Миротворці ООН: як це працює і три варіанти для України

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

12 вересня 2017, 12:29 Переглядів: 12 вересня 2017, 12:29 Переглядів:   Миротворці з України зараз працюють в Ліберії, Конго і Кот-д'Івуарі

Миротворці з України зараз працюють в Ліберії, Конго і Кот-д'Івуарі. Фото: архів.

Росія все-таки направила в ООН проект резолюції про розміщення миротворців на лінії зіткнення на Донбасі. На думку українських політиків і експертів, пропозиція РФ неприйнятно, оскільки для врегулювання конфлікту і відновлення Україною контролю над державним кордоном в Донецькій і Луганській областях, миротворців необхідно вводити безпосередньо в окуповані райони Донбасу. "Сегодня" дізнавалася, які бувають миротворчі місії ООН, і яка з них найкраще підходить для вирішення "українського питання".

ІНІЦІАТИВА. В середині минулого тижня Росія направила генсеку ООН і голові цієї організації проект резолюції про розміщення миротворців на лінії зіткнення на Донбасі. Це було зроблено за дорученням президента РФ Володимира Путіна, який 5 вересня несподівано заявив, що не проти розміщення "блакитних касок" ООН на сході України, оскільки вони, на його думку, могли б "забезпечувати безпеку місії ОБСЄ "." Я нічого поганого тут не бачу. Я багато разів говорив, що підтримую ідею озброєння місії ОБСЄ, але сама ОБСЄ відмовляється від ідеї озброєння своїх співробітників ... "- уточнив Володимир Путін .

Україна є одним із засновників ООН і з часу здобуття незалежності активно брала участь в різних миротворчих місіях під егідою цієї організації. Всього українські "блакитні каски" брали участь в 15 миротворчих операціях, три з яких - у Ліберії, Конго і Кот-д'Івуарі - ще тривають. Саме тому наша країна ще навесні 2015 роки сама прийняла рішення просити ООН про введення на Донбас миротворчого контингенту. Зокрема, президент Петро Порошенко ввів в дію відповідне рішення РНБО.

Однак для того, щоб розгорнути миротворчу місію в будь-якій точці планети, в першу чергу необхідно рішення Ради безпеки ООН, де Росія має право вето. З дня початку російсько-українського конфлікту навесні 2014 року РФ неодноразово користувалася цим правом під час розгляду куди менш принципових українських вимог. Тому можна було не сумніватися, що питання розгортання миротворчої місії на Донбасі обов'язково був би заблокований російською стороною. Здавалося б, ситуація, при якій Росія сама направила в ООН проект резолюції, знімає цю проблему. Однак російська пропозиція розмістити миротворців на лінії розмежування по своїй суті не влаштовує вже українську сторону.

На думку віце-спікера ВР Ірини Геращенко , Лінія розмежування виникла через російського вторгнення на територію України, а тому "блакитні каски" повинні бути введені на всю окуповану територію нашої країни. Про це ж заявив і Петро Порошенко 7 вересня під час щорічного послання до Верховної Ради: "Майбутня місія ООН повинна бути розміщена на всій тимчасово окупованій території, включаючи неконтрольований ділянку українсько-російського кордону".
"Всі наші миротворчі ініціативи спрямовані на те, щоб відновити контроль над кордоном. Тому, якщо говорити про місію ООН в російській версії, то Радбез ООН може її підтримати. Але її навряд чи підтримає Київ ", - пояснив суть проблеми політолог Анатолій Октисюк.

ВАРІАНТИ МІСІЙ. У світовій практиці розрізняють кілька форматів участі миротворців у врегулюванні різних конфліктів. Один з них -
це операція з підтримання миру, яка проводиться в разі добровільної згоди всіх зацікавлених сторін. При цьому "блакитні каски" повинні забезпечувати умови припинення вогню і розведення протиборчих сил без застосування зброї зі свого боку, за винятком випадків, коли це необхідно з метою самооборони.

Ще один варіант - це постконфликтное врегулювання, коли миротворці ООН беруть участь у роззброєнні комбатантів (осіб, які беруть безпосередню участь в бойових діях на одній зі сторін конфлікту), відновленні інфраструктури і допомагають суспільству повернутися до мирного життя. Представники ООН також можуть виступати в ролі посередників для того, щоб дипломатичним шляхом привести ворогуючі сторони до згоди.

І нарешті, існує формат "примусу до миру" - це коли війська ООН використовуються для військового придушення бандформувань, що перешкоджають встановленню миру в регіоні. У цьому разі обопільної згоди протиборчих сторін, в принципі, не потрібно. За підрахунками головного редактора сайту "Інформаційне опір" Юрія Каріна, який сам ніс службу в складі українського миротворчого контингенту в Іраку, в форматі "примусу до миру" чисельність контингенту ООН повинна бути порівнянна з чисельністю обох "армійських корпусів" незаконних "ДНР" і " ЛНР ", які в даний час оцінюються приблизно в 40 тисяч чоловік.

Чи ефективно МИРОТВОРЦІ? З дня свого заснування, 26 червня 1945 року, ООН провела 55 миротворчих операцій. Крім того, 15 операцій ще тривають. Далеко не завжди зусилля "блакитних касок" призводять до швидкого результату. Є місії, які тривають десятиліттями. Це стосується, наприклад, операції з підтримання миру на Близькому Сході, розпочатої ще в 1948 році, після першої арабо-ізраїльської війни,
і місії зі спостереження за припиненням вогню в штатах Джамму і Кашмір, розгорнутої в 1949 році.

Крім того, далеко не всі операції ООН однаково ефективні. І хоча позитивних прикладів значно більше, трапляються і провали. Це стосується, наприклад, миротворчої операції в Сомалі , Розгорнутої в 1992 році для припинення громадянської війни. Після висадки в регіоні американських військ збройна боротьба була припинена, і в країні, здавалося б, було розпочато процес національного примирення. Однак після відходу американських військ один з місцевих ватажків Мохаммед Айдід вирішив продовжити боротьбу за влада і організував ряд нападів на підрозділи ООН.

У підсумку за Мохаммедом Айдіда була розгорнута полювання, а миротворці ООН виявилися залучені в конфлікт, який супроводжувався кривавими бойових зіткнень. Найвідомішим з них (завдяки американському фільму "Падіння чорного яструба") є бій в Могадішо 3-4 жовтня 1993 року, в результаті якого загинули 18 американських військовослужбовців, а також понад 1000 сомалійців. В цілому миротворча місія в Сомалі провалилися, і останні представники цієї організації покинули країну в 1995 році.

Втім, на думку Анатолія Октисюк, перспективи введення миротворчого контингенту на Донбас залишаються туманними. "Для цього потрібна політична воля . А поки ситуація йде таким чином: коли Україна пропонувала миротворців, Росія називала це порушенням Мінських домовленостей, а тепер, коли миротворців пропонує Росія, то про порушення Мінських домовленостей говоримо вже ми ... Поки немає ознак того, що ситуація на Донбасі зрушиться з мертвої точки. Тому пропозиція Путіна, швидше за все, пов'язано з бажанням вивчити реакцію світової громадськості і офіційних осіб України ", - вважає Октисюк.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Миротворці ООН: як це працює і три варіанти для України". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Денис Попович

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чи ефективно МИРОТВОРЦІ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация