Міста України, які відзначають свої «дні народження» у вересні. інфографіка

Перший місяць осені стає незмінно святковим мінімум для половини України. Саме у вересні відзначають свої «дні народження» 13 обласних центрів нашої держави. Серед райцентрів, правда, «іменинників» не густо - всього троє.

Тому Укрінформ підготував ювілейну інфографіку - поіменне вітання міст України, у яких дні народження - кожен вересень.

2 вересня - іменини Одеси і Сум

Перлина на березі Чорного моря - Одеса - займає третє місце за чисельністю населення серед міст України (після двох столиць - Києва і Харкова). Південна Пальміра, правда, і сама вважається столицею мінімум в двох номінаціях - як Південна столиця і Столиця гумору. А ще - це найбільший порт нашої держави і найбільш відвідуваний українцями морський курорт. Як Коцюба (Качибей, Хаджибей), місто народився 1415. Тобто, зараз Одеса - повноправний ювіляр, оскільки святкує своїх повних 600 років.

А ось «прісноводної перлиною» Слобожанщини, що утворилася на місці зустрічі трьох річок - Стрілки, Сумки та повноводного Псла, можна вважати місто Суми. При створенні в 1652 році поселення називалося Сумина слобода, пізніше Сумін. Отже, і в найменування міста - три версії: від назви річки, від знайдених в ній першими поселенцями трьох сумок із золотом, і ще - від дієслова «сумувати» (саме такими, здавалося б, були емоції перших козаків-переселенців, які за наказом Богдана Хмельницького обживали землі Слобожанщини після поразки в битві під Берестечком).

6 вересня - дні народження Конотопа і Слов'янська

Місто Конотоп на Сумщині - також ювіляр. Офіційно йому виповнюється 380 років, а ось археологічні дослідження стверджують - значно більше. На цій території знайдені залишки городища епохи неоліту до Київської Русі, а також свідчення поселення Чернігівського князівства. Райцентр, оточений мальовничими лісами, розташований на березі річки Єзуч біля її впадіння в річку Сейм.

Місто Слов'янськ Донецької області святкує свій 370-річний ювілей. Райцентр розташований на березі річки Казенний Торець, яка є притокою Сіверського Дінця, басейну Дону. З давніх-давен Слов'янськ був центром видобутку солі і торгівлі нею, а зараз вважається одним з найдавніших грязелікувальних курортних центрів України. Його гордість - унікальні і цілющі солоні озера карстового походження - Сліпне, Рапне і Вейсовим, що знаходяться під охороною як гідрологічні природні пам'ятки загальнодержавного значення. А ще - 2 місяці тому Слов'янськ відсвяткував річницю визволення від проросійських бойовиків.

12-13 вересня - дні Вінниці, Дніпропетровська, Житомира, Миколаєва, Луганська та Маріуполя

Вінниця має багатовікову історію і в цьому році також відзначає офіційний ювілей - 660 років з часу заснування. Археологи ж знайшли на території міста знаряддя праці епохи неоліту, поховання бронзового століття, ранньослов'янські поселення, що відносяться до черняхівської і трипільської культур. З давніх-давен тут жили племена, що входили до складу Київської Русі, Галицько-Волинського князівства. Обласний центр на березі Південного Бугу є не тільки значним історичним центром східного Поділля, а й сучасним економічним і культурним центром країни.

Дніпропетровськ - третє за кількістю жителів місто в Україні. Це чи не найпотужніший промисловий, економічний, транспортний центр і космічна столиця нашої держави. Заснований в 1776 році як Новий Кодак, місто довгий час носив назву Катеринослав. Нинішню назву обласного центру, перейменованого в роки радянської влади в честь одіозного партійного чиновника Григорія Петровського (з домішкою в назві річки Дніпро), знаходиться на стадії обговорення щодо її зміни на більш історично виправдану.

Житомир був заснований в 884 році ще древлянами, тому відноситься до найдавніших міст України. Археологами виявлені поблизу міста поселення і кургани епохи бронзи, раннього залізного віку. В межах міста розкопано також могильники VII сторіччя і залишки староруського городища Х-XIII століть. З часів середньовіччя і до цього дня Житомир залишається адміністративним центром регіону, а в 1918 році тут протягом кількох тижнів працював уряд Української Народної Республіки.

Зараз Житомир ще й важливий транспортний вузол, який об'єднує Київ, Варшаву, Мінськ і Ізмаїл.

Миколаїв - мальовничий південне місто, розташований при впадінні річки Інгул в Південний Буг, в 65 кілометрах від Чорного моря. Перші відомі поселення на території сучасної Миколаївщини з'явилися в кінці пізнього палеоліту - близько 20 тис. Років тому. В епоху пізньої бронзи (XII-VIII ст. До н. Е.) На місці сучасного Миколаєва вже був величезний на ті часи місто, що не поступався за розмірами навіть легендарної Трої. Зараз Миколаїв - один з найважливіших центрів кораблебудування в Україні, що наклало відбиток на долю, характер і навіть зовнішній вигляд обласного центру.

Найсхідніший обласний центр держави - Луганськ - в цьому році також в числі ювілярів. Місту виповнюється 220 років. Розташований в середньому Подонцовье, в місці злиття річок Лугані і Ольховки по праву сторону від Сіверського Дінця. За чисельністю населення Луганськ займає 11-у сходинку серед міст України. У Запорізьку добу на території міста існували козацькі зимівники, що з часом перетворилися в селища. Замовник належали до Кальміуської паланки Війська Запорозького низового. На жаль, новітня історія краю затьмарена його окупацією російсько-терористичними військами.

Маріуполь, місто обласного значення в Донецькій області, заснований в 1778 році. Серед його історичних назв - Павловська, Маріюполь, Жданов. Розташований на північному узбережжі Азовського моря, в гирлі річки Кальміус, тому є визнаним кліматичним і грязьових курортом. Разом з тим, є одним з індустріальних центрів країни в галузі машинобудування та металургії. Відомий Маріуполь і як один з найбільших морських портів країни.

19-20 вересня - дні народження Кіровограда, Херсона та Чернігова

Кіровоград, заснований в 1754 році, чотири рази змінював свою назву. Проіснувавши 170 років як Єлисаветград, в радянські часи був перейменований в Зінов'євськ, потім - в Кірове. У XVI - 1-й половині XVIII століття землі сучасного Кіровограда і прилеглих територій були володіннями Запорізької Січі. Обласний центр розташований в межах Придніпровської височини, на берегах річки Інгул, при впаданні в неї менших річок - Сугоклея і Біянка. Зараз - промисловий і культурний центр в центрі країни. А серед найменувань, якими, ймовірно, незабаром омолодиться назву обласного центру - Єлисаветград, Інгульська, Інгул, Златопіль, Кропивницький, Благомір, Козацький, Новокозачин, Тобілевичі, Скіфопіль, Екзампей. Так, 27 серпня, під час громадських слухань про перейменування міста на виконання законів про декомунізацію, варіант «Єлисаветград» опинився серед лідерів. Екзотичне ж назву «Екзампей», яке пропонують одним з варіантів, нагадує про сакральному місце Великої Скіфії, яке нібито розташовувалося саме на території сучасної Кіровоградщини.

Херсон, розташований на правому високому березі Дніпра - важливий економічний центр півдня України: значний залізничний вузол, морський торговельний порт, річковий порт. Офіційно заснований в 1778 році. Як перший місто так званого «Грецького проекту» Потьомкіна і Катерини II, був названий на честь відомого міста-колонії Херсонес, в Криму. Території сучасного Херсона були заселені ще з дохристиянських часів. Перша людина з'явився на цій території в епоху міді і бронзи. На місці Херсонської фортеці було, зокрема, знайдено скіфське поховання IV-III ст. до н. е.

Чернігів, перша згадка про який датується 907 роком, протягом усієї своєї історії був одним з головних центрів політико-економічної та соціально-культурного життя українців. Місто славиться своїми пам'ятками часів Київської Русі і Чернігівського князівства, а також Гетьманщини і козацького Чернігівського полку. Відомо безліч легенд і переказів, пов'язаних з назвою міста. За одним із переказів, Чернігів отримав назву на честь першого місцевого князя - Чорного, по іншому - в честь його дочки, яка викинулася з вікна княжого терему, щоб уникнути наруги з боку ворогів. Інші легенди стверджують, що Чернігів завдячує своєю назвою темним, дрімучим, «чорним» лісам, які з усіх боків оточували місто. За однією з версій, назва Чернігова означає «Чорний Тур», а кіммерійський Тмутаракань - двійник назви Чернігова на мові Синдики. На території сучасного Чернігова виявлені сліди заселення з неоліту і бронзового століття. У ранньому середньовіччі місто було центром племені сіверян, а з IX століття увійшло до складу Київської Русі, ставши найважливішим і найбагатшим містом держави наряду з Києвом і Новгородом. В XI-XIII століттях Чернігів був центром Сіверщини і Чернігівського удільного князівства. Першим в ньому господарював Мстислав Володимирович, брат Ярослава Мудрого. Чернігів став одним з найважливіших культурних центрів України, коли увійшов до складу Козацько-Гетьманської Держави і став центром Чернігівського полку.

23 вересня - іменини у Полтави

Душею, духовним серцем України називають Полтаву. Один з найдавніших російських міст заснований сіверянами у IX ст. для оборони Русі від кочівників. Офіційним часом заснування Полтави, згідно з археологічними дослідженнями, вважається 899 рік. За першою документальною згадкою міста в давньоруському Іпатіївському літописі, сучасна Полтава походить від назви річки Лтава - правої притоки Ворскли. На початку XX століття по відношенню до міста також вживали термін «Духовний центр України», чому сприяли діяльність цілої плеяди видатних діячів культури і мистецтва, значні церковні та історичні пам'ятки.

26-27 вересня - дні Ужгорода та Хмельницького

Ужгород - місто біля підніжжя Карпат на річці Уж, недалеко від кордону зі Словаччиною, є найменшим обласним центром країни, проте має багату і давню історію. Заснований в XI столітті, ставши фортецею роду Другетів, Ужгород опинився під владою Угорщини, а пізніше - Австро-Угорщини. Розвивався як промисловий і культурний центр Закарпаття. У 1919 році був столицею Підкарпатської Русі в складі Чехословаччини, в 1945-му перейшов в УРСР. У 1646 році під егідою Ватикану була проголошена Ужгородська Унія і утворено греко-католицьку церкву на Закарпатті. На території Ужгорода виявлені залишки поселень, найдавніші з яких нараховують понад сто тисяч років. Протягом давніх віків через територію сучасного міста пройшло чимало племен і народів: гуни, авари, бургунди, даки, кельти, сармати. Одними з перших відомих засновників ужгородського поселення були білі хорвати, які в другій половині I тисячоліття заселили територію сучасного Ужгорода. Поселення називалося Онґвар (Гунґвар, Унґювар).

«Народжений» в 1431 році, місто Хмельницький став сучасним економічним і культурним центром Поділля. Свою майже 600-річну історію веде від невеликого поселення Плоскирів або Плоскирівці. У більш пізній час - Проскурів. На його території знайдено археологічні пам'ятки епохи бронзи, залізного віку, скіфського часу, черняхівської культури. Місто досі зберігає кургани, які датуються археологами VII-III ст. до н. е.

Підготували: Мирослав Лісковіч, Світлана Сауляк, Віктор Жованик.

З приводу придбання інфографіки звертайтесь за телефоном 244-90-68 або пишіть на [email protected]

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация