Mister, give us dollar. Як Умань пережіває Єврейський Новий Рік

  1. У себе вдома, на вулиці Пушкіна
  2. Продав квартиру в Умані - купив дві в Києві
  3. "We do not have money"
  4. Торгівля в клітці
  5. "Ми самі винні"

87 тисяч жителів і 35-40 тисяч хасидів - 20 і 21 вересня в Умані самі непрості, але прибуткові дні в році.

На святкування єврейського Нового Року (Рош Ха-Шана) до могили цадика (праведника) Рабі Нахмана приїхали паломники з Ізраїлю, Америки і Європи. Всі вони вірять, що паломництво до Черкаської області допоможе відпустити гріхи і принесе удачу.

Хасиди п'ють, їдять, дружно моляться, співають і танцюють під наглядом декількох сотень українських силовиків і 15 ізраїльських полісменів . Вперше до охорони порядку залучено нові підрозділи тактичної поліції. У небі над Уманню чергує вертоліт.

87 тисяч жителів і 35-40 тисяч хасидів - 20 і 21 вересня в Умані самі непрості, але прибуткові дні в році

19-го вересня в результаті спецоперації поліція затримала в Умані громадянина Ізраїлю з великою партією канабісу . В ніч з 20 на 21 вересня, в розпал святкування Рош Ха-Шана, в гаражі на території "хасидського кварталу" прогримів вибух . Постраждав 13-річний ізраїльтянин. Він отримав травму руки. Причини інциденту з'ясовують слідчі.

Що думають про нашестя прочан в Умані, і як святкують 5778-й Новий рік за єврейським календарем, - в репортажі "Української правди".

У себе вдома, на вулиці Пушкіна

На пластиковому стільці біля воріт приватного будинку сидить самотній літній чоловік. Кам'яне обличчя і відчужений погляд - місцеві звуть його "дядько Боря". Навколо нього - тисячі людей в стосах, дивних пончо, фраках і сюртуках.

Гучномовці вибухають молитвою на івриті. Сотні людей зупиняються, як укопані. Натовп повільно розгойдується взад-вперед, вигукуючи: "Халлілуйя! Халлілуйя!" Проходить всього кілька хвилин - і люди впадають в екстаз.

Незважаючи на екзотичний антураж, дядько Боря знаходиться не на Землі Обітованої, а у себе вдома, на вулиці Пушкіна. У місті, де народився в далекому 1945-му. Сьогодні він - один з небагатьох в цьому районі, хто не продав житло шанувальникам цадика Нахмана.

Поки, в усякому разі.

Нерухомості в українців в "хасидському кварталі" з кожним роком все менше. Тому дядькові Борисові доводиться мати справу з євреями-ортодоксами цілий рік, не тільки в дні Рош Ха-Шана.

На такий хід речей він дивиться без особливих емоцій. Схоже на те, що для себе він все давно обдумав і в усьому розібрався.

- Я ж до справжніх віруючих, як і більшість місцевих, нормально ставлюся, - каже дядько Боря. - Ти нічого такого не подумай, нехай моляться. Але сюди ж приїжджають і бариги. Вони на всіх наживаються. Бариг багато і серед наших, і серед приїжджих. Якщо коротко, то все давним-давно тут продано. Так адже по всій країні відбувається - бариги всюди тепер головні.

- А серйозний я такий від іншого, - додає дядько Боря, немов вибачаючись за суворий зовнішній вигляд. - Вже дуже "прегарний" київське "Динамо" грає останнім часом. Ось що мене турбує більше, а не ваш єврейський Новий рік.

Продав квартиру в Умані - купив дві в Києві

У дні Рош Ха-Шана "хасидський квартал" і околиці розпирає від грошей. Всього за кілька днів тут осідають сотні мільйонів гривень, а також долари, які виявляються в руках міняв, - ідеальний кругообіг готівки.

Один з основних продуктів під час свята - житло. Чим ближче воно до могили Нахмана, тим цінніше.

У ходу також сувеніри: мереживну білу стос ручної роботи майстрині продають по 10 доларів, заробляючи таким нехитрим способом на кілька місяців вперед.

У ходу також сувеніри: мереживну білу стос ручної роботи майстрині продають по 10 доларів, заробляючи таким нехитрим способом на кілька місяців вперед

- Хасиди стали перебірливими, - зазначає Віра Шутова. - Жити хочуть тільки біля могили.

Віра прийшла з чоловіком на так званий "перший блокпост" (на час святкування Рош Ха-Шана силовики виставляють кілька рівнів охорони). Сьогодні, як і в попередні дні, вона безуспішно пропонує туристам "апартаменти".

В руках табличка на івриті: "Три ліжка на шістьох. Душ-туалет. У п'яти хвилинах ходьби від синагоги".

У п'яти хвилинах ходьби від синагоги

- Ми вже четвертий день тут стоїмо, не хочуть заселятися, - скаржиться орендар. - Хоча просимо всього 1200 гривень на добу з шести чоловік.

Запити у Віри дійсно скромні.

- Місто у нас дуже специфічний, - пояснює УП ріелтор Лариса Козаченко. - Орендувати квартиру і в звичайні дні проблематично. На єврейський Новий рік ставки ростуть. Проживання обходиться в середньому в 200 доларів за добу. Якщо місце знаходиться зовсім поруч з могилою Раббі Нахмана і хороші умови - то ціна буде більше.

Якщо місце знаходиться зовсім поруч з могилою Раббі Нахмана і хороші умови - то ціна буде більше

Наявність великої кількості доларів у паломників породжує легенди серед місцевих. Від багатьох в Умані можна почути розповідь про те, як "моя знайома продала квартиру на вулиці Пушкіна і купила дві в столиці". Як би там не було, тутешні ціни на нерухомість не піддаються звичній для українського ринку логіці. Так що подібні легенди недалекі від істини.

- Позаторік я взяв до себе дев'ятьох на постій, - ділиться Анатолій Петренко. - Зробив це через посередника. Отримав 1000 доларів за тиждень. А скільки там посередник собі накрутив - не моє діло. Зараз я кімнати вже не здаю - мати хворіє.

"We do not have money"

Тугі гаманці хасидів - ось головна річ, яка згладжує всі гострі кути і змушує уманчан миритися з навалою паломників. За останні чверть століття їх чисельність зростає в геометричній прогресії.

Як згадують старожили, спочатку в Умань приїжджали одиниці, пересувалися по місту перебіжками. На початку 90-х рахунок пішов уже на сотні, а потім на тисячі і десятки тисяч.

Зараз паломники відчувають себе в Умані, як вдома. Вони скуповують нерухомість, будують готелі, відкривають свої магазини і кафе. На центральному ринку і міських вулицях все частіше можна зустріти рекламу на івриті.

- Для нас це - свята земля. Ми любимо Україну. Тут похований наш цадик. Кожен хасид хоче сюди приїжджати, щоб не знати горя. Кожен мріє мати тут будинок, - зізнається Біньямін з Ель-Халіля.

Такий порядок речей подобається далеко не всім. Хоча визнаватися у відвертій хасідофобіі уманчани не поспішають.

- Була б моя воля, я б їх усіх розігнала, - фантазує пенсіонерка Алевтина Сергіївна. - Знаєш, проблема ж не в тому, що у них віра "якась не така". Просто вони ведуть себе по-хамськи, багато смітять. Вони вже не бояться говорити, що тут - їх земля. Вони кажуть, що наш час минув. Я б на місці влади вирішила питання перепоховання останків Нахмана, якщо вони там взагалі є.

Але цього ніхто робити не буде, тому що бояться міжнародного скандалу.

Але цього ніхто робити не буде, тому що бояться міжнародного скандалу

Як розповідають місцеві, що підробляють вантажниками, іноді в їх адресу звучить образливе слово "Хаморі" ( "осів" в перекладі з івриту - УП).

Втім, філософствувати на тему міжрелігійних стосунків або політкоректності вантажники не люблять. Головне - знайти клієнта і вдало поторгуватися. За перевезення візки з багажем на відстань в кілька сотень метрів приїжджі готові платити від 2 до 10 доларів.

- Зараз це рух потихеньку вмирає, - розповідає Іван Коваленко. - Раніше не було стільки вантажних "бусів". Конкуренція велика. Та й хасиди більше продуктів і речей з собою привозили. Тепер у них тут є все під боком - свої магазинчики і склади. Так що нам все частіше доводиться засмагати на візку.

Так що нам все частіше доводиться засмагати на візку

Люди молодші дивляться на все, що відбувається в "хасидському кварталі", просто. Іноді - навіть занадто. У ці дні тут можна зустріти дівчаток років 11-ти, які звертаються до приїжджих на ламаній англійській: "Mister, give us dollar. We do not have money" ( "Містер, дайте нам долар, у нас немає грошей").

Але до відвертого жебрацтва опускаються не всі. Більшість вважають за краще заробити. Чи не найбільш привабливі, але зате чесним шляхом.

- Нам хасиди не заважають. Навпаки, допомагають. Проблеми немає. У мене друзі ходять до них, і не тільки на Новий рік. Там можна прибирати сміття або розкладати їжу на стіл. За годину платять 25 гривень. У кого-то просто немає грошей вдома, хтось не хоче просити у батьків. Навіщо молоді гроші? Купити хайповие кросівки або кофту, - каже Денис з агро-технічного коледжу.

Купити хайповие кросівки або кофту, - каже Денис з агро-технічного коледжу

Торгівля в клітці

У ці дні кількість людей в Умані зросла майже на 50%. "Хасидський квартал" - як зменшена копія Таймс-Сквер у новорічну ніч. Тут теж є великі плазмові монітори, гучна музика і натовпи радісного народу, який рухається і дихає як єдиний організм.

- Головна мета в цей час - забезпечити охорону громадського порядку і безпеку людей, - розповів УП Михайло Зінгерман, прес-секретар поліції Ізраїлю. - Теракти в Барселоні, Ніцці, Лондоні говорять про те, що в глобальному сенсі у нас всіх спільне завдання - запобігти терор. В Умані доводиться займатися різними речами. Є, на жаль, наркотики, є крадіжки, зломи квартир.

Багато торгові намети в "хасидському кварталі" обгороджені саморобними сітками. Вони перетворюють торгові точки на подобу клітини в зоопарку. Навчені досвідом продавці називають це вимушеним заходом - неприємною і для продавців, і для покупців.

- Я тут уже 20 років торгую, і всяке бачив, - поділився Андрій, що приїжджає в Умань з Верховини з карпатськими сувенірами. - Якщо торгувати без клітки, то можуть і вкрасти. Підходять людина десять. Починають з різних сторін питати: "Кама? Кама зе?" Це означає "скільки коштує". Ти починаєш повертатися туди-сюди, а товару вже немає. Таке буває після Рош Ха-Шана, коли людина вже всі гроші витратив, а потрібно привезти сувеніри та подарунки дружині.

- У нас таке не прийнято, - розповів УП Йосеф-Іцхак з Ашкелона. - Я - хороша людина. У мене троє синів. Вони - теж хороші люди. Крадіжка - це сором і великий гріх для справжнього віруючого.

"Ми самі винні"

Святкування Рош Ха-Шана в цьому році поб'є торішній рекорд, коли до Умані приїхали 35 тисяч паломників. На цей раз, за ​​даними на день 20-го вересня, в місті вже було 35 тисяч хасидів. До вечора вони продовжували прибувати, щоб вночі вибухнути справжнім карнавалом.

І стати справжньою проблемою для комунальників.

Розмови про те, що в дні гулянь в "хасидському кварталі" залишаються тонни сміття, - не перебільшення. Це перше, що кидається в очі. Комунальникам доводиться вивозити в день кілька самоскидів.

Комунальникам доводиться вивозити в день кілька самоскидів

- Тільки я один роблю в день чотири-п'ять ходок. У моєму старому "ЗІЛі" 13 "кубів", це близько п'яти тонн сміття. Крім мене є ще самоскиди, плюс приганяють трактори. Працюємо цілодобово, у кілька змін, - розповів УП корінний житель Умані, водій сміттєвоза Олексій Михайлович.

На питання, що чекає Умань в майбутньому, в місті відповідають по-різному. Хтось пророкує процвітання і поява міжнародного аеропорту. Хтось чекає похмурих часів, коли не залишиться місця для корінних жителів.

Як показує практика, кожний наступний рік загрожує стати рекордним за кількістю паломників, які приїжджають в місто. Деякі залишаються, поповнюючи місцеву громаду, розвиваючи свій бізнес.

Деякі залишаються, поповнюючи місцеву громаду, розвиваючи свій бізнес

Чи зможуть уманчани уживатися з хасидами і далі - багато в чому залежить від дій місцевої влади.

Таксист Сергій Бурлаков впевнений: ситуація може вийти з-під контролю, якщо не утрясти всі питання, пов'язані з купівлею-продажем землі та нерухомості.

- Адже проблема не в хасидів, як таких. Вони дуже цілеспрямовані і організовані. Дай Боже кожному українцеві так все швидко облаштовувати і розвивати, - вважає він.

- У нас народ більше незадоволений не туристи, а тим, чим займається влада, - продовжує Сергій. - Ми самі винні, що з нами приїжджі ведуть по-хамськи. Ми - жебраки, у нас тут немає роботи. А у них - гроші і робочі місця. Я б на їх місці теж вважав, що, приїжджаючи в Умань, годую місцеве населення.

Поки Сергій розмірковує про долю батьківщини, до його старому "Опелю" підходять троє паломників. Просять відвезти в супермаркет побутової техніки, щоб купити фотоапарат. Сергій чекає, коли пасажири сядуть на свої місця. Докурює цигарку.

Перш, ніж сісти за кермо і грюкнути дверима, водій наостанок кидає: "Ті, хто кермував тут до Майдану, багато майна і землі віддали, набили свої кишені. Один раз у народу терпець увірвався. Може не витримати і вдруге".

Євген Руденко, УП

Всі фото - автора

Навіщо молоді гроші?
Починають з різних сторін питати: "Кама?
Кама зе?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация