Міфи ВВВ: знищені танкові армії на вулицях Берліна

  1. фортеці фюрера
  2. штурмові групи
  3. Вулиця за вулицею
  4. лігво звіра

Історія будь-якого військового конфлікту рясніє чималою кількістю міфів. Не стала винятком і Велика Вітчизняна - найбільша сухопутна війна за всю історію людства. Одна з яскравих і не бажають відмирати легенд - міф про «знищених танкових арміях» на вулицях Берліна. І сьогодні можна наштовхнутися на заяви, що було безглуздо залучати танки до міських боїв - і навіть шкідливо. Але чи так це насправді?

Важкий танк ІС-2 став одним із символів Червоної армії завершального періоду війни. Запущений в масове виробництво на початку 1944 року, він швидко освоївся на полях боїв. 122-мм гармата була не настільки зручним для танкових дуелей, як 88-мм гармати німецьких «Тигрів» і «Королівських тигрів». Великий калібр і роздільне заряджання снаряди сповільнювали темп стрільби. Були проблеми і з пробиттям броні: чоло «Пантери» дивувався лише з 600-700 м. З «Тигром» справи були трохи краще - 1000-1200 м. Але балістика 122-мм снаряда ІС-2 не дозволяла стабільно потрапляти на цій дистанції - з цим справлялися лише кращі екіпажі. Правда, до осені 1944 року питання вирішилося саме собою. Якість німецької броні погіршився через те, що замість марганцю в її складі стали використовувати різні замінники, і ІС-2 почав впевнено пробивати її на будь-якій дистанції прицільного вогню.

Зліва направо: САУ BCE-122С, ІС-2, Т-34 Зліва направо: САУ BCE-122С, ІС-2, Т-34. Ці та інші танки, виконані за історичними кресленнями, можна знайти у відомій грі World of Tanks.

Але танки воюють не тільки один з одним. Набагато важливіше супровід та підтримка піхоти. І тут потужне 122-мм гармата була дуже доречною. Фугасна дія великокаліберного снаряду не залишало шансів ворожої піхоті, сильна вибухова хвиля і широкий розліт осколків дозволяли легко тиснути вогневі точки ворога і руйнувати укріплення. У Сталінграді регулярно зустрічалися епізоди напружених боїв за будинок в три-чотири поверхи - з артилерійської підготовкою, десятками штурмів і нульовими для атакуючих результатами. ІС-2 ж міг виїхати на пряму наводку і трьома влучними пострілами по перекриттях обрушити цілу секцію, поховавши живцем обороняється піхоту. Бронеколпак німецького кулеметного доту, невразливий для 85-мм гармати Т-34, ІС-2 легко проламував з першого попадання.

Самохідки ІСУ-152 з потужними 152-мм знаряддями МЛ-20С були корисні при штурмі німецьких міст. Але корпусу ІСУ виробляли швидше, ніж гармати, і в деякі стали монтувати модернізоване під рубку самохідки 122-мм гармата від танка ІС-2, в результаті чого з'явилася ІСУ-122С.

Великі калібри радянської бронетехніки не вичерпувалися важкими танками. На базі ІС проводилися самохідні гармати ІСУ-122, ІСУ-122С і ІСУ-152 зі 122-мм і 152-мм знаряддями. Основною відмінністю була заміна танкової вежі на більш простору, але нерухому рубку. Її простір використовувалося для встановлення більш потужного знаряддя або для зберігання трохи більшої кількості снарядів. Останнє було гарною підмогою в умовах міських боїв з вкрай високим витратою боєприпасів - воює на вулицях ІС-2 міг легко витрачати по 2-3 боєкомплекту на добу.

Важкий танк ІС-2

призначався для великої індустріальної війни. Потужне 122-мм гармата, відповідне як для підтримки піхоти, так і для боротьби з танками. Простота у виробництві, надійність в експлуатації. Розумні габарити і маса, що дозволяли безпроблемно перевозити танк на звичайних залізничних платформах. Це було найкраще, що могла отримати РККА в 1945 році.

фортеці фюрера

Поява великих калібрів мало сенс, тому що 1945 му мав стати роком міських боїв. Причиною тому стала висока урбанизированность Німеччини і пов'язана з нею оборонна стратегія німців. Стрімко втрачаючи грунт під ногами, вони вхопилися за ідею фестунгов, або міст-фортець. На їх роль вибиралися великі міста з цегляними заводськими будівлями або старими будинками з товстими стінами. Фестунг заздалегідь зміцнювали барикадами, траншеями і бетонними бункерами, створювали запаси провізії і боєприпасів. У разі просування противника гарнізон не відступався разом з лінією фронту, а залишався всередині, відчайдушно борючись за кожен метр. Обороняють місто-фортеця не мали шансів на деблокування, але при цьому виконували важливу задачу.

Фестунгі завжди стояли на перетині зручних ліній постачання - залізних або автомобільних доріг. Радянські війська обходили місто-фортеця і просувалися далі, але їх наступальний порив слабшав з кожним кроком. За будь-якої армією Другої світової завжди слідували колони постачання, чисельно перевищують воюючі частини. На кожен танк потрібно десяток вантажівок з пальним, запчастинами та боєприпасами. Менше вантажівок - слабшає ударна сила, сповільнюється просування. З втратою темпу ростуть шанси потрапити під успішний контрудар. Через райони вуличних боїв не можна пустити колони вантажівок і ешелони з боєприпасами, тому доводилося прокладати маршрути в обхід міст-фортець, путівцями з меншою пропускною спроможністю. Струмочки постачання ставали тонше - фестунг впливав на становище на фронтах одним фактом свого існування.

Струмочки постачання ставали тонше - фестунг впливав на становище на фронтах одним фактом свого існування

Крім того, на оточення і штурм міст-фортець відволікалися значні сили, які не могли брати участь в наступі. У кращому випадку мова йшла про стрілецькому корпусі, рясно забезпеченому артилерією і танками. При штурмі ж великого фестунга наряд сил ставав ще більше - так, Кенігсберг відвернув понад 130 тис. Осіб, 5 тис. Гармат і мінометів і 500 танків.

Зміцнювалися міста-фортеці старанно і зі знанням справи. Простим, але ефективним засобом була, наприклад, протитанкова барикада. Поперек вулиці зводився каркас з рейок або брусів глибиною 4 і висотою 2 м. Потім слід було заповнення спресованої землею і камінням, і в результаті виходило непереборне для танків перешкоду, що витримує попадання 122-мм снарядів. Від саперів обложені захищали барикади кулеметним і мінометним вогнем, а вулиці, не перекриті такими укріпленнями, вели до позицій протитанкових гармат. Нестачі в артилерії у гарнізонів фестунгов не було. У відступаючих німців було мало пального, тому гармати часто кидали по шляху, після чого коменданти міст-фортець тут же забирали їх до себе.

ІС-2 в центрі Берліна Герман-Герінг-Штрассе (нині названа в честь Фрідріха Еберта) ІС-2 в центрі Берліна Герман-Герінг-Штрассе (нині названа в честь Фрідріха Еберта)

штурмові групи

Ліквідувати неприступні міста-фортеці одними лише самопожертвою і відвагою було не можна. На щастя, до 1945 року промисловість СРСР працювала в повну силу, і нашим було чим відповісти. Візитною карткою РККА і справжнім козирем стали артилерія і танки: тепер радянські дивізії могли концентрувати по 200 стовбурів на кілометр фронту, насилаючи на ворога вогняні шквали. Використовувані масово танки прокладали дорогу піхоті, буквально проламуючи діри в німецькій обороні.

З атакуючої піхоти організовували штурмові групи. На 1945 рік вони не були чимось новим, але тепер їх слід було пристосувати до міських боїв. Зазвичай група складалася з 30-40 бійців з автоматичною зброєю. Їх посилювали саперами, огнеметчиками, 45-мм або 76-мм знаряддями, а також танками ІС-2 або Т-34. Штурмовиків щедро постачали гранатами або пляшками з горючою сумішшю. Несподіваною знахідкою стала гаубиця зразка 1909-1930 років, розроблена ще за часів Першої світової. Це було єдине знаряддя калібру 152 мм, яке можна було перекочувати вручну. Перевага, яке відіграло важливу роль на міських вулицях, тіснота яких різко ускладнювала застосування артилерійських тягачів. Цінувалися і важкі міномети: всього одна 160-мм міна могла повністю обрушити невеликий німецький будинок.

ІС-2 1-й Чехословацької танкової бригади, яка воювала в складі Червоної армії ІС-2 1-й Чехословацької танкової бригади, яка воювала в складі Червоної армії. Танк брав участь у вуличних боях - штирі на вежі говорять про наявність в минулому противокумулятивними екранів. Вони рідко допомагали, але в цей раз, схоже, спрацювали - на вежі видно слід від передчасно спрацював Фаустпатрона, який не зумів пробити броню.

Основою виживання танків в місті стало взаємодія з піхотою. Німці розробили фаустпатрон - смертельне на ближній дистанції зброю кумулятивного дії. Врятувати від сховався в міських уламках «фаустниками» могла лише група уважних автоматників, незмінно супроводжувала кожен танк. Для міських боїв танкісти розробили схему «ялинка». Два танка притискалися до країв вулиці, і кожен тримав під прицілом протилежну сторону - так був більше сектор обстрілу. Ця пара просувалася вперед, підтримувана ще двома танками, що залишалися позаду - на випадок раптової появи противника над головами першої двійки. І все танки, зрозуміло, додатково прикривалися піхотою.

Все це не давало фаустпатронами стати таким собі абсолютним зброєю - частка втрат від їх вогню, як правило, не перевищувала 30%. Правда, нова зброя діяло психологічно. Вражені танкові екіпажі намагалися монтувати на машини сітки, покликані викликати передчасний викид кумулятивного струменя, але марно: пристрій не допомагало. Найнадійнішим способом убезпечити себе від Фаустпатрона як і раніше залишалося грамотне взаємодія з піхотою.

Вулиця за вулицею

Радянське командування відмінно засвоїло досвід Сталінграда: бої за промисловий район були одними з найбільш напружених. Корпуси заводів ставали жорнами гігантської м'ясорубки, здатної перемолоти цілі підрозділи без виразного результату. У січні 1945 року Червона армія зіткнулася з індустріальним масивом, перед боями в якому погрожували потьмяніти всі жахи Сталінграда. Сілезький промисловий район представляв собою групу плавно перетікають одна в одну промислових міст - грандіозна промзона розмірами 40 х 60 км.

Маршал Конєв не відчував бажання штурмувати цей непрохідний ліс фабричних труб і прийняв нетривіальне рішення - не оточувати противника, а дозволити німцям піти. Радянські війська оточили район лише частково, залишивши ворогові коридор для виходу. Потім вони почали відносно м'яко, але наполегливо тиснути на німців: ніхто не збирався дозволяти противнику відступати в повному порядку. В результаті к Детально 29 січня Сілезький промисловий район неушкодженим потрапив в руки росіян, а ворог пішов, покидавши більшу частину техніки і артилерії.

Але Сілезія стала винятком, яке не могло повторитися, - після її втрати німці залишилися без левової частки промисловості і без 60% вугілля. Це означало гарантовану поразку у війні. Тепер вони могли сподіватися лише на концепцію міст-фортець і залишати укріплені позиції не поспішали. Чи не збиралася їм дозволяти це робити і Червона армія: будь-які прорвалися війська могли посилити гарнізон Берліна, ретельно готується до оборони.

Якісь фестунгі знищувалися відносно легко. Кенігсберга не допомогла навіть підтримка кораблів німецького флоту: його красиво взяли за кілька днів. Інші пручалися довше і лютіше: стала символом міських боїв 1945 року Познань трималася місяць. Кюстрин бився два.

У Кюстріне сходилися ключові комунікації - сім залізниць і шосе «Рейхштрассе № 1», що веде прямо до Берліну. Але головне - місто стояв біля злиття річок Варта і Одер і захищав найважливіші мости. Заволодівши ними, радянські війська отримають міцний плацдарм на західному боці Одеру, що відкриє дорогу на Берлін. Обороняються в гарнізоні Кюстрина це розуміли і стояли на смерть.

Кюстрин ряснів кам'яними будівлями зі стінами метрової товщини. У цокольних поверхах таких будинків виходили відмінні кулеметні позиції. Штурмувати цей лабіринт смерті було б вкрай тяжко, але у радянського командування був козир в рукаві. Для підтримки штурму виділили 10 артполків і 50 «катюш», але справа не обмежувалася звичайними знаряддями. На позиціях розгорталася надважка артилерія резерву Верховного Головнокомандування - 18 203-мм гаубиць Б-4 та 6 280-мм мортир Бр-5. Підтримували наступаючу піхоту і танки, кількість яких на напрямках головних ударів досягало сотні машин на кілометр.

Операція тривала майже два місяці - з 3 лютого по 30 березня. Напружені міські бої закінчилися перемогою - Кюстрин був очищений від супротивника. РККА обзавелася великою плацдармом на західному березі Одеру. До Берліна було всього 60 км. Залишалося лише збирати сили для удару.

Т-34

став наймасовішим танком за історію людства. Озброєний 85-мм гарматою, Т-34-85 цілком міг протистояти «Тиграм» і «Пантера». Він як і раніше програвав їм в поєдинку один на один. Але в реальному бою радянські танки перемагали за рахунок маневреності та масовості застосування.

лігво звіра

Черга німецької столиці настала 16 квітня. Тут радянське командування спрацювало досить витончено: танковий маневр відсік основні сили німців від Берліна. Столиця залишилася під опікою 100 тис. Чоловік, що недостатньо для оборони великого міста. Мало того, більшу частину гарнізону складали поліцейські і фольксштурмісти. Безповоротні втрати танків на вулицях Берліна виявилися чутливими, але на знищення підрозділів вони ніяк не тягнули. 1-а танкова армія втратила 15% танків. На фаустпатрони припадало менше 10% втрат: штурм міст-фортець виявився хорошою школою. Танкісти і піхотинці взаємодіяли майже ідеально - кривавої лазні в Сталінградському стилі, задуманої німцями, не вийшло.

30 квітня бої дійшли до Рейхстагу. Вже вранці до ще відстрілювався будівлі під'їхали ІС-2 88-го важкого танкового полку. О 13:00 їх потужні знаряддя приєдналися до обстрілу Рейхстагу гаубицями і гарматами танків Т-34, що били прямою наводкою. Піхота кинулась на приступ відразу після артпідготовки. Це були останні дні Третього рейху.

Стаття «Танки проти фортець» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №5, травень 2018 ).

Але чи так це насправді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация