Микола Келіну. Коли народився Москвозагз?

Установи записи актів громадянського стану давно всім звичні

Установи записи актів громадянського стану давно всім звичні. Безліч людей поминають його добром: там-то зареєстрували шлюб, а там-то було записано ім'я нашого первістка ... Важко переоцінити дані РАГСів для обліку стану населення. Громадянської реєстрація стала в 1917 році, а раніше була у відомстві духовному і іменувалася метрікаціей. Органи ЗАГС міста Москви завжди кілька вибивалися із загальної системи РАГСів країни.

Москва - не просто місто, під загальний ранжир «підігнати» її ніяк неможливо. Якщо все міста підпорядковувалися законам свого часу, що визначав структуру адміністративних органів, в т.ч. РАГСів, то в Москві все завжди було наособіну. І ось це створює труднощі, оскільки, погортавши збірник законів і постанов на 1929 й , Наприклад, рік і виявляючи там документ щодо прерогативи владної структури міста в частині ЗАГС, ми не зможемо з цього зробити ніяких висновків по Москві. Шукати достовірні відомості про значні зміни в структурі РАГСу слід тільки в архівах, бо тут якраз той випадок, коли опублікованих джерел мало, і в чітку картину вони не складаються.

Наведу один приклад.

Приступаючи до вивчення теми московського РАГСу, я, природним для архівіста чином, звернувся спочатку до наукових праць. Вельми об'ємисте і у великій його частині ґрунтовне дослідження однієї людини, яка присвятила все свідоме життя вченого вивчення Рад міста Москви і їх виконавчих комітетів, при найближчому розгляді виявилось позбавленим будь-яких відомостей про стан і зміни органів ЗАГС. Нібито справа була на іншій планеті, бо люди вершили, реформували, при цьому не народжуючись, що не брачуясь, не роблячи на світло і не реєструючи потім своє потомство і т.п. Я навмисно не називаю прізвище вченого-історика, тому що людина пішла з життя. Отже, за відсутністю хороших оглядових робіт і убозтва інформації в періодичній пресі, треба було попрацювати в архівах. В першу чергу, відшукати серед документів 1918-1919 рр. той, який показав би нам дату появи в Москві чинного загальноміського установи ЗАГС.

На початку 2008 року мені, тоді співробітнику Центру наукового опису документів (ЦНОД) Головархіву міста Москви, доручили складання історичної довідки до фонду Московського РАГСу. Одночасно мої колеги працювали паралельно в Архивно-інформаційному відділі Управління ЗАГС Уряду Москви; вони виробляли переоблік документів за перші двадцять років існування і роботи московських органів ЗАГС; в процесі роботи цих архівістів-професіоналів (старша в групі в той час - головний спеціаліст Євгена Зотова) сотні реєстраційних справ були переоформлені, спрямовані на реставрацію, занесені в архівні описи, а особливості їх зафіксовано в передмовах до описів. Вони допомогли мені виявити в документах зміни в справі реєстрації актів цивільного стану, що працювало на майбутню історичну довідку.

Знову ж таки, без історичної довідки, коли фонд поповнюється, у нас документи на державне зберігання приймати і не положено. Реєстраційних документів в Архивно-інформаційному відділі мільйони одиниць зберігання, але, на жаль, з діловодства нічого не було, власне історію на одних реєстраційних актах адже не напишеш ... Тому шукати мало сенс і фактично довелося в двох великих архівні установи - Центральному архіві міста Москви ( з квітня 2013 року ця установа отримує нову назву: ГБУ Центральний державний архів міста Москви) і Центральному державному архіві Московської області.

Московському ЗАГСу не щастило не тільки на науковий опис, але навіть на хронікера хоч якогось самого скромного.

Те можна пояснити незадовільною збереженням документів комплексу московських структур ЗАГС, що, правда, характерно більш для періоду від 2-ї половини 1920-х до того часу, коли РАГСи надовго стали структурою НКВД СРСР (1934 г.).

Складання історичної довідки виявилося справою не простою. Легко було не один раз впасти в помилку. Так, в лютому 1931 років Москва, як це не дивно прозвучить сьогодні, після більш ніж десятирічної перерви знову стала, ЗГІДНО ОФІЦІЙНИМ ДОКУМЕНТІВ, повноцінним містом, зі своїм власним апаратом управління, зі своїм бюджетом. Ми можемо припустити, що місту повернули загальноміське установа ЗАГС? Чи вправі. Проте насправді з поверненням його чи не поквапилися, і в телефонних, наприклад, книгах Москви у першій половині 1930-х років не намагайтеся відшукати такої установи; районні РАЦСи - це будь ласка, це є. І обласний відділ теж є, а міського немає.

Мої спроби щось істотне взяти зі збірників документів Моссовета, опублікованих в 1920-1930 рр., Не принесли успіху. Марними виявилися і спроби знайти спеціальні наукові роботи, хоча гіпотетично вони мали б бути.

Москва 1918 года ...

Все найсумніше, убоге, злодійкувате і жорстоке проявилося в тому році в повній мірі. Ну - революція! Повинна вона давати якусь свободу в принципі? Вона і дала, зокрема - звільнення від сімейних уз, розірвати які перш уявлялося майже неможливим. Розлучатися кинулися ті, для кого узи Гіменея можна порівняти були з тяжкою в'язницею. За рік 1918 й поданих і прийнятих по Москві заяв про громадянське розлучення вважається 7 тис., І це лише заяви народним суддям; громадяни вважали вірніше діяти через суд, а не звертатися в нотаріальні підвідділи, тоді актами цивільного стану відали.

Плутанину і тяганину створювало «прикріплення» до певного такому підвідділу. Бувало, люди, які хотіли укласти шлюб, підлягає шукали той нотаріат, де від них приймали заяви. А населення про пункти «громадянської метрікаціі», умови реєстрації актів стану влади сповіщали бідно, та в 1918 р і система РАГСів як таких не склалася. До кінця 1918 г. ще не всі метричні книги були вилучені з православних храмів, а багато москвичів продовжували ходити реєструвати найважливіші події по-старому, до церкви. Незабаром у церкві не тільки відібрали метричні книги, але священнослужителям категорично заборонили видавати метрики. Всіх актів стану в Москві в 1918-му було зареєстровано понад 19 тис., З яких близько 4 тис. - народжень, 5, 5 тис. Шлюбів і понад 9, 5 тис. Смертей. 1

Життя своє брала, незважаючи на час важке, на голод і холод. Перш, в дні різдвяного посту, за православними церковними звичаями не можна було укладати шлюбів зовсім, а в грудні 1918-го кількість цивільних шлюбів лише скоротилося (на 30%), але не зійшло до нуля. 2

Найсуттєвіші інформаційні знахідки були зроблені не серед документів фондів Моссовета (їх в ЦАГМе кілька), а в самому фонді Московського РАГСу, де збереглися документи 1918-1923 рр. Чимало документів за наступне десятиліття, мабуть, потонуло в Волзі, під час евакуації, при нальотах німецької авіації, що побічно підтверджує вид збережених.

Часто ми уявляємо собі народження будь-якої установи в рамках класичної схеми: занадобілось, так видали розпорядження, на основі якого і створили. З МосквоЗАГСом було по-іншому. Уже районна мережа відділів РАГС як структурних підрозділів Рад робітничих і червоноармійських депутатів, сформувалася, а общемосковской установи цього профілю все ще не було. Не можна сказати, що такий орган був відсутній геть. До 5 лютого 1919 р керівництво всіма справами ЗАГС здійснював Нотаріальний підвідділ Юридичного відділу Моссовдепа, поки воно не було передано Адміністративного відділу, який незабаром визначив: виділити запис актів цивільного стану в особливий відділ. Однак на першому плані у Нотаріального підвідділу в його багатогранної діяльності знаходилися справи нотаріальні ... 3

У звіті про діяльність Відділу управління Московського губсовдепа з 1 липня по 31 грудня 1919 містилося роз'яснення - навіщо власне потрібен общемосковской, або якщо вже називати його за специфікою території, на якій він мав повноваження, Московський окружний орган ЗАГС: «Декрети, видані про відділах ЗАГС, на відміну від всіх інших декретів Радянської влади, носять абсолютно специфічний характер, яким передбачаються всі технічні принципи роботи, аж до найдрібніших деталей. Такий же характер носять і все циркулярні розпорядження, інструкції НКВС, видані в роз'яснення статей Кодексу. Зважаючи на це, головним завданням в роботі Московського ... ОкружноЗАГСа і є спостереження за тим, щоб всі пункти Кодексу і циркулярних розпоряджень до нього проводилися б в життя з буквальною точністю ... ».

Головний чекіст Москви тов. Панкратов 12 лютого 1919 році приступив до перевірки роботи всіх підрозділів Московського Ради. Незабаром, в розділі, що стосується ЗАГС, він записав: «Не дивлячись на те, що Кодекс законів про акти громадянського стану, шлюбне, сімейне і опікунській право виданий 4 місяці тому ..., кроків до організації даного підвідділу зроблено не було ... На місцях, уточнював він далі, - йде більш благополучно, підвідділи організовані ... з усіх питань вони змушені звертатися і звертаються до центральних комісаріати ».

Незабаром відповідна структура з'явилася серед 6 підвідділів Відділу управління Московської Ради - підвідділ ЗАГС (підвідділ ЗАГС і ОкружноЗАГС - один і той же орган).

Незважаючи на ретельні пошуки, офіційні документи, що свідчать освіту столичного РАГСу, виявити вдалося не відразу, хоча були переглянуті, здавалося, всі збережені документи фондів Московського Ради, Московського РАГСу в ЦАГМ і Московського губернського Ради ЦГАМО.

Кінець дороговказною нитки був вловлено в березні 2008 року в фонді ЗАГС ЦАГМ. Це циркуляр № 4454/14 ОкружноЗАГСа від 26 березня 1919 р текст якого сповіщав «местноЗАГСи» - книги по реєстраціях записів безвісно відсутніх, розлучень, заяв про походження ... дітей і записів осіб, що змінюють прізвища та прізвиська, які не замовлені через технічні причини.

Значить, десь близько, можливо, знаходиться документ, який більш виразно показує і початок організаційно-методичної роботи загальноміського органу, визначає його компетенцію. До такого висновку прийшли ми разом з Віталієм Васильовичем Костиговим, колишнім в період моїх архівних розшуків директором ЦАГМ. А вже на іншій сторінці в справі виявився найголовніший документ, майже який посвідчив початок діяльності Московського міського органу ЗАГС. Циркуляром № 4456 від 31 березня 1919 року (зберігся лист, отримане в Сокольницької відділі РАЦС) до «местноЗАГСов» доводилося: вказаний в ст. 16 Кодексу законів про акти громадянського стану орган нагляду - є Московський міський окружний відділ записів актів громадянського стану, куди і повинні районні местноЗАГСи звертатися за всілякими роз'ясненнями.

Абсолютно недвозначну інформацію в уточнення дати народження МосквоЗАГСа дає текст циркуляра ОкружноЗАГСа, підписаний завідувачем Адміністративним відділом Ради; другий підпис поставив під документом завідувач ОкружноЗАГСом Н. Курбанов-Осипов. Ми знайшли в згаданому фонді екземпляр, отриманий свого часу Сокольницької відділом ЗАГС. Циркуляр № 4034, датований 24 березня 1919 року, повідомляв: «При Адміністративному відділі Московської Ради робітничих і червоноармійських депутатів утворений Московський окружний міський відділ записів актів громадянського стану, в підпорядкуванні якого знаходяться всі місцеві відділи записів актів громадянського стану, чому Окружний відділ доводить до відома всіх місцевих відділів, що за всіма довідками, роз'ясненнями відділи можуть звертатися до Окружного відділ за адресою Адміністративного відділу Московської Ради робітничих і червоноармійських депу татів - Тверський бульвар, 22 ». 4

Районна мережа органів ЗАГС в Москві склалася раніше березня 1919 року, але аж ніяк не відразу і не скрізь за єдиним зразком. Оригінали документів ЦАГМ добре ілюструють процес. Візьмемо звіт підвідділу ЗАГС Сокольнического Ради ОкружноЗАГСу 10 квітня 1919 року. Там можна прочитати: з березня по 6 липня 1918 р запис актів цивільного стану вели народні нотаріуси при районних думах; з 6 липня до жовтня 1918 р запис проводився в столі реєстрації при юридичному підвідділі; з жовтня по листопад 1918 року - в метричному підвідділі при юридичному відділі Сокольнического Ради; з листопада 1918 року по березень 1919 рр. - нотаріальним підвідділу при юридичному відділі. Близькі за формою і суттю перетворення відбувалися з органами, за справу реєстрації актів стану відповідальними, і в інших районах.

Про створення районних РАГСів іноді повідомляли газети. «МестноЗАГС» - кореспонденція під таким заголовком з'явилася в номері від 12 травня «Вечірніх вістей Московської Ради ...». Адміністративний відділ Ради раб. і красноарм. деп. Міського району (Кузнецький м., 6) доводив до відома громадян, що з 8 квітня цього (1919 р - Н.К.) року при відділі створено підвідділ записи актів громадянського стану (местноЗАГС), який поміщається (вказувався № квартири). Публікація також повідомляла, що там же виробляються записи - народжень, смертей, відсутніх, шлюбів, розлучень, про походження дітей, про зміну прізвищ. Московська або російська республіканська преса 1918-1920 рр. рясніє повідомленнями про створення різних установ. Але розпочата спроба простежити по газетам становлення і еволюцію мережі РАГСів Москви виявилася непродуктивною. Про «громадянської метрікаціі» і органах, її проводять, писали мало.

В Протягом 1919 року районні відділи ЗАГС гір. Москви (надалі - местноЗАГСи) періодично запитували у Московського ОкружноЗАГСа типові реєстраційні книги, форми для яких ОкружноЗАГС, в свою чергу, запитував у вищій інстанції - Центральному відділі РАЦС НКВД РРФСР. По завершенні року местноЗАГС зобов'язаний був відправляти заповнені книги реєстрації народжень, шлюбів, смертей і ін. В ОкружноЗАГС на перевірку. Питаннями виготовлення реєстраційних книг актів стану займалося ЦСУ на замовлення НКВС. З 1922 року друкуванням реєстраційних книг стали займатися губвиконкому на їхні кошти.

Нова "світська-радянська" реєстраційна система оформилася до 1921 року. Форма бланків, звичайно, зазнавала змін. З 1917-го по 1924 рр. документи, необхідні для реєстрації шлюбного союзу, називаються «записі про шлюб», з 1925 року - «записи актів про шлюб». У ранні роки бланки мали такі графи: № запису; число і місяць укладення шлюбу; прізвище та ім'я; вік (число, місяць і рік народження); місце постійного проживання; рід занять; сімейний стан; який за рахунком укладений шлюб; прізвище, якою хоче називатися; особливі примітки; підписи нареченого і нареченої; підписи посадових осіб. Після прийняття Кодекс 1926 додалися графи - сімейний стан; національність; соціальне положення; пред'явлені документи; особливі відмітки. Записи актів громадянського стану складалися в 2-х примірниках (обидва були оригіналами). Перший примірник складався під час реєстрації, - характеризується наявністю підписів заявників, марок про сплату держмита, другий складався діловодом. Форма бланків з показаної екземплярність з'являється в початку 1927 р Архивно-інформаційному відділі московського Управління ЗАГС повинні б зберігатися другі екземпляри; перші залишалися в місцевих (районних) відділах та відділках. Але по ряду об'єктивних причин (Велика Вітчизняна війна, евакуація, слабо поставлене в 1920-1930 рр. Діловодство, другі екземпляри часто відсутні.

Особливості історичного періоду позначилися на збереження документів. Фізичний стан їх за 1918-й - 1-ю половину 1920-х років не завжди задовільний. Багато хто потребує часткової реставрації; є невиправно пошкоджені, є з розмитим або пошкодженим текстом. Через ветхість велика частина книг не переформовувалися і має сьогодні обсяг більше допустимого.

Розказане нами про акти про шлюб багато в чому відповідає і актам про розлучення. Так вони називалися в 1920-1924 рр., З 1925 року - «записи актів про припинення шлюбу». Збереження, на жаль, не краще, ніж інших актів. Відсутня значна кількість записів: за 1920 рік - Олексіївська-Ростокінського, Бауманского, Хамовницького відділів РАГС, за 1923 рік - Краснопресненського відділу, за 1924-й - Сокольнического, Хамовницького відділів, за 1925 рік - Хамовницького відділу, а за 1926-й - Бауманского , Сокольнического, Хамовницького відділів РАГС, Московського губернського відділу (або відділення) при Адміністративному відділі Моссовета. Повністю відсутні документи: за 1923 рік - Бауманского, Сокольнического, Хамовницького відділів РАГС, за 1925-й - Бауманского відділу ...

При укладанні шлюбів іноді змінюється прізвище. На такі випадки законодавство 1918 передбачало сповіщення влади, що слід було і через періодичну пресу, і по заданим формам.

Яскравий прикладом такой спеціфічної звітності є група документів ЦАГМ, яка розкріває деякі Подробиці шлюбу С.А. Єсеніна и А. Дункан. ЦІ документи вводяться Справжня публікацією в науковий обіг Вперше. Їх ми знайшли в справі, що містить листування Хамовницького местноЗАГСа з різними установами. Дві зведення, коротко повідомляють про осіб, що взяли подвійні прізвища при укладенні шлюбу, одна для "НКВД РРФСР", інша для Московського управління карного розшуку. Про те, що зведення, датована укладачами 23 червня 1922 року (вих. № 409), дійшла до адресата, повідомляє штамп МУРу; потім екземпляр повернули відділу РАГС Хамовницького району. Запис під № 46 «пан Єсенін Сергій Олександрович і гр-ка Дункан Айседора (Ізодора) при укладенні шлюбу 2 / V 22 № 612 прийняли на себе подвійне прізвище" Єсеніни-Дункан "».

Ми маємо ще частина зведення, яка, цілком можливо, теж призначалася НКВД РРФСР. У ній, так само як і іншому документі, іменованому "Відомості № 2 про осіб, які взяли подвійні прізвища при укладенні шлюбів в Хамовницькому местноЗАГСе за час з 1 квітня по (друга крайня дата відсутня. - Н.К)" повідомляється, що наречений - Єсенін С.А., уродженець села Константиново Кузьминской волості, Рязанського повіту тієї ж губернії; 27 років, місце проживання має в Москві і за соціальним станом є (так в документі. - Н.К.) Літератором; наречена - Дункан Айседора (Ізодора), громадянка Північно-Американських Сполучених Штатів, 37 років (так в документі), що проживає по вул. Пречистенка, будинок 20 в Москві; в графі «соціальний стан» записано "артистка". [5]

Після консультацій з кваліфікованими музейними працівниками гір. Москви ми вже з великою впевненістю відтепер говоримо про ці, пов'язаних з іменами С.А. Єсеніна і А. Дункан, документах ЦАГМа, як про нововідкритих.

Знаючи скрупульозність колег-архівістів в пошуках, автор переглянув видання «С.А. Єсенін. Матеріали до біографії. М., 1992. М., "Історична спадщина", 1993 ». На жаль, там в розділі II. "Тексти. Документи "того, що знайдено було мною і В.В. Костиговим, не міститься.

Не будемо силкується замістити тут людей, які вивчають біографію С.А. Єсеніна. Однак деякі вузлові моменти в зв'язку з документами, про які говоримо, ми відзначимо. Про те, що Сергій Олександрович з 2 травня 1922 року перебував в законному шлюбі з А. Дункан, відомо вже було по судовій інформації справи про спадщину С.А. Єсеніна. У ній повідомляється і про те також, що шлюб цей до самої смерті Єсеніна розірваний не був. (Див .: Вечірня Москва, 4 вересня 1926 р № 203.) Відомо, що подвійним прізвищем свої твори він не підписував. Інша річ, що під час перебування з Айседора Дункан за кордоном він напевно мав підписувати якісь документи подвійним прізвищем.

Єсенін одружився із Зінаїдою Райх 30 липня 1917 року, повінчавши з нею в церкві Кирика і Іуліти Вологодського повіту. Шлюб з Зінаїдою Миколаївною був розірваний (за її ініціативи і за допомогою проживали в місті Орел родичів) 5 жовтня 1921 року народним судом м Орла, причому, добре відомо, що з 1919 року відносини між ними були фактично припинені. Повернувся з-за кордону С.А. Єсенін 3 серпня 1923 року. Зійшовся (ймовірно, про відносини можна говорити як про цивільний шлюб) з Г.А. Беніславської. Айседори Дункан 11 жовтня 1923 р відправив телеграму, якою сповіщав, що покохав іншу, одружений і щасливий. А. Дункан з гастролей в гір. Кисловодську повернулася в жовтні 1923 року в Москву; в листопаді вони остаточно розлучилися. У документах ЦАГМ вказаний вік А. Дункан - "37 років", і це означає, що в Хамовницькому РАГСі вона роки собі свідомо зменшила, - адже насправді їй було 44-45 років ...

В кінці червня 1925 р С.А. Єсенін одружився на С.А. Толстой; весілля було в липні, а шлюб реєстрували в вересні. Вона прийняла його прізвище. Згодом це послужило причиною для скандального судового розгляду, затіяного З.М. Райх, стурбованої правами спадщини С.А. Єсеніна.

В НКВД РРФСР у С.А. Єсеніна були знайомі. Хтось із них, напевно, допоміг йому влаштувати офіційну реєстрацію шлюбу з С.А. Толстой - в той час, коли офіційного розлучення з А. Дункан не було.

Великий російський поет в свідомості мільйонів був і залишається Сергієм Єсеніним, І нині, і повсякчас, і на віки віків! Однак по букві паперу, що зберігає брідіческую силу, він іменується як Сергій Олександрович Єсенін-Дункан.

Знаючи скрупульозність колег, архівістів-ветеранів з підрозділу Головархіву Москви, що відповідає за публікації архівного фонду, автор все-таки вирішив перевірити: чи включили вони документи про реєстрацію шлюбу С. Єсеніна з А. Дункан до збірки "С.А. Єсенін. Матеріали до біографії ", випущений в світ 20 років тому. На жаль мені - в розділі II "Тексти. Документи "(він займає більше 60 сторінок) нічого на задану тему не міститься. Здавалося, - повинні були здогадатися - в справах якого фонду архіву міста Москви висока ймовірність виявлення таких документів. Напевно, професійного запалу не вистачило; своє, кревне, не спромоглися відшукати і поставити в публікацію ...

Ось як часом буває у архівістів: перелопачувати стоси справ, багато з яких прочитуються від початку до кінця, з подвійним увагою: шукаємо! Далеко не завжди пошук дає результати. Але заради успіху в результаті пошуку завжди братися адже варто.

Ми знайшли відповіді не тільки на головне питання - про початок діяльності Московського РАГСу. Пощастило і з документами, які розширюють коло джерел - про життя великого російського поета С.А. Єсеніна. Сподіваємося, що вони стануть у пригоді тим, хто серйозно вивчає його життя і творчість, прояснити сторінки біографії поета, скориставшись таким своєрідним видом джерела, як списки реєстрували шлюби в Москві 1922 року.

Автор висловлює подяку за консультування з біографії С.А. Єсеніна і джерелознавчі оцінки завідуючої сектором Відділу образотворчих фондів ХХ століття Державного Літературного музею Ларисі Костянтинівні Алексєєвої (2009 г.).

СПИСОК ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

1. Центральний архів міста Москви (ЦАГМ) Ф. 2511 (Органи ЗАГС гір. Москви). Оп. 2. Д. 2. Л. 13; Д. 6 ЛЛ. 49, 50, 53; Д. 7. ЛЛ. 9, 71; Д. 33. ЛЛ. 287, 288, 294.

2. Центральний державний архів Московської області (ЦГАМО) Ф. 680. Оп. 3. Д. 382. ЛЛ. 22 об., 65.

3. "МестноЗАГС" // Вечірні вісті Московського Ради робітничих і червоноармійських депутатів. № 238, 12 травня 1919 р

4. Перший рік громадянської метрікаціі в Москві. (До питання про відокремлення церкви від держави.) // Вечірні вісті Московського Ради робітничих і червоноармійських депутатів. 17, 19 березня 1919 р №№ 195, 196.

5. С.А. Єсенін. Матеріали до біографії. М., 1992. М., "Історична спадщина", 1993.


1 Перший рік громадянської метрікаціі в Москві (До питання про відокремлення церкви від держави) // Вечірні вісті Московського Ради робітничих і червоноармійських депутатів. 17, 19 березня 1919 р №№ 195, 196.

3 ЦАГМ .. Ф. 2511 (Органи ЗАГС гір. Москви). Оп. 2. Д. 2. Л. 13.

[5] ЦАГМ Ф. 2511. Оп. 2. Д. 33. Л. 287,288, 294.

Ми можемо припустити, що місту повернули загальноміське установа ЗАГС?
Повинна вона давати якусь свободу в принципі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация