Микола Некрасов

  1. біографія Микола Некрасов - прабатько нової літературної мови, яку сучасники на початку 20 століття...
  2. література
  3. Особисте життя
  4. смерть

біографія

Микола Некрасов - прабатько нової літературної мови, яку сучасники на початку 20 століття успішно відтворили і вдосконалили.

Революція Миколи Олексійовича йшла відразу за двома напрямками: змістовному (письменник торкався в творах теми, про які не прийнято було говорити навіть в прозі) і метрическому (поезія, затиснута в ямб і хорей, завдяки йому отримала багатющий арсенал тристопним розмірів).

Портрет Миколи Некрасова

Російська література, як і російська суспільне життя, аж до кінця 60-х років розвивалася в рамках дихотомії. Некрасов у своїй творчості розсовував межі свідомості, пояснюючи людям те, що на один і той же питання є як мінімум три точки зору.

Дитинство і юність

Микола Олексійович Некрасов народився 28 листопада 1821 в Подільській губернії, де квартирував 36-й єгерський піхотний полк, в якому його батько служив капітаном.

Глава сімейства Олексій Сергійович був деспотом, пишається своїм дворянським походженням. Завзятий картяр не цікавився ні поезією, ні прозою. Психічно неврівноважений чоловік був гарний тільки в двох речах - полюванні і рукоприкладство. Незважаючи на те, що Олексію були чужі інтелектуальні запити, саме в бібліотеці батька юний Некрасов прочитав заборонену в той час оду А.С. Пушкіна «Вільність».

Микола Некрасов

Мати Олена Олексіївна була повною протилежністю чоловіка. Ніжна з тонкою душевною організацією панянка весь час грала і читала. В ілюзорному світі книг вона рятувалася від суворих буденних реалій. Згодом цієї «святої» жінці Некрасов присвятить поему «Мати» і «Лицар на годину».

Некрасов був не єдиним дитиною. У важкій обстановці звірячих розправ батька над селянами, бурхливих оргій Олексія Сергійовича з кріпаками коханками і жорстокого ставлення до «затворниці» дружині росло ще 13 дітей.

У 1832 році Некрасов вступив в Ярославську гімназію, де дійшов тільки до 5 класу. Батько завжди хотів, щоб син пішов по його стопах і став військовим. У 1838 році 17-річний Микола відправився в Санкт-Петербург для визначення в дворянський полк.

Микола Некрасов в молодості

У культурній столиці юнак зустрів свого земляка - Андрія Глушицького, який розповів поетові про принади навчання в вищому навчальному закладі. Натхнений Некрасов, всупереч настановам батька, вирішує вступити на філологічний факультет Петербурзького університету. Однак амбітний хлопець завалює вступний іспит і заробляє статус вільного слухача (1831-1841 роки).

Будучи студентом, Микола Некрасов терпів страшну нужду. Залишившись без матеріального забезпечення, він ночував у підворіттях і підвалах, а повноцінний обід бачив тільки у снах. Жахливі позбавлення не тільки підготували майбутнього літератора до дорослого життя, але і загартували його характер.

література

Першим збірником віршів юного Некрасова стали «Мрії і звуки». Книга була підготовлена ​​в 1839 році, але Некрасов не поспішав публікувати своє «дітище». Літератор сумнівався в поетичній зрілості своїх віршів і шукав суворого порадника.

Маючи на руках коректуру, письменник-початківець попросив основоположника романтизму В.А. Жуковського ознайомитися з нею. Василь Андрійович порадив не друкувати книгу під своїм ім'ям, пояснивши це тим, що в подальшому Некрасов напише великі твори, і за цей «непрофесіоналізм» Миколі Олексійовичу буде соромно.

Книги Миколи Некрасова

В результаті збірка вийшла в світ під псевдонімом М.М. Ця збірка не мав успіху у публіки, і після критики Віссаріона Григоровича Бєлінського в літературному журналі «Вітчизняні записки» був знищений особисто Некрасовим.

Спільно з письменником Іваном Івановичем Панаєвим на позичені гроші взимку 1846 поет орендував «Современник». У виданні публікувалися передові літератори і всі ті, хто ненавидів кріпосне право. У січні 1847 року відбувся перший випуск оновленого «Современника». У 1862-му уряд призупинило роботу неугодного вищим чинам журналу, а в 1866 році закрило його зовсім.

У 1862-му уряд призупинило роботу неугодного вищим чинам журналу, а в 1866 році закрило його зовсім

Микола Некрасов і редколегія «Вітчизняних записок»

У 1868-му Микола Олексійович купив права на «Вітчизняні записки». Там класик публікувався всі наступні роки недовгого життя.

Серед безлічі творів літератора особливо виділялися поеми «Російські жінки» (1873 рік), «Мороз, Червоний Ніс» (1863 рік), «Селянські діти» (1861 рік), «На Волзі» (1860 рік) і вірші «Дід Мазай і зайці »(1870 рік),« Мужичок з нігтик »(1861 рік),« Зелений шум »(1862-1863 годf),« Слухаючи жахам війни »(1855 рік).

Особисте життя

Незважаючи на успішну літературну політику і фантастичний обсяг інформації, який письменник щомісяця видавав (більше 40 друкованих аркушів коректур) і переробляв, Некрасов був вкрай нещасливою людиною.

Раптові напади апатії, коли поет тижнями ні з ким не контактував, і многоночние «картярські баталії» робили облаштування особистого життя практично неможливим.

Микола Некрасов з улюбленим собакою

У 1842 році на поетичному вечорі Микола Олексійович знайомиться з дружиною письменника Івана Панаєва - Авдотьей. Жінка мала гарну зовнішність, мала неабиякий розум і прекрасні ораторські здібності. Будучи господинею літературного салону, вона навколо себе постійно «збирала» іменитих діячів літератури (Чернишевського, Тургенєва , Бєлінського).

Авдотья Панаєва

Незважаючи на те, що Іван Панаєв був завзятим повісив, і будь-яка жінка була б рада позбавитися від такого горе-чоловіка, Некрасову довелося докласти чималих зусиль, щоб заслужити прихильність чарівної панянки. Достовірно відомо, що в красуню був закоханий і Федір Достоєвський , Однак взаємності домогтися йому не вдалося.

Спочатку норовлива жінка відкинула залицяння 26-річного Некрасова, від чого той ледь не наклав на себе руки. Але під час спільної поїздки в Казанську губернію чарівна брюнетка і подає надії письменник все ж зізналися один одному в почуттях. Після повернення вони на пару з законним чоловіком Авдотьи стали жити цивільним шлюбом в квартирі Панаєвій.

Троїстий союз проіснував 16 років. Все це дію викликало осуд з боку громадськості - про Некрасова говорили, що він живе в чужому домі, любить чужу дружину і при цьому ще й закочує сцени ревнощів законному чоловікові.

Микола Некрасов, Авдотья Панаєва і Іван Панаєв приймають гостей

Незважаючи на лихослів'я і нерозуміння, Некрасов і Панаева були щасливі. У тандемі улюблені пишуть віршований цикл, називаючи його «панаївського». Біографічні елементи і діалог то з серцем, то з розумом, всупереч розхожій думці, роблять твори в цьому збірнику зовсім не схожими на «Денісьевскій цикл» Федора Тютчева .

Також в співавторстві Некрасова і Станицький (псевдонім Авдотьи Яківни) народжуються романи «Три країни світла» (1848-1849 рік) і «Мертве озеро» (1851 рік).

У 1849 році муза іменитого поета народила йому сина. Однак «спадкоємець талантів» письменника прожив всього пару годин. Через шість років панянка знову народжує на світ хлопчика. Дитина була вкрай слабка і через чотири місяці помер. На грунті неможливості мати дітей в парі Некрасова і Панаєвій починаються сварки. Колись гармонійна пара більш не може знайти «спільних точок дотику».

Микола Некрасов і Селіна Лефрой

У 1862 році помирає законний чоловік Авдотьи - Іван Панаєв. Незабаром жінка усвідомлює, що Микола Олексійович - герой не її роману, і йде від поета. Достовірно відомо, що в заповіті письменника є згадка про «любов всього його життя».

У закордонній поїздці в 1864 році Некрасов протягом 3 місяців жив в апартаментах зі своїми супутницями - рідною сестрою Ганною Олексіївною і француженкою Селін Лефрой, з якою він познайомився ще в Петербурзі в 1863-му.

Селіна була актрисою французької трупи, що виступала в Михайлівському театрі, і через свого легко вдачі не сприймала серйозно відносини з поетом. Влітку 1866 року Лефрой провела в Карабіхе, а навесні 1867 го знову вирушила закордон з Некрасовим. Однак на цей раз фатальна красуня в Росію більше не повернулася. Це не перервало їх відносин - в 1869 році пара зустрілася в Парижі і весь серпень провела у моря в ДІЄППЕ. У передсмертному заповіті письменник згадав і її.

Микола Некрасов і Зінаїда Миколаївна (Текле Вікторова)

У 48-річному віці Некрасов познайомився з простодушної 19- річної сільською дівчиною Теклею Анісімовни Вікторовою. І хоч панночка не мала видатних зовнішніх даних і була вкрай скромна, метру літературного слова вона відразу сподобалася. Для Теклі поет став чоловіком всього її життя. Він не тільки відкрив жінці мінливості любові, але і показав світ.

П'ять щасливих років прожили разом Некрасов і його юна подруга. Їх історія кохання нагадувала сюжет п'єси Бернарда Шоу «Пігмаліон». Уроки французького, російської граматики, вокалу та гри на роялі перетворили цивільну дружину літератора настільки, що замість надто простонародного імені поет став величати її Зінаїдою Миколаївною, давши батькові від свого імені.

Поет відчував до Теклі найніжніші почуття, але протягом усього життя сумував як по безтурботним француженці Селін Лефрой, з якою у нього був роман закордоном, так і по строптівіце Авдотье Яківні.

смерть

Останні роки життя великого письменника були сповнені агонії. «Квиток в один кінець» публіцист придбав ще в початку 1875 року, коли тяжко захворів.

Не особливо піклується про здоров'я класик звернувся до лікаря тільки в грудні 1876 року, після того, як справи його стали зовсім худі. Огляд проводив працював тоді в Медико-хірургічної академії професор Микола Скліфосовський. При пальцевому дослідженні прямої кишки він чітко визначив новоутворення величиною з яблуко. Про пухлини іменитий хірург негайно повідомив як Некрасову, так і асистентам, щоб колегіально вирішити, що робити далі.

Хвороба Миколи Некрасова

Хоча Микола Олексійович розумів, що серйозно хворий, він до останнього відмовлявся від збільшення дози опіуму. Вже немолодий письменник боявся втратити працездатність і стати тягарем для сім'ї. Достовірно відомо, що в дні ремісії Некрасов продовжував писати вірші і дописував четверту частину поеми «Кому на Русі жити добре». На просторах інтернету і по сей день можна знайти фотографії, де «поневолений хворобою» класик лежить на ліжку разом з листком паперу і вдумливо дивиться вдалину.

Застосовувалося лікування втрачало ефективність, і в 1877 році доведений до відчаю поет звернувся за допомогою до хірурга Є.І. Богданівська. Сестра письменника, дізнавшись про хірургічне втручання, написала до Відня лист. У ньому жінка слізно просила іменитого професора Теодора Бильроту приїхати до Петербурга і прооперувати улюбленого брата. 5 квітня прийшло згоду. За роботу близький друг Йоганна Брамса запросив 15 тисяч прусських марок. Готуючись до приїзду хірурга, Н.А. Некрасов зайняв у брата Федора необхідну суму грошей.

Некрасов зайняв у брата Федора необхідну суму грошей

Пам'ятник Некрасову з собакою в Чудово

Лікуючим лікарям довелося погодитися з прийнятим рішенням і очікувати приїзду колеги. Професор Т. Більрот прибув до Петербурга 11 квітня 1877 року. Світила медицини негайно ознайомили з історією хвороби класика. 12 квітня Теодор справив огляд Некрасова і призначив операцію на вечір цього ж дня. Сподівання родини і друзів не виправдалися: болісна операція ні до чого не привела.

Звістка про смертельну хворобу поета в одну мить рознеслася по країні. Люди з усіх кінців Росії посилали Миколі Олексійовичу листи і телеграми. Незважаючи на страшні муки, іменитий діяч літератури продовжував вести листування з небайдужими громадянами аж до повного паралічу кінцівок.

У написаній за цей час книзі «Останні пісні» літературний діяч підводив підсумки, проводячи незриму межу між життям і творчістю. Твори, що увійшли до збірки - літературна сповідь людини, який передчуває швидку кончину.

Похорон Миколи Некрасова

У грудні стан публіциста різко погіршився: поряд з посиленням загальної слабкості і схудненням, з'явилися постійно наростаючі болі в ділянці сідниць зоні, озноб, припухлість на задній поверхні стегна і набряки на ногах. Крім іншого з прямої кишки став виділятися смердючий гній.

Перед смертю Некрасов вирішив узаконити стосунки з Зінаїдою. У хворого не було сил їхати до церкви, і вінчання відбулося на дому. 14 грудня спостерігав хворого Н.А. Білоголовий визначив повний параліч правої половини тіла і попередив рідних про те, що з кожним днем ​​стан буде прогресивно погіршуватися.

26 грудня Микола Олексійович по черзі підкликав до себе дружину, сестру і доглядальницю. Кожній з них він сказав ледь помітне «прощайте». Незабаром свідомість покинуло його, і ввечері 27 грудня (8 січня 1878 р новим стилем) іменитий публіцист помер.

Могила Миколи Некрасова

30 грудня, незважаючи на сильний мороз, багатотисячна юрба проводжала поета «в останній нехай» від будинку на Ливарному проспекті до місця вічного його заспокоєння - кладовища Новодівичого монастиря.

У прощальній промові Достоєвський удостоїв Некрасова третім місцем в російської поезії після Пушкіна і Лермонтова . Натовп перервала письменника криками «Так вище, вище Пушкіна!»

Відразу після похорону Зінаїда Миколаївна звернулася до настоятельки монастиря з проханням продати їй місце поряд з могилою чоловіка для свого майбутнього поховання.

Бібліографія

  • «Актор» (п'єса, 1841 рік)
  • «Забраковані» (п'єса, 1859 рік)
  • «Чиновник» (п'єса, 1844 рік)
  • «Феокліст Онуфріч Боб, або Чоловік не в своїй тарілці» (п'єса, 1841 рік)
  • «Юність Ломоносова» (драматична фантазія в віршах одну дію з епілогом, 1840 рік)
  • «Сучасники» (поема, 1875 рік)
  • «Тиша» (поема, 1857 рік)
  • «Дідусь» (поема, 1870 рік)
  • «Кабінет воскових фігур» (поема, 1956 рік)
  • «Кому на Русі жити добре» (поема, 1863-1876 рік)
  • «Коробейники» (поема, 1861 рік)
  • «Нещодавнє час» (поема, 1871 рік)
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация