Міжетнічна дідівщина в російській армії: чи допоможуть капелани? : Аналітика Накануне.RU

Міжетнічна дідівщина в російській армії: чи допоможуть капелани?

Міжетнічні конфлікти стрясають російську армію. Раз у раз з'являється інформація про дідівщину з боку кавказців в російських частинах. Нещодавно скандал трапився в Самарі, коли з частини втекли південноуральські солдати. Призовники з Кавказу встановили в частині свої порядки - це було нескладно, оскільки їх було 140 чоловік, а росіян тільки 30. Між тим, в армії вже кілька років намагаються відродити інститут капеланів - військових священиків. По всій видимості, на проповіді і молитви вони мають надію, там, де не справляється офіцер.

Напередодні знову було оголошено про те, що незабаром в російській армії з'являться священики. Інститут військового духовенства буде введений в Збройних силах до кінця нинішнього року, заявив "Інтерфаксу-АВН" начальник управління по роботі з віруючими військовослужбовцями Головного управління по роботі з особовим складом Збройних сил Борис Лукичев.

"Є доручення президента про введення інституту військових священиків в армії і на флоті до кінця 2011 року. Ми зараз робимо все, щоб вчасно виконати це завдання", - сказав він.

Прийнято також рішення про підготовку в одному з вузів Міноборони священнослужителів, які в подальшому будуть призначені на посади помічників командирів частин по роботі з віруючими військовослужбовцями.

Інститут капеланів має давню історію в Римсько-католицької Церкви і Православної Церкви. Полковий священик є відповідальним за виховання рядових солдатів, матросів, офіцерів і їх сімей. У його функції входить богослужіння серед військовослужбовців, контроль за їх моральним станом, відспівування померлих (загиблих).

Посада капелана в армії і флоті Російської імперії була до 1917 року. Замість нього в армію СРСР була призначена посаду "замполіт" (заступник командира по політичній частині) з обов'язковим членством в КПРС. Зі зрозумілих причин до церкви замполіт ніякого відношення не мав. Але, все ж, така посада була за радянських часів.

Примітно, що розмови про інститут військового духовенства йдуть не один рік, але "замполіти" від Церкви ніяк не можуть з'явитися в російській армії.

Як розповів Накануне.RU заступник голови комітету Держдуми з оборони, колишній командир регіонального підрозділу групи "Альфа" Ігор Баринов, введення інституту капеланів в Росії ускладнене саме міжнаціональними причинами.

Росія - багатонаціональна країна, і, не дивлячись на те, що християнство - державотворча релігія, хто б що не говорив, але у нас проживає 20 млн мусумльман, є досить велике представництво в ВС силах людей, які представляють цю та інші релігії, - розповів він "Росія - багатонаціональна країна, і, не дивлячись на те, що християнство - державотворча релігія, хто б що не говорив, але у нас проживає 20 млн мусумльман, є досить велике представництво в ВС силах людей, які представляють цю та інші релігії", - розповів він.

Втім, визнає він, саме там, де військові священики працюють на добровільних засадах, міжетнічні конфлікти вдається згладжувати. І навряд чи в цьому є щось дивне. Наприклад, варто згадати один з недавніх інцидентів в самарської частини, з якої втекли шість солдатів строкової служби з Челябінської області .

За словами батьків дезертирували новобранців, осетини, прибувши в частину, відразу відвели російським солдатам роль обслуговуючого персоналу. Їх змушували заправляти ліжка, підшивати підкомірці, бігати за продуктами за свій рахунок. При цьому після прибуття в частину у осетинцев не оглядали особисті речі, серед яких виявилося спиртне. У російських солдатів відібрали все. Про свавілля, яке творили солдати з Кавказу, керівництво частини, за словами батьків, знало.

Військові експерти переконані: за подібне повинен відповідати офіцер. Але чи міг ситуацію вирішити військовий священик? Напевно, міг, адже не забуватимемо, що осетини теж сповідують православ'я. Все йде трохи складніше, якщо справа стосується вихідців з мусульманських регіонів. Наприклад, в 2010 році великий резонанс викликало подія на Балтфлоту, де дагестанські призовники знущалися над товаришами по службі інших національностей. Б'ючи військовослужбовців інших національностей, представники Дагестану змушували побитих своїми тілами викласти слово KAVKAZ.

Як зазначає головний військовий прокурор РФ Сергій Фридинський, злочинні порядки, які насаджуються в військових частинах національними бандами, викликають все більшу тривогу Як зазначає головний військовий прокурор РФ Сергій Фридинський, злочинні порядки, які насаджуються в військових частинах "національними" бандами, викликають все більшу тривогу. На його думку, зміна підходів до комплектування, при потуранні окремих командирів призводить до того, що різні етнічні групи військовослужбовців намагаються нав'язати свої порядки в колективах.

"Ми бачимо, що там, де інститут військових священиків функціонує навіть" експериментально ", там це приносить позитивний ефект і по відношенню до служби, і там менше казарменого хуліганства. Ми бачимо, що це багато в чому вже пом'якшує міжнаціональні конфлікти, але все-таки ще багато моментів, пов'язаних з многокофессіональностью наших ЗС і нашого суспільства. Тут треба, звичайно, виважено підходити ", - зазначив Ігор Баринов.

Незважаючи на це, Ігор Баринов заявляє, що є прихильником і більш радикальних реформ для вирішення міжнаціональних проблем в Збройних силах. "Необхідне створення національних підрозділів на Північному Кавказі і там полковий священик міг би бути мулла, це б знімало багато питань", - сказав він.

Глава синодального відділу по взаємодії зі Збройними Силами та правоохоронними установами протоієрей Димитрій Смирнов розповів Накануне Глава синодального відділу по взаємодії зі Збройними Силами та правоохоронними установами протоієрей Димитрій Смирнов розповів Накануне.RU, що шість православних священиків і один мулла почали роботу в штаті Російської армії в рамках реалізації програми по відродженню інституту військового духовенства.

Всього ж в штат планується ввести 240 полкових священиків, хоча зараз опікуються війська вже 1 тис. Священнослужителів-добровольців. Але в РПЦ ратують за те, щоб робота священиків в армії була саме системною.

"Зараз діють тільки добровольці з числа священиків, це недержавний підхід. Нові 240 осіб, звичайно, не впораються з усією навантаженням. Але їх повноваження вже будуть відрізнятися, вони будуть працювати на штатній основі, зможуть віддавати весь свій час, у них ефективність зросте" , - сказав він.

У РПЦ не мають ілюзій щодо того, що капелани зможуть повністю усунути міжнаціональну дідівщину в армії.

"Вирішити це може тільки російський народ, який буде народжувати дітей в такій же кількості, як жінки кавказьких регіонів. Наш народ російський вимирає, оскільки у нього нелюдські умови існування. Як звірі - вони в поганих умовах в зоопарку не розмножуються, то ж саме з нашим народом. Він вимирає по мільйону на рік. Тому на його місце приходять інші народи. Це природний процес. Але проблема пом'якшити може. Доросла людина, яка любить солдат, який має дар слова і має посаду помічника командира, звичайно, зможе допомогти ре ить цю проблему ", - сказав протоієрей.

Міжетнічна дідівщина в російській армії: чи допоможуть капелани?
Але чи міг ситуацію вирішити військовий священик?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация