Млин міфів: англійці постачали фашистів танками

Навіть сьогодні тривають суперечки про те, хорошу чи погану техніку під час Другої світової війни поставляли Радянському Союзу союзники з антигітлерівської коаліції. А вже скільки набралося пов'язаних з цим міфів - не злічити. Один з них до цих пір вельми популярний в ЗМІ: він оповідає про те, нібито англійці, бувши ворогами гітлерівців, все-таки постачали їм свою зброю. Навіть сьогодні тривають суперечки про те, хорошу чи погану техніку під час Другої світової війни поставляли Радянському Союзу союзники з антигітлерівської коаліції

Багато авторів, які пишуть на цю тему, навіть не дають собі праці познайомитися з джерелами тих років, а всього лише переписують те, що їм сподобалося у інших. Але, навіть використовуючи свідчення очевидців, вони нерідко забувають, що останні дуже часто "брехали" по ... невігластву, і до їхніх повідомлень, як до джерела, слід ставитися дуже обережно!

Ось, наприклад, мемуари відомого танкіста В. П. Чибісова "Англійські танки у Крутого Лога" (Новосибірськ, 1996 г.). Це дуже цінний, хоча і малодоступний сьогодні джерело, в якому автор тверезо і виважено оцінює англійський танк "Матильда", на якому йому довелося воювати. Оскільки в інтернеті є уривок з цієї книги з описом, навряд чи має сенс повторюватися.

Читайте також: Надмірна вага корисний ... для танків

Однак є сенс навести уривок з газети "Сталінське прапор" за 1941 рік: "... В колоні своїм значним виглядом виділялися танки підрозділу капітана Морозова ... Це - англійські танки з потужними дизельними моторами, що працюють чітко і безшумно ... З перших же днів вивчення англійських танків наші бійці переконалися в їх високі якості. Багатотонний танк дуже рухливий. Він має сталеву броню, просте управління і потужні вогневі засоби для боротьби з ворожими танками і піхотою ... Великий інтерес представляли слідували в колоні брониров Ці вимоги англійські транспортери. Вони озброєні добре, їх зброю з однаковим успіхом може бити по повітряних і наземних цілях ".

Як бачите, оцінка дуже навіть позитивна, однак нас в даному випадку буде цікавити думка В. П. Чибісова з іншого питання. Чибісова і інших його товаришів здивував факт многокаліберності британської зброї, що мало місце в одному його танку: у спареного з гарматою кулемета "Біса" - 7,92-мм, у баштового "зенітно-піхотного" кулемета "Брен" - 7,71-мм , у пістолета-кулемета "Томпсон", наявного в комплекті - 11,43-мм.

Чибісова і інших його товаришів здивував факт многокаліберності британської зброї, що мало місце в одному його танку: у спареного з гарматою кулемета Біса - 7,92-мм, у баштового зенітно-піхотного кулемета Брен - 7,71-мм , у пістолета-кулемета Томпсон, наявного в комплекті - 11,43-мм

"Ми порівняли англійські патрони з нашими, і, звичайно ж, вони поза всяким сумнівом не поєднувати. Але ось, що цікаве ми розкопали, що навіть обурило нас, так це було, коли ми їхали на фронт. На одному крихітному полустанку з трьох шляхів і десятка будинків залізничників наш ешелон зупинився навпроти вже стояв там вантажного поїзда. Вагони його і платформи були завалені трофейною зброєю, що їхав тепер на переплавку; патрони великими купами були насипані прямо на підлогу в вагонах, немов це насипані були в стручках боби або горох. Ой , від такого недбало наваленого "гороху" багато всюдисущих хлопчиків в ту пору позбавлялися пальців, очей, а то і дорогою життя!

Крім цього, так би мовити, фронтового добра на платформах, здавалося б, зчепивши зуби, стояли німецькі знаряддя, зовсім недавно вивергати смерть на наші окопи і бліндажі. А на інших платформах скукожілісь биті гітлерівські легкі і середні танки T-III, T-IV. Це вони на платформі мали пошарпаний, жалюгідний вигляд, а до цього ...

Майже всі наші екіпажі поспригівалі з вагонів і з платформ, тільки-но наш ешелон почав зупинятися; стрибали активніше, якби були на полустанку, як бувало, прилавки, за якими продавали свіжі або малосольні огірочки, варену з цибулькою, ще ширяють у глечики картопельку ", ну і інші делікатеси. До цього моменту наші танкісти встигли закінчити чистку зброї і вежі і захотілося їм поколупатися в німецьких залозах.

"З платформ долинало брязкіт, стукіт, скрегіт досліджуваних сталевих і броньованих недобитків вермахту. Приблизно через півгодини хтось з башнеров підійшов до мого танку і став викликати мене:" Товариш лейтенант, ходімо подивимося німецькі танки. Там наші хлопці б'ються вже півгодини в башті, а витягнути кулемет з кульової установки не можуть. Кувалдою навіть довбали! ... Там по-німецьки написано, але ніхто не розуміє, а ви ж розбираєтеся по-німецьки ... "

Ми пішли вздовж ешелону туди, де «не розбиралися по-німецьки" і звідки чулися дзенькіт і стукіт по залізу, як з солідною кузні. Сержант-башнер сказав мені, що його товариші запевняли, на німецьких танках стоять наші кулемети "Беза". Під словами "наші кулемети" він, звичайно ж, мав на увазі такі ж станкові кулемети "Беза", які були встановлені і у нас в баштах "Матільд". Я засумнівався і заперечив, сказавши, що подібне навряд чи могло мати місце. Але коли в башті німецького танка побачив той кулемет - саме "Беза", - я відверто був збентежений і грунтовно здивований.

Намагаючись вибити його з кульової установки за допомогою кувалди (можна сказати, одного з найулюбленіших "універсальних інструментів" багатьох наших ремонтників), башнери так йому загнули ствол, що він став схожий на ручку артільного чайника або швидше за все на хобот слоненяти, поливає свою голову водою . Дійсно, в башті були приклепані то там, то тут металеві пластинки і смужки з короткими інструкціями для стрільби або вказівками типу - "натисни тут", "натисни і поверни", "поверни вправо" і т. П. За вказівкою такої планки я натиснув , повернув і кулемет досить швидко висмикнули здивовані і зраділі башнери. То був справжнісінький англійський кулемет "Беза". Ми оглянули інші німецькі танки на платформах, і там теж були англійські кулемети ".

Висновок, який з цього зробив танкіст Чібісов був для того часу абсолютно природним: англійські капіталісти, захоплений жадобою наживи, постачають свою продукцію "і нашим і вашим" і для них, ясна річ, немає нічого святого. Однак саме з кулеметом "Біса" справу, насправді, було зовсім не так! Справа в тому, що цей кулемет був сконструйований в Чехословаччині, і тільки потім вже прийнятий на озброєння в Англії.

Він був точною копією чеського кулемета ZB-53 / vz-37 /, і, в общем-то, офіцери Червоної Армії повинні були б це знати. Природно, що і калібр у нього був "чехословацький", тобто стріляв він патронами від ... німецької гвинтівки "Маузер", прийнятої там на озброєння! У роки війни Чехословаччина була окупована Німеччиною, а її танки під позначеннями 35t і 38t перебували на озброєнні вермахту і, відповідно, несли на собі чехословацькі кулемети калібру 7,92-мм. Тобто там, на платформах з підбитими німецькими танками, стояли саме ці машини і саме на них-то Чібісов і його товариші ці кулемети, зроблені в Чехословаччині і знайшли.

Ну, а англійці переробляти свої "Біса" не стали, так як це було складніше, ніж випустити обмежену кількість патронів потрібного для них калібру, оскільки витрата їх на танках не так вже й великий, і така країна, як Англія цілком могла дозволити собі подібні "надмірності", а ось час їх підтискав. Але В. П. Чібісов всього цього не знав ... і пояснив це по-своєму, ну, а згодом багато людей на його мемуари посилалися цілком природним чином: адже він же був очевидцем тих подій!

Читайте також: Суперзброя погубила ... зайва таємність

Тобто приказку "бреше як очевидець" ніхто не відміняв, хоча зрозуміло, що в даному випадку це зовсім не "злий умисел", а елементарна відсутність відповідної обізнаності щодо предмету.

Читайте всі статті з серії "Млин міфів "

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация