Микола Лагун не злякався арешту

фото kp.ua

Микола Лагун за останні два роки скупив кілька "дочок" іноземних банків

У ладелец Дельта Банку Микола Лагун домовився про покупку чергового фінустанови. На цей раз він придбає одеський "Марфін Банк", який належить проблемному Cyprus Popular Bank.

Цей кіпрський банк з березня не повертає депозити, і в майбутньому буде ліквідовано.

Кіпріоти готові продати свою "дочку" за низькою ціною - всього за 0,2 капіталу (коефіцієнт, на який множиться поточна величина капіталу установи - ЕП).

Для порівняння, до кризи деякі банки продавалися з коефіцієнтами порядку 7. З початком кризи такі коефіцієнти миттєво стали надбанням історії.

Низька вартість пояснюється тим, що акції "Марфина" заарештовані за позовом "Альфа Груп", у якій на рахунках в Cyprus Popular Bank зависло близько 12-14 млн дол. Ці гроші "Альфа" безуспішно намагається стягнути з кіпріотів за рахунок конфіскації акцій "Марфін Банку".

"Марфін Банк" (раніше Морський Транспортний банк) був куплений кіпрським Marfin Popular Bank (пізніше перейменований в Cyprus Popular Bank) ще в 2007 році. Коли в 2012 році Греція оголосила дефолт за своїми облігаціями, у Cyprus Popular Bank почалися серйозні проблеми. Банк був одним із найбільших власників грецьких паперів.

У липні 2012 року уряду Кіпру довелося викупити 84% акцій Cyprus Popular Bank за 1,8 млрд євро, щоб уникнути його банкрутства.

У березні 2013 року на Кіпрі почався широкомасштабний банківська криза. Уряд заморозив всі рахунки в двох найбільших банках країни Bank of Cyprus (має в Україні дочірній "Банк Кіпру") і в Cyprus Popular Bank. У цих банках 60% вкладів, які перевищують 100 тис євро, фактично виявилися конфісковані. Щоб компенсувати хоч частину вкладів, зокрема, було прийнято рішення - терміново продати дочірні структури цих банків в інших країнах.

Днями завершився тендер з продажу "Марфін Банку" (активи 2,9 млрд грн), в якому брали участь "Дельта Банк", "Альфа-Банк" і СКМ Рината Ахметова (володіє ПУМБом і банком "Ренесанс Кредит"). За словами інвестбанкіра, знайомого з переговорами, перемогла в конкурсі "Дельта".

"Поки рано коментувати. Ми зараз перебуваємо в процесі (підписання договору - ЕП)", - говорить Микола Лагун.

"Ми не коментуємо придбання інших банків і деталі подібних угод", - повідомили в прес-службі Альфа-Банку.

Приблизно те ж саме відповіли і в СКМ: "Ми не коментуємо гіпотетичні або нездійснення угоди, а також дії інших учасників ринку".

Цікаво, що "Марфін Банк" проводив тендер незважаючи на те, що на його акції накладено арешт. У травні цього року таке собі ТОВ "РВД Транс" звернулося до Господарського суду Києва з заявою, в якому вимагало знерухомити акції банку. 25 травня суд виніс постанову про арешт акцій "Марфін Банку" , І заборонив йому будь-яким способом відчужувати все рухоме і нерухоме майно в забезпечення позову "РВД Транс" проти Cyprus Popular Bank.

12 серпня 2013 року Госпсуд Києва розглянув справу по суті, і постановив стягнути з Cyprus Popular Bank на користь "РВД Транс" 1,5 млн євро, 29,3 млн дол і 3,4 млн фунтів стерлінгів. У сумі - близько 292 млн грн.

При цьому суд відмовив відповідачу у стягненні майна і акцій Марфін Банку. "РВД Транс" подало апеляцію, і на акції знову було накладено арешт.

За словами юриста, знайомого з тяганиною, "РВД Транс" представляє в суді інтереси "Альфа Груп", у якій на рахунках в Cyprus Popular Bank "зависло" близько 12-14 млн дол. В Альфа-Банку це не підтвердили, посилаючись на те, що "не уповноважені коментувати цю тему".

Як розповів інвестбанкір, знайомий з проведенням тендера з продажу акцій "Марфін Банку", кіпріоти, враховуючи позови з боку "Альфи", погодилися продати банк за все за 0,2 капіталу - близько 15 млн дол.

На Кіпрі вже прийнято рішення ліквідувати банк Cyprus Popular Bank. "Тому ніхто не буде ставити питання, за скільки продали (Марфін Банк - ЕП). Для них зараз головне - скинути цей баласт", - пояснює колишній голова правління Банку Кіпру Владислав Байрака.

За інформацією нашого джерела, швидше за все, учасники тендера мали попередню домовленість. Її суть могла бути такою: "Альфа" в ході торгів збиває ціну на "Марфін" до мінімуму, а "Дельта" компенсує "Альфі" втрати на Кіпрі, за умови зняття арешту на акції банку.

Самі учасники тендера це не підтверджують.

"Такої домовленості цілком могла мати місце, - вважає партнер інвесткомпанії Goldman Milestone Group Дмитро Шестаков. - Безумовно, арешт акцій сприяв зниженню ціни".

У свою чергу власник консалтингової компанії Honest & Bright Ltd Ярослав Ломакін, який веде бізнес на Кіпрі, вважає, що позов "РВД Транс" проти Cyprus Popular Bank не має перспективи. Так як український суд в принципі не може стягнути майно, яке належить кіпріотам.

"Покупець (акцій) може в суді пред'явити документи про те, що вони продані йому на Кіпрі, і вимагати зняти арешт на тій підставі, що він не має боргів перед українськими вкладниками", - прогнозує Ломакін.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация