мистецтво спору

  1. Правила ведення суперечки:

Чи не починай свою суперечку, поки не будеш
знати позиції опонента.
Правило спору в Стародавньому Римі та Стародавній Греції

Мистецтво спору зародилося ще в Стародавні часи Мистецтво спору зародилося ще в Стародавні часи. Всім відомі суперечки філософів Стародавньої Греції: Платона і Аристотеля. А як же без спору? Адже для того щоб висловлювання, нехай навіть і великого Коперника, було визнано істиною, треба випробувати його міцність в жаркому суперечці.

На щастя, нам сьогодні не доводиться встановлювати закони Всесвіту. Спасибі вченим давнину! Але суперечки повсякденно виникають і в XXI столітті. Дискусій неможливо уникнути, адже кожна людина на все має свою точку зору, іноді кардинально протилежну поглядам інших людей. А свої переконання треба відстоювати. Ось і народжуються суперечки.

Однак в сучасному цивілізованому світі пріоритети в мистецтві ведення суперечки трохи змінилися. Якщо в Античності мистецтво спору полягала в майстерності відстоювати власну точку зору, то в даний час правила ведення спору спрямовані на те, щоб в жаркій полеміці не упустити істину і залишити відносини сперечальників в рамках пристойності.

Мистецтво вести суперечку базується на трьох простих заповітах: Мистецтво вести суперечку базується на трьох простих заповітах:

  1. розпитувати свого опонента;
  2. вести з ним бесіду;
  3. уважно вислуховувати його доводи.

Вступає в суперечку людина повинна знати, що його переконання можуть бути помилковими. Тому під час ведення полеміки важливіше не доводити свою правоту, а уважно вислуховувати і аналізувати доводи опонента.

Якщо під час монологу Вашого співрозмовника він торкнувся питання, по якому Вам вкрай необхідно щось уточнити, Ви можете перервати його промову, але тільки вибачившись. Потім коротко Ви можете перерахувати свої доводи на порушену Вашим опонентом тему або попросити його дещо докладніше Вам роз'яснити. Звичайно, перебивати, некрасиво, але, як казав Сократ, «істина дорожче». Ваш співрозмовник пробачить Вас за невелику нечемність, якщо побачить Ваше повагу до нього і щире бажання встановити істину. Після того, як Ви висловитеся, слід нагадати опоненту, про що він говорив до того, як Ви його перебили.

Мистецтво вести суперечку полягає також і в умінні вибирати правильний тон дискусії. Інтонація Вашого голосу під час ведення полеміки може бути найрізноманітнішою: рішучої, ніжною, впевненою, м'якою. Але при цьому вона ні в якому разі не повинна ображати Вашого опонента, принижувати його. Неввічливо підвищувати тон, і просто неприйнятно переходити на крик.

Правила ведення суперечки:

Перш ніж вступити в полеміку
  • Перед тим як вступити в суперечку, необхідно точно встановити тему полеміки, вона має сенс і мету. Якщо знехтувати цим правилом, Ви витратите час даремно: посперечатися ні про що і не прийдете ні до якого висновку.
  • Перш ніж почати сперечатися на наукову тему, треба дізнатися значення всіх термінів, які потенційно можуть використовуватися в мові Вашого опонента. Також корисно буде уточнити поняття, про які буде вестися мова в полеміці. Дотримання цього правила дозволяє уникати безглуздих ситуацій, коли суперечка виникає через те, що двоє по-різному розуміють значення одного і того ж слова.

Під час суперечки Під час суперечки

  • Необхідно усвідомлювати, що суперечка - це спосіб пошуку істини, а не «вдала» можливість виплеснути негативні емоції на свого супротивника.
  • Під час суперечки Ви повинні чітко визначати для себе, з якими доводами суперника Ви згодні, з якими - ні, і які викликають у Вас сумніви. При цьому важливо не боятися визнаватися опонентові в тому, що Ви чогось не розумієте або не знаєте.
  • Ні в якому разі під час ведення спору не переходьте на особистості. Інакше це буде вже не полеміка двох цивілізованих людей, а примітивна сварка.
  • У процесі ведення спора намагайтеся повертатися до суті порушеного питання, інакше Ви самі можете не помітити, як відверне на сторонні теми, і дана полеміка затягнеться надовго і закінчиться нічим.
  • Намагайтеся не перебивати суперника тоді, коли він наводить аргументи на захист своєї позиції. Краще говорите по черзі.
  • Вести суперечка слід ввічливо і стримано. Це покаже, що Ви вихована людина. Крім того, обґрунтовувати свою точку зору переконливіше за допомогою знань і логіки, а не за допомогою жестикуляції і буйства емоцій.
  • Уникайте під час ведення спору фраз типу: «Так Вам все одно цього не зрозуміти!». Говорити так дуже некрасиво (і думати, до речі, теж).
  • Неправильно під час суперечки висловлювати свою недовіру фразою типу: «Я Вам не вірю!». Грамотніше і культурніше сказати: «А ось у мене з цього приводу склалася інша думка».
  • Чи не гарячіться і не нервуйте під час суперечки. Після кожного власного переконливого висловлювання настроюйтеся на мовчазне увагу до слів опонента.

На завершення суперечки

  • Якщо в ході суперечки було доведено, що Ваша думка помилково, Вам необхідно показати себе справедливою людиною і визнати свою помилку з приводу предмета спору.
  • Якщо в ході полеміки була доведена Ваша правота, Ви повинні вести себе гідно, не демонструвати гордість і радість перемоги. Ні в якому разі не можна вимовляти фраз, подібних наступній: «Я ж казав, що Ви не маєте рації!». Чи не знижуйте самооцінку свого опонента і не змушуйте його злитися або ображатися.
  • На закінчення полеміки підведіть підсумки і оголосите висновки, до яких Ви прийшли разом з Вашим співрозмовником.
  • Буде чудово, якщо двоє опонентів після завершення дискусії потиснуть один одному руки і висловлять взаємну подяку за добре проведений час.

Анастасія
24.11.2010
Передрук матеріалів статті без посилання на сайт заборонена!


А як же без спору?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация