Міжнародна премія імені Олеся Бузини і Зінов'євський клуб МІА «Росія сьогодні»

25 червня 2015 року в Росії відбулося два різнопланових, але важливі події, пов'язаних із заохоченням якісної журналістики і мають пряме відношення до Зінов'євської клубу МІА «Росія сьогодні»

25 червня 2015 року в Росії відбулося два різнопланових, але важливі події, пов'язаних із заохоченням якісної журналістики і мають пряме відношення до Зінов'євської клубу МІА «Росія сьогодні».

Першим таким подією стало вручення премії ТЕФІ, де в номінації «Інформаційна програма» переможцем стала телепрограма «Вести недели» на чолі з генеральним директором Агентства «Росія сьогодні» і Співголовою Зінов'євського клубу Дмитром Кисельовим. А другою подією - не настільки гламурним, помпезним, а тому менш поміченим російської і зарубіжної пресою - стало заснування Міжнародної літературно-медійної премії імені Олеся Бузини, в якому взяла участь інший Співголова Зінов'євського клубу - Ольга Миронівна Зінов'єва.

Не хочу порівнювати дві премії і вимовляти банальні істини щодо значення кожного з форматів громадського визнання якісної журналістики. (Про це детально написав у статті «Журналістика стає бореться професією» співзасновник Міжнародної премії імені Олеся Бузини і наш колега - член Зінов'євського клубу філософ і публіцист Володимир Лепехин. Див. http://ria.ru/analytics/20150626/1090918660.html )

Скажу тільки, що для всіх нас - членів, друзів і експертів Зінов'євського клубу, а також шанувальників творчості Олександра Зінов'єва заснування премії імені Олеся Бузини має символічне значення.

Так вийшло, що засновники премії взяли девізом до неї відомі слова Олександра Солженіцина про «слові правди», яке «весь світ переважить», але особисто я вважаю, що сам образ Олеся Бузини і його трагічна доля ближче інший нашої вітчизняної письменницько-світоглядної брилі - Олександру Олександровичу Зинов'єву.

Ця близькість пояснюється не тільки схожістю доль (Зінов'єва неодноразово намагалися вбити, але, на щастя, не змогли), але, в першу чергу, їх громадянською позицією.

Олесь Бузина, як і Олександр Зінов'єв, в силу своєї щиро патріотичної і, разом з тим, об'єктивістської і принципової позиції в кінці 90-х років минулого століття і на початку нульових років століття нинішнього виявився в положенні ізгоя (сам Зінов'єв називав себе відщепенцем) - в положенні людини, однаково відкидаємо і догматиками, і радикалами, і правими, і лівими.

Так, Олександра Зінов'єва спочатку відкинула радянська адміністративна система, Чурай будь-який живий і нетривіальною думки, потім його зненавидів Захід, який спробував перекупити російського Сократа, але зіткнувся з твердою позицією чесної людини, ну а встати на сторону Новоруський олігархічної влади і клану Єльцина Зинов'єву не дозволили совість і честь.

Олесь опинився в аналогічній ситуації - між двох вогнів: він виявився чужим для олігархічно-злодійських режимів Кучми-Ющенка-Януковича, потім його зненавиділи українські націоналісти, ну а зайняти проросійську позицію і виїхати з України він не міг за визначенням, будучи громадянином своєї країни з великої літери.

Словом, я вважаю природним і органічним, що Ольга Зинов'єва і Володимир Лепехин, разом з іншими відомими журналістами, письменниками та громадськими діячами (Віталієм Третьяковим, Олександром Прохановим, Захаром Прилепін, Михайлом Леонтьєвим, Максимом Шевченком, Оксаною Шкодою, Людмилою Щербиною, Борисом Межуєва і Євгеном Шабаева), стали співзасновниками премії імені Олеся Бузини. Адже це, по факту, продовження зинов'євської лінії в пострадянській суспільно-політичної думки та літератури - просування чесного і незалежного погляду на світ і події в ньому, підтримка бореться Думки і чинив опір Слова.

Віталій Бєльський,
Доктор філософських наук, професор,
член Зінов'євського клубу МІА «Росія сьогодні»

Припав до душі матеріал? Підтримайте сайт Олеся Бузини!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация