Місцеві вибори в Запоріжжі стали несподіванкою для небагатьох |

Геннадій МАТВІЄНКО, Євген Зюзіна 28 жовтня, 2015

Запоріжжя майже визначився   Все стало зрозуміло вже через годину після закриття виборчих дільниць 25 жовтня
Запоріжжя майже визначився
Все стало зрозуміло вже через годину після закриття виборчих дільниць 25 жовтня. І хоча до моменту здачі номера міська виборча комісія не опублікувала взагалі ніяких офіційних результатів виборів, вже зараз очевидними стали дві речі. По-перше, Запоріжжя залишається нормальним українським промисловим містом, що йде своїм еволюційним шляхом. По-друге, екс-регіоналів і промисловців тут люблять набагато менше, ніж, наприклад, в Одесі чи Харкові, де кандидати в мери, в минулому (та й зараз) активно підтримують біло-блакитних, перемогли в першому турі - набрали більше половини голосів .
У Запоріжжі, згідно з даними декількох екзитполів (більше спертися нам поки нема на що), на мерських виборах ставленик комбінату «Запоріжсталь» Володимир Буряк взяв третину голосів. Він майже в два рази обо-гнав свого найближчого переслідувача від БПП Миколи Фролова. «Опозиційний блок», обласну організацію якої очолює генеральний директор того ж комбінату Ростислав Шурма, лідирує і на виборах до міської ради.
Після закінчення голосування кандидати, що програли Буряку, закликали один одного об'єднатися, щоб все-таки «не дати донецьким». 15 листопада відбудеться другий тур, який покаже, наскільки дієві такі відозви. Факт того, що штаб «Опозиційного блоку» виявився більш організованим і зміг мобілізувати свій електорат, поза всякими сумнівами. Деякі методи балансували на межі закону, як, наприклад, зафіксований на декількох ділянках підвезення виборців. Однак і численні громадські організації, і спостерігачі, і міліція визнали, що порушення під час голосування в Запоріжжі не відображаються на підсумки.
В ефірі телеканалу «ТВ-5» Ростислав Шурма заявив, що не виключав перемоги Володимира Буряка і в першому турі. Це могло статися, якби явка була нижчою. Багато активістів і громадські працівники, які закликають не допустити до верховенства в місті представників «Запоріжсталі» і «Опозиційного блоку», висловилися в дусі «так що ми за люди такі - не можемо відірватися від дивана, показати себе громадянами», нарікаючи на низьку явку. По Україні цей показник, дійсно, досить низький - 46,61%. Однак насмілимося припустити, що показник Запорізької області тут цілком звичний - 44,51%. Місцеві вибори користуються популярністю, тільки якщо проводяться одночасно з парламентськими чи президентськими. На позачергових виборах в ВР в минулому році явка в нашій області склала 47,19%, на позачергових президентських - 51,14%, на парламентських у 2012 році - 55,97% (добре пам'ятаємо тодішню обстановочку).
Єдине про що свідчить низька явка, так це про те, що на цей раз громадяни явно недооцінили важливість місцевих виборів, не вловили децентралізаційних процеси в країні. Погано зрозумів народ і нову виборчу систему відкритих списків. В останній день кинулися щось з'ясовувати, і в підсумку на голосуванні в місцеві ради обрали (як і в 2010 році) партії, не звертаючи уваги на невідомі прізвища, які стоять поруч.
Не обійшлося без маленьких сенсацій. Несподівано хороший результат показав кандидат від партії «УКРОП» Ярослав Гришин, як і сама партія в міській раді. У його штабі претендують на місце у другому турі виборів мера.
Друга несподіванка - слабкий результат чинного мера Олександра Сіна. Напередодні виборів він позиціонував себе як основний конкурент Володимира Буряка, а за результатами екзитполів набрав всього близько 7-8% голосів. Нам зараз легко міркувати, але, мабуть, рішення Сіна обійтися без зовнішньої агітації було помилковим. Судячи з результатів Буряка - його зробили і борди, і преса, і телебачення, і адміністративний ресурс (працівники підприємств традиційно голосують дружно).
В цілому голосування пройшло тихо і мирно. Невеликий переполох створила ситуація з передруком бюлетенів для виборів мера за день до голосування. Причина - помилка в одній з прізвищ кандидатів. Крім того, частина бюлетенів зіпсували вже в комісіях. Передрукувати і доставити на дільниці встигли. Все ж іноді з'являлися повідомлення про те, що недійсні екземпляри належним чином не оформлені або не погашено.
Чекаємо публікації офіційних результатів, продовження мерської гонки і відомостей про переговори зі створення груп і фракцій в місцевих радах. Вони все ж зазнали серйозних змін.
Курортне місто під контролем олігарха
У Бердянську демократичні сили до сих пір не мають необхідну вагу, а «сині» партії продовжують повністю і безповоротно контролювати владу. Тому в Києві вирішили, що єдиний спосіб не допустити до влади «Опозиційний блок» - це віддати місто на відкуп екс-регіоналу нардепу-олігарху Олександру Пономарьову. Його позиції в Бердянську дуже сильні - ряд промислових, туристичних і сільськогосподарських активів, а також контроль практично над усіма ЗМІ. В результаті Пономарьов розсадив своїх людей за списками партій «БПП-Солідарність», «Наш край» і «Соціалісти». На виборах мера вирішено було виставляти кандидата від партії «Наш край» Володимира Чепурного, а президентська партія кандидата так і не подала. У 2010 році Чепурний обирався депутатом Запорізької обласної ради від Партії регіонів. За часів Януковича очолював Бердянську районну адміністрацію і був звільнений після Революції гідності в квітні 2014 року. Незважаючи на високі партійні посади, великого рейтингу до виборів Володимир Чепурний не мав і був добре розрекламований лише в останні місяці. На іншій стороні медалі була партія «Опозиційний блок» на чолі з діючим мером міста екс-регіоналом Олексієм Бакаєм, який «законспіровано» висувався самовисуванцем. У інших партій і кандидатів ресурсів на вибори було набагато менше, тому нічого протиставити сильним гравцям вони не змогли. У підсумку, згідно з даними ТВК, до другого туру виборів мера пройшли саме Володимир Чепурний (37,2%) і Олексій Бакай (22,3%). На виборах депутатів до місцевих рад також тріумфувала партія «Наш край». Згідно з даними ТВК, в Бердянська міська рада проходять партії:
«Наш край» - 23,88% (10 депутатів);
«Опозиційний блок» - 18,91% (вісім депутатів);
«БПП-Солідарність» - 11,03% (п'ять депутатів);
«Батьківщина» - 9,27% (чотири депутати);
«Соціалісти» - 8,57% (чотири депутати);
«Відродження» - 5,64% (три депутати);
«Партія ветеранів Афганістану» - 5,11% (два депутата).
Хто буде контролювати міська рада, здогадатися нескладно. Відзначимо, що зовсім трохи не вистачило, щоб подолати п'ятивідсотковий бар'єр і потрапити до міської ради «Радикальної партії» Олега Ляшка (4,6%) і партії «Справедливість» (4,5%).
День виборів не обійшовся без скандалів. У Комітеті виборців України заявили, що в Бердянську на всіх виборчих дільницях працював екзит-пол з ознаками «каруселі». «Існує підозра, що опитування на виходах з виборчих дільниць контролюють явку мережі. У колл-центр будуть доставлені картки, і по персональним штрих-кодами стане ясно, хто прийшов, а кого потрібно витягувати », - заявили в КВУ.
Цей екзит-пол на протязі всього дня проводила організація «Ми за чесні вибори», якій відразу ж «приписали» роботу в інтересах Пономарьова. Після закінчення голосування в організації заявили, що згідно з їхніми підрахунками перемагає кандидат в мери від «Нашого краю» Володимир Чепурний з результатом 51,7%, що виявилося на 14% вище офіційних результатів.
«Ми за чесні вибори» - це об'єднання без права юридичної особи, зареєстроване рівно за тиждень до виборів на двох людей: Олександра Пенькова і Марину Погоріло. Олександр Пеньков є помічником-консультантом народного депутата України від фракції «Блок Петра Порошенка» Ігоря Артюшенка (на громадських засадах). Сайт «Забір» також повідомляє, що Олександр Пеньков - офіційний власник боргів заводу
«АЗМОЛ», а також, що інтереси організації, що проводила екзит-пол, представляє юрист Олена Бодасюк, що є штатним юристом компанії «Агрінол» і кандидатом в депутати від партії «Наш край». Ігор Артюшенко в коментарі сайту «Вся влада» заявив, що питання про проведення фальсифікації під час проведення екзит-пол лежить в компетенції працівників правоохоронних органів, а поки він все це розцінює як «публічне спотворення інформації з боку« Опозиційного блоку »і їх кандидата в мери Олексія Бакая ».
Опозиція контролює ворота до Криму
Жителі Мелітополя показали гірший явку на виборах у всьому регіоні. Згідно з офіційними даними, голосувати прийшли лише 36,2% виборців. Головна подія виборів - бійка біля виборчої дільниці між кандидатами в депутати міськради Романом Дудником (ВО «Батьківщина») і Анатолієм Дем'яненком ( «Самопоміч»). Одна зі свідків бійки повідомила, що кандидати спочатку довго розмовляли, а після цього Дем'яненко накинувся з кулаками на Дудника, вдарив його в грудну клітку і виламав палець. Хоч в поєдинку перемогу здобув представник «Батьківщини», до міської ради ця партія не пройшла, на відміну від «Самопомочі». Згідно з попередніми даними, перемогу з величезним відривом здобув «Опозиційний блок». Відзначаємо також успіх «Партії ветеранів Афганістану», якій вдалося провести своїх кандидатів ще в один міськрада. Всього в місцеву раду проходять п'ять партій:
«Опозиційний блок» - 39,64% (21 депутат);
«БПП-Солідарність» - 15,7% (вісім депутатів);
«Самопоміч» - 11,6% (6 депутатів);
«Партія ветеранів Афганістану» - 7,3% (чотири депутати);
«Наш край» - 6,04% (три депутати).
Все складніше з виборами міського голови. Боротьба перед другим туром обіцяє бути гарячою, як і в Запоріжжі, так як до другого туру, так само, як і в обласному центрі, вийшли представники президентської партії і «Опозиційного блоку». Відзначимо, що відразу чотири кандидати набрали більше 15% голосів,
тому напевно підуть торги і пропозиції високих посад за підтримку в другому турі.
Попередні результати виглядають так:
Сергій Мінько ( «БПП-Солідарність») - 32,4%;
Олександр Рябіков ( «Опозиційний блок») - 24,6%;
Андрій Чаппа - 18,5%;
Роман Романов - 15,8%.
Енергодар за «Оппоблок»
Впевнену перемогу в місті найбільшої електростанції Європи здобув «Опозиційний блок». Відзначимо несподіваний результат «Сильної України» і «Партії захисників Вітчизни». Попередні дані виглядають так:
«Опозиційний блок» - 28,7% (13 депутатів);
«БПП-Солідарність» - 12,6% (п'ять депутатів);
«Сильна Україна» - 10% (чотири депутати);
«Нова політика» - 9% (три депутати);
«Захисник вiтчизни» - 7,9% (три депутати);
«Батьківщина» - 7,5% (три депутати);
«УКРОП» - 5,3% (два депутата).
Швидше за все, мером Енергодара також стане кандидат від «Оппоблока». За попередніми даними, Павло Музика набирає 29,7% і випереджає самовисуванця Івана Самойдюка (23,23%) на 1300 голосів виборців.
Що ми маємо?
Перше - партія Президента провалила вибори по всьому регіону.
Друге - запорожці продовжують довіряти «синім» партіям. «Опозиційний блок» виграв вибори у всіх великих містах регіону, крім Бердянська. У курортному місті перемогу здобула партія «Наш край».
Третє - в той же час рівень довіри до «синім» партіям менше, ніж в Дніпропетровську чи Харкові.
Четверте - повний провал «Радикальної партії» і «Свободи».
П'яте - несподівані перемоги малобюджетних партій «Партія ветеранів Афганістану» і «Партія захисників Вітчизни».

Що ми маємо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация