Митрополит Антоній Сурожський: Про сьогодення шлюбі

Рубрика Правміра - «Читання на кожен день посту» - це проповіді, слова і глави з книг кращих мислителів, богословів і проповідників. Аудіобесід на 10-20 хвилин, супроводжувані текстом - можна встигнути прослухати навіть побіжно. Ми відбираємо короткі і глибокі фрагменти, щоб у кожного була можливість хоча б 10 хвилин в день подумати про головне. https://www.pravmir.ru/wp-content/uploads/2014/12/10_O_brakah_o_detjah.mp3

Один з отців Церкви вже в давнину сказав, що світ не міг би стояти без таїнств, тобто без безпосереднього впливу Божого і без перетворення, яке це вплив робить над людьми; і що єдине таїнство, яке збереглося після відпадання людини від Бога і втрати раю, це таїнство шлюбу.

Один з отців Церкви вже в давнину сказав, що світ не міг би стояти без таїнств, тобто без безпосереднього впливу Божого і без перетворення, яке це вплив робить над людьми;  і що єдине таїнство, яке збереглося після відпадання людини від Бога і втрати раю, це таїнство шлюбу

Митрополит Антоній Сурожський

Шлюб є ​​таїнством і в давнину, і поза християнського досвіду. Звичайно, не в тому ж сенсі, в якому він є таїнством в християнській Церкві, але він - таїнство в тому відношенні, що це момент, коли відбувається щось, що інакше, людськими силами, не могло б відбутися. Це момент, коли відновлюється, наскільки це можливо в межах занепалого світу, то єдність між чоловіком і жінкою, та цілісність всечеловека, про яку йдеться на початку книги Буття.

Це момент колосальної важливості. Це момент, коли двоє, тому що вони полюбили один одного, можуть стати одним тілом, тобто не тільки фізичною плоттю, але і одним тілесним реальністю, яка в себе включає різницю і душевності, і духовності.

Я хочу це розвинути трошки. У Старому Завіті ми читаємо про те, як людина була створена всечеловеком, і в ньому, за вченням деяких (далеко не всіх) батьків полягало все і жіночне, і чоловіче. Поступово людина почала зростати, дозрівати; і прийшов момент, коли в одній людині вже не могла поєднуватися повнота і жіночого, і чоловічого істоти.

Тоді Бог привів до людини всіх тварин, щоб він побачив, що в них є дві статі, і відчув, як сказано в Писанні, що єдино він самотній. І коли він раптом відчув свою самотність, Бог навів на нього глибокий сон і розділив в ньому чоловіче від жіночого. Але розділив не так, щоб не залишилося нічого того чи іншого в кожному з них. У кожному залишилося щось від іншого, що давало йому можливість дізнаватися себе самого в іншій істоті; він і вона становили одне.

І коли Адам побачив перед собою Єву, він вигукнув: Це справді кість від костей моїх, це плоть від плоті моєї! .. Інакше сказати: Це я! - і в той же час: це я - перед на власні очі. Але це було настільки «я», це настільки була єдність духу, що вони себе голими не бачили, вони бачили себе як одиницю, як людини в двох особин.

Пізніше, коли відбулося падіння, вони раптом побачили себе голими, тобто чужими один одному. І ось з цього моменту почалася боротьба про возз'єднання, потяг одного до іншого, відчайдушний, сліпе потяг, крик: повернися до мене! ..

І це відбувалося в шлюбної любові, в любові двох, які, подивившись один на одного, як би впізнавали себе в іншому і одночасно дізнавалися в іншому не його власну обмеженість, а нову повноту, нову красу, нового змісту.

І тоді шлюб, то є таємниця цієї зустрічі відбувався в тому, що вони один одного бачили і дізнавалися себе самих, і разом - не просто себе, а себе заповнення, з повнотою життя, яку вони можуть мати тільки один з одним. І з'єднуючись, вони і тілесно, і душевно, і духовно робилися (знову-таки, скільки було можливо і скільки досі буває можливо в занепалий світі) всечеловеком.

Це дивовижна таємниця. Це повнота людини, явлені в двох особин. Тому-то батько Церкви, про який я згадував, говорив, що це таїнство: тепер поділ, яке скоєно гріхом, нехай частково, але в значній мірі, вирішальною мірою, знімається, вони тепер єдині. І це йде дуже далеко.

Я процитую і іншого батька Церкви (хоча зараз не можу згадати його імені), який говорить щось, що багатьох може здивувати; він говорить, що шлюбне з'єднання чоловіки і жінки можна порівняти з тією єдністю, яке відбувається між Христом і віруючим, коли він долучається Святих Таїн ...

Ось міра, яку один з батьків бачив: тілесна єдність між чоловіком і дружиною як повнота того єдності, яке вже досягнуто душевно і духовно. Це означає, що чоловік і дружина бачать один одного, немов самого себе, але без тих тіней, без того знівечення, яке кожна людина може в собі бачити. Це бачення себе в тій красі і повноті, яких в собі самому неможливо бачити. І тоді вони з'єднуються в те, що можна назвати словами апостола Павла малою церквою.

Дійсно, у Христі, в Бога, благодаттю Святого Духа вони робляться єдиною плоттю, єдиною істотою, разом з тим залишаючись неповторними, єдиними особистостями. Вони вже не індивідуум, тобто не остання межа поділу, то, чого далі ділити не можна, вони стали особистістю, тобто особою, подібним якому більше немає.

І відносини чоловіка і дружини в ідеалі - до чого треба прагнути всім єством - не жадібність, не бажання володіти, чи не хижацтво, а побожне зір і віддача себе іншому, і прийняття іншого в себе самого в любові, в споглядальної таємниці кохання. Це ідеал шлюбу.

Це ідеал шлюбу

Звичайно, в занепалий світі діють і інші сили в шлюбі. Буває статевий потяг, буває жадібність; але буває і те, що двоє поєднуються між собою завдяки тій любові, яка знімає всі межі: вони тепер стали єдині. І коли народжується дитина, ця дитина є не плодом як би хижацтва, а плодом віддачі однієї людини іншій, однієї половини іншому або інший.

І тут я хочу торкнутися питання про дітей. Сучасна наука йде назустріч тому, у що Церква вірила спочатку: що в момент, коли зароджується істота, в ньому є вся повнота людства, він вже людина. Можна сказати, що втілення Христа відбулося в момент, коли архангел Гавриїл обіцяв Діві Марії народження Сина і Вона відповіла: Се раба Господня, нехай буде мені згідно з словом твоїм ...

І так само буває і в шлюбі. У момент, коли зароджується дитина, все майбутнє попереду, і теперішня наука відкрила чудові речі. Вона відкрила, що дуже рано, як тільки починає формуватися дитина, він може сприймати не тільки те, що здійснюються в матері, а й навколо неї. До нього доходять звуки, до нього доходить тремтіння повітря, через свою матір він робиться частиною всієї навколишнього середовища.

Церковні наставники часто говорили про те, що як тільки зароджується дитина, треба знати, що до нього доходить все, що здійснюється з матір'ю або з батьком, або з оточенням. Тому матері рекомендувалося молитися, але не формально, не тільки вимовляти молитви, не тільки молитвословом, а спілкуватися з Богом, ділитися з Ним всієї своєю радістю, всім своїм трепетом, дати Богу діяти в ній.

Але також рекомендувалося молитися вголос, - хоча тоді цього не знали, але тепер ми знаємо, що звук цієї молитви незрозумілим чином доходить до зародка і до поступово формується дитини. Якщо молитва промовляється благоговійно, тихо, вдумливо, дитина поступово внутрішньо формується і вже долучається до таємниці материнської молитви. Це дивовижна думка.

Коли дитина народиться, необхідно продовжувати молитися над ним, над колискою, співати йому церковні пісні, молитися церковними словами. Він ще слів не розуміє, але через звук голосу може сприйняти молитовну налаштованість і через неї ожити до області молитви, області прилучення до Бога.

А потім настає інша череда, коли дитина стає більш і вже може сам якось брати участь в житті. І те, що з ним відбувається тоді, може грати колосальну і вирішальну роль. Якщо в сім'ї розбрат, крик, взаємна ворожнеча, то це розбиває цілісність його душі; кожен окрик приголомшує його душу і часом вщент розбиває її, як скло може розбитися від гучного шуму.

Якщо в сім'ї розбрат, крик, взаємна ворожнеча, то це розбиває цілісність його душі;  кожен окрик приголомшує його душу і часом вщент розбиває її, як скло може розбитися від гучного шуму

Але ще інше. У міру того, як дитина чує молитовні слова, долучається до їх звучності, вони робляться частиною плоті і крові його. І тут я хочу вам дати чудовий приклад, який у мене залишився на душі.

Був у нас тут співочий, Петро Васильович Федоров. Він володів приголомшливої ​​краси басом і всіх нас надихав своїм співом. У якийсь момент він захворів на рак, ліг в лікарню. Я його відвідував кожен день. Перший час ми з ним молилися і співали разом, я - невміло, тому що у мене немає достатньо слуху і голосу - співав молебень про його одужання і про його рідних, яких тоді не було при ньому.

Потім він став слабшати, і я співав один. В якийсь день я прийшов, і старша сестра мені каже: «Могли б не приходити, - він без свідомості, вмирає». Я увійшов в його кімнату. По обидва боки ліжка сиділи його дружина і дочка, які щойно приїхали з далекої Японії та застали його вже без свідомості, вмираючим людиною.

Я згадав тоді те, що він мені говорив, як молитовні слова переплелися з його душею, і, сказавши дружині і дочці сісти поруч, став на коліна і почав, як умів (т. Е. Погано) співати йому великопісні, пристрасні співи. І поступово ми все побачили, як його свідомість зростає в ньому, відроджується, піднімається, і в якийсь момент він відкрив очі.

Я йому сказав: «Петро Васильович! Ваші дружина і дочка сидять ліворуч від вас. Ви вмираєте; попрощайтеся з ними ». Вони попрощалися спокійно, глибоко, зворушливо; і потім я сказав: «А тепер можете спокійно померти». Він пішов в забуття і незабаром помер. Так ось, ці піснеспіви, які він співав все життя, його повернули до життя на той короткий термін, який був йому потрібен, щоб не залишити дружину вдовою і дочка сиротою без останнього прощання.

І ще один приклад, який мене теж дуже вразив, з області того, що залишається в душі дитини, коли йому дано чути церковні піснеспіви і їх співати. Багато років тому на Трьохсвятительському подвір'ї був дуже старий диякон. Від старості він значною мірою втратив голос, але співав на криласі, так як єдино він міг кожен день це робити.

Якось я з ним виявився на криласі. Він читав і співав, я, як міг, співав. Але він читав і співав з такою іскрометною швидкістю, що мені не вдавалося встежити навіть очима по книзі. Коли служба закінчилася, я йому сказав: «Батько Євтимій! Ви сьогодні вкрали у мене всю службу; але що гірше - ви вкрали її і у себе, тому що ви не могли розуміти те, що вимовляли ».

Він заплакав і мені сказав: «Ти мене прости! Але знаєш, я народився в страшно найбідніше село, мене батьки прогодувати не могли і п'яти років віддали мене в монастир. Там я прожив до революції, там навчився читати, співати, кожен день я чув ці служби, вони стали частиною моєї душі. Коли я бачу ці слова, мені не потрібно їх читати; коли я чую ці піснеспіви, мені не потрібно на них зосереджуватися: як тільки я бачу слово - немов Божого рука стосується якоїсь струни в моїй душі, ніби в моїй душі арфа, і вся душа починає співати. Тому я співаю так швидко, що арфа співає, душа співає, - це мені було дано слово за словом протягом усього мого дитинства і моєї зрілого життя »...

Ось що ми можемо дати дитині; і ось що являє собою шлюб, де в серцевині перебуває Господь Ісус Христос, благодать Святого Духа, і де діє таємниця єдності у Христі.

Митрополит Антоній Сурожський: Про шлюб і дітей

аудіофайли надані «Бібліотекою Переказ»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация