Міфи одеського графського палацу

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

25 березня 2008, 08:49 Переглядів: 25 березня 2008, 08:49 Переглядів:   Перлина архітектури

Перлина архітектури. Михайло Воронцов побудував в Одесі палац в кращих традиціях того часу, фото А. Лесик.

На тому самому місці, де колись розташовувалася Хаджибейская фортеця, в 1826 році було розпочато грандіозне будівництво - навіть за мірками розцвітає, бувалої Одеси. Італійський архітектор Франц Боффо на замовлення генерал-губернатора Новоросійського краю і намісника Бессарабської області графа Михайла Семеновича Воронцова спроектував розкішний палац, будівництво якого тривало два роки на Приморському бульварі. Але незважаючи на цей загальновідомий факт, в Одесі досі гуляє одна популярна легенда.

Підвіконня ПУШКІНА. Кожному одеситу відома історія про залицяння засланого поета Пушкіна за дружиною графа Воронцова - Єлизаветою Ксаверівною, першою красунею міста. Ще недавно навколо палацу на Приморському бульварі походжав якийсь стариган з розряду "міських божевільних", який будь-якому охочому демонстрував надламаний мармурове підвіконня у одного з палацових вікон першого поверху. За легендою, нібито саме в це вікно ночами проникав в спальню графині молодий Олександр Сергійович. А пошкодження на мармурі - результат роботи важких каблуків його взуття. Чутка впевнено пов'язує цей міф з палацом Воронцова, незважаючи на те, що будівля стали зводити через два роки після відбуття Пушкіна з Одеси. І якщо Олександр Сергійович дійсно таємно лазив в спальню до пані Воронцової, то зовсім не тут, а в особняку на розі нинішніх вулиць Пастера та Торгової, який був знятий скарбницею для генерал-губернатора на чотири перших роки з моменту його прибуття до Одеси в липні +1823 -го.

КАМИН ІМПЕРАТОРА. Навколо особистості Воронцова ходив і ще один міф - одеська чутка, знову плутаючи факти і час, стала приписувати князю, який помер в 1856 році, ініціативу зведення "Тещиного" моста. Подейкували, що Воронцов розпорядився побудувати цей міст нібито для спрощення візитів улюбленої тещі до палацу. Але, як відомо, насправді міст був побудований в 1967 році.

У великій вітальні палацу знаходиться німий свідок іншої таємниці - загибелі імператора Павла Першого. Розкішні міжкімнатні двері, віконниці і камін були привезені з Михайлівського замку в Петербурзі, колишньої резиденції Павла, і колись розташовувалися в спальні імператора, де сталося вбивство. Раритети були продані графу Воронцову, і тепер камін залишився єдиним свідком смерті Його Величності, оскільки спальня в Михайлівському замку була замурована, щоб ускладнити можливість її виявлення. За легендою, саме на цей камін спирався бідний Павло в передсмертних судорогах в ніч замаху.

ТУРЕЦЬКІ ТАБЛИЦІ. Але найбільш інтригуючий палацовий міф пов'язаний з історією двох величезних таблиць з "арабською в'яззю", які і сьогодні розташовуються на фасаді будівлі біля центрального входу. До останнього часу "письмена" вважалися "нечитабельним". Визнавалися за витончену й безглузду стилізацію під східний орнамент. Загадка текстів цих таблиць залишалася нерозкритою протягом ста сімдесяти років.

"Письмена" на фасаді палацу путівники по місту вперто іменували "арабськими". У зв'язку з цим навіть виникли домисли, ніби нинішній Воронцовський палац частково складається з давньої "турецької мечеті, яка складала частину Хаджибейського замку", а "всередині будівлі збереглася кручені сходи, яка вела на мінарет".

Насправді таблиці опинилися нічим іншим, як трофеями, привезеними Михайлом Семеновичем з полеглої в 1828 році турецької фортеці Варна. Їх вмонтували в фасадну стіну Турецької кімнати на почесному місці біля входу за старовинною східної традиції.

ПІДЗЕМЕЛЛЯ з духами

Під самим палацом розташовується ще одне джерело палацових міфів і легенд - підземний хід завдовжки в 140 метрів. Саме він, за запевненням піонерів-очевидців (на початку 1960-х в будівлі відкрився Палац піонерів і школярів), послужив притулком для привидів і духів, які своїми криками з-під підлоги перешкоджали роботі фотогуртка в одному з підвальних приміщень. Сьогодні ця підземна галерея спелеологами групи "Пошук" визнана найстарішою зі збережених в Одесі.

СУПЕРНИК ВИЯВИВСЯ НА СТІНИ

Тільки зовсім недавно історикам вдалося розшифрувати написи на табличках Тільки зовсім недавно історикам вдалося розшифрувати написи на табличках. Виявилося, що одна з них написана на старотурецком мовою, а інша на "латині" Османської імперії - на перською.

"Хешмат Алла, який гідний бути потрібним для держави, лише прикрашає собою буття. Фартане в тому числі увійшла в історію, як сукупність хитрості. Яркіркі Сатин Ахмаді. Твір хана Махмуда. Нурі, 1240 рік".

1240 рік мусульманського календаря хіджри відповідає періоду з серпня 1824 року по липень 1825 року християнського літочислення. Титул "хан" в поєднанні з титулом "султан" вживався в Турецькій імперії виключно по відношенню до її правителям. Значить, авторство цих текстів належить самому султанові Махмуду Другому!

Для Михайла Семеновича Воронцова цей султан був основним суперником у всіх його східних і балканських походах. Саме в період правління Махмуда Другого (1808-1839 рр.) Були створені ці таблиці, поставлені на стінах Варни, а потім зняті після її капітуляції. Саме цей султан вважався покровителем культури і мистецтв в Туреччині, а також автором кардинальних реформ в тріщати по швах імперії. Знаменитий палац Бейлербейі в Стамбулі - так само його робота.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Міфи одеського графського палацу". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Красножон Андрій

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация