Микола Коперник - Канонік і астроном

Микола Коперник (1473-1543)

Микола Коперник був різнобічним вченим. Широко освічений, він займався лікуванням людей, був обізнаний в економіці, сам майстрував різні прилади й машини. Але в науковому світі він став відомим своїми астрономічними відкриттями. Його геліоцентрична система прийшла на зміну колишньої, грецької, геоцентрической. Він перший, хто науково довів, що не Сонце обертається навколо Землі, а навпаки. Земля й інші планети обертаються навколо Сонця.

Микола Коперник все життя писав латиною і по-німецьки. Не знайдено жодного документа, написаного ним по-польськи.

Не знайдено жодного документа, написаного ним по-польськи

Меморіальна дошка із зображенням Коперника на базиліці Святого Іоанна в Торуні

Вчені до цих пір сперечаються про те, ким вважати Коперника: німцем або поляком? Якщо по матері, то німцем, так як вона була німкенею, її звали Барбара Ватценроде, а якщо по батькові, - то поляком. Його батько, Микола Копернік- старший, знав німецьку, активно торгував з містами Німеччини і оселився в польському містечку Торуні, де в середньовічному замку розташовувалася резиденція великого магістра Тевтонського ордена. У цьому, перш за німецькою, містечку у Коперника народився син, якого назвали Миколою.

Коли хлопчикові виповнилося 10 років, помер батько, і його вихованням зайнявся дядько - католицький єпископ Лука Ватценроде. Дядя намагався, щоб тлумачний племінник отримав прекрасну освіту, і не зважав на витратами. Микола вчився спочатку в Краківському університеті, потім слухав лекції в університеті Болоньї в Італії, де він став магістром мистецтв. Там же він вивчав церковне право, і у нього зародився інтерес до астрономії. В університеті в Падуї він вивчав медицину, а в університеті Феррари захистив ступінь доктора богослов'я.

В університеті в Падуї він вивчав медицину, а в університеті Феррари захистив ступінь доктора богослов'я

Астроном Коперник, або Розмова з Богом. Художник Я. Матейко. 1872 р

У 1506 році Микола повернувся на батьківщину, його навчання було закінчено, і він вступив секретарем і лікарем до свого дядька в Лідзбарке. Після його смерті в 1512 році Микола переїхав в містечко Фромборк, колишній німецький Фрауенбург, на півночі Польщі, в якому служив каноніком - священиком при церкві і де залишився до кінця свого життя. Наукові спостереження за небом він вів з вежі, на вершині якої у нього була власна обсерваторія. Інструменти для спостереження він виготовив власноруч.

Небесні сфери в рукописі Коперника «Про обертання небесних сфер». Нюрнберг. 1543 р

Коперник прекрасно знав систему устрою Всесвіту і світу, яка була запропонована ще давньогрецьким вченим Клавдій Птолемей і в якій Земля була центром світобудови. Ця система не пояснювала зигзагоподібні руху планет по видимому небосхилу, зате вона добре узгоджувалася з вченням церкви про Землю як центрі світобудови. Спостерігаючи за планетами, за сходом сонця і його заходом, Коперник поступово прийшов до висновку, що система Птолемея не вірна. У центрі знаходиться Сонце, а навколо нього по різних орбітах обертаються планети і серед них Земля.

За межами Сонячної системи Коперник не вів спостережень, так як вважав, що всі видимі зірки у Всесвіті і без листя. Та й не було у нього таких телескопів, які могли б істотно наблизити хоч одну з них.

Та й не було у нього таких телескопів, які могли б істотно наблизити хоч одну з них

Пам'ятник Копернику в Торуні. Скульптор Ф. Тік. 1853 р

Коперник накреслив свою схему руху планет навколо Сонця, зробив розрахунки і вирахував, що Земля обертається не тільки по своїй орбіті навколо Сонця, а й навколо своєї осі, причому повний оборот вона робить за 24 години. Це пояснювало такий феномен, як рух Сонця по небосхилу зі сходу на захід. Це було відкриття. Йому хотілося швидше оголосити про це своїм колегам астрономам, але він справедливо побоювався викликати незадоволення церкви.

Коперник все ж направив друзям астрономам коротке повідомлення про своїх розрахунках розташування Сонця і планет. Не всі і не відразу погодилися з його відкриттям. Визнати його означало піти врозріз із загальноприйнятою вченням. Система Коперника спростовувала божественне походження світу і Всесвіту. Вожді протестантів поставилися до неї різко вороже. І хоч Папа Клемент VII з інтересом прослухав лекцію про нову геліоцентричну систему світу, більшість єпископів виступили з лютою критикою геліоцентризму.

Своє вчення Коперник виклав у книзі «Про обертання небесних сфер». Він був при смерті, коли друзі принесли йому перший друкований екземпляр книги. На пам'ятнику Миколі Копернику в Торуні зроблено напис: «зупинити Сонце, яка штовхнула Землю».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация