, ніж міф. По-перше, в дисертації Менделєєва немає ні слова про роботу зі спиртовим розчином сорокоградусной концентрації, вчений досліджував області більш високих концентрацій спирту - від 70 градусів і вище. Більш того, з опублікованих робіт Дмитра Івановича немає жодної, яка стосується саме того, як оптимально потрібно розводити спирт при виготовлення горілки. По-друге, "сорокоградусний" стандарт був встановлений в Росії в 1843 році, коли Дмитру Івановичу було всього ... дев'ять років, і зробило це тодішній уряд без участі будь-яких вчених і акцизних комісій.

А встановлений цей стандарт був ось чому - в ті часи акциз на алкогольну продукцію брали з кожного градуса. Отже, міцність напою в кожному випадку потрібно було індивідуально вимірювати, а шкала вимірювань була вкрай неточною. Крім того, виявлялося, що на шляху від виробника до споживачів при роздрібній торгівлі горілка мала властивість знижувати градуси (грубо кажучи, спекулянти просто розбавляли її, а продавали за ціною нерозбавленою).

Саме для того, щоб покласти край цим неподобства, а також для того, щоб полегшити процедуру справляння акцизів, уряд видав указ (ясна річ, не запитавши поради у гімназиста Миті Менделєєва), за яким горілка мала надходити до споживача виключно 40-градусної (мінімум - 38-градусної). В іншому випадку, учасникам процесу загрожувала кримінальна відповідальність. А оскільки в Росії Миколи I з шахраями особливо не церемонилися, не минуло й року, як горілка стала сорокаградусної в більшості питних закладів і торгових лавок.

Читайте також: Від вина вимагають стати самим собою

Що стосується тієї самої "горілчаної" комісії, то в реальності вона була утворена за пропозицією С. Ю. Вітте в 1894, а в 1895 році. Причому Менделєєв виступав на її засіданнях в самому кінці року і лише з питання про акцизи, і не сказав ні слова про "сорокаградусному стандарті". 1894 рік зайшов на етикетку, мабуть, зі статті історика Вільяма Похльобкіна, який написав, що "через 30 років після написання дисертації ... погоджується увійти в комісію". Виробники "Російського стандарту" просто додали метафоричні 30 до 1864 році і отримали шукану величину.

Так що, як бачите, і 40-градусну горілку Дмитро Іванович не винаходив, і таблицю уві сні не бачив. Все це лише міфи, викриття яких, тим не менше, зовсім не віднімають у Менделєєва лаврів одного з найгеніальніших хіміків в історії людства ...

Читайте всі статті з серії "Млин міфів "

Читайте найцікавіше в рубриці " Наука і техніка "

Але чому ж Менделєєв говорив іностранцевія про те, що побачив остаточний варіант таблиці уві сні?
Чому ж в цей міф відразу повірили?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация