Михайло Гаспаров - Цікава Греція

Михайло Гаспаров

Цікава Греція

від автора

Якщо ви, молодий читач, перегорнете цю книгу, подивіться картинки, заглянете в зміст, прочитаєте по кілька сторінок там і тут, - то першим питанням, яке ви задасте, буде, напевно, такий: «А це правда так і було?»

Я відповім: і так, і ні.

Правда те, що були славні перемоги греків над персами, а потім казково швидке завоювання Сходу Олександром Македонським. Правда те, що спартанці були непереможними воїнами, а афіняни краще за інших будували мармурові храми і складали трагедії для театру. Правда те, що в грецькій мові вперше з'явилося слово «філософія» і що в Олександрійській бібліотеці займалися майже всіма тими ж науками, якими займаємося і ми.

Але що навколо цих подій було стільки до речі збуваються прогнози оракулів; що всі герої були героями без страху і докору, а лиходії - лиходіями до глибини своєї чорної душі; що всі промови, які при цьому говорилися, були такими розумними, короткими і складними; що все дивини земної природи і людських звичаїв, про які чули стародавні греки, були й справді такі, - за це, звичайно, поручитися не можна. Тут багато вигадки.

Чия ж це вигадка?

Вигадав це сам грецький народ. Так адже буває завжди: коли трапиться якесь цікаве подія, вести про нього передаються з вуст в уста, обростаючи новими і новими мальовничими подробицями, і під кінець факти так тісно сплітаються з легендами, що вченому історику доводиться багато працювати, щоб відокремити одне від іншого.

Як історики відновлюють дійсний вигляд подій по суперечливим розповідям про них, - про це можна було б написати дуже цікаво, але це вже була б зовсім інша книга. Наша ж книга - про те, яким запам'ятали своє минуле самі древні греки. Чи можна судити про людину по тому, що він сам про себе розповідає? Можна: навіть коли він прісочіняет, ми бачимо, якою вона є і якою їй би хотілося бути. Ось так само можна судити і про цілу стародавній культурі з її розповідей про себе.

Все, що для нас зараз само собою зрозуміло, колись було відкрито вперше. І те, що треба слухатися закону; і те, що паралельні прямі ніде не перетинаються; і те, що биття пульсу в людині - від серця; і те, що думка про речі може більше про неї сказати, ніж погляд на цю річ; і те, що цікаві історії можна розігрувати в особах і тоді це називається драма. Такі відкриття порізно робилися і в Вавилоні, і в Індії, і в Китаї, і в Греції. Але наша власна цивілізація, Новоєвропейська, розвивалася головним чином на основі давньогрецької (і змінила її давньоримської). Тому давньогрецькі відкриття ближче нам, ніж які-небудь інші.

З століття в століття в підручниках математики листувалися майже ті ж визначення, які були колись дані Евклидом; а поети і художники згадували і зображували Зевса і Аполлона, Геракла і Ахілла, Гомера і Анакреонта, Перикла і Олександра Македонського, твердо знаючи, що читач і глядач відразу дізнається ці образи. Тому краще пізнати давньогрецьку культуру - це означає краще зрозуміти і Шекспіра, і Рафаеля, і Пушкіна. І в кінцевому рахунку - самих себе. Тому що не можна відповісти на питання: «хто ми такі?», Не відповівши на питання: «звідки ми такі взялися?»

Втім, це я забігаю вперед. Тому що «пізнай самого себе» - це теж один із заповітів давньогрецької цивілізації, і ви ще не раз з ним зустрінетеся в цій книзі. Бажаю вам успіху!

Частина перша

Греція стає Грецією,

або До закону було переказ

Є плем'я людей,

Є плем'я богів,

Дихання в нас - від єдиної матері,

Але сила нам відпущена різна:

Людина - ніщо,

А мідне небо - непорушна обитель

На віки вічні.

Але щось є,

Підносить і нас до небожителів, -

Будь то потужний дух,

Будь то сила єства, -

Хоч і невідомо нам, до якої межі

Написаний шлях наш денний і нічний Роком.

Піндар

Спочатку була казка

Історична наука починається з хронології. Це, може бути, сама нудна частина історії, але і найнеобхідніша. Якщо не знати, що було в минулому раніше і що потім, то всі інші знання втрачають будь-який сенс.

Греки це розуміли і заучували хронологію старанно. На острові Паросе старання дійшло до того, що велика хронологічна таблиця по грецькій історії була вирізана на мармурі і виставлена ​​на площі, щоб перехожі дивилися і просвітіться. Таблиця ця збереглася. Але виглядає вона, на сучасний погляд, трохи дивно. Ось її початок з невеликими скороченнями.


Рік тисяча п'ятсот вісімдесят два до н.е. Цар Кекроп запановує в Афінах.

Рік 1529. Всесвітній потоп, з якого врятувалися Девкаліон і Пірра.

Рік 1519. Цар Кадм, засновник кадмію, прийшов до Фів з Фінікії і навчив греків писемності.

Рік 1432. Цар Мінос, син Зевса, запанував на Криті, а фригійськие карлики навчили греків кувати залізо.

Рік 1409. Богиня Деметра прийшла до Афін і навчила греків землеробства.

Рік 1300. Геракл, очистивши Авгієві стайні і перемігши царя Авгія, заснував Олімпійські ігри.

Рік 1260. Тесей, убивши Мінотавра, звільнив Афіни від данини, дав їм закони і заснував Истмийские гри.

Рік 1251. Похід Сімох проти Фів, і тоді ж засновані Немейские гри.

Рік 1208. 5 червня. Взяття Трої після десятирічної Троянської війни.

Рік 1202. Орест, син Агамемнона, бажаючи помститися за батька, вбиває свою матір, але виправданий судом Ареопагу.

Рік 1128. Переселення дорян на чолі з царями Геракліда в Пелопоннес.

Рік 1085. Загибель Кодра, афінського царя, у війні з дорянами. Кінець царської влади в Афінах.

Рік 937. Розквіт поета Гесіода.

Рік 907. Розквіт поета Гомера.

Рік 895. Аргосский цар Фідон ввів у вживання точні міри, ваги та гроші ...


Ви скажете: «Хіба це історія? Це казка! Це все одно що складати таблицю за хронологією Київської Русі і включати в неї дати: тоді-то Ілля Муромець вбив Солов'я-розбійника, а тоді-то Руслан - Чорномора ».

Грек, почувши такі слова, образився б. Може бути, він сам із знатного роду, який зводить своє походження до одного з міфологічних героїв, згаданих тут. Спартанський цар Леонід, герой Фермопіл, вважав себе прапра- (повторіть це «пра» 20 разів!) -Правнуком Геракла. Терміном життя людської греки вважали 70 років, кращий термін для народження сина - середина життя, 35 років. Леонід загинув в 480 р до н.е. Відрахуйте від цієї дати 23 рази по 35 років (життя Леоніда та 22 поколінь його предків) і ви опинитеся в 1285 р.до н.е., як раз в той час, в яке паросского таблиця поселяє Геракла. Як же не вірити такій хронології?

І не тільки пихаті царі, а й більш серйозні люди часто зводили свій рід до героям і богам. Гіппократ був великим ученим, батьком грецької медицини; ми з ним ще зустрінемося в цій книзі. Він був з роду потомствених лікарів, Асклепиадов, а рід цей початок вів від Асклепія, бога лікування, сина Аполлона; Гіппократ був нащадком бога в 18-му поколінні. Якщо зробити розрахунок років, то вийде: бог жив незадовго до Троянської війни. І правда: в «Іліаді» написано, що син бога Асклепія, Махаон, був, так би мовити, головним лікарем грецького війська під Троєю. (Знаєте велику яскраву метелика-махаона? Так ось, вона названа в честь цього самого лікаря-напівбога, а чому - я не знаю.)

Тому не будемо сміятися заздалегідь. Для грека хронологія міфів була справою важливим. Нею займалися великі вчені. Ератосфен, великий математик, вперше розрахував розмір земної кулі (як він це зробив, ми дізнаємося в останній частині цієї книги), настільки ж ретельно розраховував і дату падіння Трої. До речі, вона у нього вийшла інша, ніж на паросского таблиці: 1183 рік. Але це вже дрібниці.

І ще два слова. Я сказав, що початок паросского таблиці я переписав з невеликими скороченнями. Але я зробив в ній ще одна зміна - дуже просте і дуже кидається в очі. Яке? Спробуйте здогадатися. Хто не здогадається, для тих я скажу про це на 34-й сторінці.

переселення дорян

Якщо ви переглянете паросского хронологічну таблицю і спробуєте вгадати в ній те місце, де закінчується міфологія і починається історія, то, швидше за все, це буде загадкова рядок: «Рік 1128. Переселення дорян на чолі з царями Геракліда в Пелопоннес». Загадкова - тому що якщо хто з вас і пам'ятає, хто такі Геракліди, то навряд чи уявляє, що це було за переселення.

А переселення було: це і справді не тільки міфологія, але і вже історія. Греки - не споконвічно жителі Греції, вони - прибульці. Вони прийшли сюди з півночі, з-за Балкан; де і з ким вони жили раніше - про це вчені сперечаються до цих пір. Самі греки цього не пам'ятали. Але вони добре пам'ятали інше - що переселялися вони сюди двома хвилями. Першими переселилися ахейские племена; це про їх царства і князівствах збереглася пам'ять в міфах. Другими переселилися дорийские племена; і про це переселення був складний, можна сказати, останній грецький міф, а потім почалася історія.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Михайло Гаспаров   Цікава Греція   від автора   Якщо ви, молодий читач, перегорнете цю книгу, подивіться картинки, заглянете в зміст, прочитаєте по кілька сторінок там і тут, - то першим питанням, яке ви задасте, буде, напевно, такий: «А це правда так і було
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Чия ж це вигадка?
Чи можна судити про людину по тому, що він сам про себе розповідає?
Тому що не можна відповісти на питання: «хто ми такі?
», Не відповівши на питання: «звідки ми такі взялися?
Ви скажете: «Хіба це історія?
Як же не вірити такій хронології?
Знаєте велику яскраву метелика-махаона?
Яке?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация