Мілош Форман, бунтар без причини: від нас пішов режисер "Пролітаючи над гніздом зозулі"

  1. противник фальші
  2. Майстер роботи з акторами
  3. Борець за творчу свободу
  4. різнобічний талант

13 квітня режисер Мілош Форман помер у віці 86 років. Микола Долгін - про те, як Формана вдалося стати одним з найважливіших постановників спочатку в Європі, потім в Америці, але при цьому жодного разу не зрадити своїм принципам.

Великий режисер прожив бурхливе життя, в якій часто змінювалися дружини і політичні режими. Довгий час вважалося, що його батьки загинули в концтаборі. Згодом з'ясувалося, що справжній батько Мілоша - єврейський архітектор, з яким її мати крутила інтригу.

Однак в людській пам'яті він залишиться не через мелодраматичних перипетій долі, а завдяки видатному творчості. В ході своєї дивовижної кар'єри Форман встиг постояти на чолі чехословацької "нової хвилі", а потім підкорити і Голлівуд.

противник фальші

Закінчивши кіношколу в Празькій академії мистецтв, Форман почав знімати документальні картини. Вже тоді виявився його талант помічати тонкощі людської поведінки і кінематографічно запам'ятовувати їх на плівці. У той час Мілош горів ідеєю показати правду життя і справжніх людей. Для цього в своєму ігровому дебюті "Чорний Петро" він використовував документальні техніки: він найняв непрофесійних акторів, знімав на натурі і робив наголос на імпровізацію.

Фестивальні призи не змусили себе довго чекати, а його наступні дві картини, "Любовні пригоди блондинки" і "Бал пожежників", номінувалися на "Оскара" як кращі іноземні фільми.

Майстер роботи з акторами

Форман емігрував в США, де він зняв "Відрив" в звичній реалістичній манері. Кіно обернулося настільки катастрофічним провалом, що невдалий автор навіть залишився винен студії $ 500. З тих пір режисер змінив свій підхід: якщо раніше він сам писав сценарії, то надалі він брався за адаптації романів, п'єс або історій реальних особистостей.

З тих пір режисер змінив свій підхід: якщо раніше він сам писав сценарії, то надалі він брався за адаптації романів, п'єс або історій реальних особистостей

Джек Ніколсон на зйомках фільму "Пролітаючи над гніздом зозулі", 1975 рiк

© Sunset Boulevard / Corbis via Getty Images

Перший американський тріумф прийшов до Формана з постановкою "Пролітаючи над гніздом зозулі", з якою він виграв п'ять золотих статуеток у всіх головних номінаціях. Мілош завжди славився своїм умінням домагатися витонченої гри від акторів - особливо невідомих. Джек Ніколсон вже мав статус зірки і очікувано відзначався. Однак "Оскара" отримала і Луїза Флетчер за роль демонічної медсестри Ретчед, що заслужила статус однієї з найбільш ненависних лиходійок в історії кінематографа.

Ще більш захоплено академіки взяли "Амадея", вручивши йому вісім "Оскарів". Головні партії Форман довірив невідомим театральним виконавцям, з яких він вичавив зачаровують перформанси.

Мілош навіть допоміг відійти від клоунських ролей Джиму Керрі. Формально в "Людину на Місяці" відомий кривляка зображував коміка Енді Кауфмана, але настільки авангардного, що фільм про нього вийшов несмішний драмою.

Борець за творчу свободу

Форман пожив під правлінням і нацистів, і комуністів, тому не злюбив і тих і інших. Режисери постійно скаржаться на комерційні та продюсерські обмеження в США, але Форман переживав їх з легким серцем. Куди сильніше його травмувала ідеологічна цензура, яка нічого не залишала від вихідного задуму і насаджувала йому чужий образ думок.

Куди сильніше його травмувала ідеологічна цензура, яка нічого не залишала від вихідного задуму і насаджувала йому чужий образ думок

Кадр з фільму "Амадей", 1984 рік

© filmpro.ru

У своїх інтерв'ю він називав себе боягузом, оскільки йому не вистачало хоробрості вступати у відкриту опозицію до держави. У чехословацьких фільмах Мілош під виглядом комедій маскував сатиру на некомпетентність правлячих органів і бюрократію - правда, у випадку з "Балом пожежних" недостатньо ретельно. Сорок тисяч скривджених пожежних звільнилися на знак протесту, але повернулися, коли Форман сказав, що зовсім не вони були мішенню його алегоричного фільму. Після введення військ СРСР в Прагу в 1968-му "Бал пожежників" заборонили з позначкою "назавжди".

Формана завжди захоплювали бунтарі. У протистоянні людини з суспільством він бачив найцікавіший з можливих конфліктів. Своїми героями він часто робив диваків-маргіналів, чиї позови стали центральною темою його творчості.

Споконвічно американський контркультурний роман Кена Кізі "Пролітаючи над гніздом зозулі" виявився близький Формана мотивами боротьби з тоталітарним режимом, який для нього уособлювала медсестра Ретчед.

Класична музика зазвичай асоціюється з манірним поведінкою, але в "Амадей" шалений і хуліганський Моцарт настільки енергійно балагурив, що заздрість пробрало б навіть розв'язних рок-зірок. Його яскравий геній протиставлявся посередності придворного композитора Сальєрі.

Важку ляпас громадському смаку Форман засвітив провокаційною картиною "Народ проти Ларрі Флінта". У ній видавець порножурнала бився з цензурою і відстоював свободу слова.

різнобічний талант

Джим Керрі і Мілош Форман на зйомках фільму "Людина на місяці", 1999 год

© Getty Images

Серед сильних сторін режисера виділялася універсальність, яка давала можливість йому лавірувати між комедією, фарсом і драмою, найчастіше - в рамках одного фільму. Форман переконливо розкривав на екрані як різні епохи, так і людей. У його фільмографії просто немає поганих робіт, нехай і далеко не всі з них користувалися касовим успіхом. Останній раз Форман прогастроліровал по кінотеатрам з "Примарами Гойї" про іспанської інквізиції.

У США східноєвропейський нонконформіст нечасто випускав фільми (у вільний час він читав лекції про кіно в Колумбійському університеті в Нью-Йорку), зате йому вдалося зняти їх все саме так, як він хотів. Для людини, який цінив свободу самовираження понад усе, це славна перемога.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация