Містики: Піфагор та його теорія реінкарнації

Букер Ігор

Ім'я Піфагора ми всі знаємо зі школи, тому для багатьох він міцно пов'язаний лише з теоремою в геометрії. Тим часом цей давньогрецький філософ, математик і містик запустив у вжиток терміни "філософ" і "філософія" (у нашому сучасному розумінні), був прихильником вчення метемпсихозу - переселення душ. У дечому він навіть передбачив ідеї комунізму.

Піфагор народився в місті Самос, розташованому на однойменному острові в Егейському морі, який в VI столітті до н. е. був одним з найбільш видатних і знаменитих центрів еллінського світу. У найбільш авторитетних енциклопедичних виданнях не прийнято вказувати рік народження Піфагора. Досить приблизно історики називають дату "близько 570 року до н. Е.". Геродот, що жив трохи пізніше Піфагора і багато років провів на Самосі, вказував, що батьком містика був Мнесарх. Автор біографій багатьох античних філософів Діоген Лаертський додавав: "Піфагор, син Мнесарха - каменеріза". Тоді так називали майстрів по виготовленню гем - різьблених каменів, часто використовувалися в перснях-печатках.

Тільки у жив набагато пізніше Ямвлиха, на відміну від інших античних авторів, зустрічається інше написання імені батька Піфагора - Мнемарх. Можливо це стало наслідком описки. У деяких джерелах згадують його мати. Нібито її ім'я було Парфеніда, а нове ім'я - Піфаіда - дав їй її чоловік. Автор недавно вийшла біографії Піфагора Ігор Суриков з цього приводу зауважує: "Вкрай сумнівно! Греки взагалі-то не практикували таке перейменування людей, тим більше вже дорослих".

Читайте також: Великі містики в реаліях: Піфагор

Таке ім'я своєї дружини Мнесарх дав після відвідування оракула Аполлона в Дельфах, щоб запитати його щодо плавання в Сирію. Піфія відповіла, що плавання буде вдалим і прибутковим, а його дружина вагітна і народить дитя, яке буде виділятися серед всіх коли-небудь жили красою і мудрістю і принесе людям користь на всі часи. Коли дружина звільнилася від тягаря в Сидоні, в Фінікії, він назвав сина Пифагором, тому що піфія передрекла його народження. Існує ще одне трактування його імені. "Аристипп Киренский в книзі" Про фізику "говорить, ніби Пифагором його звали тому, що він віщав істину непогрішно, як піфія", - писав Діоген Лаертський.

Ігор Суриков пояснює, чому таке тлумачення теж малоймовірно: "Піфагор (Pythagoras) - звичайне давньогрецьке ім'я, що зустрічається здебільшого поза всяким зв'язком з Аполлоном і Дельфами. Потрібно зазначити, що давньогрецькі особисті імена зазвичай є" значущими ", тобто мають якийсь сенс , який можна з тим або іншим ступенем точності передати на інших мовах, тобто "перевести". Перший елемент імені з найбільшим ступенем ймовірності походить від кореня pyth-, який означає знання, отримане шляхом розпитувань. Другий же корінь, -agor-, име ет ставлення до мови, найчастіше публічною. Таким чином, саме ім'я "Піфагор" можна приблизно зрозуміти, як "говорить про дізнався".

Читайте також: Піфагор: коротко про головне з життя

До речі, малоймовірно, що і ім'я його матері збереглося. Стародавні греки в рідкісних випадках згадували імена жінок, особливо з порядних верств суспільства, на відміну від імен гетер. Фукідід цитував Перикла, який жив через сто років після Піфагора: "Та жінка заслуговує найбільшої поваги, про яку найменше говорять серед чоловіків, в осуд або в похвалу". Можливо, що у Піфагора були брати, але вони нічим не прославилися і про них ми нічого не знаємо. Навіть, хто з них був старшим або молодшим. Більш того, з ім'ям одного з них сталася плутанина. А ось ім'я іншої - тіррени, що означає "етруск", цікаво ось з якої причини. У джерелах часом відзначають, що і сам Мнесарх не була греком, а етруски, ось і сина свого назвав на честь народу, до якого нібито належав. Відомо, що у віці приблизно 40 років Піфагор виїхав з Самоса в Італію. Може бути на батьківщину предків? Етруски ж уже в давнину славилися народом загадковим, причетним до таємних знань і окультизму.

Читайте також: Містики: осяяння розуму Марсіліо Фічіно

Ще в античності існувала думка, що першим вживати слова "філософія" (буквально: "любомудріє") і "філософ" (буквально: любомудри) став саме Піфагор, який учив, що "мудрецем може бути тільки бог, а не людина. Бо передчасно було б філософію називати "мудрістю", а вправляються в ній - "мудрецем", як якщо б він вістря вже свій дух до межі; а філософ - це просто той, хто відчуває потяг до мудрості ". Згідно ще одній легенді, серед вчителів Піфагора були не тільки близькосхідні жерці-астрологи, але також знаменитий мудрець і математик з Мілета (Мала Азія) Фалес. Піфагор, звичайно, бував в розташованому по сусідству Милете, проте Фалес помер або до народження Піфагора, або, коли той був ще дитиною.

Та що вже там, вчителі! Навіть про учнів Піфагора ходили легенди. До розповіді Геродота сходять відомості про якийсь фракійців Залмоксіс, учня і рабі Піфагора, який, знайшовши свободу і повернувшись на батьківщину, обдурив своїх "кілька дурнуватих" співгромадян. Запросивши на бенкет шляхетних городян, він доводив, що "його гості і навіть їх віддалені нащадки ніколи не помруть, але перейдуть в таку обитель, де їх чекає вічне життя і блаженство". Потім він на три роки сховався від фракійців в підземеллі, а на четвертий рік несподівано з'явився перед ними і ті, "увірували в його вчення".

Пізніші автори цю історію передавали вже не про шахрая фракійців, а розповідали її - з деякими варіаціями - про сам Піфагора. Витоки цієї легенди мають під собою ось яке підстава. Залмоксіс - фракийское божество, чий культ носив містично-шаманські риси. "І, напевно, саме з цієї причини він і був помилково асоційований з Піфагором, - пише біограф містика Ігор Суриков. - У поглядах і практиці останнього елементи вірувань, схожих з шаманістскіе, були присутні" .Не все так просто і з особистим життям Піфагора.

Читайте також: Велика і невідома таємниця Піфагора

Філософ Порфирій писав, що у Піфагора був син Арімнест, наставник Демокрита. "А інші пишуть, що від критянки Феано, дочки Піфанакта, у Піфагора були син Телавг і дочка Мія; інші згадують і дочка Арігноту, від якої навіть збереглися пифагорейские твори", - продовжує Порфирій. І хоча він жив набагато пізніше Піфагора (в 3-4 столітті нової ери), зате посилався на авторитетних в його час Дурід і Тімея. У Діоген Лаертський фігурує ще одна дочка Піфагора на ім'я Дамо, яка не згадана Порфирієм. Нинішні дослідники, втомившись від подібної плутанини, схильні вважати, принаймні, Піфагор не прожив життя свою бобирем і мав одну дитину. Є також відомості, що його внучку від Дамо звали чи не грецьким ім'ям - Витала.

Як ми знаємо, в зрілому віці Піфагор покинув рідний Самос і оселився в Італії, яку в далекій давнині іменували "Віталією". За твердженням Тімея, Піфагор першим сказав "У друзів все загальне" і "Дружба є рівність". "Комуністичний" принцип рівності в Піфагора братерство проводився досить послідовно. Ніхто з піфагорійців не повинен був мати ніякої приватної власності. Спільними вважалися навіть предмети особистого користування, наприклад посуд для прийому їжі. Здається, подібне рідко зустрічалося в радянських комуналках або гуртожитках. Витоки комуністичної утопії чітко простежуються з трактату "Держава" Платона.

У свою чергу Платон перебував під сильним впливом піфагорейства. Для піфагорійців авторитет їх вчителя був незаперечний. До його висловлювань, доведеним чи ні, ставилися як до істини в останній інстанції, вимовляючи чи не сакральну формулу: "Сам сказав". Елліни любили всі оскаржувати (в суперечці народжується істина), підшукуючи аргументи "за і проти", але коли мова заходила про висловлювання Піфагора, то вони (не всі, а піфагорійці) як християни ставилися до слів Христа, мусульмани - до слів Мухаммеда, т . е. брали одкровення свого філософа-містика. Піфагорійці, за свідченням Ямвлиха, "зарахували Піфагора до богів, як якогось доброго і человеколюбивого демона". Від такого ставлення до нього відбуваються чудеса, на які сподобився Піфагор: у нього золоте стегно, він повідомив рибалкам точне число риб в невід і т. Д.

Читайте також: загадки математики

Розгляд вчення Піфагора, одним з наріжних каменів якого є положення про безсмертя душі, не входить в нашу задачу. У нашій рубриці ми розповідаємо про життя містиків, а не про їх філософії або системах поглядів. Але оскільки в самому початку ми позначили, що Піфагор пропагував вчення про метемпсихоз - переселення душ, потрібно сказати пару слів і про це. Ось як про це пише Ігор Суриков: "На думку Піфагора, людська душа може в процесі цього" кругообігу "переходити не тільки в людські тіла, але також і в тіла інших істот, наприклад, тварин або навіть рослин. При кожному новому втіленні душа втрачає пам'ять про попередні. Тому всі ми кожен раз живемо як би вперше. Засновник пифагореизма стверджував, що тільки для нього самого було зроблено виняток, що він, мовляв, пам'ятає свої колишні життя ".

Ми не знаємо в кого переселилася душа містика. Відомий під ім'ям Піфагора людина померла в 497 році до н. е. в Метапонте, містечку на півдні Італії.

Може бути на батьківщину предків?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация