Митрополія свічок: Rise Moldova

  1. Церква не займається комерційною діяльністю. Продаж церковної атрибутики йде в основному, для внутрішнього...
  2. «Сьогодні [...] можна зустріти безліч людей, які створюють бізнес на продажу свічок, ікон і різних...

Молдавська Митрополія щорічно імпортує з Росії тонни свічок за ціною менше 20 банів за штуку. Згодом цей товар, безпосередньо або через єпархії, продається церквам. У підсумку, по дорозі від виробника до парафіянина вартість однієї свічки збільшується як мінімум у п'ять разів. Таким «божественним» бізнесом може займатися далеко не кожен - по закону він дозволений лише організаціям релігійного культу.

Таким «божественним» бізнесом може займатися далеко не кожен - по закону він дозволений лише організаціям релігійного культу

Літня жінка Надія Гросу з села Мерешеука Окницького району по неділях ходить на церковну службу. Щоразу вона намагається причепуритися, тому що «в церкву потрібно йти чистим». Нещодавно помер її чоловік, тому вона вибирає чорний хустку, який зав'язує мозолястими руками. З пенсії в 1000 леїв частина коштів старенька відкладає на свічки. Вона їх купує щотижня, тому відкладених грошей повинно вистачати на 5-6 штук.

«За здравіє, перед іконами Св «За здравіє, перед іконами Св. Миколая та Богородиці, одну ставлю в центральний свічник і одну даю батюшки, коли він йде з кадилом, щоб поставив в вівтар. Ще одну запалену свічку потрібно тримати в руках, коли священик читає молитви. Я купую свічки по два і по три лея. За шість беру, коли потрібно поставити в хліб, за поманив », - розповідає старенька.

Імпорт на 2,3 млн. Леїв
В період 2014-2016 рр. Молдавська Митрополія і Кишинівський Кафедральний Собор (собор Різдва Христового) були єдиними організаціями культу, імпортувати церковні свічки з Росії. В цілому за 160 тонн товару (це приблизно 8 завантажених фур) обидві установи сплатили понад 2 млн. Леїв. При цьому за ціна за одну свічку від російського виробника вийшла близько 17 банів.

За інформацією, отриманою репортерами RISE з російського митного реєстру, за останні 10 років основною статтею імпорту Молдавської Митрополії, що володіє свічковий фабрикою в Кондріцком монастирі, був парафін. Але з грудня 2014 року, вперше за останнє десятиліття, ця установа починає закуповувати і церковні свічки. Наприклад, одна партія в 60 тонн свічок була куплена за 860 тис. Леїв, тобто, за ціною 14 банів за свічку. Товар був придбаний у ТОВ «Софрон», - фірмі, заснованої Російською Православною церквою. Дане підприємство спеціалізується на виробництві предметів культу, а його статутний капітал, в перерахунку на леї, майже 12 млн. Подробиці: ТУТ

Подробиці:   ТУТ

Митрополит Володимир, 27 серпня 2011 року, центральна площа Кишинева // Фото: Nicolae Cuşchevici

Вадим Кейбаш, секретар Молдавської Митрополії (про імпорт з РФ): З оотношеніе ціна / якість зараз найвигідніше, особливо з-за девальвації рубля. Зараз курс трохи вирівнявся, але був період, коли рубль опускався до 27 банів, і тоді імпортувати свічки з Росії, з економічної точки зору, було вкрай вигідно. Виходило так, що виробляти їх тут, на місці було дорожче, ніж закуповувати.

Незабаром після початку імпорту в грудні 2014 року, на сайті Митрополії було опубліковано оголошення, в якому священиків і прихожан закликали купувати свічки «за спеціальною ціною, всього 79 леїв за упаковку» (Подробиці: ТУТ ). Це при тому, що самої Митрополії цей товар обходився в 29 леїв за упаковку.

Вадим Кейбаш (про встановлену митрополією ціною на продаж свічок): Це торгова операція і не думаю, що буде доречним говорити, за якою ціною ми закуповуємо і за якою продаємо. У будь-якому випадку це передбачає націнку, яка, власне, я становить дохід Митрополії. Немає сенсу імпортувати, не припускаючи націнки при продажі.

У 2015 році до імпорту свічок приєднався і Кишинівський Кафедральний храм, який ввіз в країну 40 тонн товару за 590 тис. Леїв. У тому ж році до російському підприємству «Софрон» звернулася і Митрополія. Однак, на відміну від Кафедрального храму, свічки їй обійшлися вдвічі дорожче: за 20 тонн було заплачено 640 тис. Леїв. Це була найдорожча партія свічок, закуплена митрополією.

Обидва релігійні установи, і Митрополію, і храм, очолює один і той же чоловік, - Митрополит Володимир. подробиці: ТУТ і ТУТ .

Церква не займається комерційною діяльністю. Продаж церковної атрибутики йде в основному, для внутрішнього споживання, для потреб самих парафій, а не для отримання прибутку.

Уривок з дисертації з економіки Митрополита Володимира: «Менеджмент економічної діяльності в єпархіальній системі Православної Церкви (на прикладі Республіки Молдова)», 2010.

МІНІМАЛЬНА ЦІНА НА СВІЧКИ У ЦЕРКВАХ Кишиневі

БОРОТЬБА ЗА МОНОПОЛІЮ

Митрополит незадоволений конкуренцією
У березні 1992-го, через півроку після проголошення незалежності Республіки Молдова, свіжообраний молдавський парламент приймає Закон про культи. Даний акт надає релігійним організаціям «право на виробництво предметів культу для власних потреб», в тому числі свічок.

У лютому 1998 року Парламент приймає законодавчі поправки, які розширили ексклюзивні можливості церкви за рахунок права торгівлі церковною атрибутикою. Одночасно Кодекс про адміністративні правопорушення було доповнено пунктом, що накладає штраф в 35 мінімальних зарплат (630 леїв, - прим. Ред.) Для осіб, що займаються «церковним бізнесом». подробиці: ТУТ .

У 2002-му, через чотири роки після змін в законодавстві, Митрополит Володимир звернувся до директора Митного департаменту Миколі Вилку. Будучи незадоволеним нелояльною конкуренцією в торгівлі об'єктами культу, священнослужитель, посилаючись на прийняті в лютому 98 року зміни до Закону, нагадав чиновнику, що «Молдавська Митрополія має монопольне право на виробництво і продаж церковного реквізиту, літератури і свічок».

«Деякі фірми і приватні особи незаконно імпортують і продають церковні товари. А кошти, отримані від продажу названої продукції, використовуються не за призначенням, тобто, для прикраси церков і монастирів, а для особистого збагачення », - повідомив Митрополит в листі до Вилку.

Митрополит також закликав керівника Митниці втрутитися в ситуацію: «Виходячи з вищевикладеного, прошу Вас дати вказівку всім митним пунктам зупинити всякий ввезення церковних товарів, літератури і свічок, включаючи випадки, якщо вони супроводжуються священиками. Крім того, прошу інформувати нас щодо кожного випадку імпорту вищезгаданої продукції ».

війна свічок
У 2005-2006 роках, коли Молдавська Митрополія була зосереджена на імпорті парафіну, Єдинецького і Бричанського Єпархія зазнала удачу на свічках, будучи єдиною релігійною організацією, імпортувала їх з Росії. Єпархію в ті роки очолював Єпископ Доримедонт, якого вважали незручною для Митрополита Володимира фігурою через існуючі між ними розбіжності.

За даними, отриманим RISE, за два роки Єпархія ввезла в Республіку Молдова 7,8 млн. Свічок, які були куплені у приватного підприємця. Загальна вага товару склала близько 80 тонн, що дорівнює чотирьом навантажений фурам. Офіційно за всю партію була заплачено 125 тис. Леїв, тобто, по 16 банів за свічку. подробиці: ТУТ

Частина товару в 20 тонн було імпортовано в кінці 2005 року і розвантажена в Кишиневі, на орендованому Єдинецького і Бричанського Єпархією складі по вул. Волунтарілор. 15 березня 2006 року поліцейські виявили цей склад і справили, як пояснили в правоохоронних органах, «контрольну закупку 1 тис. Свічок (5 упаковок, - прим. Ред) за 350 леїв, не отримавши при цьому чека або іншого документа, що свідчить про законне походження товару ». Після цього було складено протокол, а склад закритий.

Єпископ Доримедонт // ФОТО: www.eparhia-edinet.md

На другий день Комісар Кишинева Олександр Міхай поінформував Митрополит Володимира про цей випадок і уточнив, чи можна вважати свічки, що зберігаються на складі по вулиці Волунтарілор, об'єктами культу. Крім того, він просив забезпечити прихід Єпископа Доримедонт в Генеральний інспекторат поліції Кишинева. подробиці: ТУТ

Комісар і Митрополит
У той же день Митрополит Володимир письмово підтвердив статус виявлених свічок, як об'єктів культу, а також запевнив, що Доримедонт прибуде в поліцію. На завершення свого листа Митрополит висловив комісару вдячність за «оперативність, виявлену у співпраці з церквою у протидії економічній та іншої діяльності, що завдає значної шкоди Церкви». подробиці: ТУТ

В результаті, 17 березня, через два дні після виявлення поліцією складу, комісар Олександр Міхай вирішив накласти на Єпископа Єдинецького і Бричанського штраф в 50 мінімальних зарплат (1 тис. Леїв, - прим. Ред.) За «здійснення торгівлі товарами і предметами, продаж яких заборонена або обмежена », а весь товар зі складу конфіскувати. подробиці: ТУТ

У документах, складених співробітниками правоохоронних органів, 20 тонн конфіскованого товару були оцінені в 700 тис. Леїв, виходячи з базової ціни 70 леїв за упаковку, скільки заплатили поліцейські під прикриттям в ході контрольної закупівлі (Подробиці: ТУТ ). Дана сума виявилася в п'ять разів більше офіційної вартості всіх 80 тонн свічок, імпортованих Єпархією в 2005-2006 роках.

звернення прокурора
Не погодившись з діями поліції, Єпископ Доримедонт звернувся до суду. Так, 12 квітня 2006 року постановою суду сектора Карбівки рішення комісара щодо Миколи Чекан (мирське ім'я Доримедонт, - прим. Ред.) Було визнано незаконним і скасовано. Саме рішення суду стало остаточним. подробиці: ТУТ

Згідно з положеннями адміністративного Кодексу (скасованого в 2008 році, - прим. Ред.), Рішення першої інстанції передбачало, що, крім штрафу, поліція також повинна була повернути Єпископу Доримедонт і конфіскований товар.

Однак, згодом до «війні свічок» підключився заступник Генерального Прокурора Микола Опря. Він подав до Апеляційної палати (АП) Кишинева спеціальний запит, в якому попросив скасувати рішення першої інстанції.

АП задовольнила звернення заступника прокурора і анулювала рішення Суду сектора Карбівки, вважаючи, що воно було прийнято «з грубим порушенням процесуальних норм». Таким чином, нове остаточне рішення зберегло заходи, застосовані поліцією до Єпископа Доримедонт.

Судді АП мотивували своє рішення тим, що Єдинецького і Бричанського Єпархія, як складова частина Молдавської Митрополії, не має правом самостійної торгівлі об'єктами культу, а таким правом володіє лише сама Митрополія, як центральна установа релігійного культу. подробиці: ТУТ

Зі свічками в ЄСПЛ
У відповідь на рішення АП Кишинева Єдинецького і Бричанського Єпархія звернулася до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Однак, взимку 2006 року Єпископ Доримедонт потрапив в аварію і через місяць помер від отриманих травм. Після його смерті припинився і імпорт свічок його Єпархії. За даними російського митного реєстру, з 2007 року і по даний момент дане установа не завезла з Росії жодної свічки.

Але епопея з 20 тоннами конфіскованого товару продовжилася і після смерті Єпископа. Після звернення до ЄСПЛ, в судову тяжбу знову втрутилася Генпрокуратура. На цей раз прокурори попросили анулювати рішення АП Кишинева від 2006 року, прийнятого за спеціальним зверненням Миколи Опрі. Судді АП знову задовольнили звернення прокуратури і відновили рішення Суду сектора Карбівки, спочатку визнав правоту Єпископа Доримедонт.

Тим часом подана в ЄСПЛ скарга чекала свого розгляду. Однак, у 2010 році Єдинецького і Бричанського Єпархія і Уряд РМ уклали мирову угоду про вирішення конфлікту. За цією угодою ЄСПЛ повинен вилучити з виробництва позов Єпархії, а Уряд зобов'язується виплатити установі культу з бюджету компенсацію за шкоду і понесені витрати в розмірі 81 тис. Євро (близько 1 млн. 280 тис. Леїв, - прим. Ред.). подробиці: ТУТ

Управління поліції Кишинева (про долю конфіскованих свічок): Управління поліції мун. Кишинева не може надати запитувані дані через відсутність матеріалів і інформації щодо даного випадку. [...] Згідно з положеннями Наказу МВС щодо затвердження Інструкції про документах і терміни їх зберігання органами внутрішніх справ [...], термін зберігання подібних документів становить 5 років.

], термін зберігання подібних документів становить 5 років

Пасхальна ніч в Кафедральному соборі Кишинева, 2016 // ФОТО: RISE Moldova

«Сьогодні [...] можна зустріти безліч людей, які створюють бізнес на продажу свічок, ікон і різних товарів із зображенням Божого лику. Тому Церква повинна вводити для виробників церковних атрибутів обмеження і умови. [...] Православна Церква повинна виробити ряд вимог, які згодом повинні бути затверджені Парламентом країни [...] ».

Уривок з дисертації з економіки Митрополита Володимира: «Менеджмент економічної діяльності в єпархіальній системі Православної Церкви (на прикладі Республіки Молдова)», 2010.

Закон змінюється, права (не) залишаються
У 2007 році законодавство про релігійні організації знову зазнає змін. Депутати скасували Закон про культах 92 роки і прийняли новий - Закон про релігійні культи і їх складових частинах, який у 2011 році був перейменований в Закон про свободу совісті, думки і віросповідання. Крім того, був скасований і Кодекс про адміністративні порушення, і замість нього був затверджений новий Кодекс про правопорушення.

Незважаючи на ці радикальні зміни, ексклюзивне право церкви на підприємництво з об'єктами культу збереглося - змінився лише номер статті, яка регулює дану сферу (Подробиці: ТУТ ) . Так само збереглися і штрафи щодо тих, хто ризикує конкурувати з офіційним духовенством. За подібне можна отримати до 700 леїв «штрафних». подробиці: ТУТ

Вадим Кейбаш, секретар Молдавської Митрополії (про збереження ексклюзивного права на виробництво і торгівлю): Сама синтагма збереглася, але вона має сенс втрачений, оскільки сьогодні ми маємо більше 30 найменувань релігійних культів. За цим законом, будь-який офіційно зареєстрований культ може надавати послуги з продажу церковних товарів, їх виробництву, а також імпорту. Це була спекуляція, яка і сьогодні триває, ніби Молдавська Митрополія мала в цьому сенсі ексклюзивні можливості. [...] У колишньому законі була поправка про ексклюзивне право (мова про зміни в Закон про культах 1998 року, - прим. Ред.), Яка надавала таке право Православної церкви (офіційна назва Молдавської Митрополії, - прим. Ред.), Але ця норма вже не діє.

Проте, Молдавська Митрополія і в 2016 році залишалася єдиною релігійною організацією, котра закуповувала свічки в Російській Федерації Проте, Молдавська Митрополія і в 2016 році залишалася єдиною релігійною організацією, котра закуповувала свічки в Російській Федерації. Дані російського митного реєстру показують, що в першій половині поточного року митрополія придбала у все того ж підприємства «Софрино» 40 тонн товару. Але на цей раз установа культу заплатило всього 265 тис. Леїв, тобто, по 7 банів за свічку.

Миколу КУШКЕВІЧ ( RISE Moldova ), Вікторія ЧУМАК (фрілансер)
За сприяння: Володимир ТХОРИКА ( RISE Moldova )

Переопубликования статей з www.rise.md допускається, але обсягом не більше 1.000 символів. В обов'язковому порядку необхідно цитувати джерело і автора інформації, а в разі переопубликования інформації веб-порталами необхідно проставляти і пряму гіпер-посилання на цитовану на rise.md статтю. Повний переопубликования можливо тільки за умови угоди, укладеної з RISE Moldova. Матеріали on-line платформи www.rise.md захищені Законом 139 про авторське право і суміжні права, а також деонтологічних кодексом журналіста Республіки Молдова.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация