Мистецтво Бронзового століття - ілюстрація початку соціального нерівноправності

До речі, що стосується загадок. У нашій попередній передачі ми розповідали про рідкісних знахідок, виявлених на території Чехії і Моравії - скульптурних зображеннях Венер. Якщо ви відвідаєте наш сайт і поглянете на їх зображення, то вас приємно здивують пишні форми дам. Але не тут-то було. Виявляється, що це зовсім не пишні форми, точніше, не зовсім «ті» форми. Насправді, це руки. Наш гід по мистецтву первісного періоду Людмила Канякова-Гладікова, науковий співробітник Інституту археології та музеєзнавства Філософського факультету Університету Масарика в Брно пролила трохи світла на настільки дивні кінцівки Венер періодів палеоліту і неоліту.

Людмила Канякова-Гладікова   «Статевий диморфізм, який ми могли спостерігати в період палеоліту, тобто широкі стегна і великі груди, в неоліті вже не з'являється Людмила Канякова-Гладікова «Статевий диморфізм, який ми могли спостерігати в період палеоліту, тобто широкі стегна і великі груди, в неоліті вже не з'являється. Тому особисто я підозрюю, що мова не йде про символіку родючості, як це уявлялося в більш ранній літературі, а символіка цих жінок інша. У цю епоху, скоріше, можна зустріти зображення молодих дівчат з невеликими грудьми, або ж навіть, зовсім з плоскою. Важливим тут є положення рук. У неолітичних ідолів, зображених на кераміці або в тривимірній формі, розташування рук надзвичайно вариабельно і може позначати різні символічні моменти ».

Найчастіше в цьому контексті згадуються адорантов (від латинського «захоплюється») тобто фігурки, що втілювали божества. Однак, так як у частині цих зображень можна спостерігати відхилення від звичної людської осі і підняті вгору руки, передбачається також, що в деяких фігурах задумкою була і передача танцювальних рухів. У такому випадку мова йде не про статичних зображеннях адорантов, а про зображення танцюристів. Тут треба зазначити, що танець розглядався як перехідний стан між реальністю і священним моментом. До речі, зображення жінок, до якого б періоду вони не ставилися, завжди викликають незаперечний інтерес, як мінімум, у чоловічої половини людства.

Павловська венера, період палеоліту   «На нашій території знаходяться, переважно, зображення жінок, головним чином з періоду Енеоліту, що не мають яскраво виражених материнських атрибутів Павловська венера, період палеоліту «На нашій території знаходяться, переважно, зображення жінок, головним чином з періоду Енеоліту, що не мають яскраво виражених материнських атрибутів. Навпаки, вони особливим способом прикрашені, наприклад, півмісяцем на голові. Тут можна припустити, що вони певним чином пов'язані з божеством поновлення - Місяцем, яка періодично, як і жінка, оновлюється. Але, на жаль, речових підтверджень цим припущенням немає. Наприклад, в Західній Європі є більш цікаві знахідки, завдяки тому, що там значного поширення набула культура мегалітів. Там були виявлені зображення жінок практично в натуральну величину. Це надгробні статуї, що зображують жінок з особливим поворотом голови. Тут можна припустити, що мова йде про жінок, які знали більше, ніж інші члени суспільства і тому вважалися особливими ».

Отже, подивимося, що ж було характерно для культури і мистецтва розглянутого нами періоду. Для періоду Голоцену, який починається приблизно в 8 тисячолітті до нашої ери і триває до наших днів, на відміну від палеоліту типово зображення людських фігур. Мотиви із зображенням тварин, навпаки, стають менш важливими. Якщо в творчості і з'являються зображення тварин, то, як правило, тих, які мають більш глибокою символікою. період неоліту Отже, подивимося, що ж було характерно для культури і мистецтва розглянутого нами періоду Вестоніцкая венера, період палеоліту відраховується з 5800 по 4000 роки до нашої ери. Крім мотивів змінюються і матеріали. Популярною стає м'яка глина, яка після випалу перетворюється в кераміку, яка стає основним художнім матеріалом у всій Центральній Європі. Лише в області Середземномор'я відомі скульптурні зображення ідолів з каменю і кістки.

«В якості наслідків впливу південно-східних культур на території Чехії і Моравії виявляється так звана« антропоморфний посуд », тобто посуд, на який зображені частини людського тіла: руки, ноги, а іноді і особи. Як правило, вважається, що в період неоліту зображувалися, перш за все, жінки - матері і символи родючості. Однак, це не зовсім вірно, оскільки часто неможливо визначити статеву приналежність фігури, та й не завжди це є важливим. Для археологів набагато цікавіше в періоді Голоцену то, як зображені ці фігури, чим вони займаються, а також в якому контексті вони виявлені - на місцях поселень або поховань, розбиті вони спеціально або збережені повністю », - продовжує Людмила Канякова.

Що цікаво, саме по зображеннях даного періоду можна визначити те, як розвивалося суспільство, конкретно - перехід від індивідуалізму до спільного способу життя. Як відомо, в пізньому неоліті люди в основному зображувалися в групах - тобто в цих Що цікаво, саме по зображеннях даного періоду можна визначити те, як розвивалося суспільство, конкретно - перехід від індивідуалізму до спільного способу життя Венера з Глибоких Maшувек, період неоліту образах знаходило відображення те, що було важливо для всього суспільства. Зазвичай це було пов'язано з вірою.

«Ми можемо зробити висновок, що в громадських або релігійних заходах в пізньому неоліті брала участь ціла група людей в рамках загального динамічного сеансу. У той час як в ранньому неоліті ми спостерігаємо окремі статичні фігури. З цього ми можемо зробити висновок, що більшість членів суспільства лише спостерігало певний духовний акт, який проводив з ідолами спеціально обраний людина. Цей факт дуже важливий для археології, оскільки відображає новий етап розвитку суспільства - перехід від егалітаризму до ієрархічним суспільству ».

Наступний період - Енеоліт датується 4000-2000 роками до нашої ери. Для нього характерно, наприклад, виникнення військових спільнот, що, безумовно, знаходить відображення і в образотворчому мистецтві. Так з'являються фігури людей, зафіксовані під час землеробських процедур, під час полювання на символічних тварин або в міфологічних сценах. Однак, як розповіла нам Людмила Канякова, в Центральній Європі, на жаль, було виявлено надзвичайно мало артефактів, що збереглися від цього періоду.

«Можна сказати, що Центральна Європа в той період кілька на периферії, тому тут не настільки багаті знахідки. Другий фактор - в період Голоцену найвидатнішою знахідкою є петрогліфи, «Можна сказати, що Центральна Європа в той період кілька на периферії, тому тут не настільки багаті знахідки Могила в Хотун, період Бронзового століття які не могли тут поширитися по тій причині, що тут було інше суспільство, а петрогліфи відомі, перш за все, в зв'язку з атлантичної середовищем. Далі - мегаліти, яких тут теж не було, тому що це специфіка Західної Європи. Наскального живопису тут теж не дуже багато, знову ж таки на відміну від Західної Європи ».

Для періоду Бронзового століття, датованого 2000-740 роками до нашої ери, характерно те, що художня творчість стає предметом репрезентації і практично не відображає більш глибокий духовний пласт культури суспільства того часу. Особлива увага приділяється прикрасі репрезентативних предметів - зброї, бронзових бритв, гребінців, металевої і дорогий керамічного посуду. В цей же період з'являється і поняття моди - тобто перші спроби відтворити дорогі розкішні предмети. Зразком стали, перш за все, предмети егейської культури.

«Якщо ми звернемо увагу на зображення людських фігур в інших місцях Європи, перш за все, на заході, то на надгробних стелах або на петрогліфах, вони часто супроводжуються зображеннями великого «Якщо ми звернемо увагу на зображення людських фігур в інших місцях Європи, перш за все, на заході, то на надгробних стелах або на петрогліфах, вони часто супроводжуються зображеннями великого   Богиня Афродіта, мармурова скульптура, Греція   кількості предметів - зброї, прикрас і навіть колісниць Богиня Афродіта, мармурова скульптура, Греція кількості предметів - зброї, прикрас і навіть колісниць. У Центральній Європі в цей період ще відлунює традиції жіночих керамічних зображень, але нові вже не з'являються. Найяскравішими предметами, виявленими на нашій території, є посуд із зображеннями голів тварин або у формі тіл тварин. На думку більшості фахівців, вони використовувалися для здійснення ритуалів. Одним з найбільш частих мотивів стають водні птиці, що також є впливом південно-східної Європи і пов'язане з так званими «Аполлонскій міфами».

Як розповіла нам Людмила Канякова, то, що в Бронзовому столітті важливим фактором стає саморепрезентація, прекрасно видно за творами мистецтва.

«Наприклад, цікаво спостерігати зображену на петрогліфах невелику людську фігурку, а поруч з нею меч, більший в два рази. Тобто індивід представлявся тими предметами, якими він володів. Безумовно, між бронзовим мечем і кам'яною сокирою різниця була велика. Дорогі предмети, безперечно, належали еліті суспільства. Якщо в період неоліту ще не так помітно соціальне розшарування з предметів, то в Бронзовий період це стає очевидним », - робить висновок Людмила Канякова.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация