Міфологія - Міфи про Артеміді | Богиня полювання | Діана | Актеон, перетворений в оленя | Каллісто, перетворена в ведмедицю | Артеміди | Амазонки

  1. Тип і атрибути Артеміди
  2. Діана-мисливиця
  3. Кара Актеона
  4. німфи Артеміди
  5. Тип Артеміди
  6. Амазонки

Тип і атрибути богині Артеміди. - Діана-мисливиця. - Кара Актеона. - Німфи Артеміди. - Богиня Артеміда і німфа Каллісто. - Тип Артеміди. - Амазонки.

Тип і атрибути Артеміди

Сестра бога Аполлона - богиня Артеміда по-давньогрецькому, або Діана по-латині, - з'явилася одночасно на світло з братом. Аполлона і Артеміду з'єднувала найтісніша дружба, і стародавні греки в своїх міфах надають їм одні і ті ж якості і гідності. Навіть риси обличчя у Аполлона і Артеміди схожі, тільки у Артеміди вони жіночні і округлення.

Навіть риси обличчя у Аполлона і Артеміди схожі, тільки у Артеміди вони жіночні і округлення

Богиня Артеміда з факелом, цибулею і стрілами. Промальовування зображення на дні килика.

Артеміда (Діана) - богиня полювання. Відмінні ознаки Артеміди - сагайдак, золотий лук і факел. Артеміді присвячені олень і собака.

На більшій частині античних статуй волосся Артеміди (Діани) пов'язані в один вузол на потилиці, на манер доричних зачісок. На архаїчних давньогрецьких статуях богиня Артеміда є одягненою в довгий одяг. В епоху вищого розвитку еллінського мистецтва Артеміда зображується покрита короткою доричній сорочкою.

Найчастіше на картинах Артеміда (Діана) представлена ​​в супроводі своїх німф, нишпорили по лісах у пошуках прудконогих ланей, або ж на колісниці, везомая сарнами і оленями.

Збереглося багато монет із зображенням голови богині Артеміди і її атрибутів.

В одному давньогрецькому гімні, воспевающем Артеміду (Діану), говориться про те, що Артеміда ще дитиною просила батька свого Зевса дозволити їй залишитися вічною незайманою, дати їй сагайдак і стріли і легку коротку одяг, що не заважає їй носитися по лісах і горах. Артеміда також просила дати їй шістдесят юних німф, її повсякчасних супутниць на полюванні, і двадцять інших, які дбали б про взуття і собаках Артеміди.

Вона не бажає володіти містами, Артеміді абсолютно достатньо і одного, тому що вона рідко залишатиметься в містах, вважаючи за краще гори і ліси. Але як тільки в містах закликатимуть Артеміду (Діану) жінки, які очікують дитину, Артеміда негайно ж поспішить їм на допомогу, тому що богині Мойри ( парки ) Зобов'язали Артеміду допомагати цим жінкам за те, що все богині намагалися допомогти її матері Латоні, коли на Латону обрушився гнів Гери (Юнони).

Діана-мисливиця

У богині Артеміди (Діани), подібно богу Аполлону, багато імен: її звуть Діана-мисливиця, коли вона є, за словами римського поета Катулла, «володаркою лісів, гір і річок».

Кращою статуєю Діани-мисливиці вважається та, яка знаходиться в Луврі; вона відома під назвою «Діана з ланню», це доповнення до знаменитої статуї Аполлона Бельведерського. Існує багато повторень цієї статуї, але найкраща з них - луврская.

Сучасні скульптори також часто зображували Діану-мисливицю, але іноді, всупереч грецьким традиціям, представляли її оголеною, - наприклад, знаменитий Гудон. Жан Гужон надав своїй Діані зачіску XVI століття і риси обличчя знаменитої фаворитки Діани де Пуатьє.

Діану називають Діаною аркадских, коли вона купається і пустує разом зі своїми німфами в річках і джерелах, їй присвячених, і Діаною Луцина, або Илифия, коли вона допомагає при народженні дітей.

У древньому мистецтві богиню Діану ніколи не зображували оголеною, бо, згідно з античним міфам, коли богиня Діана купалася, простий смертний не міг дивитися на неї безкарно; міф про Актеона підтверджує це.

Кара Актеона

В одній з тінистих і прохолодних долин, присвяченій богині Артеміді (Діані), протікав струмок між берегами, покритими розкішною рослинністю; втомлена від полювання і виснажливого спеки богиня любила купатися в прозорій воді цього струмка.

Одного разу мисливець Актеон, по волі злої долі, підійшов до цього місця саме в той час, коли Артеміда (Діана) та її німфи весело гралися і плескалися у воді. Побачивши, що на них дивиться смертний, німфи, випускаючи крики жаху, поспішили до богині, намагаючись приховати Артеміду від нескромних поглядів, але марно: Артеміда була цілою головою вище своїх супутниць.

Актеон. Параміджаніно, фреска, початок 1520-х рр.

Розгнівана богиня бризнула водою на голову нещасного мисливця і сказала: «Іди тепер і, якщо можеш, похвала тим, що бачив купалася Діану». Негайно ж на голові Актеона виросли гіллясті роги, вуха і шия подовжилися, а руки перетворилися в тонкі ноги, все тіло покрилося волоссям. Охоплений жахом, біжить Актеон і падає в знемозі на березі річки. Актеон бачить в ній відображення оленя, в якого він перетворився, хоче бігти далі, але його власні собаки кидаються на нього і розривають його на шматки.

У мистецтві Актеон ніколи не зображувався у вигляді оленя, а тільки з невеликими рогами, вказує, що перетворення в оленя почалося. Багато живописців користувалося цим міфологічним сюжетом для своїх картин: так, наприклад, вісімдесятирічний Тіціан написав для Філіпа Другого свою знамениту картину «Діана і Актеон».

Філіппо Лорі, Пеленбург, Альбано написали кілька картин на ту ж тему. Французький художник Лезюер написав дуже відому за репродукціями картину «Діана, захоплена Актеоном в воді». Він взяв той момент, коли перелякані німфи намагаються вкрити Діану, Актеон стоїть на березі струмка, як би вражений видом такої краси.

Купання Діани і її німф послужило сюжетом для багатьох художніх творів стародавнього і нового мистецтва. Рубенс написав кілька картин, Пеленбург як би обрав своєю спеціальністю цю тему, а Доменікіно написав дуже відому картину, яка тепер знаходиться на віллі Боргезе в Римі.

німфи Артеміди

Богиня Артеміда і німфа Каллісто

Німфи, супутниці богині Артеміди (Діани), все приречені залишатися незайманими, і Артеміда строго стежить за їх моральністю. Помітивши одного разу, що німфа Каллісто не стримала своєї обітниці, Артеміда безжально її виганяє.

Прекрасна картина Тиціана зображує той момент, коли німфи намагаються приховати подругу від розгніваних поглядів богині.

Багато художників епохи Відродження, в тому числі Рубенс, Альбано, Лезюер трактували той же міфологічний сюжет.

Ревнива Гера (Юнона), підозрюючи, що Каллісто користувалася прихильністю Зевса (Юпітера), перетворила Каллісто в ведмедицю, сподіваючись на те, що вона не піде від стріл мисливців, але Зевс, шкодуючи Каллісто, звернув її в сузір'я, відоме під назвою Великої Ведмедиці .

Тип Артеміди

Культ богині, відомої під назвою Артеміди, - азіатського походження. Богиня Артеміди не має нічого спільного з сестрою Аполлона.

Згідно міфології, войовничі амазонки спорудив величний храм в місті Ефесі в Малій Азії. Храм Артеміди в Ефесі вважався одним з семи чудес світу. Амазонки заснували там культ цієї богині, яка уособлювала родючість землі.

У храмі Артеміди перебувала статуя богині, що нагадує своїм видом мумію, бичачі голови, якими Артеміди вся покрита, є символами землеробства. У ефесі богині Артеміді була присвячена бджола.

Амазонки

Амазонки, які побудували храм Артеміди Ефеської, відігравали велику роль в грецьких міфах.

Амазонки були плем'ям дуже войовничих жінок, вони зобов'язувалися відбувати військову службу і давали обітницю залишатися в продовження відомого часу незайманими. Коли ж цей термін закінчувався, амазонки виходили заміж для того, щоб мати дітей. Вони ж займали всі громадські посади, виконували всі громадські обов'язки.

Чоловіки амазонок проводили своє життя вдома, виконуючи господарські обов'язки і колисаючи дітей.

Давньогрецькі скульптори, бажаючи увічнити амазонок і зберегти про них нам'яти в потомстві, влаштували рід конкурсу з присудженням нагороди за кращу статую амазонки. Вищу нагороду отримала статуя Поліклета, а другу - Фідій.

На статуях амазонки зображуються здебільшого з голими руками і ногами, в короткому одязі, що оголює одну сторону грудей.

Іноді, втім, амазонок зображали в фригийских ковпаках і в панталонах; в такому вигляді зустрічаються зображення амазонок на саркофагах героїв і на деяких розписних античних вазах.

Картина «Битва амазонок» Рубенса, що знаходиться в Мюнхенській Пінакотеке, вважається одним з кращих творів цього великого фламандського майстра.

Амазонки фігурують у всіх героїчних і національних міфах греків. В останній раз про них згадується в Троянській війні.

Геракл - перший герой, який переміг амазонок. Збереглася розписна ваза, де зображена битва амазонок з греками і переможець амазонок Геракл в супроводі богині Афіни, Аполлона і Артеміди, покровительки амазонок.

© ЗАУМНІК.РУ, Єгор А. Полікарпов - наукова редактура, вчений коректура, оформлення, підбір ілюстрацій, додавання, пояснення, переклади з латинської та давньогрецької; всі права збережені.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация