Микола Сядристий: "Підкована блоха - одна з найпростіших моїх робіт" (фото)

  1. «У студентські роки я зустрічався з Микитою Хрущовим. Лідер СРСР сказав мені: «З вашим працьовитістю...
  2. «Щоб створювати настільки мініатюрні роботи, слід добре знати властивості різних матеріалів»

Автору унікальних мікромініатюр народному художнику України виповнилося 80 років

Народний художник України Микола Сядристий приймав вітання з 80-річчям в оточенні своїх вражаючих уяву робіт - в Музеї мікромініатюр, розташованому на території Києво-Печерської лаври. Поки ми чекали можливості поспілкуватися з ювіляром, одна зі співробітниць музею звернула нашу увагу на непримітну фотографію на стіні.

- На ній зображена бабуся Миколи Сергійовича в свій сотий день народження, - повідомила співрозмовниця. - Ця жінка дожила до 113 років. Вона родом з Туреччини. Дідусь Сядристого привіз її молодою дівчиною з війни.

«У студентські роки я зустрічався з Микитою Хрущовим. Лідер СРСР сказав мені: «З вашим працьовитістю ви об'їдете весь світ»

- Більшість людей знають Миколи Сядристого як феноменального майстра мікромініатюр, але в молодості він був ще й членом збірної СРСР з підводного плавання, був абсолютним чемпіоном України з цього виду спорту, пірнав з затримкою дихання до шести (!) Хвилин, - продовжує співробітниця Музею мікромініатюр Миколи Сядристого. - Миколо Сергійовичу читає по 1000 сторінок в день, запам'ятовуючи великі обсяги текстів. Це допомогло йому відбутися ще й як історику і філософу. Він автор ряду книг, що викривають Леніна та інших диктаторів. В цьому залі можна побачити цитати вождя більшовиків, що викривають його нелюдську сутність. Примітно, що рішучий бій проти селян Ленін намічав на 1931 рік: «Буде такий бій, якого світ не знав. Не треба ні куль відливати, ні шибениці будувати ». Так, голод - страшна зброя. Він був організований в Україні на рік пізніше, ніж намічав Ленін.

* Микола Сядристий приймає поздоровлення
* Микола Сядристий приймає поздоровлення. Квіти художнику вручає одна зі співробітниць Музею голодомору. Фото Сергія Тушинського, «ФАКТИ»

- Ви знаєте скільки людей знищив Ленін? Більше 15 мільйонів, ще близько 400 тисяч освічених людей видворив за кордон, - заявив нам Микола Сядристий. Було видно, що зараз він живе історичними дослідженнями. - Я прочитав всі 55 томів Леніна. До чого він закликає в своїх роботах? Вбивати, вбивати ...

Портрет Леніна, який розміщений в Музеї мікромініатюр Миколи Сядристого, лише на перший погляд здається звичайним малюнком, виконаним тушшю. Біля нього лежить збільшувальне скло - щоб відвідувачі могли подивитися на зображення озброєним оком. Крізь лупу видно, що кожна лінія - це ряди дрібних букв.

Виявилося, цю роботу Сядристий виконав, будучи студентом, в 1960 році. Спочатку голкою накреслив лінії, потім дуже тонким пером і тушшю написав на них тексти трьох творів Леніна буквами різних розмірів. В результаті вийшов портрет вождя більшовиків.

Влада в ті роки вбивали в голови людей гасло: «Ленін - сама людяна людина». Прочитавши його твори, студент Сядристий жахнувся жорстокості Леніна. Він прийшов на кафедру марксизму-ленінізму і заявив викладачеві: «Так адже він гірше Гітлера!» Професор у відповідь порадив Миколі більше нікому таке не говорити - якщо не хоче накликати на себе великі неприємності. На щастя, ця людина виявився порядною - не доніс на сміливого студента.

* Микола Сядристий - майстер спорту СРСР, абсолютний чемпіон України з підводного спорту
* Микола Сядристий - майстер спорту СРСР, абсолютний чемпіон України з підводного спорту

- У тому ж 1960 році на аркуші ватману розміром 48 на 36 сантиметрів я написав мова Хрущова, яку він виголосив під час візиту в США, - розповідав «ФАКТАМ» Микола Сядристий. - Висота літер - один міліметр. Я злегка змінював в різних місцях товщину ліній і ширину букв, за рахунок чого вийшов портрет Микити Сергійовича. Тобто це одночасно і стенограма промови, і картина. Цю роботу я виконав в 1960 році, будучи студентом Харківського сільгоспінституту. Про неї дізналися в обкомі партії, мене викликали туди і запропонували передати портрет Хрущова. Я сказав, що хочу вручити особисто. Хотілося побачити Микиту Сергійовича, адже тоді почалася «відлига» і лідер СРСР був всенародним кумиром. Незабаром Хрущов відвідав Харків, повертаючись із Криму в Москву. Мене запросили на зустріч з ним. Попередили, що в моєму розпорядженні рівно 15 хвилин, проінструктували, що говорити, навіть вручили текст.

Я дуже переживав, зайшов в туалет вмитися і викинув той папірець, адже і без чиновників знав, що скажу Микиті Сергійовичу. Мене проводили в зал, де за довгим столом сиділо харківське начальство. Хрущов за щось лаяв чиновників, енергійно б'ючи кулаком по столу. Глянув на мене, простягнув руку і відрекомендувався: «Хрущов». Я йому: «Микола». Він уважно розглянув мою роботу і посміхнувся: «Боже, та ти зобразив мене краще, ніж я є! А мова-то яка довга, невже я стільки наговорив? »А я йому:« Микита Сергійович, ви зробили велику справу, мільйони засуджених випустили з таборів. Це ніколи не буде забуто ». Хрущов розчулився, почав розповідати про скульптора Галині Кальченко (автор встановлених в Києві пам'ятників Івану Котляревському і Лесю Українку. - Авт.). Потім говорив про себе і про владу. Запам'яталася його фраза: «Радикальні політичні зміни в суспільстві можуть робити або генії, або божевільні». Минуло досить багато часу. Думаю: 15 хвилин минув, настав час іти. Став рухатися до виходу. Але охоронець наступив мені на ногу і прошепотів на вухо: «Стій!» Хрущов промовив зі мною більше години. На прощання сказав: «З вашим працьовитістю і культурою праці ви об'їдете весь світ».

* Микола Сядристий (праворуч) з матір'ю і братом
* Микола Сядристий (праворуч) з матір'ю і братом

Збереглася фотокопія портрета, подарованого Микиті Сергійовичу. Оригінал згорів, коли Хрущова звільнили від усіх посад і він почав писати мемуари. Думаю, КДБ вирішив не принижувати його негласними обшуками, тому будинок підпалили. Втім, Хрущов все одно переправив мемуари на Захід. Про це мені розповіла його дочка Рада.

Бесіда з Микитою Сергійовичем дуже допомогла мені в житті. Скажімо, я без проблем вступив до художнього училища. У 1967 році завдяки лідеру Радянської України Петру Шелесту вперше поїхав за кордон, причому відразу в капіталістичну країну - Канаду. Там мої мікромініатюри мали неймовірний успіх. Їх побачив Рудольф Кликс, головний художник Торгово-промислової палати СРСР. Потім він постійно запрошував мене брати участь в виставках за кордоном.

Мені доводилося зустрічатися з лідерами деяких країн. Серед вищого керівництва було чимало нудних людей. Зате блискучим розумом, асоціативним мисленням володіли колишній лідер Польщі Войцех Ярузельський, глава ООН Перес де Куельяр, екс-президенти Австрії Томас Клестіль і Німеччини Йоханнес Рау, колишній президент Ірану Мохаммед Хатані.

* Бабуся Миколи Сядристого Клавдія в день свого 100-річного ювілею в 1946 році
* Бабуся Миколи Сядристого Клавдія в день свого 100-річного ювілею в 1946 році. Поруч з нею її чоловік Василь Харитонович

- Замовляли Чи вам мініатюри на подарунок високопоставленим особам, керівникам іноземних держав?

- Дуже часто, але я дипломатично ухилявся: душа до цього не лежала. Одного разу, втім, умовили зробити портрет Брежнєва. Я тоді трохи пожартував: тильну частину голови зробив, як у Сталіна. Цей портрет демонстрували в закритому показі.

«Щоб створювати настільки мініатюрні роботи, слід добре знати властивості різних матеріалів»

- Знаю, що ви зробили найменші в світі шахи ...

- Так, на дошці я зобразив епізод одинадцятої, вирішальній партії в боротьбі за звання чемпіона світу між знаменитими гросмейстерами Алехіним і Капабланкой.

Ще одна з дуже складних робіт: арабська золотий сервіз (глечик, дві чаші, ваза) і яблуко. Все це розміщено на крупинці цукру! Якщо будь-яку з цих чашок покласти, наприклад, на мою краватку, вона провалиться в мікрозазори між нитками, з яких зіткана тканину. Для виготовлення настільки дрібних речей сталевий інструмент не підходить - тільки з алмазу, сапфіра або рубіна. До речі, в порівнянні з цим сервізом підкована блоха - суща дрібниця. Давним-давно, коли я тільки починав займатися мікромініатюр, підкував бліх. І золоту, зроблену в натуральну величину, і справжню.

Дайте відповідь на це арабська золотий сервіз (глечик, дві чаші, ваза) і яблуко розміщені на крупинці цукру
Дайте відповідь на це арабська золотий сервіз (глечик, дві чаші, ваза) і яблуко розміщені на крупинці цукру!

- Яка робота для вас найдорожча?

- Портрет матері. Я зробив приблизно п'ятсот ескізів, поки вийшов такий, який хотів.

Як і більшість художників, я часто ставлю на мікромініатюр свій автограф. На крупинці цукру він теж є. Буковки такі маленькі, що на поперечному зрізі сірники поміститься аж 70 таких! Але і це не межа. На зрізі людської волосини я виконав найдрібнішу напис в світі: «Siadristy Nikolai». Букви зроблені з платини. Найменша в світі книга - теж моя робота. Це «Кобзар» Тараса Шевченка. Площа його обкладинки - 0,6 квадратного міліметра. На маковому зерні можна було б розмістити дві такі книжки. В мікроскопічному «Кобзарі» 12 сторінок, зшитих ... павутиною. Обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника, а листи - зі склокераміки. На них викарбувані тексти віршів і портрет Шевченка.

Мікроскопічні акварельні малюнки майстер робить на міцній, немов кістка, папері. Свій автопортрет Микола Сядристий вигравірував на ледь помітною оці крапельці скла. Тятиву лука і стрілу в руках давньоєгипетського воїна зробив в 400 (!) Разів тонші людської волосини. Трьох верблюдів, піраміду і пальму помістив в ... вушко найтоншої швейної голки, а найменші діючі електричний годинник - в голову мініатюрної золотий бабки.

У свої 80 років Микола Сядристий тримається впевнено, бадьорий, енергійний, читає вірші на пам'ять.

- Це правда, що під час роботи кожен рух ви робите між ударами серця? - звертаюся до майстра.

- Так. Потрібна неймовірна точність рухів, а пульс заважає цьому. Ось і доводиться ловити моменти між ударами серця. Але найтонші штрихи виконую, не докладаючи зусиль, - використовую силу пульсу. Доводиться затримувати дихання, щоб не здути або НЕ вдихнути мікроскопічну деталь. Треба працювати спокійно, не концентрувати увагу на своїх рухах, інакше виникне психічна напруга, що робить маніпуляції нерівномірними, і можна зіпсувати роботу.

- В інституті ви освоювали далеку від мистецтва професію агронома. Як вийшло, що ще в студентські роки зайнялися творчістю?

- Хотілося сказати своє слово в мистецтві, - каже Микола Сядристий. - Щоб створювати настільки мініатюрні роботи, слід добре розбиратися не тільки в образотворчому мистецтві, скульптурі, а й відмінно знати властивості різних матеріалів. Пам'ятаю, першу роботу я виконав на людському волосі. Це був напис: «З Новим роком, товариші студенти!»

До речі, після інституту я сім років працював головним агрономом з насінництва в обласному управлінні сільського господарства в Закарпатті. Але і в ті роки створював мікромініатюри. Написав дві книги - «Чи легко підкувати блоху?» І «Таємниці мікротехніки». Остання в 1970 році була удостоєна першої премії на Всесоюзному конкурсі науково-популярної літератури.

* Підкована блоха
* Підкована блоха

- Скільки коштують ваші мініатюри?

- Сорок років тому в Києво-Печерській лаврі відкрилася виставка моїх мікромініатюр. Її відвідали сотні тисяч людей. За виставлені 19 творів держава колись заплатило близько 10 тисяч радянських рублів (ціна двох автомобілів «Жигулі». - Авт.). А інших робіт я не продавав: не хочу «розпорошувати» колекцію.

Микола Сядристий також пише вірші. Його поетичні рядки ви прочитаєте біля кожної з виставлених тут робіт художника. До речі, він придумав і саме слово «мікромініатюра», яке тепер увійшло і в словники, і в повсякденну мову.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

До чого він закликає в своїх роботах?
А мова-то яка довга, невже я стільки наговорив?
Яка робота для вас найдорожча?
Це правда, що під час роботи кожен рух ви робите між ударами серця?
Як вийшло, що ще в студентські роки зайнялися творчістю?
Написав дві книги - «Чи легко підкувати блоху?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация