Міські легенди: чим лякають себе мінчани

Ви вірите в те, що в мінських клубах заражають СНІДом, а в Свислочи пару років назад виловили живого крокодила? Значить, ви - носій і розповсюджувач такого фольклорного явища, як міські легенди.

Значить, ви - носій і розповсюджувач такого фольклорного явища, як міські легенди

змив грошей

Мінськ, на жаль, не багатий на сучасні міфи і перекази, але, якщо покопатися, можна знайти що-небудь цікаве. оглядач порталу www.interfax.by витратила пару тижнів і зібрала всі найвідоміші мінські легенди. Найстаріше з сучасних міське
переказ - на тему «Поети і туалети».

***

Перший громадський туалет Мінська був побудований в 1912 році в Олександрівському сквері. Проектував його архітектор, який перед цим не отримав грошей за проект великого і розкішного будинку одного пана. Боротися з впливовим і жадібним замовником ремісник не став, але образу не забув. Коли будинок багатія був уже побудований, а майстер отримав від міської влади замовлення на будівництво відхожого місця, туалет став мініатюрною копією панського будинку, а над паном потішалася вся країна. Правда, що стало безпосередньо з панським будинком - історія замовчує, його ніхто і ніколи не бачив.

В цьому основна особливість міських легенд - в них легко вірити, але ніхто не зможе перевірити правдивість історії. Тому що всі вони починаються з «тесть зятя брата одного бабусі племінника мого директора своїми очима бачив ...».

Що таке міська легенда?

Міська легенда - це частина сучасного фольклору, яке передається з вуст в уста; смішний, страшний, але неодмінно неймовірний випадок, який, вважається, обов'язково стався в реальності. На звістку міська легенда відрізняється тим, що в ній є сюжет, дійові особи, всілякі дрібні подробиці. Часто міська легенда є попередженням про страшну небезпеку.

Сучасні легенди вийшли за рамки усної народної творчості і набули глобального масштабу, тому що їм допомагають не тільки телефони, але і факси, Інтернет і супутниковий зв'язок.

Не всі міські легенди є неправдою, але навіть якщо байка спочатку мала основою реальний випадок, за кілька «кіл» переказу вона обростає просто космічними подробицями.

Крокодил в Свислочи

Спочатку легенда про крокодила була легендою про сома. Мовляв, в одне особливо спекотне літо в Свислочи завівся величезний сом, який якось поцупив під воду і з'їв собаку. Через якийсь час сом неймовірним чином перевтілився в крокодила, якого випустив в річку новий білоруський, втомившись від такого домашнього улюбленця. А ще через коло жителі міста дізналися, що крокодил той був насправді опудалом, яке вкрали з музею жартівники і випустили поплавати в річку в розпал пляжного сезону. А відпочиваючі не злякалися, викликали міліцію, яка крокодила до біса розстріляла. Потім невинно убієнних опудало з річки виловили і назад в музей повісили, і тепер, якщо придивитися, на ньому можна побачити дірки від куль.

До речі, цей Свислоцьку крокодил із завидною постійністю з'являється то в одній, то в іншій білоруській річці. Плавав він і в Мухавца, і в Дніпрі, і в Двіні.

Шприци зі СНІДом

Результатом цієї міської легенди стала істерія, яка охопила Мінськ на ціле літо кілька років тому. По місту прокотилася хвиля чуток про те, що група хворих на СНІД людей мстить за свою незавидну долю, працюючи свою заражену кров відвідувачам нічних клубів і супроводжуючи це запискою «Тепер ти один з нас. Ласкаво просимо в СНІД! ». Тим, хто в нічні клуби не ходив, теж було несолодко, тому що злобні СНІД-терористи залишали голки з кров'ю і в кріслах кінотеатрів, і навіть у громадському транспорті. Особливо небезпечним вважався маршрут автобуса № 100. І нікого не переконувало, що такі байки вже років тридцять гуляють по Північній Америці і Західній Європі, - навіть завзяті тусовщики тимчасово покинули свої улюблені місця танців і пиятик.

Публічний будинок на факультеті журналістики

Коли Інститут журналістики БГУ був ще факультетом і розташовувався в будівлі на вулиці Московській, частина занять проходила в невеликому червоноцегляні будинку на вулиці М'ясникова, іменованому в студентському середовищі «м'ясом». Так ось про це непоказне будова існує легенда, яка говорить, що до революції там розташовувався бордель. Після того як ім'ям моральність всі публічні будинки закрили, в будиночок нібито в'їхав НКВД. Під час війни НКВС змінило гестапо, а вже потім в будівлю знову прийшли представники найдревнішої професії - правда, не першої, а другої.

викрадення Паніковського

Скульптуру хлопчика з лебедем, розташовану в фонтані неподалік від легендарного «палацового» туалету, народ давно охрестив Паниковским (за любов літературного героя до гусям), а сквер навколо - Паніковкой. На зиму скульптуру ховають в жерстяній «шпаківню», щоб не мерзла і не псувалася. Так ось є легенда, що в одну з зим Паніковський панки викрали бронзового хлопчика з лебедем - він стояв на домашню адресу одного з викрадачів і служив вішалкою, а ближче до весни пам'ятник повернули на місце.

Клон цієї легенди - викрадення пластикової фігури клоуна Рональда МакДональда від одного з ресторанів «МакДональдс». Нібито вкрали злі мінські антиглобалісти пластикового Рональда і поширили через мережу знімки знущань над символом найбільшого в світі фастфуду. Одна з версій легенди розповідає про те, що викрали клоуна НЕ антиглобалісти, а народні месники, тому що в той час працівники фаст-фуду не пускали в туалети всіх, а тільки відвідувачів закладу. А після викрадення Рональда нібито було надіслано до адміністрації анонімний лист з попередженням: не станете пускати людей в туалети - будете отримувати поштою частини тіла клоуна.

викид радіації

У минулому році Мінськ гудів від чуток про величезний викид радіації. Городяни в жаху дзвонили один одному, мами просили дітей не виходити на вулицю, дитячі сади втратили прогулянок, всі кватирки були задраєно наглухо, а в аптеках дочиста змели йодовмісні вітаміни. Як виявилося, причиною породження міської легенди були планові навчання МНС, під час яких инсценировались дії з порятунку дітей зі школи і дитсадка при викиді радіації. Діти розповіли про незвичайний дні батькам, ті - друзям, і буквально за пару годин столиця Білорусі покрилася товстим шаром паніки, яка тривала цілий тиждень, не дивлячись на запевнення ЗМІ і служб радіаційного контролю про те, що все в порядку. Ще б пак - коли вибухнула Чорнобильська АЕС, все чиновники теж говорили про повному порядку, так що тепер білоруси ні за що не повірять в радіаційну безпеку.

Смертельна ліжко в реанімації

У реанімації однієї з міських лікарень було смертельна ліжко - кожен хворий, якого на неї укладали, вмирав вранці. Лікарі - люди незабобонних, але тут ніяк не могли заперечувати проти очевидного: привезуть людини, реанімують, а вранці той вмирає. Коли за палатою встановили спостереження, виявилося, що в смерті багатьох людей винна санітарка, яка щоранку висмикувала дроти апарату, що виробляє штучну вентиляцію легенів, - вони їй заважали наводити чистоту ...

Щасливі і нещасливі скульптури

Бронзові жителі Мінська обростають легендами і прикметами практично відразу після появи на вулицях.

У Михайлівському сквері особливо багато радощів для любителів повірити в що-небудь незвичайне. Кажуть, що якщо самотній хлопець посидить на лавці поруч з городянки, потримає її за руку і погладить по коліну - незабаром знайде собі дівчину.

А якщо вкласти в пальці прикурює цигарку, то весь день буде вдалий. Але, до речі, про скульптуру перехожого, що стріляє сигарети, є і сумна легенда. Кажуть, що замовив її скульптору Володимиру Жбанова один марнославний кінопродюсер. І, незважаючи на вмовляння Жбанова з приводу того, що робити собі пам'ятник за життя - дуже погана прикмета, наполіг на тому, щоб у прикурювати було його обличчя. Сталося все так, як боявся Жбанів: замовник помер, не дочекавшись завершення роботи, і пам'ятник став посмертним ...

Студенти вірять в те, що якщо поговорити з Пушкіним, поглядають на місто біля готелю «Білорусь», перед іспитом за філологічним предмету, то хороші оцінки забезпечені.

проклята річка

Про те, що після запаювання річки Немиги в підземні труби, вона стала мстити людям, забираючи життя, чули багато, і грозова трагедія на Немизі 30 травня 1999 року цей міф тільки зміцнила.

Ще кажуть, що в цьому районі фіксується найбільша кількість самогубств в місті. І як тут не згадати про постійні потопи і автомобільних аваріях в цій частині Мінська.

В принципі, в цю легенду легко повірити, якщо врахувати, що в 1067 році саме на Немизі відбулася кривава різанина, в результаті якої загинуло практично все населення Мінська - не по фен-шуй місце, як не глянь.

Легенди районного масштабу

Легенда Немиги плавно перетекла в дрібніший масштаб - між Малинівка і Південно-Заходом є зелена зона, по якій протікає річка, іменована в народі Мухлило. Насправді колись це дійсно була річка, називалася вона Мишка, але після того, як на її основі зробили водосховище, річка обміліла так і зовсім засохла. І тепер, як годиться кожної скривдженої річці, мстить городянам - щороку в Мухлило хтось тоне. Правда, пояснюється це швидше тим, що на берегах водосховища в літній період городяни влаштовують алкогольні пікніки і потім в п'яному вигляді охолоджуються в брудному водоймі без міри.

Легенди районного масштабу є і в інших місцях міста. У мікрорайоні Сухарева гуляє переказ, що його відбудовували до п'ятдесятиріччя Перемоги, тому, якщо подивитися на нього зверху, то вдома утворюють число 50. Більш стара байка відноситься до району Зелений Луг - він, мовляв, з висоти літакового огляду виглядає як серп і молот.

Останній поїзд у метро

Є дві легенди про останній поїзд у метро. Одна - про те, що проста людина не повинен потрапляти в заборонений світ підземель, тому навіть ті, хто випадково поїхав в депо, наприклад, заснувши, про це ніколи нічого не пам'ятають. А друга легенда більш містична: в повний місяць перед самим закриттям метро на станцію приїжджає дивний потяг, в якому немає ні пасажирів, ні реклами на стінах. І той, хто в цей поїзд зайде, буде в ньому все життя кататися, причому не тільки за мінським метро, ​​а й за московським, і ленінградському. Схожа історія є про останній оборот колеса огляду в парку Горького: хто на колесі ввечері перед повним місяцем покатається, на все життя там залишиться.

Якщо ви знаєте якісь мінські сучасні легенди і міфи - діліться ними в коментарях.

Тетяна Прудіннік

Ви вірите в те, що в мінських клубах заражають СНІДом, а в Свислочи пару років назад виловили живого крокодила?
Що таке міська легенда?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация