Мілош Форман: "Я повинен був приборкати свою нетерплячість, змінити стиль роботи, увібрати нову культуру»

Друзі жартують над Форманом: «Наш Мілош нічого не робить наполовину». Якщо народжує дітей, то обов'язково двійнят (двоє його синів живуть в Чехії і ще двоє в Америці), якщо знімає фільми, то з них виходить «Оскар», номінація на «Оскара» чи хоча б скандал. Чеські роботи Формана нервували комуністів, американські - обурюють феміністок, церква або тих і інших одночасно. Друзі режисера можуть дозволити собі такі жарти: на щастя, Бог не обділив Мілоша Формана не тільки талантом, але і почуттям гумору. І ще - неабиякою часткою впертості, волелюбністю і волею до перемоги. «Перемога так само важка, як і прекрасна, іншої можливості не існує» - одне з відомих висловів Формана.

Дітям історія життя Формана нагадала б долю Гаррі Поттера: сирота, який потрапив в елітну школу, боровся зі злими силами і завдяки своїм винятковим здібностям досяг слави і визнання. Але Мілош Форман жив не в казці. Його ідилічне дитинство закінчилося в той день, коли гестапівці забрали з дому батька, а потім і мати. У школі-інтернаті для військових сиріт, створеної за англійським зразком, юний Форман, несподівано для себе самого, отримує дуже пристойну освіту, вперше постає на театральні підмостки і знайомиться з майбутнім режисером Іваном пасерують і Вацлавом Гавелом.

«Бал пожежників»   Потім стався переїзд до столиці, навчання на кінофакультеті Академії мистецтв, робота на чехословацькому телебаченні «Бал пожежників» Потім стався переїзд до столиці, навчання на кінофакультеті Академії мистецтв, робота на чехословацькому телебаченні. До своєї еміграції в Америку в 1968 році режисер встиг пізнати славу (перший успіх прийшов до нього після фільму «Конкурс», а сатирична стрічка «Бал пожежників» принесла йому номінацію на «Оскара»), двічі одружитися і пережити глибоку кризу після розлучення. У цей період, стиснувши всі сили в кулак, він змушував себе їздити в клініку для людей з нервовими розладами. Форман тоді не знав, що досвід, набутий в клініці душевнохворих, допоможе йому при роботі над «оскароносним» фільмом «Пролітаючи над гніздом зозулі».

В архіві Чеського радіо ми виявили радіопередачу «Сам удома з музикою», записану незадовго до остаточної еміграції Формана в США. Запис здалася нам цікавою, оскільки в перервах між своїми улюбленими музичними творами Форман міркує на різні теми. Про відносини в шлюбі, про жінок, про американський спосіб життя. Все свідчить про те, що в період запису тієї програми Форман був чоловіком з багатим досвідом сімейного життя.

«Коли я був неодружений, мені ніколи не хотілося йти додому і сидіти там на самоті. А коли, будучи одруженим, я уявляв, що прийду додому і буду там один, мені додому відразу ж хотілося. І в цьому немає нічого образливого по відношенню до моєї дружини, це просто констатація факту. Це об'єктивна реальність - кожен чоловік хоче про свої справи, своїх дрібницях думати на самоті. А чому б і ні? Навіщо дражнити дружину тим, що ви лежите дві години дивані, дивіться в стелю і мовчите? І мова не про те, що ви нічого не робите, в той час як «стільки справ потрібно переробити». Справа в тому, що ви лежите і думаєте про Чимось, і це Щось вашій дружині недоступно. Адже вона в вашу голову заглянути не в змозі. Ви ж і про іншу жінку можете думати, правда? І жінка відчуває себе невпевнено. Звідси настільки частий питання: «Про що ти думаєш?». Навіщо все це? До того ж, коли з чоловіки, який після години роздумів намагається сформулювати свої думки, випадають якісь наївні фрази, жінці не залишається нічого іншого, як думати, що її чоловік або божевільний або бреше їй про людське око. Ось тому чоловік про своє сокровенне думає на самоті ».

Мілош Форман тричі пов'язував себе узами шлюбу. До яких жінкам його тягнуло? У цьому він теж зізнався слухачам Чеського радіо.

«Я дуже люблю, коли жінка вміє співати, їй дуже до лиця - вміти співати. І зовсім не личить - курити. Я далекий від того, щоб комусь щось забороняти, навіть дружині не забороняю. Але волосся у мене стає дибки, коли я бачу, що у жінки чи дівчини з носа йде дим. Це щось страшне. Але якщо жінка вміє співати - це мені дуже подобається ».

«Амадей»   Молодого режисера манила західна життя, але кожен раз, сідаючи в літак, він долав почуття страху «Амадей» Молодого режисера манила західна життя, але кожен раз, сідаючи в літак, він долав почуття страху.

«Я боюся літати в літаках. Чи не настільки, звичайно, щоб я відмовлявся від польотів, але в повітрі я завжди кажу собі: «А що якщо раптом ...». Я чекаю, вслухався в роботу мотора, і якщо щось помічаю, тут же уявляю, як мотор вибухає ... Боротися з цим я можу тільки за допомогою алкоголю, я просто напиваються, що дуже приємно. Я засинаю, політ проходить чудово ».

Про окупації Чехословаччини військами Варшавського договору Форман дізнався в Америці. І прийняв рішення емігрувати, поставивши перед собою мету підкорити Голлівуд. «Я знайшов в Америці щось порівнянне з величиною мого честолюбства», - говорив режисер. Закони, яким підпорядковувався американський світ мистецтва, різко контрастували з тим, до чого він звик в комуністичній Чехословаччині.

«Амадей»   «У нас в Чехії кажуть, що створити мюзикл дуже складно «Амадей» «У нас в Чехії кажуть, що створити мюзикл дуже складно. Якщо вдасться знайти актора, то він навряд чи буде вміти співати, не кажучи вже про танці. Якщо вийде знайти танцюриста, то він максимально зможе заспівати, але зіграти навряд чи. Чому в Америці такі багатофункціональні артисти є, а у нас ні? Мені здається, справа ось у чому - в Америці зуміли створити матеріальну зацікавленість артиста. Наприклад, у артиста укладений з театром контракт про те, що він отримає певний відсоток від тих грошей, які глядачі заплатять за квиток. Зрозуміло, що артист може і ноги протягнути з таким контрактом, якщо глядачі не прийдуть. Але коли всі квитки розпродані, за подання можна отримати непогані гроші. І все залежить від нього. Якщо він буде хороший, прийде більше людей. Якщо він буде прекрасний, всі квитки будуть розпродані. І розпродані не на день, а на тиждень або на місяці вперед. І якщо ми уявимо, що в Америці таких акторів, танцюристів, співаків сотні, і всі вони хочуть бути найкращими, то стає зрозуміло, чому вони так працюють, так «орють» ».

Сьорбнути справжньою американської життя довелося і емігрантові Формана. Він знімав кімнатку, побачивши яку друзі його лякалися, жив на долар в день, нерідко його відвідували депресії. Перший його фільм в Америці провалився. У своїй книзі, написаній разом з Яном Новаком, Форман так згадував про від'їзд з Чехословаччини: «Комуністи перебували при владі понад сорок років і сильно вплинули на моє життя. Коли я втратив зв'язок з місцями, де забив свій перший гол, вперше поцілувався, де навчився готувати гуляш, де вперше напився і вперше закричав: «Стоп», я відчував себе якимось неповним, як в дивному вакуумі. Я повинен був приборкати свою нетерплячість, змінити стиль роботи, увібрати нову культуру ». Все змінилося після того, як фільм «Пролітаючи над гніздом зозулі» завоював п'ять «Оскарів». «Амадей» підтвердив, що успіх Формана не був випадковістю. Час зйомок рекламних роликів залишилося позаду.

А чому б і ні?
Навіщо дражнити дружину тим, що ви лежите дві години дивані, дивіться в стелю і мовчите?
Ви ж і про іншу жінку можете думати, правда?
Звідси настільки частий питання: «Про що ти думаєш?
Навіщо все це?
До яких жінкам його тягнуло?
Чому в Америці такі багатофункціональні артисти є, а у нас ні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация