Млин помилок: Кубик Рубіка

13 липня 1944 року народився Ерне Рубік, винахідник знаменитого кубика. Мабуть, найпоширенішим помилкою кінця минулого століття, можна вважати впевненість багатьох людей в тому, що угорець Ерне Рубік був винахідником самої культової іграшки 1980-х років, названої його ім'ям. Кубик з різнокольоровими гранями дійсно придумав Рубік, але зробив він це зовсім не для мільйонів дорослих і дітей, які намагалися скласти головоломку. 13 липня 1944 року народився Ерне Рубік, винахідник знаменитого кубика

Викладач архітектури та меблевого дизайну потребував наочних посібниках, які дозволяли б пояснити принципи тривимірного планування. Для цієї мети в 1974 році інженер-будівельник з Будапешта Ерне Рубік створив куб, що складається з 26 маленьких кубиків з різнобарвними гранями. Шість кольорів якого могли знаходитися в різних позиціях. Всупереч усталеній думці, ні викладач, ні студенти Будапештського університету технології та економіки не прагнули до того, щоб скласти одну або більше поверхонь кубика з одного кольору.

Читайте також: Млин помилок: Трибунал інквізиції

Дійсно, щоб правильно зібрати всі шість сторін кубика, треба перепробувати 43 квінтильйони варіантів.

Коли ж хтось здогадався, що в принципі, за теорією ймовірності, можна зібрати Шестикольорова кубик, в якому кожна поверхня буде свого кольору, домогтися цього не зміг навіть сам винахідник. Ходили чутки, що більше місяця Ерне крутив-крутив свій кубик, поки не добився успіху. І тут йому в голову прийшла ідея зробити з наочного посібника для студентів дитячу іграшку. І в 1975 році Рубік запатентував свій винахід.

Без особливих надій на успіх кубик без назви почав випускати невеликий кооператив з Будапешта. Перші іграшки в яскравій упаковці з'явилися на прилавках угорських магазинів в переддень Різдва 1978 року. Однак жителі угорської столиці не горіли особливим бажанням дарувати друзям і близьким головоломку, яку насилу зібрав сам творець.

У 1980 році американець, який гостював в угорській столиці, придбав місцеву іграшку. Невідомо, чи зумів він її зібрати самостійно, але вона народила в його голові чудову думку: від бажаючих спробувати свої сили відбою не буде, якщо справа поставити на міцні комерційні рейки.

Читайте також: Млин помилок: Ксерокс винайшли в СРСР

Читайте також:   Млин помилок: Ксерокс винайшли в СРСР

Фото: AP

В результаті до Рубіку прийшли представники американської фірми Ideal Toys ( "Ідеальна іграшка") і запропонували йому продати патент на свій винахід. І тільки після того, як Ерне Рубік продав американським бізнесменам свій винахід, кубик став кубиком Рубика (Rubik's cube). До перших виробам додавалася інструкція англійською мовою, в якій було написано наступний лякаючий текст: "Ця іграшка розвиває логічне мислення і стереоскопічний зір у дітей і дорослих. Синхронна маніпуляція на багатьох гранях є дуже складним завданням, яке можна вирішити лише за умови відкриття логіки поворотів ". Але потенційних покупців це нітрохи не відлякало.

Компанія "Ідеальна іграшка" провела маркетингову кампанію і незабаром з кубиком Рубика познайомився весь світ. У 1981 році кубик Рубіка став частиною експозиції Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку. У Великобританії пройшла церемонія представлення іграшки-головоломки принцу Чарльзу і принцесі Діані.

В СРСР, до того як головоломку стали випускати у нас, кубик Рубика найчастіше привозили з Угорщини, тому мало хто підозрював, що іграшку випускають американці. У світі було продано приблизно 100 мільйонів справжніх кубиків і кілька мільйонів контрафактної продукції. Ерне Рубік став першим легальним мільйонером в соціалістичних країнах.

Читайте також: Млин помилок: Бастилію не штурмувати

Автору цих рядків, який був рідкісним володарем подібного дефіциту, спекотний кавказець, що летів з ним одним літаком до Москви, пропонував навіть 50 рублів за кубик. Стипендія радянського студента в першій половині 1980-х років становила 40 рублів на місяць. Студент не продав тоді подарунок дружній мадярської дівчата, а вже через кілька місяців на ринок викинули вітчизняні кубики.

У всіх країнах були створені клуби любителів кубика. Науково-популярні журнали друкували поради, як можна зібрати кубик швидше, і давали покрокову інструкцію, як швидко і правильно зібрати кубик Рубика. У 1982 році в Будапешті провели перший Чемпіонат світу по збиранню кубика Рубіка. Переможцем став американський студент в'єтнамського походження Мін Тай, якому треба було всього 23 секунди. Між іншим, сам винахідник так і не зміг зібрати своє дітище менш ніж за хвилину.

Згодом винахідник запатентував ще кілька винаходів: змійку і куля. Змійка Рубіка - це головоломка, яка представляє собою 24 шарнірно з'єднаних між собою призм в перерізі рівнобедреного трикутника. Куля Рубика - механічна головоломка, представлена ​​5 лютого 2009 року на Міжнародній Нюрнберзькій ярмарку іграшок. В даний час Ерне Рубік бере участь в розробці відеоігор, пише статті по архітектурі і очолює студію Рубіка.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация