Мінкультури, цирк і Боярський. Розбірки по-пітерський

  1. Південний полюс
  2. королі боулінгу
  3. Що за цирк?
  4. Ціна радості

Лайф розібрався в бізнес-зв'язки екс-директора Санкт-Петербурзького цирку Михайла Смородкина.

3 грудня Мінкультури прийняло рішення звільнити директора Великого Санкт-Петербурзького цирку на Фонтанці Михайла Смородкина. Головною причиною зняття Смородкина з посади стала його відмова від приєднання цирку на Фонтанці до компанії "Росгосцірк", яка об'єднує понад сорока цирків по всій країні. Смородкина фактично порушив доручення Мінкультури.

Проти приєднання багаторазово виступав депутат Держдуми Сергій Боярський, роблячи гучні заяви на засіданнях різних комісій і в ЗМІ. Як вдалося з'ясувати Лайфу, Боярський-молодший і Михайло Смородкина давно знайомі, а їхні бізнеси протягом декількох років були побічно пов'язані. Крім того, у глави цирку на Фонтанці, як з'ясував Лайф, можливо, був і високий покровитель всередині міністерства.

Південний полюс

До Пітера Михайло Смородкина потрапив з сочинського цирку. Йому довірили дуже відповідальну роботу - треба було завершити будівництво перед Олімпіадою. Зі своїм завданням він добре впорався, тому в серпні 2015 року Смородкина перевели з Сочі на новий великий проект - в пітерський цирк на Фонтанці, в якому почали масштабну реставрацію.

До того як Смородкина пішов служити в сочинський цирк, він активно займався бізнесом. Одним з його компаньйонів був Максим Кононов, який нині обіймає посаду заступника директора Департаменту управління майном та інвестиційної політики Мінкультури. І обидва вони засвітилися в компаніях, побічно пов'язаних з бізнесом Сергія Боярського.

Боярський-молодший, його бізнес-партнер Ільдар Тенишев, а також актор і співак Михайло Боярський на початку 2000-х взяли участь в будівництві в Санкт-Петербурзі ТРК "Південний полюс" на вулиці Празькій. Співінвестором був горілчаний магнат Олександр Матт. У 2006 році Боярські і Матт відкрили торгово-розважальний комплекс.

У травні 2008 року за адресою, де розташований ТРК "Південний полюс", була зареєстрована компанія "Празька-1", що займається діяльністю ресторанів і послугами з доставки продуктів харчування. Згідно з базою СПАРК, в цій компанії в різні роки мали частки Максим Кононов і Михайло Смородкина, а гендиректором з 1 січня по 30 червня 2009 року було Лілія Сначева. Рівно о ці ж дати вона паралельно була гендиректором компанії "Екстра клаб", де, згідно з СПАРК, у Сергія Боярського і Ільдара Тенишева досі 25%.

У 2009 ж році Лілія Сначева була гендиректором ще однієї, нині закрилася фірми, пов'язаної з обома Боярський, - компанії "Авия", де 50% належали Ільдар Тенішевой, а в статутному капіталі "діл" приймало участь ТОВ "Хаус-маркет". Згідно з базою Kartoteka.ru, зараз 25% "Хаус-маркету" належать Боярському-молодшому, 40% - Ільдар Тенішевой, а 10% - Михайлу Боярському.

Також Кононов і Смородкина мали частки в компанії "Південний полюс", зареєстрованої за адресою однойменного торгово-розважального комплексу в листопаді 2009 року. Бізнес-партнерам належало по 20% до березня 2010 року.

Максим Кононов відмовився розмовляти з Лайф, пославшись на зайнятість. Михайло Смородкина підтвердив, що був раніше пов'язаний з фірмою "Південний полюс", яка управляла боулінг-клубом на території однойменного ТРК. При цьому він зазначив, що справ з Сергієм Боярським особисто ніколи не вів.

- Особисто з Боярським у мене не було зв'язку. Все місто знає, що він був одним із співзасновників цього торгово-розважального комплексу, але особисто з ним ніяких зв'язків не було, - сказав Смородкина. - Ми були простими орендарями, як і безліч інших, і будували відносини на підставі договору. Навіть не з акціонерами, а була керуюча компанія, з якою ми вели переговори і розрахунки. У той момент, коли ми прийшли в "Південний полюс", Боярський та його партнери продали цей ТРК компанії Fort Group.

Насправді операція з продажу ТРК відбулася трохи пізніше - в кінці березня 2010 року - вона дозволила тривалий суперечка за право володіння торгово-розважальним центром між Боярської і Олександром Маттом.

Сергій Боярський розповів Лайфу, що "дуже давно знаком" з Михайлом Смородкина - вони обидва є активними вболівальниками футбольної команди "Зеніт". Але при цьому депутат зазначив, що спільного бізнесу у них ніколи не було.

- Компанія "Південний полюс" просто зареєстрована за адресою ТРК "Південний полюс". Спільну діяльність ми не вели, - підкреслив Боярський-молодший.

королі боулінгу

Вихідці з Санкт-Петербурга, колишній директор цирку Смородкина і чиновник Мінкульту Кононов, раніше активно займалися розвитком боулінгу в Північній столиці. Цей бізнес вони почали після того, як до кінця першого десятиліття 2000-х прогорів боулінговий король Санкт-Петербурга Владислав Шустер, пов'язаний з компанією "Боулінг Сіті". Фірма планувала створити в Петербурзі найбільшу мережу боулінг-клубів. Чотири закладу їм вдалося відкрити, в тому числі в торгово-розважальних комплексах "Південний полюс", "Червень", "Меркурій", а також боулінг-клуб на Сінний. Але незабаром у Шустерова почалися серйозні фінансові проблеми - і своє "боулінгового дітище" він закинув.

Крім клубу в ТРК "Південний полюс" компаньйони Кононова і Смородкина по боулінг-бізнесу в 2013 році прийшли ще на один майданчик, якої раніше займався Шустер, - в ТРК "Червень", створивши юрособа "Боулінг червень".

Згідно з базою СПАРК, в різні роки у Смородкина були частки в компаніях "Боулінг адамант", "Боулінг Гатчина" і фірмах "Фелічіта" і "Фаворит", також пов'язаних з боулінгом. Кононов володів компанією "Фаворит" протягом трьох років, а також був пов'язаний з компанією "Боулінг хол".

Перейшовши на роботу в Мінкультури, Максим Кононов вийшов з усіх цих компаній. Боулінгового імперія, яку він будував з Смородкина і іншими компаньйонами, зараз фактично розвалилася. Фірми "Південний полюс", "Фелічіта" і "Боулінг хол" припинили діяльність в січні 2016 року. "Боулінг Гатчина" і "Боулінг червень" знаходяться в процесі реорганізації. Діють лише "Боулінг адамант" і "Фаворит".

Згідно СПАРК, влітку 2015 року власником компанії "Фаворит" протягом місяця був Михайло Смородкина. Пізніше, 1 вересня цього ж року, фірма подасть три позови до Арбітражного суду Санкт-Петербурга до компанії "Боулінг червень", яка заборгувала майже 8 мільйонів рублів за оренду майна більш ніж за рік. У листопаді суд стягнув цю суму з "Боулінг червень" і зобов'язав повернути майно - кеглеводи, доріжки для боулінгу, комплекти меблів та інше обладнання.

Втім, Смородкина до цього розгляду вже ніякого відношення не мав. До серпня 2015 року його позбувся свого бізнесу.

- Я хотів себе спробувати в іншій галузі, тому продав бізнес, - сказав Лайфу екс-директор Цирку на Фонтанці, не розкриваючи деталей. - По-перше, це дуже велика і довга історія. Якщо я навіть зараз почну щось по ній розповідати, це розмова навіть не однієї години. По-друге, це було настільки давно, що я думаю: який сенс зараз це взагалі піднімати.

Що за цирк?

Кар'єра директора цирку у Смородкина складалася, здавалося б, блискуче. У грудні 2015 року було урочисто відкрито цирк на Фонтанці після реставрації, яка тривала з літа 2014 року, - унікальна будівля, побудоване в кінці XIX століття з ініціативи італійця Гаетано Чинізеллі, знаходилося в жалюгідному стані. Комунікації давно застаріли, потрібно оновити купол, та й на глядацькі крісла було страшно дивитися.

Мінкультури виділило на ремонт 900 мільйонів рублів з федерального бюджету. У серпні 2015 року відомство призначило в.о. директора Смородкина.

15 грудня цього ж року він брав в цирку високих гостей. За оновленим будівлі радісно ходили художній керівник цирку, відомий клоун В'ячеслав Полунін, глава Росгосцирка Вадим Гаглоев, а глядачів вітали міністр культури Володимир Мединський, губернатор Санкт-Петербурга Сергій Полтавченко і депутат Держдуми Йосип Кобзон. Незабаром частина з них покине свої посади.

У квітні 2016 роки після скандалу, роздутого профспілкою технічних працівників цирку , Мінкультури прийме рішення не продовжувати минулий контракт художнього керівника В'ячеслава Полуніна. У серпні піде з Росгосцирка гендиректор Вадим Гаглоев.

Працівники цирку на Фонтанці в якості однієї з причин небажання переходити в число філій компанії називали недовіру керівництву Росгосцирка. Однак зміна керівництва не вплинула на риторику профспілки, а також активно обговорював ситуацію депутата Сергія Боярського. Як сам він заявив Лайфу, його давнє знайомство з Михайлом Смородкина не варто пов'язувати з його точкою зору по цирку на Фонтанці.

У листопаді та грудні він ходить по всіх інстанціях з протестом проти цього приєднання, заявляючи, що у Петербурга віднімають прибутковий цирк. Правда, не всі колеги сприйняли ці заяви серйозно: за інформацією Лайфа, депутати на зборах Комітету з культури Держдуми категорично відмовилися обговорювати дане питання.

Ціна радості

Цирки в Росії фактично є збитковими, і задоволення це обходиться державі досить дорого. У рік Мінкультури дає Росгосцірк субсидію 1,3 мільярда рублів. До 2012 року майже всі ці гроші "проїдалися" - йшли на корм тваринам і поточні витрати. В останні роки Мінкультури вирішило встановити для керівників Росгосцирка норматив: витрачати на "проїдання" не більше 400 мільйонів рублів, а решту 900 мільйонів рублів направляти на ремонт філій. Це пов'язано з тим, що майже весь майновий комплекс Росгосцирка (більше 40 будівель самих цирків і належні їм гуртожитку для циркових артистів і технічних працівників) не ремонтувався близько 30 років.

За підсумками цього року всі філії Росгосцирка зароблять приблизно 2,5 мільярда рублів - гроші потім розподіляться на потреби всіх філій компанії. При цьому тільки цирк Чинізеллі за 2016 рік покаже дохід майже в 500 мільйонів рублів. Джерело Лайфа, знайомий з ситуацією навколо приєднання цирку, зазначив, що такі гроші в одному цирку витрачати просто нема на що.

- Цирк відремонтували за рахунок федеральних коштів, був вкладений майже мільярд. З якої причини тепер, коли Санкт-Петербургу подарували шикарно відремонтовану будівлю, вся виручка повинна залишатися тільки в цирку на Фонтанці? Що вони будуть робити з цими сумами? Директору премії виписувати, як в Пошті Росії? - зазначив співрозмовник Лайфа.

У вересні Мінкультури продовжило Смородкина контракт на три роки. Однією з умов його роботи було забезпечення переходу цирку на Фонтанці в Росгосцірк. Однак уже в грудні відомство вирішило звільнити директора. за його словами , Він не хотів приєднувати свою успішну майданчик до Росгосцірк, тому що державна компанія знаходиться в кризі і має великі заборгованості. Хоча насправді заборгованості будуть погашені за рахунок переведення Росгосцірк півмільярда рублів, що залишилися з реставрації Новодівичого монастиря .

В кінцевому підсумку цирк на Фонтанці буде приєднаний до Росгосцірк, а у екс-директора Михайла Смородкина знову з'явився шанс спробувати свої сили в новій галузі.

Що за цирк?
З якої причини тепер, коли Санкт-Петербургу подарували шикарно відремонтовану будівлю, вся виручка повинна залишатися тільки в цирку на Фонтанці?
Що вони будуть робити з цими сумами?
Директору премії виписувати, як в Пошті Росії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация