Митрополит Іларіон і Геннадій Онищенко: про піст, здоров'я і шкідливі звички (+ Відео)

16 березня 2013 року гостем програми «Церква і світ» на телеканалі «Росія 24», яку веде голова ВЗЦЗ митрополит Волоколамський Іларіон, став керівник Федеральної служби з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини, головний державний санітарний лікар Росії Геннадій Онищенко.

Митрополит Іларіон: Доброго дня, дорогі брати і сестри! В ефірі передача «Церква і світ». З понеділка починається Великий піст. Сьогодні я хотів би поговорити про піст з головним державним санітарним лікарем Росії Геннадієм Онищенко. Привіт, Геннадій Григорович!

Г. Онищенко: Доброго дня, Владика! Дійсно, Святе Письмо, в моєму розумінні, - це повний звід вимог до здорового способу життя і як головною його складовою - здоровому харчуванню. Великий піст є одним із строгих постів, в ході якого православна людина повинна очищатися фізично і духовно. На жаль, багато хто з нас, пройшовши через довгі роки богоборства, сприймають піст тільки як дотримання дієти. Для багатьох людей це лише привід для того, щоб поборотися із зайвою вагою.

Митрополит Іларіон: Багато людей сприймають піст виключно як час утримання від тих чи інших родів їжі. Коли ми говоримо про піст, то перше питання, яке задають, звучить так: «Що можна, а що не можна їсти?» - неначе до цього зводиться весь подвиг поста. Насправді пост, з точки зору Церкви, - це цілий комплекс заходів, спрямованих на духовне і фізичне оздоровлення людини.

Чому посту передує Прощена неділя? Здавалося б, яке відношення має тема вибачення до посту як до стриманості? Насправді, зв'язок очевидний. Люди, яких ми не прощаємо, стають для нас важким вантажем - вантажем психологічним. Уявіть собі людину, яка постійно ходить з рюкзаком за плечима, а в рюкзаку у нього каміння. Ці камені - накопичилися образи, непорозуміння. Саме тому Церква і закликає нас в цей день до прощення. Навіть якщо ми не можемо прощати наших ближніх кожен день, то, по крайней мере, в день Прощена воскресіння ми повинні згадати про всіх, кого ми образили і хто образив нас, і спробувати з цими людьми примиритися. Це дає абсолютно особливе відчуття духовної легкості. Людина як би заново народжується. Цілком природно, що, вступаючи в подвиг посту, який вимагає, в тому числі, і утримання від тих чи інших родів їжі, людина повинна внутрішнє звільнитися - він повинен відчувати внутрішню легкість, яка дозволить йому здійснити цей подвиг.

Г. Онищенко: Дійсно, обжерливість - це одна з восьми основних пристрастей, яким людина, на жаль, схильний до. Відмова від їжі, звичайно, допомагає духовному розвитку. Менше відволікаєшся на чисто фізичні, фізіологічні пристрасті. Як сьогодні наша Російська Православна Церква ставиться до таких кричущим явищ, яким, на жаль, схильна до значна частина нашого активного населення - до паління, вживання алкоголю? 60% населення в тій чи іншій мірі курить. Якщо говорити про нашу молодь, людей у ​​віці до 30 років, то в цій віковій категорії кількість жінок, що палять і чоловіків зрівнялася. Планка вживання алкоголю і тютюну катастрофічно знижується в віковому плані. Діти в 12-13 років є регулярними споживачами тютюну. Чи може пост допомогти православним руським людям позбутися від цих згубних звичок?

Митрополит Іларіон: Я знаю чимало людей, які під час посту беруть на себе різного роду зобов'язання - припустимо, відмовитися від куріння чи алкоголю. Взагалі, у нас склалася парадоксальна ситуація: м'ясо, молоко, яйця вважаються скоромної їжею, а вино і горілка - немає. Це, як ніби, нормально. Є люди, які дотримуються посту в тому, що стосується білкової їжі, але при цьому протягом всього посту вживають алкоголь, в тому числі в надмірних кількостях. Це абсолютно суперечить всій суті поста. Я хотів би закликати наших телеглядачів - тих, у яких є шкідливі звички: якщо ви не можете від них відмовитися взагалі, спробуйте відмовитися від них хоча б на час Великого посту. Наприклад, від куріння. Ви побачите, що якщо ви проведете пост без тютюну, то, може бути, вам і на Великдень не захочеться брати в рот сигарету і ви зможете відмовитися від цієї шкідливої ​​звички.

Подивіться, з яких причин сьогодні хворіють і вмирають люди: або це неправильне харчування, або переїдання, або - шкідливі звички. Яке щастя приносить людині сигарета? Ніякого. Може бути, це ілюзія якогось заспокоєння? Але організм звикає до цієї отрути, і людина вже не може від нього відмовитися. Більшість курців мріють про те, щоб кинути палити. Але хто їх примушував цю звичку купувати? Зараз на кожній пачці сигарет написано, що куріння шкодить здоров'ю, що сигарети вбивають, але люди все одно продовжують купувати їх і вживати з ризиком для власного життя.

Г. Онищенко: Владика, Ви абсолютно праві в тому, що тютюн - абсолютно шкідливий продукт. Сьогодні і Уряд, і Президент, і переважна більшість лідерів громадської думки говорять, що прийшов час відмовитися від куріння. Пройшов в першому читанні закон, який істотно обмежує куріння, і я думаю, що в найближчому часі він буде прийнятий, незважаючи на безпрецедентне опір тих, хто займається тютюновим бізнесом, хто продає, виробляє це шкідлива речовина. Сьогодні, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, куріння є найбільш згубної з усунених причин, що шкідливо впливають на здоров'я. Сьогодні в медичному кадастр 12 причин смерті пов'язані з алкоголем. Щорічно наша країна втрачає через це від 45 до 60 тисяч життів - причому життів молодих і активних людей.

Митрополит Іларіон: Це страшні цифри. Все наше суспільство має згуртуватися в боротьбі з цими вадами. Зокрема, повинні бути вжиті відповідні заходи з боку держави, з боку Міністерства охорони здоров'я. Чому до сих пір такі низькі ціни на тютюн, на алкоголь? Чому не можна зробити ці товари менш доступними? Чому не можна постійно вести через засоби масової інформації роз'яснювальну роботу? Такий рівень споживання алкоголю - це по-справжньому національна трагедія. Причому вживається не просто алкоголь, а міцні спиртні напої, які убивчо діють на організм.

Г. Онищенко: Фінансова доступність - одна з головних складових проблеми: сигарети майже нічого не варті, пляшку горілки сьогодні може купити будь-хто. Не можна не сказати і про територіальну доступності: алкоголь і тютюн продаються на кожному кроці. Є й вікова доступність: сьогодні офіційно існують обмеження за віком - але хто їх дотримується?

Настає піст - час духовного зосередження людини на своїх пороках, час обмеження себе в їжі. Але ж алкоголь сьогодні, як це не дивно, як не ганебно для нашої країни, відносять до харчових продуктів ...

Митрополит Іларіон: Я б відніс деякі види алкоголю, скоріше, до розряду отрутохімікатів, ніж до харчових продуктів.

Що ж стосується Великого посту, то якщо говорити про суть цього періоду в житті християнина, то, по-перше, - це можливість взяти себе в руки і відмовитися про шкідливих звичок, тобто змусити себе не курити, не вживати алкоголь, відмовитися від тих видів хімічної залежності, які руйнують життя людини. Цікаво, що такі залежності нерідко пов'язані одна з одною. Людина ще в шкільному віці починає з сигарет, потім в юнацтві переходить до алкоголю, а там - один крок до наркотиків. Я як священнослужитель постійно чую про страшні випадки.

Нещодавно мені розповіли, що один молодий чоловік своїй коханій дівчині на день народження подарував шприц з героїном. Він сказав їй: «Спробуй один раз, а потім ніколи не будеш пробувати». Вона зробила укол і померла. Таких прикладів тисячі. Про них рідко пишуть в засобах масової інформації, рідко говорять по телебаченню, але ж це сама справжня трагедія, що ми втрачаємо людей в розквіті сил тільки тому, що самі вони не змогли утриматися від того, що їм приносить безумовний шкоду. Тютюн, алкоголь, наркотики щастя не приносять. У кращому випадку вони приносять якусь швидкоплинну ейфорію, яка випаровується відразу після того, як минуло їх дію.

Г. Онищенко: Мені здається, що сама православна віра накладає добровільні обмеження на людину в його поведінці, сприйнятті світу. Відсутність духовного стрижня у людини призводить до віри у вседозволеність. І це одна з основних проблем, які сьогодні привели до розквіту згубних явищ в нашій молодіжному середовищі і ширше - в усьому нашому народі.

Митрополит Іларіон: Ви сказали про найголовніше, тому що ми найчастіше говоримо про наслідки, а Ви нагадали про причини. Причиною залежності від тютюну, алкоголю, наркотиків є відсутність духовного стрижня у людини, відсутність сенсу життя, коли людина не ставить перед собою вищих ідеалів.

Ми знаємо, що коли людина поставить перед собою мету, він до неї прагне, він її досягає і, якщо для досягнення мети в чомусь необхідно стриманість, це стає для нього цілком природним. Наприклад, коли балерині потрібно зберігати певну вагу, вона дотримується набагато більш сувору дієту, ніж ті, хто дотримується Великого посту. Вона це робить для досягнення конкретної мети.

Коли у людини немає мети, немає мотивації, він починає задаватися питанням: «А навіщо я повинен утримуватися від того чи іншого?» Але тут постає і ключове питання: а навіщо взагалі жити? І людина може запитати: «Чому я повинен піклуватися про своє здоров'я, продовжувати своє життя? Який у цьому сенс?"

Відповідь на це питання дає Церква. Саме тому ми говоримо, що Великий піст - це не просто період, коли потрібно від чогось утримуватися. Великий піст - це, перш за все, час, коли людина може задуматися про сенс життя, коли він може переглянути ту шкалу цінностей, відповідно до якої живе. І тоді в цю переглянуту шкалу цінностей вплетутся і стриманість, і аскеза.

Церква живе вже дві тисячі років. Ті рекомендації, які вона дає, ті правила, які вона виробила, чи не з'явилися випадково. Їх мета - не позбавити чого-небудь, не обмежити його в чому-небудь, але створити максимально сприятливі умови для духовного, а також і фізичного розвитку людини.

Піст корисний не тільки для тіла, але і для душі. І тому я хотів би закликати всіх наших телеглядачів подумати про те, як провести Великий піст, що зробити для свого духовного і тілесного здоров'я. Пам'ятайте, що цей час можна провести з дуже великою користю.

Коли ми говоримо про піст, то перше питання, яке задають, звучить так: «Що можна, а що не можна їсти?
Чому посту передує Прощена неділя?
Здавалося б, яке відношення має тема вибачення до посту як до стриманості?
Як сьогодні наша Російська Православна Церква ставиться до таких кричущим явищ, яким, на жаль, схильна до значна частина нашого активного населення - до паління, вживання алкоголю?
Чи може пост допомогти православним руським людям позбутися від цих згубних звичок?
Яке щастя приносить людині сигарета?
Може бути, це ілюзія якогось заспокоєння?
Але хто їх примушував цю звичку купувати?
Чому до сих пір такі низькі ціни на тютюн, на алкоголь?
Чому не можна зробити ці товари менш доступними?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация