Михайлівський замок - Ваш гід по Санкт-Петербургу

Михайлівський замок, резиденція Імператора Павла, знаходиться поруч з Марсовому полем і це, без сумніву, одна з найцікавіших пам'яток Санкт-Петербурга. Вся історія Михайлівського замку оповита таємницями. Ця резиденція була втіленням мрії Павла I, тому не дивно, що він брав участь у проектуванні палацу і почав будівництво, як тільки став імператором.

Марсовому полем

Палац був закладений в 1797 р і названо Михайлівським в зв'язку з тим, що палацова церква була освячена на честь Архангела Михаїла. Михайлівський замок знаходиться на місці, де розміщувався Літній палац Єлизавети Петрівни, в якому і народився Павло I. Палац був закладений в 1797 р і названо Михайлівським в зв'язку з тим, що палацова церква була освячена на честь Архангела Михаїла Зодчим, яка вибудувала замок і автором креслень вважається В. Брено, проте відомо, що існують ще й ескізи самого Павла I. Мабуть, таємницю авторства планування і креслень замку ще тільки належить розгадати ... Також можливо, що в проектуванні замку грав одну з провідних ролей геніальний художник-декоратор і майстер інтер'єру В.І. Баженов.

Коли будучи ще великим князем, Павло Петрович в 1782 р повернувся з подорожі по Європі, він був вражений пишнотою замку-фортеці Капрарола біля Риму і палацами французьких королів. Саме після повернення, за допомогою швейцарського художника і архітектора А.-Ф. ВІОЛЛА, Павлом I були зроблені перші начерки замку. Слід сказати, що в архітектурі Михайлівського замку найбільше вражає масштабність, вміння організувати величезну територію, що є характерним творчості Баженова. Південний фасад Михайлівського замку в найбільшою мірою відображає риси властиві Баженову, однак, швидше за все остаточний проект замку є результатом роботи декількох архітекторів.

Михайлівським замок був побудований дуже швидко. Три з половиною роки для будівництва будівлі такого масштабу і по сей день видаються вельми невеликим терміном. Павлу I не терпілося оселитися у власному будинку. Роботи велися цілодобово, без вихідних. Кількість людей, зайнятих на будівництві зазвичай досягало 6 тисяч. Також за указом імператора на будівництво замку перенаправлялись будівельні матеріали з інших об'єктів. Наприклад, паркет з Таврійського палацу, мармур з недобудованого третього Ісаакіївського собору . Також був розібраний на будівельні матеріали палац Катерини II в Пелле. Сам замок і церква в ньому були освячені вже в листопаді 1800 р

Кожний з фасадів будівлі відрізняється один від одного. Південна стіна замку облицьована мармуром і декорована колонами. Північний фасад звернений до літньому саду , Цю частину будівлі прикрашають два ризаліти по краях, центральна ж частина завершується багато декорованим аттиком. Східний фасад - більш суворий, позбавлений декоративних надмірностей. Із західного боку розташовується церква.

У 1800 р на площі перед південним фасадом Михайлівського замку був встановлений кінний пам'ятник Петру I, створений за проектом Б. К. Растреллі (Бартоломео Карло Растреллі був батьком знаменитого зодчого-Франческо Бартоломео Растреллі). Цей пам'ятник мав бути встановлений ще в середині 18 століття і стати першим пам'ятником засновнику міста. Однак підсумковий варіант не сподобався Єлизавети Петрівни і від проекту відмовилися. Таким чином, перший пам'ятник Петру Великому з'явився тільки в 1782 р на Сенатській площі ( «Мідний вершник»).

Таким чином, перший пам'ятник Петру Великому з'явився тільки в 1782 р на Сенатській площі ( «Мідний вершник»)

Захоплення Павла середньовіччям, відданість високим лицарським ідеалам відбилася на архітектурі. Резиденція дійсно виявилася схожа на середньовічний замок, побудований за всіма законами фортифікації - з каналами і підйомними мостами. Втім, ці заходи не допомогли зберегти життя господареві замку. Не дивлячись на те що Павло I так прагнув скоріше закінчити будівництво замку, прожити йому в ньому було призначено лише шість тижнів. Через 40 днів після переїзду в замок в ніч з 11 на 12 березня (за старим стилем) група, що складалася з 12 офіцерів на чолі з Н. Паніним і П. Паленом увірвалася в спальню Павла I. Імператор був сильно побитий. За однією з версій вважається, що його вбили ударом важкої золотий табакеркою в скроню, за іншою - задушений шарфом. Причиною змови вважається непередбачувана політика імператора. Також під питанням стоїть фінансування змови Великобританією, яка була незадоволена розривом відносин з Росією і її незалежною політикою. Інформація про вбивство Павла I довгий час не розголошувалася. За офіційною версією вважалося, що імператор помер від інсульту. Після цієї трагічної події замок був покинутий царською сім'єю. Історія вбивства Павла I повна містичних подій. В кінці XVIII ст. в Петербурзі з вуст в уста передавали прогноз юродивой про швидку смерть Павла Петровича. Вона пророкувала, що жити йому стільки років, скільки букв знаходиться в тексті, розташованому над головними воротами побудованого їм замку.

Вона пророкувала, що жити йому стільки років, скільки букв знаходиться в тексті, розташованому над головними воротами побудованого їм замку

Ось цей напис: "дому твоєму подобает СВЯТИНЯ ГОСПОДНЯ Вь довготу твоїх днів". Передбачення, як відомо, збулося. Кажуть, що примара убитого імператора і донині гуляє по коридорах свого замку. Коли доглядачі палацу раптом чують під вечір скрип або інші незрозумілі звуки, то неодмінно обертаються в бік звуку і тихо говорять: «добраніч, Ваша Величносте».

Парадні сходи Михайлівського замку Парадні сходи Михайлівського замку

У 1823 році в Михайлівський замок було вирішено перенести Головне інженерне училище. У зв'язку з цим він отримав друге неофіційну назву - Інженерний. Курсантами Інженерного училища були багато видатних людей. Наприклад, Ф. М. Достоєвський закінчив Військово-інженерне училище в 1843 р

Будівля палацу перебудовувалася кілька разів для задоволення потреб училища Будівля палацу перебудовувалася кілька разів для задоволення потреб училища.

Підйомні мости були прибрані, а канали, що оточували замок, засипані. Під час Великої Вітчизняної війни в замку розташовувався госпіталь.

Під час Великої Вітчизняної війни в замку розташовувався госпіталь

Зараз Михайлівський замок знаходиться у веденні Державного Російського музею і є одним з найкрасивіших пам'ятником архітектури кінця XVIII століття. Деякі інтер'єри Михайлівського замку були відтворені. На подвір'ї замку в 2003 р був поставлений пам'ятник імператору Павлу.

Також з особистістю Павла 1 і Михайлівським замком пов'язано безліч легенд і міських історій, дізнатися про які можна в ході екскурсії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация