«Михайло Ломоносов» (1984) - дивитись всі серії фільму безкоштовно онлайн в хорошій якості 720 HD на порталі «Культура.РФ»

М ногосерійний фільм про видатного російською вченій, літератора і просвітителя починається з отроцтва Ломоносова. Син рибалки з Білого моря, Михайло з юних років ходив з батьком в плавання до Соловецьких островів. Юнак виявляв щирий інтерес до природних явищ, життя і традицій Півночі. Спілкування з освіченими представниками духовного стану живило в майбутньому генії тягу до знань. Але суворий батько і зла мачуха зовсім не поділяли його пристрасті до книг і наук. Михайло залишає рідний дім і, пристав до рибного обозу, відправляється в Москву.

У дев'яти серіях і трьох блоках - «Від надр своїх», «Врата вченості» і «Во славу Батьківщини» - фільм оповідає про життя Ломоносова на тлі століття, яке він значно випередив зробленими відкриттями, науковими роботами і теоріями. Йдеться про роки навчання Ломоносова в Слов'яно-греко-латинської академії, де дорослому студенту «від сохи» доводилося не тільки терпіти глузування балувати однокашників, а й боротися з відсталістю мислення викладачів; про перебування в Німеччині заради навчання інженерній справі і сміливих експериментів в області хімії і фізики; про повернення в Росію, заснування Московського університету, протистоянні ретроградам з середовища академіків і царедворців, а також про особисте життя.

При першому ж показі по телебаченню картина Олександра Прошкіна викликала непідробний інтерес всіх поколінь російських глядачів. Запорукою успіху стали і сильні акторські роботи (режисер надав особливого значення тому, щоб особи на екрані відповідали типажам і епосі), і те, що творці постаралися з історичною точністю відтворити атмосферу XVIII століття. Крім того, публіку привернув той факт, що образ такої масштабної особистості, як Ломоносов, всупереч радянській традиції, в картині нітрохи не нагадує парадний портрет або пам'ятник. Самобутній, народний характер «російського Леонардо да Вінчі» постав живим, людяним, які не застраховані від хвилинного прояви слабкості і від помилок, неминучих на шляху пізнання світу. Він явив собою приклад невтомного дослідника, який боровся за доступність світської освіти для всіх станів (нехай спочатку герою і довелося видавати себе за дворянина). За відгуками глядачів 80-х, це кіно навіть пробудило свіжий інтерес до навчання у сучасних школярів і студентів.

М ногосерійний фільм про видатного російською вченій, літератора і просвітителя починається з отроцтва Ломоносова

Кадр з фільму. Фотографія: kino-teatr.ru

ru

Кадр з фільму. Фотографія: kino-teatr.ru

ru

Кадр з фільму. Фотографія: kino-teatr.ru

Важко було не заразитися ентузіазмом молодого Ломоносова, коли він у фільмі намагався осягнути таємницю стародавніх соловецьких лабіринтів або з ризиком для життя проводив досліди з електрикою на даху в грозу, під спалахами блискавок. Як і неможливо не захоплюватися, дізнаючись, що саме Ломоносов заклав основи сьогоднішнього уявлення про будову матерії, що складається з молекул і атомів, винайшов нові прилади, від телескопа для спостереження за небесними тілами до прообразу вертольота, що революціонізував виробництво кольорового скла і став автором вражаючих музичних панно. До того ж до того виявився реформатором російської літературної мови і віршування.

Закадровий коментар додає фільму енциклопедичності, але нітрохи не пихатості. Автор немов осягає життя свого героя разом з аудиторією і простягає ниточки від нього до подальшої російської історії, виявивши, наприклад, що дружина декабриста Волконського припадала Ломоносову правнучкою. Фільм відкрив широкому глядачеві кілька акторських імен, зокрема, Віктора Степанова (Ломоносов в зрілі роки), якому роль у фільмі принесла популярність. Німецьку дружину російського вченого зіграла відома балерина Ілзе Лієпа.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация